کرونا

کرونا

امروز با فیفا در خانه بمانید؛ مهم‌ترین تصمیم قرن برای فوتبال

01/04/2020 02:26:00 ب.ظ

⚽️درحالی‌که فدراسیون جهانی فوتبال قرار است امروز مهم‌ترین جلسه خود را در سال ۲۰۲۰ برای تعیین و تکلیف فوتبال جهان تشکیل دهد، سایت رسمی فیفا تلاش کرده است بهترین فضا را برای تحقق شعار «در خانه بمانیم» فراهم کند. گزارش پیام یونسی پور younesipour 👇 کرونا

سایت رسمی روزنامه «الشرق‌الوسط» سه‌شنبه‌شب در گزارشی خبر داد که سران فدراسیون جهانی فوتبال قرار است امروز در مورد وضعیت لیگ‌ها، بازیکنان، مربیان، پرسنل باشگاه‌ها و قرارداد آن‌ها تشکیل جلسه بدهد. داستان از احتمال ورشکستگی مالی برخی از باشگاه‌ها آغاز می‌شود.

اعتراض به کشته شدن جورج فلوید سیاهپوست؛ خشونت‌ها همچنان ادامه دارد سوئیس: فعالیت دوباره کارگران جنسی مجاز ولی ورزش‌های دو نفره ممنوع است بهمن خاوری؛ عامل ربودن رومینا اشرفی دستگیر شد- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnim

تعطیل شدن فوتبال به دلیل شیوع و گسترش بیماری کرونا، فوتبال را برای نخستین بار طی ۱۲۰ سال اخیر به صورت کامل در سراسر جهان، به حبس برد. این یعنی شبکه‌های تلویزیونی که پیش‌ازاین به‌صورت مستقیم به فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها برای دریافت امتیاز پوشش تصویری مسابقات وجوهی میلیارد دلاری پرداخت کرده بودند نه‌تنها متضرر شدند که طرف مقابل خود را هم برای دریافت بخشی از پولی که پرداخت کرده‌اند زیر فشار می‌ٰگذارند.

دوشنبه یازدهم فروردین‌ماه، فدراسیون فرانسه پیش‌بینی کرد درصورتی‌که بحران کرونا طی چهار ماه آینده به پایان نرسد، حداقل ۸ تیم از جمع بیست باشگاه حاضر در لیگ یک این کشور (لوشامپیونه) در معرض قطعی ورشکستگی مالی قرار خواهند گرفت. این فدراسیون همچنین پیش‌بینی کرده بود درصورتی‌که تعطیلی لیگ فوتبال این کشور به مرز یک سال برسد، شاید فقط چهار باشگاه قادر به ادامه حیات خود باشند.

باشگاه بارسلونا که طی یک دهه اخیر همواره یکی از سه باشگاه متمول جهان و در بالاترین پله‌های اعتبار مالی برند اقتصادی قرار داشت، بیش از دو هفته زمان صرف کرد تا بازیکنانش را متقاعد کند که بخشی از قرارداد این فصل خود را ببخشند. درنهایت این «لیونل مسی» بود که به‌عنوان کاپیتان و اسطوره باشگاه بارسلونا و به نمایندگی از تمامی بازیکنان به مدیران باشگاه اعلام کرد که ۷۰ درصد از قرارداد این فصل بازیکنان را صرف پرداخت حقوق کارمندان و نجات باشگاه از رکود یا سقوط اقتصادی کند.

نمونه‌های دیگر را در بریتانیا، ایتالیا و آلمان هم می‌توان به‌کرات پیدا کرد. پرسودترین چرخه اقتصادی اروپا (فوتبال) در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است. حالا الشرق‌الاوسط مدعی شده که فیفا قرار است حول سه محور تصمیم‌گیری کند.مورد اول، فصل مناقشه در تمام جهان است. فیفا می‌خواهد سرنوشت لیگ‌های ملی فوتبال در جهان و نحوه برخورد کشورها با تیم‌های قهرمان، سقوط‌کننده یا صاحب سهمیه قاره‌ای را در صورت ادامه ویروس کرونا مشخص کند.

به‌صورت نمونه امروز در لیگ ایران، هواداران پرسپولیس مدعی هستند به دلیل صدرنشینی و فاصله ده امتیازی با تیم دوم باید به‌عنوان قهرمان لیگ معرفی شوند. گروه اکثریت یعنی هواداران و باشگاه‌های استقلال، تراکتورسازی و سپاهان، می‌گویند طی ۹ بازی باقی‌مانده تا پایان فصل قادر خواهند بود قهرمانی را از چنگ پرسپولیس بیرون بکشند. ۹ بازی یعنی ۲۷ امتیاز و این غیرممکن نیست.

