ادامه ناآرامی‌ها و رویارویی معترضان و پلیس در بیروت | DW | 20.01.2020

20/01/2020 11:09:00 ق.ظ

بیروت آخر هفته ناآرامی را پشت سر گذاشت. مردم لبنان در اعتراض به تعلل در تشکیل دولت جدید در برابر پارلمان لبنان گرد هم آمدند. در جریان رویارویی نیروهای انتظامی و معترضان ظرف دو روز گذشته بیش از ۵۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

بیروت, لبنان

بیروت آخر هفته ناآرامی را پشت سر گذاشت. مردم لبنان در اعتراض به تعلل در تشکیل دولت جدید در برابر پارلمان لبنان گرد هم آمدند. در جریان رویارویی نیروهای انتظامی و معترضان ظرف دو روز گذشته بیش از ۵۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

بیروت آخر هفته ناآرامی را پشت سر گذاشت. مردم لبنان در اعتراض به تعلل در تشکیل دولت جدید در برابر پارلمان لبنان گرد هم آمدند. در جریان رویارویی نیروهای انتظامی و معترضان ظرف دو روز گذشته بیش از ۵۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

غروب یکشنبه در دومین روز ناآرامی‌ها در برابر ساختمان مجلس لبنان نیز حدود ۱۴۵ نفر مجروح شدند. پلیس برای متفرق کردن معترضان اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور و همچنین شلیک گلوله‌های پلاستیکی نمود. معترضان نیز با پرتاب سنگ از خود در برابر حمله نیروهای انتظامی دفاع کردند.

به این ترتیب تعداد مجروحان رویارویی خشن معترضان و نیروهای انتظامی ظرف دو روز شنبه و یکشنبه به بیش از ۵۰۰ نفر رسید. بیش از ۱۲۰ مجروح به علت شدت جراحات در بیمارستان‌های این کشور بستری شده‌اند.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیددر اعتراضات روز شنبه ۱۸ ژانویه حدود ۳۷۰ نفر مجروح شده بودند. این خبر از سوی"میدل‌ایست‌نیوز" منتشر شده است. این در حالی است که خبرگزاری‌های بین‌المللی پیش از آن تعداد مجروحان روز شنبه را ۲۲۰ نفر اعلام کرده بودند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

در رویارویی بین معترضان و پلیس در بیروت ۲۲۰ نفر مجروح شدند | DW | 19.01.2020پایتخت لبنان شاهد یک روز ناآرام دیگر بود. درگیری بین معترضان و ماموران انتظامی در بیروت مجروحان بسیاری بر جای گذاشت. حدود ۸۰ نفر از مجروحان به بیمارستان‌ها منتقل شدند. مرکز ناآرامی‌ها اطراف پارلمان لبنان در بیروت بود. فرانسه چطور ؟؟

70 زخمی در درگیری میان ماموران امنیتی و معترضان در مرکز بیروتمحیط پیرامونی پارلمان لبنان در مرکز بیروت شامگاه یک‌شنبه 19 ژانویه، عرصه رویاروئی و درگیری میان اینا مگه.با رقص اعتراض نمیکردن ؟ خشونت واسه چی دیگه به تحریک و تشویق و پول های آل سعود؟!!!

مجروحیت‌های بسیار شدید در درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان در بیروتبه دنبال درگیری نیروهای امنیتی لبنان با معترضین در منطقه اطراف پارلمان لبنان در مرکز بیروت ، جمعی از

نیروهای امنیتی لبنان به تجمع معترضان مقابل پارلمان این کشور در بیروت یورش بردندنیروهای امنیتی لبنان به تجمع معترضان مقابل پارلمان این کشور در بیروت یورش بردند

درگیری‌ها میان معترضان لبنانی و نیروهای امنیتی در بیروت بالا گرفتدرگیری‌ها میان معترضان لبنان ی و نیروهای امنیتی در بیروت بالا گرفت درگیری‌ میان معترضان لبنان ی و نیروهای ضد شورش در بیروت بالا گرفته و این نیروها برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کردند به امید اغاز مجدد اعتراضات تو خیابانهای تهران این سیاست ج ا دیگه غلط و مردود ه و ادامه این راه به بیرهه ختم میشه به زودی تهران شلوغتر خواهد شد یا علی هنوز انتقام الهی از رژیم ظالم مانده انتقام خونهایی که در ابان ریختید شانس آوردند اگه ایران بودند با سرب داغ آرامشان میکردند.

