اختصاص ۲ میلیارد دلار برای ساخت یک نیروگاه اتمی جدید در ایران

12/09/1401 09:54:00 ب.ظ

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی روز شنبه ۱۲ آذر ماه اعلام کرد عملیات احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی ‌«کارون» در شهرستان دارخوین استان خوزستان آغاز شد.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی روز شنبه ۱۲ آذر ماه اعلام کرد عملیات احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی ‌«کارون» در شهرستان دارخوین استان خوزستان آغاز شد.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی روز شنبه ۱۲ آذر ماه اعلام کرد عملیات احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی ‌«کارون» در شهرستان دارخوین استان خوزستان آغاز شد.

به گفته او، این نیروگاه‌ با آب سبک تحت فشار کار خواهد کرد و سوخت این نوع راکتورها از نوع اکسید اورانیوم و با غنای حدود ۴ درصد است.نسخه جدید «شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه انضباطی دانشجویان» که روز اول آذر به تصویب دو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم تحقیقات و فناوری رسیده، به تازگی برای اجرا به دانشگاه‌های ایران ابلاغ شده است.به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، عملیات احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی «کارون» با حضور مهندس محمد اسلامی؛ معاونان وی و جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته‌ای کشور صبح روز شنبه، دوازدهم آذرماه در شهرستان دارخوین استان خوزستان آغاز شد.طبق گزارش رویترز، این طرح برای توکیو و لندن نشان دهنده اوج روابط دفاعی نزدیک‌تر است که به نوبه خود به بریتانیا در آسیا نقش امنیتی بیشتری می‌دهد و شرکای امنیتی جدیدی را برای ژاپن ایجاد می‌کند که در نهایت می‌تواند به مقابله با قدرت نظامی رو به رشد چین کمک کند.

برآورد مالی اجرای این طرح حدود ۲ میلیارد دلار است.اگرچه ساخت نیروگاه‌های آب سبک برخلاف نیروگاه آب سنگین مانند نیروگاه اتمی اراک که امکان تولید پلوتونیم قابل استفاده در بمب هسته‌ای را دارد، چندان مورد نگرانی جامعه جهانی نیست، اما اختصاص ۲ میلیارد دلار برای یک نیروگاه اتمی کوچک رقم چشمگیری است.در این اعتراضات، دانشجویان شعارهایی را به ویژه علیه رهبر جمهوری اسلامی سر داده‌اند و خواستار لغو تفکیک جنسیتی در سلف‌ها شدند.برای نمونه، عربستان سعودی مرداد ماه پارسال نیروگاه بادی «دومه الجندل» در نزدیکی مرزهای عراق را با هزینه ۵۰۰ میلیون دلار و ظرفیت تولید ۴۰۰ مگاوات برق راه‌اندازی کرد.احداث این نیروگاه در راستای ماموریت سازمان انرژی اتمی برای تولید برق هسته‌ای از طریق احداث نیروگاه‌های اتمی بومی بوده و زمان تقریبی اجرای این طرح ۸ سال پیش‌بینی شده است که با استفاده از حداکثر توانمندی داخلی کشور در حوزه‌های طراحی، تامین تجهیزات و احداث نیروگاه‌های اتمی اجرا می‌شود و به‌بهره‌برداری می‌رسد.بدین ترتیب، هزینه تولید هر مگاوات برق این نیروگاه بادی یک پنجم نیروگاه اتمی کارون است.همچنین در این آیین‌نامه مواردی هم که به عنوان «تخلف» ذکر شده، گسترش یافته و به ویژه محدودیت‌های شدیدتری در زمینه فعالیت دانشجویان در محیط دانشگاه و فضای مجازی در نظر گرفته شده است.نیروگاه اتمی دارخوین قرار بود پیش از انقلاب اسلامی توسط شرکت‌های فرانسوی احداث شود، اما این توافق همان زمان لغو شد.هم‌رسانی این مطلب:.