همین فرضیه در انگلستان هم وجود دارد. لیورپول پس از دو دهه در آستانه کسب یک قهرمانی رویایی بود که کرونا حمله کرد. حالا همه لیگ برتر جزیره می‌خواهند لیگ نیمه‌تمام بماند به‌جز هواداران بندر مه‌آلود لیورپول.مورد دوم وضعیت قراردادهای بازیکنانی که در پایان فصل منقضی می‌شود. درصورتی‌که لیگ‌ها از نظر فیفا به پایان رسیده باشند، بازیکنان آزاد خواهند شد؛ مثلا «شیخ‌دیاباته» در استقلال و «مهدی ترابی» در پرسپولیس می‌توانند بدون انجام بازی‌های باقی‌مانده از باشگاه‌های خود جدا شوند. تصور کنید همین روال در تمام دنیا اجرا شود؛ یک آنارشیسم مطلق در باشگاه‌ها و فوتبال جهان.

مرگ شهروند سیاه پوست؛ دانشگاه مینه‌سوتا همکاری با پلیس را کاهش می‌دهد پیام صوتی جدید داعش: کرونا مجازاتی از سوی خدا برای دشمنان ماست ورزشگاه آزادی برترین ورزشگاه منطقه مرکز و جنوب آسیا شد- اخبار ورزشی - اخبار تسنیم - Tasnim

مورد سوم کمی در ظاهر خوشایند اما خطرناک به نظر می‌رسد؛ فیفا در مهم‌ترین مورد باید در مورد قانونی بودن کاهش حقوق بازیکنان و میزان درصد آن به دلیل شرایط باشگاه‌ها، فدراسیون‌ها و حامیان مالی تصمیم‌گیری کند. فیفا مطمئنا تحت‌تاثیر حامیان مالی خودش و باشگاه‌های درجه اول فوتبال جهان قرار خواهد گرفت. آدیداس، گروه تلویزیونی الجزیره، نایکی، ردبول، اسکای، DAZN یا مسترکارت.

وقتی قرار نیست حامیان مالی دیگر پولی پرداخت کنند، فیفا و باشگاه‌ها هم چاره‌ای جز کم کردن دستمزد بازیکنان و مربیان خود نخواهند داشت؛ اما اگر این اتفاق بیفتد، قطعا اتحادیه باشگاه‌ها مقابل تصمیم فیفا موضع‌گیری خواهند کرد. حتی اگر این جبهه‌گیری‌ها درنهایت بازهم با شکست بازیکنان همراه شود.

اما اگر فیفا جانب بازیکنان را بگیرد، احتمالا طی یک دهه آینده باید قید اسپانسرهای مالی‌اش را بزند. این دوراهی، سخت‌ترین انتخاب ممکن خواهد بود.شاید تصمیم فیفا، در رقم قراردادهای فصول آینده بازیکنان هم تاثیرگذار باشد؛ این مهم‌ترین جلسه فیفا طی یک قرن اخیر است.

 کلیک روی هشتگ#WorldCupAtHome ادامه مطلب: ایران وایر »

پرزیدنت ترامپ: ۳۰ روز آینده روزهای بسیار حیاتی در مقابله با ویروس کرونا در آمریکا است🔺پرزیدنت ترامپ: ۳۰ روز آینده روزهای بسیار حیاتی در مقابله با ویروس_ کرونا در آمریکا است ⚡️رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به تمدید شرایط «رعایت فاصله اجتماعی» تا آخر ماه آوریل، ۳۰ روز آینده را برای غلبه بر ویروس کرونا در آمریکا بسیار حیاتی دانست. از این سخت تر هم در پیش دارید، چوب خدا صدا نداره

مردم در روز طبیعت از حضور در اماکن عمومی اکیدا خودداری کنند/ ستاد مقابله با کرونا در قیاس با برخی کشورهای توسعه یافته عملکرد بهتری داشته استنماینده قائمشهر در گفت‌وگو با ایلنا: مردم در روز طبیعت از حضور در اماکن عمومی اکیدا خودداری کنند/ ستاد مقابله با کرونا در قیاس با برخی کشورهای توسعه یافته عملکرد بهتری داشته است

کشته‌شده‌های کرونا تا امروز؛ چند ورزشگاه در چند کشور دنیا؟younesipour پس خیلی مونده تا به عدد ورزشگاه آریامهر تهران برسه!!

۲۱جانباخته و یک مفقودی در حوادث جوی تا صبح امروزسخنگوی سازمان اورژانس کشور از جانباختن ۲۱ نفر و مفقود شدن یک تن در حوادث جوی تا ساعت ۸ صبح امروز (۱۳ فروردین ماه) خبر داد.

قدردانی رئیس دفتر روحانی از کسانی که امروز در خانه می‌مانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: از تمامی هموطنان عزیز که به هشدارهای جدی متخصصان و پزشکان توجه کرده و برای شکستن زنجیره شیوع بیماری کرونا امروز در خانه می‌مانند، از صمیم قلب تشکر می‌کنم. دوستان توئیت زیر ريتوييت_لطفا 👇

امید مشترک جهانی، یک موسسه برای مبارزه با قاچاق سکس در سراسر دنیا