استقبال از موافقت وزیر کار برای بررسی افزایش حداقل مستمری در شورایعالی کار/ حتما باید بازنگری در حداقل دستمزد مورد بحث قرار گیرد

16/03/1399 09:52 ق.ظ

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد: استقبال از موافقت وزیر کار برای بررسی افزایش حداقل مستمری در شورایعالی کار/ حتما باید بازنگری در حداقل دستمزد مورد بحث قرار گیرد

عضو کارگری شورای عالی کار با اشاره به موافقت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بررسی افزایش حداقل مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در جلسه روز شنبه (۱۷ خرداد) شورای عالی کار، گفت: «از موافقت آقای شریعتمداری استقبال می‌کنیم؛ چراکه می‌توانیم با بازنگری در حداقل دستمزد کارگران، حداقل مستمری را هم افزایش دهیم.» وی با بیان اینکه یکی از دلایلی که اعضای کارگری شورای عالی کار، با افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد کارگران مخالفت کردند و مصوبه شورای عالی کار را امضا نکردند، به همین دلیل بود، گفت: «هرچند ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی بر کمتر نبودن حداقل مستمری از...

وی با بیان اینکه یکی از دلایلی که اعضای کارگری شورای عالی کار، با افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد کارگران مخالفت کردند و مصوبه شورای عالی کار را امضا نکردند، به همین دلیل بود، گفت: «هرچند ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی بر کمتر نبودن حداقل مستمری از حداقل دستمزد تاکید کرده اما ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، دست سازمان تامین اجتماعی را برای افزایش حداقل مستمری متناسب با هزینه‌های زندگی و حتی چند نوبت افزایش حداقل مستمری در طول سال، بازگذاشته است.»

عضو کارگری شورای عالی کار، افزود: «البته موضوع دعوت‌نامه‌ای که برای اعضای شورای عالی کار برای بحث اصلی در جلسه روز شنبه ارسال شده، «افزایش حق مسکن» است اما آیین‌نامه داخلی شورای عالی کار طرح «سایر موضوعات» توسط اعضا را بازگذاشته است. پس می‌توانیم در مورد افزایش صرف حداقل دستمزد و حتی جابه‌‌جایی آیتم‌های مزدی و اعمال افزایش آنها بر روی حداقل دستمزد در ضمن افزایش حق مسکن کارگران که البته این مورد تاثیری روی حداقل مستمری ندارد، بحث کنیم و اینگونه کف افزایش حداقل مستمری را بالا ببریم.

ادامه مطلب:
ilnanews »

برگزاری دست‌کم ۲۰ تجمع کارگری در اعتراض به وضعیت معیشت در نیمه اول خرداد

۱۰ دروغ در ۲۰ دقیقه ؛ مرور سخنرانی خامنه‌ای در سالگرد فوت خمینیEhsanMehrabi7 کثافت

وقوع هشت آتش‌سوزی در ایران طی دو هفته؛ سه آتش‌سوزی «عمدی» در تهراندر دو هفته گذشته ۸ آتش‌سوزی در نقاط مختلف ایران رخ داده که سه مورد آن «عمدی» اعلام شده است. تجربه نشان داده هر جا خرابکاری سیستماتیکی در کشور رخ داده، نشان سپاه هم اونجا وجود داشته !!

گلخانه‌های کوچک دو نفره؛ ایده رستورانی در آمستردام در روزهای کروناییرستورانهای هلند بر اساس مقررات جدید اجازه دارند تا ۳۰ مشتری را در داخل رستوران و به شرط رعایت فاصله یک و نیم متری از همدیگر بپذیرند اما در تراس و فضای بیرونی محدودیت پذیرش مشتری ندارند.

آلمان خواستار توضیح در مورد حمله به خبرنگار دویچه‌وله در آمریکا شد | DW | 03.06.2020وزیر خارجه آلمان خواستار بررسی حمله به خبرنگار دویچه‌وله و تیم همراه او در آمریکا و شفاف‌سازی در مورد آن شد. پلیس آمریکا به سوی اشتفان زیمونس که می‌خواست در مورد ناآرامی‌های مینیاپولیس گزارش دهد، گلوله شلیک کرد. همه بر ضد ترامپ دویچه وله ، اینترنشنال ، بی بی سی و .... چرا ؟؟؟؟؟ چون 👇👇👇👇👇👇 🙄🙄🙄🙄🙄 آمریکا آلمان را هم با خاک یکسان کرد انگار یادت نیست

