انگلیس سفیر ایران در لندن را احضار کرد

13/01/2020 06:21:00 ب.ظ

انگلیس سفیر ایران در #لندن را احضار کرد #العربية

لندن, العربية

انگلیس سفیر ایران در لندن را احضار کرد العربية

وزارت خارجه انگلیس روز دوشنبه 13 ژانویه 2020 سفیر ایران در لندن را در ارتباط با بازداشت «راب مک ایر»

وزارت خارجه انگلیس، علت احضار حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن را «بازداشت غیرقابل قبول» سفیر این کشور در تهران خوانده است.دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، شامگاه شنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای، ضمن تأیید خبر بازداشت چند ساعته سفیر این کشور در ایران، اعلام کرد: «بازداشت بی‌دلیل و ناموجه سفیر ما در تهران نقض فاحش قوانین بین‌المللی است.»

روز شنبه «راب مک ایر» از سوی نیرو‌های پلیس در ایران برای ساعاتی بازداشت شد.مقامات ایرانی مدعی شىدند که سفیر انگلیس در حال تهیه عکس و فیلم از تجمع اعتراضی مردم بود.درهمین باره سفیر انگلیس با انتشار تویتی ادعای مقامات ایرانی را رد کرد.او در صفحه توییتر خود نوشت «تاکید می‌کنم که من درهیچ تظاهراتی شرکت نکردم!‌ من به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیمای PS752 بودند رفتم. طبیعیست که نسبت به کشته شدگان ادای احترام کنم، تعدادی ازآنها بریتانیایی بودند. پس از۵ دقیقه هنگامی که عده ای شروع به شعاردادن کردن محل را ترک کردم.»

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

"رسانه داعشی بن‌سلمان" و شبکه سلطنتی انگلیس؛ پاسخ ملت متحد ایران علیه آشوب‌گری‌تان را دیدید؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

سفیر انگلیس در تهران: من در هیچ تظاهراتی شرکت نکردمتهران-ایرنا-سفیر انگلیس در تهران حضور خود در تظاهرات روز گذشته را منکر شد و گفت: من نیم ساعت بعد از ترک محل بازداشت شدم. روباه مکار دروغگو

سفیر انگلیس در تهران: در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم!سفیر انگلیس در تهران: *در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم! *من به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیمای PS۷۵۲ بودند، رفتم *پس از۵ دقیقه هنگامی که عده‌ای شروع به شعاردادن کردن محل را ترک کردم *من نیم ساعت بعد از ترک محل دستگیر شدم پنگوئن هم فوتبال بازی می‌کنن!!! مگه بهت یاد ندادن؛درایران یه کلاغ چهل کلاغ میکنن! راس میگن شلوارتم خیس کرده بودی؟

سفیر انگلیس در تهران: در هیچ تظاهراتی شرکت نکردمراب مک ایر در توییتر خود درباره بازداشت چند ساعته شب گذشته خود اعلام کرد که در هیچ تظاهراتی شرکت نکرده و فقط برای ادای احترام به کشته شدگان به محل رفته بوده است. - خبرگزاری آناتولی

واکنش ایران به بازداشت سفیر انگلیس در تهران

سفیر انگلیس در تهران بازداشت شدسفیر انگلیس در تهران به دلیل شرکت در تظاهرات مردمی در اعتراض به ساقط کردن هواپیمای اوکراین توسط پدافند هوایی ایران، برای ساعاتی بازداشت و سپس آزاد شد. - خبرگزاری آناتولی

عراقچی: سفیر انگلیس به‌عنوان یک بیگانه در گردهمایی غیرقانونی دستگیر شد

در تهران احضار کرد.«راب مک ایر» سفیر انگلیس در ایران در توییتی نوشت: «تاکید می‌کنم که من در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم!‌ من به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیمای #PS۷۵۲ بودند رفتم.به گزارش ایسنا، راب مک‌ ایر، سفیر انگلیس در تهران، در دو پیام توییتری نوشت: تاکید می‌کنم که من در هیچ تظاهراتی شرکت نکردم! من به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیمای PS۷۵۲  بودند، رفتم.راب مک ایر در توییتر خود درباره بازداشت چند ساعته شب گذشته خود اعلام کرد که در هیچ تظاهراتی شرکت نکرده و فقط برای ادای احترام به کشته شدگان به محل رفته بوده است.

