از «تیراندازی و تحصن» در سنندج تا نامه نرگس محمدی در آستانه نشست ژنو در مورد وخامت حقوق بشر ایران

02/09/1401 07:38:00 ب.ظ

آخرین آمار سازمان هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر نشان می‌دهد که تاکنون «۴۳۷ نفر از جمله ۶۱ کودک» طی ده هفته اعتراض در مناطق مختلف ایران کشته شده‌اند.

اعتراضات_سراسری, ایران

عفو بین‌الملل تصویری از دختر ۷ ساله بلوچ، قربانی کشتارهای زاهدان منتشر کرد و خواستار پاسخ‌گو کردن جمهوری‌اسلامی در نشست پنج‌شنبه شورای حقوق‌بشر سازمان‌ملل شد اعتراضات_سراسری 🔗پوشش زنده اعتراضات ایران :

آخرین آمار سازمان هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر نشان می‌دهد که تاکنون «۴۳۷ نفر از جمله ۶۱ کودک» طی ده هفته اعتراض در مناطق مختلف ایران کشته شده‌اند.

این سازمان بین‌المللی حقوق‌بشری در ادامه ابراز امیدواری کرده است که فردا پنجشنبه و در جریان نشست ۳۵‌اُم شورای حقوق‌بشر باید مکانیسمی مبتنی بر تحقیقات و با هدف پاسخ‌گو کردن دولت ایران در دستور کار قرار بگیرد.انتقاد این فعال حقوق‌بشر دربند از موارد متعدد نقض حقوق‌بشر در ایران در حالی در این نامه بیان شده که قرار است پنجشنبه صبح نشستی ویژه در شورای حقوق‌بشر سازمان‌ملل در ژنو برگزار شود.

سایمون شِرکلیف در یک پست توئیتری به زبان فارسی با بازنشر تیتر روزنامه کیهان در مورد باخت ۶ بر ۲ تیم‌ملی در برابر انگلستان به حالتی «طنزآمیز» نوشت اگر کیهان تیتر کرده بود «عربستان و بریتانیا۲ - آرژانتین ۱» این می‌توانست تیتری منصفانه باشد.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

پهلوان واقعی نماینده لیت رهبری هستند نه این وری و نه اونوری و بقیه....

هرانا: از میان 419 کشته اعتراضات ایران تا کنون 60 نفر کودک بودندخبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران ، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه یک‌شنبه 29 آبان، در اعتراض ات

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل: شرایط در ایران بحرانی استجیرمی لورنس، سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، افزایش تعداد کشته‌شدگان در اعتراض ات جاری در ایران از

نامه 5 سازمان زنان ملیت‌های ایران به سازمان‌های حقوق‌ بشری: زمان اقدام فرا رسیده استپنج سازمان فعال در زمینه حقوق زنان متعلق به ملیت‌های ترک، کرد، بلوچ، عرب و ترکمن در ایران در نامه‌ای خطاب به سازمان‌های حقوق‌ بشری نوشته‌اند: «از ابراز

فراخوان سه ائتلاف سیاسی در حمایت از اعتصاب سراسری و همیاری با قیام کُردستانسه ائتلاف سیاسی شامل کنگره ملیت‌های ایران فدرال، همبستگی برای آزادی و برابری در ایران و شورای دموکراسی‌خواهان ایران در بیانیه‌ای مشترک از فراخوان‌های مردمی ائتلاف یعنی احزاب تجزیه طلب بدتر داعش.داستانشون رو از کردهای قدیمی منطقه بشنوید

