اسرائیل به ۱۲ نفتکش ایرانی در دریای سرخ 'حمله کرده است' | DW | 12.03.2021

12/03/2021 02:02:00 ب.ظ

تل‌آویو از اواخر سال ۲۰۱۹، دستکم ۱۲ کشتی ایرانی را که عمدتا حامل نفت برای سوریه بوده‌اند، با مین هدف قرار داده است. وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی می‌نویسد بار کشتی‌ها در برخی موارد سلاح بوده است.

نفتکش‌های ایرانی, صادرات نفت ایران به سوریه

تل‌آویو از اواخر سال ۲۰۱۹، دستکم ۱۲ کشتی ایرانی را که عمدتا حامل نفت برای سوریه بوده‌اند، با مین هدف قرار داده است. وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی می‌نویسد بار کشتی‌ها در برخی موارد سلاح بوده است.

تل‌آویو از اواخر سال ۲۰۱۹، دستکم ۱۲ کشتی ایرانی را که عمدتا حامل نفت برای سوریه بوده‌اند، با مین هدف قرار داده است. وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی می‌نویسد بار کشتی‌ها در برخی موارد سلاح بوده است.

روزنامه"وال استریت ژورنال" از حملات اسرائیل به حداقل ۱۲ کشتی ایرانی ظرف دو سال گذشته در دریای سرخ خبر می‌دهد. این روزنامه با استناد به سخنان مقامات آمریکا و منطقه می‌نویسد، کشتی‌ها عمدتا حامل نفت برای سوریه بوده‌اند و حمله به آنها با مین‌های دریایی انجام گرفته است. اسرائیل هم‌چنین جلوی عبور کشتی‌های دیگری را نیز که حامل سلاح یا نفت برای سوریه بوده‌اند، گرفته است.

وال‌استریت ژورنال می‌‌نویسد که این عملیات موجب غرق شدن کشتی‌ها نشده‌اند، بلکه در دو مورد به تغییر مسیر و بازگشت آنها انجامیده‌اند: «ایران با صادرات میلیون‌ها بشکه نفت به سوریه، تحریم‌ها را دور زده و از اواخر سال ۲۰۱۹ اسرائیل با کمک سلاح‌هایی چون مین، جلوی کشتی‌‌های ایرانی یا کشتی‌هایی که محموله ایرانی دارند را گرفته است.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

شُتُر در خواب بيند پنبه دانه ....... و بعضى بزغاله رسانه نما هم خزعبلات صهيونيستها رو نشخوار ميكنند. تل آويو خوب ميداند اگر زره اى خطا كند، به همراه حيفا تبديل به زمين شخم زده براى كشاورزى خواهد شد. مرگ بر صهيونيستهاى كودك كش و نوكران او در منطقه. مرگ بر آمريكا و ازنابش نه_به_جمهوری_اسلامی No2IR

دیدگاه | کمپین «نه به جمهوری اسلامی» به دنبال متحد کردن مخالفان ایرانی استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. «نه به جمهوری اسلامی» آری به جمهوری اسلامی رای حق من است با هر‌کسی متحد می‌شوید، به فرقه رجوی نزدیک نشوید دشمن جان ملت ایران هست و بس

رویترز: یک مقام ایرانی، اسرائيل را به حمله به کشتی باری «شهر کرد» متهم کرده استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

آمریکا: نزدیک شدن قایق‌های ایرانی به کشتی‌هایمان در خلیج اقدامی تحریک‌آمیز استژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک آمریکا، در واکنش به مزاحمت‌های دریایی قایق‌های تندروی سپاه پاسداران ایران برای کشتی‌های آمریکایی در روزهای گذشته، گفت: درودبرسردارسلیمانی مرگ برداعش مرگ برتروریست امریکایی درودبرسیدعلی خاک تو سرت با اون ناوهات از چند تا قایق میترسید واقعا چرا پست را سانسور میکنید؟! گفتند در خلیج پارس

یک مقام آمریکایی: اسرائیل مسئول حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ بوده استیک مقام آمریکایی: اسرائیل مسئول حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ بوده است این مقام آمریکایی گفت که رژیم صهیونیستی این حمله را حمله‌ای تلافی جویانه پس از آن چه حمله‌های اخیر نیروهای نظامی ایران به کشتی‌های این رژیم خوانده، نامیده است. برش نگردونید به مزایده بزاریدش پولش را برگردونید خب چرا به اسرائیل اعلان جنگ نمیکنین ؟

پنتاگون: آمریکا در حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ نقشی نداشته استپنتاگون: آمریکا در حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ نقشی نداشته است سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور هیچ نقشی در حمله انجام شده به یک کشتی ایرانی در دریای سرخ نداشته‌اند. آمریکا ترسیده!

شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۱۹ از اصابت دو موشک به نفتکش سابیتی در دریای سرخ خبر داد روزنامه"وال استریت ژورنال" از حملات اسرائیل به حداقل ۱۲ کشتی ایرانی ظرف دو سال گذشته در دریای سرخ خبر می‌دهد.بولوارک » نوشته است قدرت این کارزار از تشخیص این واقعیت می آید که رژیم جمهوری اسلامی قابل اصلاح نیست.کشتی باری «شهر کرد» در بندر استانبول - ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ به گزارش رویترز، یکی از رسانه‌های ایران روز شنبه ۲۳ اسفند به نقل از یک مقام ایرانی اعلام کرد که اسرائيل به احتمال قوی پشت حمله هفته گذشته به یک کشتی باری ایرانی در دریای مدیترانه است.«نزدیک شدن قایق‌های (جنگی) ایرانی به کشتی‌های‌مان در خلیج، اقدامی تحریک‌آمیز است».

این روزنامه با استناد به سخنان مقامات آمریکا و منطقه می‌نویسد، کشتی‌ها عمدتا حامل نفت برای سوریه بوده‌اند و حمله به آنها با مین‌های دریایی انجام گرفته است. اسرائیل هم‌چنین جلوی عبور کشتی‌های دیگری را نیز که حامل سلاح یا نفت برای سوریه بوده‌اند، گرفته است. دسیسه بازان حاکم از اختلافات ایدئولوژیک، رقابت ها و بی اعتمادی ها سوء استفاده کردند و با دست زدن به ترور رهبران اپوزیسیون و عملیات انتشار اطلاعات غلط چشم انداز افسانه «اصلاح» را جا انداختند. وال‌استریت ژورنال می‌‌نویسد که این عملیات موجب غرق شدن کشتی‌ها نشده‌اند، بلکه در دو مورد به تغییر مسیر و بازگشت آنها انجامیده‌اند: «ایران با صادرات میلیون‌ها بشکه نفت به سوریه، تحریم‌ها را دور زده و از اواخر سال ۲۰۱۹ اسرائیل با کمک سلاح‌هایی چون مین، جلوی کشتی‌‌های ایرانی یا کشتی‌هایی که محموله ایرانی دارند را گرفته است. به گفت مقامات ایران، کشتی باری «شهر کرد» به یک شیء انفجاری برخورد کرد واین امر باعث شد آتش‌سوزی کوچکی به راه بیافتد، ولی به کسی آسیبی نرسید.» منابع وال استریت ژورنال گفته‌اند که اسرائیل با این حملات کوشیده جلوی مبادله نفت ایران را بگیرد تا جمهوری اسلامی"بودجه جریان‌های رادیکال در منطقه را بیش از این تامین نکند. ظهور یک کارزار هماهنگ و متکی به قدرت مردم برای سرنگونی مسالمت آمیز جمهوری اسلامی و گذار به یک دموکراسی لیبرال گواه این واقعیت است که مردم ایران دیگر حاضر به بازی بر مبنای قواعد سرکوبگران خود نیستند." به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید این اولین مرتبه است که گزارشی از حمله اسرائیل به نفتکش‌های ایرانی در منطقه منتشر می‌شود. نیروی دریایی آمریکا تاکید کرد که قایق‌های تندرو و کشتی سپاه پاسداران ایران به دو کشتی گارد ساحلی آمریکا طی عملیات گشت‌زنی آن در آب‌های بین‌المللی در بخش جنوبی از آب‌های خلیج، نزدیک شدند.

مقامات جمهوری اسلامی پیش‌تر گفته بودند که نسبت به مشارکت اسرائیل در حمله به کشتی‌های خود در دریای سرخ مشکوک هستند. این یک دعوت انقلابی است، اما به کل با رویکرد سال ۱۳۵۷ متفاوت است: هیچ ایدئولوژی ضد غربی، رهبری متعصب، دعوت به در دست گرفتن سلاح و وعده مدینه فاضله در کار نیست. این مقام تحقیق کننده ایرانی گفته است که پرتابه های انفجاری ممکن است با استفاده از یک شیء پرنده به شماری از کانتینرهای روی عرشه کشتی برخورد کرده باشد. وال استریت ژورنال می‌نویسد دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل این روزنامه را برای پاسخگویی به سوالات، به ارتش ارجاع داده و مقامات نظامی این کشور نیز از جواب به پرسش‌ها طفره رفته‌اند. نمایندگان جمهوری اسلامی در سازمان ملل نیز درخواست این روزنامه برای اظهارنظر در باره موضوع را بی‌پاسخ گذاشته‌اند. این دعوتی برای به پیوستن به جهان است. اسرائیل به طور معمول، در باره حملات منتسب به این کشور هیچ موضعی نمی‌گیرد و اخبار مربوطه را نه تایید می‌کند‌، نه تکذیب. اوایل اسفند نیز، مقامات اسرائيل، ایران را متهم کردند که مسئول انفجار یک کشتی باری متعلق به اسرائیل در دریای عمان بوده است. وال استریت ژورنال می‌نویسد، برملا شدن عملیات اسرائیل علیه نفتکش‌های ایرانی، ابعاد تازه‌ای از اقدامات تل آویو علیه تحکیم موقعیت نظامی و اقتصادی تهران در منطقه را آشکار می‌کند. پدران و مادران دیگر کشته شدگان بی شمار موج ترور و سرکوب رژیم و ایرانیان در سراسر جهان هم به این کمپین پیوسته اند.» ناوگان پنجم ارتش آمریکا گفت كه این حادثه ساعت 8 شامگاه دوشنبه 26 آوریل در شمال خلیج، حین گشت‌زنی شناورهای آمریکایی در آب های بین‌المللی رخ داد.

