اعلام رفع محدودیت‌های دیپلماتیک آمریکا در مناسبات با تایوان | DW | 10.01.2021

10/01/2021 09:54:00 ق.ظ

وزیر امور خارجه آمریکا خبر از لغو محدودیت تماس دیپلمات‌های آمریکا با سیاستمداران تایوان داد. رفع چنین محدودیت‌هایی می‌تواند بر دامنه تنش در مناسبات آمریکا با چین بیافزاید. چین به تایوان به عنوان بخشی از کشور خود می‌نگرد.

پمپئو, تایوان

وزیر امور خارجه آمریکا خبر از لغو محدودیت تماس دیپلمات‌های آمریکا با سیاستمداران تایوان داد. رفع چنین محدودیت‌هایی می‌تواند بر دامنه تنش در مناسبات آمریکا با چین بیافزاید. چین به تایوان به عنوان بخشی از کشور خود می‌نگرد.

وزیر امور خارجه آمریکا خبر از لغو محدودیت تماس دیپلمات‌های آمریکا با سیاستمداران تایوان داد. رفع چنین محدودیت‌هایی می‌تواند بر دامنه تنش در مناسبات آمریکا با چین بیافزاید. چین به تایوان به عنوان بخشی از کشور خود می‌نگرد.

آسوشیتدپرس روز یکشنبه ۱۰ ژانویه (۲۱ دی) با انتشار گزارشی به اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در ارتباط با رفع محدودیت‌های دیپلماتیک در قبال تایوان خبر داد.مایک پمپئو اعلام کرد که آمریکا به محدودیت‌های"داوطلبانه" خود در ارتباط با تماس با مسئولان تایوان پایان خواهد داد. چنین امری می‌تواند ناخشنودی چین را در پی داشته و به تنش سیاسی و اقتصادی پدید آمده بین این کشور و آمریکا بیافزاید.

دولت ترامپ ظرف ماه‌های گذشته در راستای تقویت مناسبات دوجانبه خود با تایوان تلاش ورزیده است. روز پنجشنبه هفتم ژانویه، کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که به‌زودی به تایوان سفر خواهد کرد. همین موضوع اعتراض چین را در پی داشت.به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اوضاع آرام بازار سنندج/ ‌مغازه‌ها باز و کسبه به فعالیت روزانه مشغول هستند + فیلم- اخبار کردستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

آمریکا به محدودیت‌های خودخواسته در روابط با تایوان خاتمه می‌دهدمایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا ، روز شنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه) اعلام کرد این کشور محدودیت‌های خودخواسته‌ای را که چندین دهه در مورد نحوه تعامل با دیپلمات‌ها و سایر مقامات تایوان وضع کرده بود برطرف خواهد کرد.

هشدار چین به آمریکا: بر سر تایوان با آتش بازی نکنیدتصمیم روز جمعه وزارت خارجه ایالات متحده برای تعمیق روابط خود با دولت تایوان درحالی گرفته شده که فعالیت نظامی چین در اطراف این جزیره افزایش یافته است و هواپیماهای چین تقریبا هر روز در حریم هوایی تایوان پرواز می‌کنند. چین را باید ادب کرد چینیها گستاخند می خواهند با نیروی نظامی تایوان را پس بگیرند. اگه جلوی این اژدهای کثافت کرفته نشه ... بیشتر از این دنیا رو به گند میکشه ... خفه کمونیست بیشرف

گفت‌وگوی وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر یمن؛ نماینده ویژه آمریکا راهی منطقه می‌شود🔺گفت‌وگوی وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر یمن؛ نماینده ویژه آمریکا راهی منطقه می‌شود ▪️ آنتونی بلینکن در گفت‌وگو با معین عبدالملک سعید بر تعهد ایالات متحده به پیشبرد یک روند صلح در یمن که همه گروه‌ها را شامل شود تاکید کرد بعد ۷ سال وقتی یمن داره پیروزی بدست میاره صلح صلح میکنید

خطیب‌زاده: بر سر رفع تحریم اشخاص با آمریکا اختلاف نظر جدی داریمسخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید مذاکرات در وین پیشرفت خوبی داشته اما به کندی پیش می‌رود. به درک

همزمان با ادامه مذاکرات وین، ایران مدعی شد آماده است با آمریکا تبادل زندانی کند🔺همزمان با ادامه مذاکرات وین، ایران مدعی شد آماده است با آمریکا تبادل زندانی کند ▪️ این درخواست در حالی مطرح می شود که ایران و آمریکا با قدرت های باقی مانده در توافق برجام سرگرم گفتگو برای بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هستند ای کاش من هم یک زندانی بودم و معاوضه می شدم یا حتی بعنوان یک برده به آمریکایی ها فروخته می شدم، چون ایران تبدیل به زندان با حدود 85 میلیون نفر زندانی شده که حتی حقوق زندانی ها هم در آن رعایت نمی شه. رژیم آخوندی گوه خورد با خامنه‌ای_حرامزاده دیگه دوره پاچه خواری و مماشات با آخوندها به سر رسیده حالا بگذار رژيم اخوندی خودشو جر بده نامهٔ دو عضو کنگرهٔ آمریکا به جو بایدن در حمایت از خواسته‌های مردم ایران