بهمن‌ماه سال ۱۳۸۶ جمهوری اسلامی از پیشرفت ۲۷ درصدی طراحی پایه راکتور دارخوین خبر داد و اعلام کرد این نیروگاه تا سال ۱۳۹۵ راه‌اندازی خواهد شد.همچنین «هر گونه عضویت با هدف ارتباط و تبادل در کلیه شبكه‌ها، نرم‌افزارها و سكوهای مجازی گروه‌های غیرقانونی» ممنوع شده است.انتهای پیام.گروسی: غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران، موضوعی پیش پا افتاده‌ نیست و پیامد دارد همان زمان احمد فیاض‌بخش مدیر عامل شرکت تولید و توسعه نیروگاه‌های کشور گفت که هر چند تاکنون تعدادی از شرکت‌های خارجی برای همکاری ابراز تمایل کرده‌اند، اما هنوز هیچ اعلام آمادگی رسمی از سوی کشورها برای همکاری در ساخت این نیروگاه صورت نگرفته است.اکنون بنابر گفته آقای اسلامی، قرار است این نیروگاه با تکنولوژی بومی ساخته شود.در بخش «تخلفات سیاسی» نیز، آن چه «دادن اطلاعات خلاف واقع یـا کتمان واقعیات از روی عمد نسـبت بـه خود، گروهک‌های محـارب، مفسد یا افراد وابسته به آنها» خوانده شده، ممنوع شده است.به گفته او، احداث این نیروگاه در راستای مأموریت سازمان انرژی اتمی برای تولید برق هسته‌ای از طریق احداث نیروگاه‌های اتمی بومی است و زمان تقریبی اجرای این طرح ۸ سال پیش‌بینی شده است.پیشتر، روسیه با دو دهه تاخیر نیروگاه اتمی بوشهر ایران با ظرفیت هزار مگاواتی (بیش از سه برابر نیروگاه اتمی دارخوین) را راه‌اندازی کرده بود.در بخش «تخلفات اخلاقی» هم، مواردی به عنوان «تشکیل جلسه و دعوت از دیگران برای استعمال مواد اعتیادآور یا استفاده از مشروبات الکلی» یا «ارتکاب قمار و تجاهر به آن» و همچنین «استفاده از هرگونه آلات لهو و لعب یا محصولات رسانه‌ای غیرمجاز» ممنوع شده است.

تلاش ایران برای از سرگیری مذاکرات برجامی در وین ادامه دارد بنا بر گزارش شرکت «بی‌پی»، سهم نیروگاه اتمی بوشهر در تولید برق ایران طی سال گذشته تنها ۳.۵ تراوات ساعت بوده که معادل کمتر از یک درصد از تولید برق کشور است.در زمینه ارتباط دانشجویان با یکدیگر نیز، مقام‌های جمهوری اسلامی برای آن چه «داشتن روابط نامشروع» دانشجویان با یکدیگر خوانده‌اند، مجازات‌هایی را در نظر گرفته‌اند.همچنین تولید برق هسته‌ای ایران در سال گذشته نسبت به سال ۲۰۲۰ حدود ۴۴ درصد افت داشته است.پارسال امارات بیش از سه برابر ایران تولید برق هسته‌ای داشت.رادیو فردا رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.این کشور مرداد ۱۳۹۹ اولین رآکتور اتمی خود را با کمک شرکت‌های کره‌جنوبی راه‌اندازی کرد.

عربستان هنوز نیروگاه‌های اتمی خود را راه‌اندازی نکرده، اما پارسال ۵ برابر ایران تولید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر داشت.عربستان مرداد پارسال بزرگترین نیروگاه برقی بادی منطقه را راه‌اندازی کرد.هزینه ساخت این نیروگاه که ارزان‌ترین برق از این منبع پاک را در جهان تولید می‌کند حتی یک‌دهم نیروگاه اتمی بوشهر نیست، اما تقریبا یک‌چهارم این نیروگاه تولید برق دارد.با استفاده از گزارش‌های تسنیم، بی‌پی و رادیو فردا؛ د.خ/س.