هفتاد معترض لبنانی در بیروت زخمی شدند

موج جدید اعتراضات مردم در پایتخت لبنان، به بحران سیاسی و اقتصادی حاکم بر این کشور دامن زده است.بر اساس اخباری که خبرگزاری‌ها شامگاه روز شنبه ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) از بیروت، پایتخت لبنان منتشر کرده‌اند، در جریان رویارویی معترضان و ماموران انتظامی دست‌کم ۲۲۰ نفر مجروح شده‌اند.ماموران امنیتی لبنان و تظاهرکنندگان بود که در کشاکش این درگیری‌ها اقدام به پرتاب سنگ بسوی ماموران امنیتی کرده و با واکنش آنها در استفاده از آبپاش‌های پر‌فشار مواجه شدند.پلیس ضدشورش هدف پرتاب سنگ قرار گرفته و به شدت زخمی شدند.

هزاران نفر از شهروندان بیروت روز یکشنبه ۲۹ دی (۱۹ ژانویه)، نیز در پیرامون ساختمان پارلمان لبنان گرد هم آمده و دست به اعتراض زده‌اند. غروب یکشنبه در دومین روز ناآرامی‌ها در برابر ساختمان مجلس لبنان نیز حدود ۱۴۵ نفر مجروح شدند. اعتراض مردم به عدم تشکیل دولت جدید در لبنان گزارش شده است. پلیس برای متفرق کردن معترضان اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور و همچنین شلیک گلوله‌های پلاستیکی نمود. روز یک‌شنبه 19 ژانویه بیروت شاهد خسارات و خرابی‌های ببار آمده از تنش‌های شب گذشته بود که دامن‌گیر بسیاری از مغازه‌ها و بانک‌ها شد و انبوه سنگ برجای مانده بر زمین به گویای شدت این درگیری‌ها است. معترضان نیز با پرتاب سنگ از خود در برابر حمله نیروهای انتظامی دفاع کردند. معترضان اقدام به آتش زدن دستگاه‌های خودپرداز، فروشگا‌ه‌ها و همچنین زباله کرده و از این طریق تلاش کرده بودند، از تاثیر گاز اشک‌آور بکاهند. به این ترتیب تعداد مجروحان رویارویی خشن معترضان و نیروهای انتظامی ظرف دو روز شنبه و یکشنبه به بیش از ۵۰۰ نفر رسید.» نیروهای امنیتی نیز در همین اثنا، موانع آهنی و سیم خاردار را در ورودی‌های مجلس نمایندگان نصب کرده و سپس برای متفرق کردن تظاهر کنندگان، متوسل به استفاده از آبپاش‌های پر فشار شدند.

