فضا, اکتشاف فضا, تحقیقات فضایی, علم فضا, کهکشان راه شیری, سیارات فراخورشیدی

فضا, اکتشاف فضا

احتمال انفجار یک ستارۀ در حال مرگ که هزار بار بزرگتر از خورشید است

احتمال انفجار یک ستارۀ در حال مرگ که هزار بار بزرگتر از خورشید است

18.2.2020

احتمال انفجار یک ستارۀ در حال مرگ که هزار بار بزرگتر از خورشید است

نام این ستاره «اِبط الجوزا» یا «شبان‌شانه» است و در صورت فلکی «شکارچی» قرار دارد. انفجار آن نیز احتمالا نمایشی از نور را مقابل چشم زمینی‌ها به تصویر خواهد کشید.

اگرچه این حادثه «بیگ بنگ» نیست اما اتفاق کوچکی نیز در کهکشان ما محسوب نمی‌شود. ستارۀ غول پیکری که هفتصد سال نوری با ما فاصله دارد، احتمالا به زودی خواهد مُرد.نام این ستاره «اِبط الجوزا» یا «شبان‌شانه» (Betelgeuse) است و در صورت فلکی «شکارچی» قرار دارد.

اخترشناسان بر این باورند که این ستاره به پایان عمر خود نزدیک است و احتمالا نابودی‌اش نیز با انفجاری بزرگ همراه خواهد بود.این ستاره هزار بار بزرگتر از خورشید است و به این ترتیب انفجار آن نیز احتمالا نمایشی از نور را مقابل چشم زمینی‌ها به تصویر خواهد کشید.

داریل سلیگمن، متخصص اخترفیزیک در دانشگاه ییل آمریکا در گفتگو با یورونیوز می‌گوید: «ما دربارۀ ستاره بسیار بزرگی صحبت می‌کنیم که جرم آن حدود بیست برابر جرم خورشید است. مرکز این ستاره بسیار داغ و شعاع آن بسیار بزرگتر از شعاع خورشید، تقریبا هزار برابر شعاع خورشید است. اگر این ستاره را در منظومۀ شمسی جایگزین خورشید کنید، همه سیاره‌های این منظومه از جمله زمین را خواهد بلعید.»

این متخصص اخترفیزیک می‌افزاید: «این ستاره غول پیکر تنها ۷۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد بنابراین به ما نزدیک است و دهمین ستارۀ بزرگ آسمان محسوب می‌شود.»حضور رزتا در مدار ستاره دنباله دار چوری یکساله شددانشمندان در ماه‌های اخیر با رصد این ستاره به نشانه‌هایی دست یافته‌اند که حاکی از انفجار قریب‌الوقوع آن است.

داریل سلیگمن می‌گوید: «این اتفاق بسیار هیجان‌انگیز است. یکی از احتمالات این است که ستارۀ"شبان‌شانه" زندگی خود را با انفجاری عظیم موسوم به"ابرنواختر" پایان دهد. این چیزی فوق‌العاده است زیرا به این ترتیب ما از نزدیک می‌توانیم شاهد وقوع یک"ابرنواختر" باشیم.»

با این وجود هنوز مشخص نیست که این انفجار حدودا چه زمانی روی خواهد داد. اما چیزی که دانشمندان از آن مطمئن هستند اینکه مرگ این ستاره، هیچ نگرانی امنیتی برای سیاره ما در پی نخواهد داشت.

ادامه مطلب: euronews فارسی

ضعف و زبونی نیرومندترین کشور جهان در چنگال اپیدمی کرونا | DW | 10.04.2020سی‌ان‌ان: ایالات متحده هرگونه وام صندوق بین‌المللی پول به ایران را به دلیل فساد رژیم جمهوری اسلامی وتو می‌کند

حمله تند کاخ سفید به عملکرد و برنامه‌های 'صدای آمریکا' | DW | 10.04.2020ضعف‌های نیرومندترین کشور جهان در رویایی با بحران کرونا | DW | 10.04.2020

دیوید شنکر: تهدید گروه‌های مورد حمایت رژیم ایران در عراق علیه نیروهای آمریکایی همچنان «قابل توجه» استکرونا؛ سه فضانورد پس از قرنطینه طولانی به مدار زمین رفتند

