نفتکش‌های ایرانی, صادرات نفت ایران به سوریه, دور زدن تحریم‌ها

نفتکش‌های ایرانی, صادرات نفت ایران به سوریه

اسرائیل به ۱۲ نفتکش ایرانی در دریای سرخ 'حمله کرده است' | DW | 12.03.2021

تل‌آویو از اواخر سال ۲۰۱۹، دستکم ۱۲ کشتی ایرانی را که عمدتا حامل نفت برای سوریه بوده‌اند، با مین هدف قرار داده است. وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی می‌نویسد بار کشتی‌ها در برخی موارد سلاح بوده است.

12/03/2021 02:02:00 ب.ظ

تل‌آویو از اواخر سال ۲۰۱۹، دستکم ۱۲ کشتی ایرانی را که عمدتا حامل نفت برای سوریه بوده‌اند، با مین هدف قرار داده است. وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی می‌نویسد بار کشتی‌ها در برخی موارد سلاح بوده است.

تل‌آویو از اواخر سال ۲۰۱۹، دستکم ۱۲ کشتی ایرانی را که عمدتا حامل نفت برای سوریه بوده‌اند، با مین هدف قرار داده است. وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی می‌نویسد بار کشتی‌ها در برخی موارد سلاح بوده است.

روزنامه"وال استریت ژورنال" از حملات اسرائیل به حداقل ۱۲ کشتی ایرانی ظرف دو سال گذشته در دریای سرخ خبر می‌دهد. این روزنامه با استناد به سخنان مقامات آمریکا و منطقه می‌نویسد، کشتی‌ها عمدتا حامل نفت برای سوریه بوده‌اند و حمله به آنها با مین‌های دریایی انجام گرفته است. اسرائیل هم‌چنین جلوی عبور کشتی‌های دیگری را نیز که حامل سلاح یا نفت برای سوریه بوده‌اند، گرفته است.

معترضین در تهران شعار 'مرگ بر دیکتاتور' سر دادند | DW | 26.07.2021 شماری از معترضان در مرکز تهران با سر دادن شعارهای تند سیاسی راهپیمایی کردند اسرائیل: برای بازگشت ایران به مذاکرات اولتیماتوم تعیین کنید | DW | 26.07.2021

وال‌استریت ژورنال می‌‌نویسد که این عملیات موجب غرق شدن کشتی‌ها نشده‌اند، بلکه در دو مورد به تغییر مسیر و بازگشت آنها انجامیده‌اند: «ایران با صادرات میلیون‌ها بشکه نفت به سوریه، تحریم‌ها را دور زده و از اواخر سال ۲۰۱۹ اسرائیل با کمک سلاح‌هایی چون مین، جلوی کشتی‌‌های ایرانی یا کشتی‌هایی که محموله ایرانی دارند را گرفته است.»

منابع وال استریت ژورنال گفته‌اند که اسرائیل با این حملات کوشیده جلوی مبادله نفت ایران را بگیرد تا جمهوری اسلامی"بودجه جریان‌های رادیکال در منطقه را بیش از این تامین نکند."به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیداین اولین مرتبه است که گزارشی از حمله اسرائیل به نفتکش‌های ایرانی در منطقه منتشر می‌شود. مقامات جمهوری اسلامی پیش‌تر گفته بودند که نسبت به مشارکت اسرائیل در حمله به کشتی‌های خود در دریای سرخ مشکوک هستند. headtopics.com

وال استریت ژورنال می‌نویسد دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل این روزنامه را برای پاسخگویی به سوالات، به ارتش ارجاع داده و مقامات نظامی این کشور نیز از جواب به پرسش‌ها طفره رفته‌اند. نمایندگان جمهوری اسلامی در سازمان ملل نیز درخواست این روزنامه برای اظهارنظر در باره موضوع را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.

اسرائیل به طور معمول، در باره حملات منتسب به این کشور هیچ موضعی نمی‌گیرد و اخبار مربوطه را نه تایید می‌کند‌، نه تکذیب.وال استریت ژورنال می‌نویسد، برملا شدن عملیات اسرائیل علیه نفتکش‌های ایرانی، ابعاد تازه‌ای از اقدامات تل آویو علیه تحکیم موقعیت نظامی و اقتصادی تهران در منطقه را آشکار می‌کند. اسرائیل از سال ۲۰۱۸ تا کنون، ده‌ها حمله هوایی به مواضع نیروهای ایرانی یا گروه‌های شبه‌نظامی تحت نفوذ ایران در سوریه یا انبارهای سلاح آنها انجام داده است.