طرح نمایندگان مجلس: ده سال ممنوع‌الخروجی برای دانشجویان معترض و جریمه نقدیهمزمان با اعتراض ات دانشجویی در دانشگاه‌های شهرهای مختلف ایران ، نمایندگان مجلس طرحی را تدوین کرده‌اند تا در صورت تصویب، دانشجویان معترض برای ده سال از سفر به خارج از کشور منع شوند. یه باغیرت بود که مجلس رو به توپ بست ، تاریخ تکرار میشه بالاخره که باید جواب پس بدید . کثافت های مفت خور ،به خر هم لباس تن کنند شبیه شما میشوند اسم تون رو از نماینده ی مردم بردارید بگویید خائنین به مردم مهسا_امینی کثافتهای مفت خور فقط بچه های خودشون برن با پول مردم کیف کنن😡😤 چقدر پورو یعنی ده سال دیگه هستین شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه به امید ملت ایران ضحاک نابود خواهد شد

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌های ایران در روز دوم آذر (۲۳ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.ایران 419 نفر کشته شدند که 60 تن از آنها کودک بودند.جمله کشته‌شدن دو کودک در هفته گذشته و فشارهای امنیتی را نشانه شرایط بحرانی در این کشور می‌داند.همبستگی شما متشکرم، اما زمان اقدام فوری برای ایران فرا رسیده است.

17:32 عفو بین‌الملل تصویری از دختر ۷ ساله بلوچ، قربانی کشتارهای زاهدان منتشر کرد عفو بین‌الملل ایران با انتشار تصویری از هستی نارویی نوشت این دختر ۷ ساله بلوچ در زاهدان و به‌دست نیروهای امنیتی جمهوری‌اسلامی کشته شده است. او یکی از ۴۳ کودکی است که از ابتدای ناآرامی‌های سپتامبر در ایران قربانی می‌شود. Advertisement بنا به گزارش هرانا، 540 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1059 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است. این سازمان بین‌المللی حقوق‌بشری در ادامه ابراز امیدواری کرده است که فردا پنجشنبه و در جریان نشست ۳۵‌اُم شورای حقوق‌بشر باید مکانیسمی مبتنی بر تحقیقات و با هدف پاسخ‌گو کردن دولت ایران در دستور کار قرار بگیرد.» در همین رابطه، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد که از آغاز اعتراضات جاری در 26 شهریور تا دوشنبه 30 آبان، دست‌کم 434 معترض ایرانی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند. 17:03 یک روز مانده تا جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، نرگس محمدی از زندان نامه نوشت نرگس محمدی، فعال حقوق زنان و یکی از زندانیان سیاسی با نگارش نامه‌ای خطاب به مسئول حقوق‌بشر سازمان‌ملل با تاکید بر خواست ملت ایران برای «داشتن دموکراسی و رابطه‌ای نرمال با دنیا»، خواستار «مستندکردن کشتارها و سرکوب‌های رژیم جمهوری‌اسلامی» شد. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیشتر اعلام کرد که پنج‌شنبه سوم آذر، (24 نوامبر)، در یک نشست ویژه، «وضعیت وخیم نقض حقوق بشر در ایران» را بررسی خواهد کرد. انتقاد این فعال حقوق‌بشر دربند از موارد متعدد نقض حقوق‌بشر در ایران در حالی در این نامه بیان شده که قرار است پنجشنبه صبح نشستی ویژه در شورای حقوق‌بشر سازمان‌ملل در ژنو برگزار شود. وقت آن است که مانند زنان و مردان ایرانی شجاع باشیم.

این نشست به درخواست آلمان و ایسلند و با عنوان «وخامت حقوق بشر در جمهوری‌اسلامی‌ایران» برگزار می‌شود.. 16:14 سفیر بریتانیا در تهران: انتظار نداشتم روزنامه کیهان اینگونه تیتر خود را انتخاب کند سایمون شِرکلیف در یک پست توئیتری به زبان فارسی با بازنشر تیتر روزنامه کیهان در مورد باخت ۶ بر ۲ تیم‌ملی در برابر انگلستان به حالتی «طنزآمیز» نوشت اگر کیهان تیتر کرده بود «عربستان و بریتانیا۲ - آرژانتین ۱» این می‌توانست تیتری منصفانه باشد. روزنامه تندروی کیهان که زیرنظر حسین شریعتمداری اداره می‌شود مسئولیت ۶ تایی شدن تیم ملی را به گردن« وطن‌فروشان داخلی و خارجی و آل‌سعود و اسرائیل و انگلیس» انداخته بود. 16:06 اعتصاب دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه کردستان همزمان با تیراندازی به گروهی دانش‌آموز اعتصاب‌ها در دانشگاه کردستان چهارشنبه دوم آذر ادامه یافت. در تحصن امروز در اعتراض به سرکوب شدید معترضان در شهرهای کردنشین، دانشجویان شعار«شه‌هید نامرێ» (شهید نمی‌میرد) سر دادند. نویسندگان این نامه به محدودسازی و قطع اینترنت و فیلترینگ که رژیم جمهوری اسلامی از آن به‌عنوان روشی برای سرکوب معترضان استفاده می‌کند نیز اشاره کرده و از سازمان‌های حقوق‌بشری خواسته‌اند حکومت را «ملزم به رعایت حقوق اولیه غیرنظامیان مانند دسترسی به اینترنت کنند.