تلاش بر محافظت دو توله پلنگ کمیاب از ابتلا به کروناخیلی سخت است که ما بتوانیم از دانشمندان و همه عوامل مرتبط با موسسات فضائی تشکر و قدردانی کنیم. انوقت آدما روي كره زمين بيخود بيجهت برسر منافع مقطعي در حال تكه پاره كردن يكديگر هستن واقعاً حق ماس ك دچاره چنين عقوبتي بشويم تا ب پوچي رفتارهامون برسيم ما که داریم سر یه لقمه نون میجنگیم اینارو اصلا نمیفهمیم که برادر. ما مال یه سیاره ی دیگه ای هستیم خودمون انفجار نور هم داشتیم تازه ۲۲ بهمن ۵۷ بودش از دست دادین شما اون انفجارو. یه ابرنوقاطری ظهور کرد اون سال.

سال 2020 با هیچ چیز سازگار نیست نمی دانم چرا queen34478713 واو 😳 چه مهیج... 😎😅🌹 کاش زمین رو هم با خودش ببره تو بترک صد تومن میدم از وقتی که کارم را در این دوره روحانی از دست دادم و بیکار شدم کارم شده از صبح تا شب دیدن این کلیپ (الهی کرونا بگیری مسعود بهنود)

انفجار بمب در پاکستان؛ 7 نفر کشته شدنددر پی انفجار در شهر کویته پاکستان 7 نفر جان خود را از دست داده و 21 نفر دیگر زخمی شدند. - خبرگزاری آناتولی

وقوع انفجار در منطقه باغ‌داود کابلسه تن بر اثر انفجار یک خودرو بمب‌گذاری‌شده در منطقه باغ‌داود کابل پایتخت افغانستان آسیب دیدند. - خبرگزاری آناتولی

سازمان ملل متحد نسبت به احتمال وقوع «بزرگترین فاجعه انسانی قرن» در سوریه هشدار داد🔺سازمان ملل متحد نسبت به احتمال وقوع «بزرگترین فاجعه انسانی قرن» در سوریه هشدار داد ⚡️سازمان_ملل متحد با اشاره به وضعیت آورگان در پی در درگیری‌های اخیر در شمال غرب سوریه هشدار داد که در این مناطق «بحران به سطح جدیدی از وحشت» رسیده است.

تاکید کمیسیون اروپا بر احتمال اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه در فضای مجازیقوانین و عرف حقوقی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با مقررات ایالات متحده آمریکا در حد و مرز آزادی بیان متفاوت است.

فعال شدن حزب الله لبنان برای تشکیل دولت در بیروت؛ نگرانی کشورهای عربی و احتمال قطع کمک‌های مالیفعال شدن حزب_الله لبنان برای تشکیل دولت در بیروت؛ نگرانی کشورهای عربی و احتمال قطع کمک‌های مالی حزب الله لبنان، متحد ایران، حامی اصلی کابینه دیاب است که ماه گذشته پس از شکست تلاش ها برای رسیدن به توافقی با سعد حریری، متحد سنتی غرب به مقام نخست وزیری رسید

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به بیش از ۷۱ هزار تن رسیدتعداد مبتلایان به ویروس_کرونا به بیش از ۷۱ هزار تن رسید به گزارش سی‌ان‌ان، شمار قربانیان این ویروس تا زمان انتشار این مطلب، ۱۸۷۳ نفر بوده است که پنج نفر آنها خارج از چین بوده اند. تازه این چین کمونیست این آمار رو میده ،ببینید چقدر بیشترهمایک پمپئو: جهان باید بداند هیچ تحریمی مانع ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به ایران نیست

در رسانه‌های آمریکا؛ آغاز درمان با پلاسما در نیویورک، آیا معجزه نزدیک است؟

بوریس جانسون از بخش مراقبت‌های ویژه ترخیص شد

صدای رسا و عمر نارسا | DW | 09.04.2020

علی مطهری: گستاخی سفیر چین باید پاسخ داده شود | DW | 09.04.2020

زن هلندی 107 ساله مسن‌ترین نجات‌یافته از کرونا در جهان

تعیین میزان افزایش حداقل دست‌مزد ماهانه بدون جلب نظر کارگران: فقط ۳۱۸ هزار تومان

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

19 فوريه 2020, چهارشنبه اخبار

اخبار قبلی

ارتش اسرائیل فرماندهی ویژه‌ای برای مقابله با «تهدیدات ایران» تشکیل می‌دهد

اخبار بعدی

۱۲۲۲ مسافر مشکوک به ابتلا به بیماری کوید-۱۹ در کامبوج رها شده‌اند