تظاهرات ده‌ها هزار نفری در لندن در اعتراض به مرگ جورج فلویدیکی از معترضان به نژادپرستی در لندن در مورد تصاویر مرگ جورج فلوید می‌گوید: «نمی‌خواهم گریه کنم؛ این [تصاویر] خونم را به جوش می‌آورد.» اعتراض به «مرگ» جرج فلوید؟! نخیر توجه کن: در اعتراض به کشته شدن یک سیاه پوست زیر دست و پای نیروهای حکومت فاشیست آمریکا از سران اروپا که همیشه در این جور موارد مدافع حقوق بشر می شدند دهانشان کاملا بسته هست .دم شهروندان گرم .

«علی خدایی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به الزام ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی برای مبنا قرار دادن حداقل دستمزد کارگران شاغل به عنوان حداقل مستمری کارگران بازنشسته، گفت:«این هفته آقای شریعتمداری موافقت خود را برای طرح موضوع افزایش حداقل مستمری در شورای عالی کار اعلام کردند. اعضای کارگری شورای عالی کار از این کار استقبال می‌کنند؛ چراکه می‌توانیم با بازنگری در حداقل دستمزد کارگران، حداقل مستمری را هم افزایش دهیم.»

وی با بیان اینکه یکی از دلایلی که اعضای کارگری شورای عالی کار، با افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد کارگران مخالفت کردند و مصوبه شورای عالی کار را امضا نکردند، به همین دلیل بود، گفت: «هرچند ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی بر کمتر نبودن حداقل مستمری از حداقل دستمزد تاکید کرده اما ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، دست سازمان تامین اجتماعی را برای افزایش حداقل مستمری متناسب با هزینه‌های زندگی و حتی چند نوبت افزایش حداقل مستمری در طول سال، بازگذاشته است.»

عضو کارگری شورای عالی کار، افزود: «البته موضوع دعوت‌نامه‌ای که برای اعضای شورای عالی کار برای بحث اصلی در جلسه روز شنبه ارسال شده، «افزایش حق مسکن» است اما آیین‌نامه داخلی شورای عالی کار طرح «سایر موضوعات» توسط اعضا را بازگذاشته است. پس می‌توانیم در مورد افزایش صرف حداقل دستمزد و حتی جابه‌‌جایی آیتم‌های مزدی و اعمال افزایش آنها بر روی حداقل دستمزد در ضمن افزایش حق مسکن کارگران که البته این مورد تاثیری روی حداقل مستمری ندارد، بحث کنیم و اینگونه کف افزایش حداقل مستمری را بالا ببریم.»

خدایی با بیان اینکه در بخشنامه مزد سال ۹۹، هم امکان جابه‌‌جایی افزایش آیتم‌های مزد دیده شده و هم امکان افزایش حق مسکن، گفت: «برای هیچ کدام منع قانونی وجود ندارد اما افزایش حق مسکن، به تنهایی نمی‌تواند نظر گروه کارگری را تامین نمی‌کند و تاثیری هم بر روی حداقل مستمری نمی‌گذارد.»

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه در حالی شاهد کشیده شدن بحث افزایش حداقل مستمری در شورای عالی کار هستیم که اعضای دولتی شورای عالی کار در جلسات تعیین دستمزد اعلام می‌کردند که حداقل مستمری و حداقل دستمزد ارتباطی با یکدیگر ندارد و می‌توان مستمری را مستقل از دستمزد افزایش داد، گفت: «سال‌هاست که در عرف جاری، حداقل مستمری تابعی از حداقل دستمزد است اما چنین نظری از سوی اعضای دولتی شورای عالی کار اعلام می‌شد.»

وی افزود: «حالا با مخالفت‌هایی که از جانب بازنشستگان با افزایش صرفا ۲۱ درصدی حداقل مستمری صورت گرفته است، شاهد هستیم که وزیر کار موافقت خود را با بررسی افزایش حداقل مستمری در شورای عالی کار اعلام می‌کند. همانطور که گفتم اعضای کارگری شورای عالی کار از طرح افزایش مستمری در شورای عالی کار استقبال می‌کنند.»

خدایی تصریح کرد: «اما این کار تنها با افزایش مستقل حداقل دستمزد و یا جابه‌جایی افزایش آیتم‌های مزدی بر روی حداقل دستمزد و یا ترکیب این دو قابل انجام است. بنابراین حتما باید بازنگری در حداقل دستمزد مورد بحث قرار گیرد.»