فصلی جدید از تنش‌ها میان آمریکا و جمهوری خلق چین در حال شکل‌گیری است.این تصمیم که در فاصله حدود یک هفته به مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس‌جمهور تازه منتخب آمریکا، انجام می‌شود آخرین تلاش‌های دولت دونالد ترامپ برای تغییر شکل روابط آمریکا و تایوان به شمار می‌رود.ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین مقابل خبرنگاران اعلام کرد که چین از ایالات متحده می‌خواهد «بر سر تایوان با آتش بازی نکند و هرگونه تماس رسمی آمریكا و تایوان را فورا متوقف کند.آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با معین عبدالملک سعید نخست وزیر یمن، بر تعهد ایالات متحده به پیشبرد یک روند صلح در یمن که همه گروه‌ها را شامل شود تاکید کرد.

 وزیر امور خارجه آمریکا رسما از رفع محدودیت‌های ناظر بر مناسبات دیپلمات‌ها و شهروندان آمریکایی با مسئولان دولتی و غیردولتی تایوان خبر داده است. آسوشیتدپرس روز یکشنبه ۱۰ ژانویه (۲۱ دی) با انتشار گزارشی به اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در ارتباط با رفع محدودیت‌های دیپلماتیک در قبال تایوان خبر داد. جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان، با استقبال از تصمیم آمریکا در توئیتی گفت از مایک پمپئو سپاسگزار است که «محدودیت‌های غیر ضروری تعاملات طرفین را رفع کرده است». مایک پمپئو اعلام کرد که آمریکا به محدودیت‌های"داوطلبانه" خود در ارتباط با تماس با مسئولان تایوان پایان خواهد داد.. چنین امری می‌تواند ناخشنودی چین را در پی داشته و به تنش سیاسی و اقتصادی پدید آمده بین این کشور و آمریکا بیافزاید.» چین، بوئينگ و چند شرکت آمریکایی را به دلیل فروش اسلحه به تایوان تحریم کرد کارشناسان می‌گویند اقدام جدید ایالات متحده با هدف تغییر روابط غیررسمی آمریکا و تایوان به چیزی شبیه به روابط رسمی انجام شده است. دولت ترامپ ظرف ماه‌های گذشته در راستای تقویت مناسبات دوجانبه خود با تایوان تلاش ورزیده است. بنا بر اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس پایدار، چگونگی رسیدن به توافق صلح و رسیدگی به بحران سخت انسانی در یمن، تمرکز اصلی گفت‌وگوهای تیم لندرکینگ خواهد بود.

روز پنجشنبه هفتم ژانویه، کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که به‌زودی به تایوان سفر خواهد کرد. انتظار می‌رود که کلی کرفت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، این هفته به تایپه سفر کند. همین موضوع اعتراض چین را در پی داشت. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید مقامات دولت چین نسبت به پیامدهای سنگین برنامه سفر سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد به تایوان هشدار داده‌اند. وزارت خارجه چین پیشتر این سفر را «نقض اصل چین واحد» خوانده و مایک پمپئو را به «اجرای آخرین پرده از نمایش جنون» برای «خرابکاری در روابط چین و آمریکا» متهم کرده بود. در ماه اوت سال گذشته نیز آلکس ایزار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی دولت آمریکا به تایوان سفر کرده بود. این نخستین سفر یک مقام بلندپایه آمریکایی به تایوان از سال ۲۰۱۴ به این سو بود. این در حالی است که دولت تایوان خود را جزیره‌ای در عمل مستقل می‌داند که حق دارد اصل حاکمیت ملی را اعمال کند.

پمپئو از محدودیت‌های دیپلماتیک وضع شده برای تماس با مقامات و مسئولان تایوان انتقاد کرده و این محدودیت‌ها را اقداماتی برای خوشایند"رژیم کمونسیتی" چین دانسته است. وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که در این ارتباط منتشر کرده اعلام کرده است که برای دولت آمریکا این محدودیت‌های از اعتبار ساقط شده‌اند. مایک پمپئو اعلام کرده که آمریکا در تعیین مناسبات خود با کشورهای دیگر هیچ محدودیتی را نمی‌پذیرد. پمپئو گفته است: «دموکراسی‌های ما [آمریکا و تایوان] رویکردی مشابهی درباره آزادی‌های فردی، حکومت قانون و احترام به کرامت انسانی دارند.» جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان نیز با انتشار یک پست توییتری از رفع محدودیت‌های دیپلماتیک آمریکا استقبال کرده و گفته است که مناسبات تنگاتنگ تایوان با آمریکا متکی بر ارزش‌ها و منافع مشترک و باور عمیق به دموکراسی و آزادی بیان است.

.