 ایران و سوریه هرگونه تامین بودجه گروه‌های تروریستی را رد می‌کنند و مدعی هستند که هدف اتحادشان، مقابله با جنایات این گروه‌هاست. دولت دمشق می‌گوید اخلال در واردات نفت از ایران، مردم سوریه را در تنگنا قرار می‌دهد.محافل نظامی در منطقه به وال استریت ژورنال گفته‌اند که ایران به طور معمول‌، مقصد واقعی محموله‌ نفتکش‌ها را اعلام نمی‌کند، تانکرهای قدیمی و اسقاط شده را به کار می‌گیرد و گاهی اوقات نیز نفت را از یک کشتی به کشتی دیگر منتقل می‌کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدمارک دوبوویتس، مدیر اجرایی"بنیاد دفاع از دمکراسی" گفته است: «تل‌آویو و واشنگتن مدت‌هاست درآمد نفتی ایران را چشم‌انداز خود قرار داده‌اند.» او افزوده که اسرائیل با خرابکاری‌‌در تردد نفتکش‌های ایرانی در دریای سرخ، کارزاری را برای ممانعت از دور زدن تحریم‌ها پیش می‌برد. headtopics.com

کمیته بین‌المللی المپیک، سوابق تیرانداز سپاه را بررسی می‌کند ​​​​​​​هشدار نسبت به اعمال خشونت علیه مطالبات مردم خوزستان | DW | 26.07.2021 بزرگ‌ترین آتش سوزی کالیفرنیا خانه‌ها را سوزاند

بنیاد دفاع از دمکراسی یک اندیشکده‌ آمریکایی مخالف توافق هسته‌ای و مماشات با ایران است،وال استریت ژورنال از قول یک متخصص حمل و نقل در تهران نوشته که  سه مورد از حملات اسرائیل به نفتکش‌های ایرانی در سال ۲۰۱۹ و شش مورد در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاده است.

کارشناس دوم گفته که تهران ترجیحا در این زمینه سکوت کرده؛ زیرا اگر سر و صدا کند ولی نتواند واکنشی نشان بدهد، نشانه ضعف خواهد بود.مقامات جمهوری اسلامی تا کنون تنها در مهر سال ۱۳۹۸ از حمله به نفتکش سابیتی در دریای سرخ خبر داده و این حمله را بدون اعلام مشخص، به"یک یا چند دولت" نسبت داده‌اند. آن زمان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تهدید کرده بود که این حمله بدون پاسخ نمی‌ماند.

یک هفته قبل از گزارش وال استریت ژورنال، وزیر محیط زیست اسرائیل گفته بود که یک کشتی ایرانی عازم سوریه، قبل از رسیدن به مقصد و پس از خاموش کردن سیستم ارتباطی خود، مواد نفتی را در آب‌های مدیترانه تخلیه کرده است. گیلا گاملیل، وزیر محیط زیست اسرائیل در نشستی مطبوعاتی، جمهوری اسلامی را عامل آلوده کردن سواحل اسرائیل و مسئول "جنایت زیست‌محیطی" خواند.

ادامه مطلب: DW فارسی »

ادامه درخشش پاکدامن با صعود به یک چهارم نهایی/ عابدینی و رهبری حذف شدند

علی پاکدامن به مرحله یک چهارم نهایی المپیک توکیو صعود کرد اما عابدینی و رهبری حذف شدند.

شُتُر در خواب بيند پنبه دانه ....... و بعضى بزغاله رسانه نما هم خزعبلات صهيونيستها رو نشخوار ميكنند. تل آويو خوب ميداند اگر زره اى خطا كند، به همراه حيفا تبديل به زمين شخم زده براى كشاورزى خواهد شد. مرگ بر صهيونيستهاى كودك كش و نوكران او در منطقه. مرگ بر آمريكا و ازنابش نه_به_جمهوری_اسلامی No2IR

دیدگاه | کمپین «نه به جمهوری اسلامی» به دنبال متحد کردن مخالفان ایرانی استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. «نه به جمهوری اسلامی» آری به جمهوری اسلامی رای حق من است با هر‌کسی متحد می‌شوید، به فرقه رجوی نزدیک نشوید دشمن جان ملت ایران هست و بس

رویترز: یک مقام ایرانی، اسرائيل را به حمله به کشتی باری «شهر کرد» متهم کرده استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

آمریکا: نزدیک شدن قایق‌های ایرانی به کشتی‌هایمان در خلیج اقدامی تحریک‌آمیز استژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک آمریکا، در واکنش به مزاحمت‌های دریایی قایق‌های تندروی سپاه پاسداران ایران برای کشتی‌های آمریکایی در روزهای گذشته، گفت: درودبرسردارسلیمانی مرگ برداعش مرگ برتروریست امریکایی درودبرسیدعلی خاک تو سرت با اون ناوهات از چند تا قایق میترسید واقعا چرا پست را سانسور میکنید؟! گفتند در خلیج پارس

یک مقام آمریکایی: اسرائیل مسئول حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ بوده استیک مقام آمریکایی: اسرائیل مسئول حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ بوده است این مقام آمریکایی گفت که رژیم صهیونیستی این حمله را حمله‌ای تلافی جویانه پس از آن چه حمله‌های اخیر نیروهای نظامی ایران به کشتی‌های این رژیم خوانده، نامیده است. برش نگردونید به مزایده بزاریدش پولش را برگردونید خب چرا به اسرائیل اعلان جنگ نمیکنین ؟

پنتاگون: آمریکا در حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ نقشی نداشته استپنتاگون: آمریکا در حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ نقشی نداشته است سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور هیچ نقشی در حمله انجام شده به یک کشتی ایرانی در دریای سرخ نداشته‌اند. آمریکا ترسیده!