در این تجمع اعتراض‌آمیز یکی از دانشجویان در حمایت از کردستان، نی‌نوازی کرد. همزمان شبکه‌حقوق‌بشر کردستان گزارش کرده که نیروهای متعلق به سپاه پاسداران به گروهی از دانش‌آموزان در سنندج تیراندازی کرده‌اند. این شبکه‌حقوق بشری می‌گوید این اتفاق در شهرک وحدت روی داده و «دست‌کم ۴ دانش‌آموز» مجروح شده‌اند. در ویديویی که شبکه حقوق‌بشر کردستان در این باره منتشر کرده یک نوجوان که به‌نظر می رسد مجروح شده باشد پشت یک وانت مشاهده می‌شود و صدای فردی شنیده می‌شود که این اقدام را به نیروهای سپاه پاسداران نسبت می‌دهد. یورونیوز به دلیل نداشتن خبرنگار در محل مستقلا قادر به تائید یا رد این خبر نیست.

با این‌حال طی ناآرامی‌های تنها چند روز گذشته ده‌ها نفر در مناطق کردنشین کشته شده‌اند. 15:54 وزیر خارجه ایران ادعا کرد: «توطئه» آمریکایی‌ها با هدف جنگ داخلی و تجزیه ایران شکست خورد حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در نشست خبری خود با تاکید بر اینکه «دخالت‌های خارجی» در اعترضات ایران به اوج‌خود رسیده است با طرح این ادعا که «مراکز تروریستی» از اقلیم کردستان عراق علیه جمهوری‌اسلامی فعالیت می‌کنند گفت در جریان ناآرامی‌های چند هفته اخیر سلاح‌های آمریکایی و اسرائیلی وارد خاک ایران شده است. وزیرخارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد:« توطئه‌ای بر مبنای اسناد دقیق با هدف ایجاد جنگ تروریستی و داخلی و تجزیه ایران در ۸ هفته گذشته با سواستفاده از احساسات پاک ملت ایران دنبال می‌شد، شکست خورد.» آقای امیرعبداللهیان توضیح بیشتری در مورد این اسناد دقیق و یا چرایی شکست آنچه وی توطئه نامید، نداد. 13:44 یادداشت ارگان مطبوعاتی سپاه: خاتمی می‌تواند زمینه گفتگو را فراهم کند هفته‌نامه «صبح صادق» ارگان مطبوعاتی سپاه یادداشتی را منتشر کرده است که در آن از مواضع اخیر محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران استقبال شده هرچند این موضع‌گیری‌ها «ناکافی» ارزیابی شده است.