وزارت خارجه انگلیس، علت احضار حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن را «بازداشت غیرقابل قبول» سفیر این کشور در تهران خوانده است. دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، شامگاه شنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه‌ای، ضمن تأیید خبر بازداشت چند ساعته سفیر این کشور در ایران، اعلام کرد: «بازداشت بی‌دلیل و ناموجه سفیر ما در تهران نقض فاحش قوانین بین‌المللی است.» وی افزود: تعدادی ازآنها بریتانیایی بودند.» روز شنبه «راب مک ایر» از سوی نیرو‌های پلیس در ایران برای ساعاتی بازداشت شد. او افزود: من نیم ساعت بعد از ترک محل دستگیر شدم. مقامات ایرانی مدعی شىدند که سفیر انگلیس در حال تهیه عکس و فیلم از تجمع اعتراضی مردم بود. مک ایر ادامه داد: من نیم ساعت بعد از ترک محل دستگیر شدم. درهمین باره سفیر انگلیس با انتشار تویتی ادعای مقامات ایرانی را رد کرد. سفیر انگلیس نوشت: طبیعیست که نسبت به کشته شدگان ادای احترام کنم.

او در صفحه توییتر خود نوشت «تاکید می‌کنم که من درهیچ تظاهراتی شرکت نکردم!‌ من به مراسم یادبود افرادی که در سانحه ناگوار سقوط هواپیمای PS752 بودند رفتم. ممنون از پیام‌های شما که پر از حسن نیت بود  ساعتی قبل خبرنگار ایرنا درباره جزییات بازداشت و آزادی «مک ایر» سفیر انگلیس در تهران از وزارت امور خارجه کسب اطلاع کرد که این وزارتخانه در خصوص موضوع دستگیری، در انتظار گزارش نیروی انتظامی و اطلاع از جزییات امر است. وزارت خارجه انگلیس نیز در واکنش به این اقدام بازداشت سفیرشان در تهران را تخطی آشکار از قوانین بین‌المللی خواند. طبیعیست که نسبت به کشته شدگان ادای احترام کنم، تعدادی ازآنها بریتانیایی بودند. پس از۵ دقیقه هنگامی که عده ای شروع به شعاردادن کردن محل را ترک کردم.  وزیر خارجه انگلیس بازداشت سفیر این کشور در ایران را مغایر با قوانین بین‌المللی دانسته است.» در روزهای گذشته ایران یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را در نزدیکی تهران سرنگون کرد و در این حادثه 170 سرنشین هواپیما جان باختند. وی با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود خواستار کاهش تنش‌ها و ایجاد فضای دیپلماسی شد. اگر چه ایران ادعا کرد که این هواپیما به اشتباه سرنگون کرده ولی کشورهای مختلف از جمله اوکراین و کانادا که شماری از ایرانی‌های شهروند کانادا نیز در این پرواز جان باختند، اظهارات مقامات ایرانی را باور نکرده و خواستار صورت گرفتن تحقیقات بین‌المللی در این‌باره شدند. گفتنی است، دومینک راب، وزیر امور خارجه انگلیس با انتشار بیانیه ای کتبی از بازداشت راب مک‌ایر، سفیر این کشور در تهران به دلیل حضور در تظاهرات مردمی در اعتراض به ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراین توسط پدافند هوایی ایران انتقاد کرده و این اقدام را نقض فاحش قوانین بین المللی خواند.

مردم شهرهای مختلف ایران نیز در اعتراض به کتمان این اتفاق از سوی نهادهای رسمی ایران در روزهای پس از حادثه، حکومت ایران را به دروغگویی متهم کرده و با برگزاری تجمعات اعتراضی خواستار استعفای رهبر ایران شدند. .