ن انتخاب سردبیر.

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »
Loading news...
Failed to load news.

چند میلیارد دلار دیگه از ثروت مردم ایران رو میخوان بخورن به نام نیروگاه اتمی نیرو گاه اتمی تو حلق آدم دروغگو زحمت نکشین ما خودمون بهترشو مسازیم شما قرارنيست كه بمونيد و نيروگاه بسازيد انقلاب ٢٠٢٢ هیچ توجیه امنیتی برای ساخت تیروگاه در نقاط مرزی وجود ندارد جز استفاده به عنوان سلاح یک آنوسی دیگر جاسوس اسراییل ٬ در حاکمییت😂

فهرست ممنوعیت‌ها و مجازات‌های جدید برای دانشجویان در ایران منتشر شددولت جمهوری اسلامی ممنوعیت‌های جدیدی را برای دانشجویان دانشگاه‌های سراسر ایران وضع و در قالب یک «آیین‌نامه انضباطی» جدید منتشر کرده است.

آغاز عملیات احداث نیروگاه اتمی «کارون» در دارخوینآغاز عملیات احداث نیروگاه اتمی «کارون» در دارخوین عملیات احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی «کارون» با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در دارخوین از توابع شهرستان شادگان اهواز آغاز شد. همه این افتتاحها فقط شوی سیاسی هستند، مثل اون کارخونه که هنوز به بهره‌برداری نرسیده بود برای افتتاح توی کوره‌اش لاستیک سوزوندند دود کنه، سه ماه لنگ تعویض کوره بود. نکته مهمش اینجاست هیچکدام این طرحها واقعا به بهره‌برداری نمی‌رسند که تغییری در ذهن مردم ایجاد کنند. باز چند میلیارد دلار پول مفت زبون بسته را میخوان بریزن تو حلق روسیه و چند شرکت تراز انقلابی. آخرش هم ازش نه برق در میاد نه آب. ولی نون خوبی واسه خودشون در میاد. نیروگاه برق و حرارتی جایی که خودش کمبود آب داره🤔🤔🤔اتمی بوشهر تکمیل کردین که میخواین برین یه جای دیگه گند بزنید

ژاپن، بریتانیا و ایتالیا طرح توسعه جنگنده مشترک را به زودی اعلام می‌کننددو منبع آگاه به رویترز گفتند که ژاپن، بریتانیا و ایتالیا در اوایل هفته آینده یک توافق پیشگامانه را برای توسعه مشترک یک جت جنگنده پیشرفته جدید اعلام خواهند کرد. مهسا_امینی MahsaAmini OpIran اشنویه اعتصابات_سراسری StopHazaraGenocide زاهدان نیکا_شاکرمی سنندج حسین_رونقی مهاباد

سازمان ملل بالاترین رقم برای کمک‌های بشردوستانه سال آینده را درخواست کردسازمان ملل از کشورهای عضو خواست ۵۱.۵ میلیارد دلار که بالاترین رقم درخواست کمک مالی است برای پیشبرد فعالیت‌های بشردوستانه در سال آینده اهدا کنند. که چه گهی بخورن با این پول؟ الآن مثلأ واسه ایران چه غلطی کردن؟. بشر دوستانه. مهسا_امینی 51 میلیارد دلار بگیری که فقط بیانیه بدی. اشتهاشون زیاد شده

اسرائیل خواستار اقدام فوری بین‌المللی برای مهار برنامه هسته‌ای ایران شدبنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل نسبت به توسعه برنامه اتمی ایران هشدار داد و خواستار اقدام فوری جامعه بین‌المللی برای مهار این برنامه شد.گانتز، در صفحه توییتر بله اینا اگه بمب هسته ای داشته باشن دنیا رو نابود میکنن و صحتش هم بر میگرده به این دو سه ماه اخیر که ما مردم ایران که کشور خودمون هست رو به تیر بستن دیگه هیچ راهی نمانده کشور های غربی باید یک حمله بزرگ نظامی کنند ایشان به واژن مادرشان خندیدن