اسرائیل از سال ۲۰۱۸ تا کنون، ده‌ها حمله هوایی به مواضع نیروهای ایرانی یا گروه‌های شبه‌نظامی تحت نفوذ ایران در سوریه یا انبارهای سلاح آنها انجام داده است.  ایران و سوریه هرگونه تامین بودجه گروه‌های تروریستی را رد می‌کنند و مدعی هستند که هدف اتحادشان، مقابله با جنایات این گروه‌هاست. یک پیامد کمپین دعوت به تحریم انتخابات ریاست جمهوری بعدی ایران در ماه ژوئن است.. دولت دمشق می‌گوید اخلال در واردات نفت از ایران، مردم سوریه را در تنگنا قرار می‌دهد. محافل نظامی در منطقه به وال استریت ژورنال گفته‌اند که ایران به طور معمول‌، مقصد واقعی محموله‌ نفتکش‌ها را اعلام نمی‌کند، تانکرهای قدیمی و اسقاط شده را به کار می‌گیرد و گاهی اوقات نیز نفت را از یک کشتی به کشتی دیگر منتقل می‌کند. مردم ایران که می بینند هیچ وعده اصلاحات به واقعیت بدل نشده است سیاستمداران اصلاح طلب را در بعضی از بزرگترین دروغ های رژیم، فساد و دعوت رهبر جمهوری اسلامی به کشتار معترضان همدست و مقصر می دانند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید مارک دوبوویتس، مدیر اجرایی"بنیاد دفاع از دمکراسی" گفته است: «تل‌آویو و واشنگتن مدت‌هاست درآمد نفتی ایران را چشم‌انداز خود قرار داده‌اند..

» او افزوده که اسرائیل با خرابکاری‌‌در تردد نفتکش‌های ایرانی در دریای سرخ، کارزاری را برای ممانعت از دور زدن تحریم‌ها پیش می‌برد. اصلاح پذیر نیست و باید پایان یابد. بنیاد دفاع از دمکراسی یک اندیشکده‌ آمریکایی مخالف توافق هسته‌ای و مماشات با ایران است، وال استریت ژورنال از قول یک متخصص حمل و نقل در تهران نوشته که  سه مورد از حملات اسرائیل به نفتکش‌های ایرانی در سال ۲۰۱۹ و شش مورد در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاده است. کارشناس دوم گفته که تهران ترجیحا در این زمینه سکوت کرده؛ زیرا اگر سر و صدا کند ولی نتواند واکنشی نشان بدهد، نشانه ضعف خواهد بود. مردم به اشکال مختلف از طریق اعتصاب های کارگری، اعتراضات خیابانی، نامه های سرگشاده و شعارهایشان به روشنی نشان داده اند که دشمن شان رژیم است، نه آمریکا. مقامات جمهوری اسلامی تا کنون تنها در مهر سال ۱۳۹۸ از حمله به نفتکش سابیتی در دریای سرخ خبر داده و این حمله را بدون اعلام مشخص، به"یک یا چند دولت" نسبت داده‌اند. آن زمان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تهدید کرده بود که این حمله بدون پاسخ نمی‌ماند. مخالفان ایرانی خطاب به پرزیدنت بایدن نوشته و از او تقاضا کرده اند فشار تحریم ها بر رژیم را برندارد.

یک هفته قبل از گزارش وال استریت ژورنال، وزیر محیط زیست اسرائیل گفته بود که یک کشتی ایرانی عازم سوریه، قبل از رسیدن به مقصد و پس از خاموش کردن سیستم ارتباطی خود، مواد نفتی را در آب‌های مدیترانه تخلیه کرده است. گیلا گاملیل، وزیر محیط زیست اسرائیل در نشستی مطبوعاتی، جمهوری اسلامی را عامل آلوده کردن سواحل اسرائیل و مسئول "جنایت زیست‌محیطی" خواند. * برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست. در همین زمینه: .