در این مطلب از محمد خاتمی به عنوان «شاخص‌ترین و مورد قبول‌ترین چهره» جریان اصلاخ‌طلبی یاد شده است. از نظر نویسنده این یادداشت محمد خاتمی ««می‌تواند با ایجاد تفاهم در طیف اصلاحات، با پر رنگ کردن مرزبندی با دشمنان ملت ایران، زمینه گفت‌وگو را فراهم کند.» محمد خاتمی پس از اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ به دلیل همراهی با معترضان با انتقاد تند نهادها و رسانه‌های حکومتی روبرو شد. پنجمین رئیس‌جمهوری ایران اخیرا ضمن هشدار درباره «خطر فروپاشی اجتماعی» گفته بود که «براندازی نه مطلوب است نه ممکن.» 13:17 خبرنگار فیگارو: کاخ الیزه مایل نبود هانری لوی در عکس کنار ماکرون و مخالفان حکومت ایران باشد ژورژ مالبرونو، خبرنگار روزنامه فیگارو به نقل از منبعی در کاخ الیزه گزارش داد که دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه مایل نبود تا برنار هانری‌لوی، نویسنده فرانسوی و چهره‌رسانه‌ای مشهور در جریان دیدار امانوئل ماکرون با گروهی از زنان مخالف حکومت ایران در عکس‌ها دیده شود.

رئیس‌جمهوری فرانسه حدود ۱۰ روز پیش در کاخ الیزه با چهار زن ایرانی مخالف حکومت جمهوری اسلامی از جمله مسیح علینژاد دیدار کرد. او در جریان این دیدار اعتراض‌های جاری در ایران را «انقلاب» خواند. برنار هانری‌لوی از حامیان مداخله نظامی غرب در کشورهای دیگر در راستای جلوگیری از کشتارهای دسته‌جمعی است. او از مشوقان نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه به اجرای منطقه پرواز ممنوع در لیبی پیش از سقوط معمر قذافی بود. این چهره جنجالی از دخالت نظامی غرب در جنگ سوریه نیز حمایت می‌کرد.

11:17 بنیاد جورج و امل کلونی از تحقیق مستقل درباره نقض حقوق بشر در ایران حمایت کرد بنیاد جورج و امل کلونی در آستانه جلسه روز پنجشنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره ایران از تحقیق مستقل درباره موارد نقض حقوق بشر در این کشور حمایت کرد. در بیانیه این بنیاد آمده که انجام چنین تحقیقاتی «برای اطمینان از اجرای عدالت» امری حیاتی است تا شواهد لازم جمع‌آوری شود و امکان اجرای عدالت در آینده فراهم شود. جلسه ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران به دنبال درخواست آلمان و ایسلند برگزار خواهد شد. این جلسه قرار است روز پنجشنبه ساعت ۱۰ به وقت اروپای مرکزی (۱۲:۳۰ به وقت تهران) در ژنو آغاز شود. 09:57 بازداشت هنرمندان؛ وزیر ارشاد می‌گوید در تماس با نهادهای امنیتی پیگیر وضعیت آنها است محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز چهارشنبه گفت که پیگیر وضعیت هنرمندان بازداشت‌شده در جریان اعتراض‌ها است.

مقامات ایران طی روزهای گذشته کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی، دو بازیگر سینما را بازداشت کردند. این در حالی است که برخی از هنرمندان مانند جعفر پناهی پیش از آغاز اعتراض‌ها زندانی شده بودند. این در حالی است که در دیگر حوزه‌های هنری نیز گروهی از هنرمندان بازداشت شده‌اند. خانه موسیقی اخیرا در اطلاعیه‌ای گفته بود که پیگیر وضعیت ۲۲ هنرمند بازداشت شده بوده است. وزیر ارشاد در این باره گفت: «مرتب با نهادهای امنیتی و قضایی جلساتی داریم که برای کسانی که دچار مشکل شدند کمک کنیم و دستگاه های امنیتی و قضایی همکاری های خوبی در این زمینه دارند.

» 09:41 گزارش‌هایی از اعتصاب گروهی از کارگران بهمن دیزل قزوین گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده از اعتصاب گروهی از کارگران بهمن دیزل قزوین حکایت دارد. در یکی از ویدئوهای منتشرشده از تجمع این گروه از کارکنان صدای آنها که شعار «کارگر داد بزن، حقتو فریاد بزن» شنیده می‌شود. یورونیوز به طور مستقل قادر به تائید صحت ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نیست. هم‌رسانی این مطلب: .