ارز تک نرخی فعلا بعید است/ در دولت خاتمی ارز ۱۳ نرخی را تک نرخی کردیم/ سیاست ارزی دولت کدام هدف را دنبال می‌کند؟

15/10/1400 03:36:00 ب.ظ

در گفت وگوی کارشناسان ارزی با ایلنا مطرح شد: ارز تک نرخی فعلا بعید است/ در دولت خاتمی ارز ۱۳ نرخی را تک نرخی کردیم/ سیاست ارزی دولت کدام هدف را دنبال می‌کند؟

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در سال 66 بازار ارز 13 نرخی بود که به تدریج به 6 نرخ رسید و در نتیجه با بهبود شرایط اقتصادی به ویژه بحث ذخایر ارزی و شرایط سیاسی و هماهنگی بین دستگاه‌ها ارز تک نرخی شد و دوران ریاست جمهوری خاتمی توانستیم تا چند سال ارز تک نرخی را حفظ کنیم. در حالی که مسئولان از تک نرخی شدن ارز صحبت می‌کنند اما فقط حذف ارز 4200 تومانی را مبنا قرار داده‌اند، این در شرایطی است که ارز نیمایی و ets در بازار وجود دارد.

هر چند در مواقعی فاصله نرخ ارز نیمایی و ارز آزاد کاهش پیدا می‌کند اما امروز این دو نرخ چیزی بیش از 4 هزار تومان با یکدیگر فاصله دارند که نمی‌توان اثرات این فاصله قیمتی را در اقتصاد نادیده گرفت.

هر چند اخیرا دولت سیزدهم هم درباره تک نرخی شدن ارز صحبت‌هایی داشتند اما به عقیده کارشناسان برنامه این دولت درباره تک نرخی شدن ارز تنها درباره حذف ارز 4200 تومانی است و فعلا امکان تعیین تکلیف ارز نیمایی، سنایی و ... وجود ندارد.

«احمد مجتهد» ایلنا وی ادامه داد: در نهایت احتمال دارند که دولت و بانک مرکزی بر یک نرخ واحد به توافق برسند و آن را اعلام کنند اما اینکه بتوانند نرخ اعلام شده را با نرخ بازار آزاد که براساس عرضه و تقاضا است را به یک عدد برسانند، فعلا در این شرایط بسیار بعید است و اساسا براساس وضعیت امروز اقتصاد کشور امکان تک نرخی کردن ارز وجود ندارد. headtopics.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

کافه «میوزه» در تهران؛ اینجا اوقاتی را در کنار گربه‌ها سپری کنید

بازدیدکنندگان این کافه-موزه می‌توانند در اتاق‌های نمایشگاه و تراس کافه، ساعاتی را در کنار گربه‌ها سپری کنند و درباره آنها بیاموزند. کافه «میوزه» نخستین بار در سال ۲۰۲۰ افتتاح شد. ادامه مطلب >>