بیش از ۱۲۰ مجروح به علت شدت جراحات در بیمارستان‌های این کشور بستری شده‌اند. پلیس و نیروهای انتظامی عده‌ای از معترضان را بازداشت کرده‌اند. معترضین با متهم کردن نیروهای امنیتی به شلیک گلوله‌های پلاستیکی درمنطقه اطراف پارلمان در مقام پاسخگویی، مبادرت به پرتاب سنگ به سوی نیروهای امنیتی کردند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در اعتراضات روز شنبه ۱۸ ژانویه حدود ۳۷۰ نفر مجروح شده بودند. این خبر از سوی"میدل‌ایست‌نیوز" منتشر شده است. نیروهای انتظامی از معترضان درخواست کرده بودند از خشونت و رویارویی با ماموران انتظامی پرهیز کنند. این در حالی است که خبرگزاری‌های بین‌المللی پیش از آن تعداد مجروحان روز شنبه را ۲۲۰ نفر اعلام کرده بودند. در همین حال نیروهای امنیتی نیز موانع آهنی و سیم خاردار را در ورودی‌های مجلس نمایندگان نصب کرده و سپس برای متفرق کردن تظاهر کنندگان به استفاده از آبپاش‌های پر فشار متوسل شدند. قرار است عصر امروز (دوشنبه) شورای امنیتی لبنان به ریاست میشل عون، رییس جمهوری و با حضور الیاس بوصعب وزیر دفاع، ریا الحسن وزیر کشور و فرماندهان ارتش و نیروهای نظامی و امنیتی در کاخ بعبدا در شرق بیروت تشکیل جلسه دهد. میشل عون، رئیس جمهوری لبنان از وزیر دفاع این کشور خواسته است همه تلاش خود را برای پایان دادن به ناآرامی‌ها و ایجاد امنیت در کشور به کار گیرد. در ارتباط با تحرکات جاری در شمال لبنان، بیش از 15 اتوبوس از طرابلس به سمت مرکز بیروت در کاروانی بزرگ از مناطق شمالی برای شرکت در تظاهرات در برابر مجلس نمایندگان حرکت کردند.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان هدف از این جلسه بررسی تازه‌ترین وضعیت امنیتی لبنان و ارایه راه حل برای کاهش تنش ها و درگیری‌ها اعلام شده است.  ادامه اعتراضات مردم لبنان اعتراضات مردم لبنان از ماه اکتبر سال گذشته آغاز شد. خلاء قدرت پس از استعفای حریری ناآرامی‌ها و اعتراضات مردم در روز شنبه ۱۸ ژانویه در ادامه اعتراضاتی است که چند هفته پیش آغاز شد. گفتنی است تظاهرات مردمی در چند روز گذشته شدت یافته است آن هم درحالی‌که آرامشی نسبی در جنبش اخیر مردم لبنان از 17 دسامبر در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی کشور و فساد مسئولان قابل مشاهده بود که تا شب گذشته از ویژگی مسالمت آمیز بودن برخودار بود. شدت اعتراضات مردم به فساد در مراکز دولتی منجر به استعفای سعد حریری از مقام نخست‌وزیری این کشور گشت. اما استعفای او نیز نتوانست به ناآرامی‌های سیاسی در این کشور خاتمه دهد. فساد گسترده در میان مسئولان دولتی، سوءمدیریت و ناکارآمدی برنامه‌های اقتصادی انگیزه اعتراض‌هایی چندین ماهه لنبان است و معترضان خواستار اصلاحات بنیادی و کنار رفتن تمام سیاست‌مدارانی هستند که آنها را فاسد می‌دانند. تلاش میشل عون، رئیس جمهوری لبنان برای تشکیل دولت جدید تا این لحظه بی حاصل بوده است.

ساختار سیاسی پیچیده لبنان مانع از آن شده است که پارلمان بتواند زمینه‌های انتخاب دولتی جدید در این کشور را فراهم آورد. با این‌حال استعفای سعد حریری نیز نتوانسته تا کنون به ناآرامی‌ها و اعتراضات مردم پایان دهد. تعلل در شکل‌گیری دولت جدید در لبنان منجر به آن شده که مردم لبنان و به‌ویژه شهروندان بیروت بار دیگر به خیابان‌ها بیایند. گفته می‌شود که این شدیدترین اعتراضات مردم لبنان در برابر پارلمان این کشور است. اعتراضات گسترده مردم باعث شکل‌گیری بحرانی سیاسی و اقتصادی در لبنان شده است. در واکنش به شدت رویارویی بین مردم و نیروهای انتظامی لبنان، میشل عون از وزیر دفاع این کشور خواسته است تا برای حمایت و پشتیبانی از پلیس لبنان اقدام به اعزام سرباز کند. رئيس جمهوری لبنان از مقامات این کشور خواسته است تا همه تلاش خود را برای پایان دادن به اعتراضات خشن و تامین امنیت کشور به کار گیرند. واحد پول لبنان نیز به علت بحران سیاسی گسترده حاکم بر این کشور به شدت از ارزش افتاده است.

بحران سیاسی در لبنان بحران اقتصادی در این کشور را نیز در پی داشته است. ارزش واحد پول این کشور، پوند، در اثر این اعتراضات به شدت کاهش یافته است. https://www.spiegel.de/politik/ausland/schwere-proteste-im-libanon-randale-am-abgrund-a-eab1a8dd-2f7c-45b6-84b0-03febe804779 https://mdeast.

news/2020/01/20/%d8%ad%d9%85%d9%84%d9%87-%d9%be%d9%84%db%8c%d8%b3-%d8%a8%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%b9%d8%aa%d8%b1%d8%b6%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%b4%da%a9-%d8%a2%d9%88/ در همین زمینه: .