اجرای پروژه بیدبلند از دستاوردهای برجام بود/ جهان و منطقه به نفت و گاز ایران نیازمند است

21/01/2021 11:31:00 ق.ظ

روحانی در آئین بهره‌برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی غرب آسیا: اجرای پروژه بیدبلند از دستاوردهای برجام بود/ ایران باید جزو پنج کشور اول دنیا در صادرات گاز باشد

استان خوزستان, حسن روحانی

روحانی در آئین بهره‌برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی غرب آسیا: اجرای پروژه بیدبلند از دستاوردهای برجام بود/ ایران باید جزو پنج کشور اول دنیا در صادرات گاز باشد

رئیس جمهور ی در آئین بهره برداری از پالایشگاه بیدبلند ، گفت: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنهایی که معتقد بودند که ایران را زمین خواهند زد و تصور می‌کردند که می‌توانند کمر مردم ایران را در برابر قلدری خود خم ‌کنند، علیرغم همه برنامه‌ریزی‌ها و توطئه‌هایی که داشتند، امروز دیگر نیستند و با سرافکندگی رفتند.

وی با اشاره به پایان کار رئیس‌جمهور سابق آمریکا، افزود: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنهایی که معتقد بودند که ایران را زمین خواهند زد و تصور می‌کردند که می‌توانند کمر مردم ایران را در برابر قلدری خود خم ‌کنند، علیرغم همه برنامه‌ریزی‌ها و توطئه‌هایی که داشتند، امروز دیگر نیستند و با سرافکندگی رفتند. اقدامات آن‌ها در روزهای پایانی و کارهایی که انجام دادند به همه مردم دنیا علی‌الخصوص مردم آمریکا، خوی وحشی و ضد دموکراسی آن‌ها را نشان داد.

روحانی با اشاره به اثرات و دستاوردهای برجام، اظهار داشت: الحمدلله این پروزه عظیم و بزرگ که یکی از بزرگترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه است به دست فرزندان این ملت و تلاشگران و ... به مرحله افتتاح رسید. مردم عزیز ما شاهد باشند که ما این طرح را در سال ۹۴-۹۵ که دست ما در سایه برجام باز بود و امکان فروش نفت داشتیم، توانستیم مبالغ قابل توجهی را به صندوق توسعه واریز کنیم که نتیجه آن دستاورها سرمایه‌گذاری برای چنین پروژه هایی بود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

توفان توییتری در دفاع از محمد نوری‌زاد که جانش در زندان در خطر است

آنتونی بلینکن: در مورد انتخابات ایران نظر نمی‌دهم؛ در ایران شخص رهبر تصمیم‌گیرنده استآنتونی بلینکن: در مورد انتخابات ایران نظر نمی‌دهم؛ در ایران شخص رهبر تصمیم‌گیرنده است وزیرخارجه ایالات متحده گفت: «من فکر می‌کنم همان‌طور که یکی از همکارانم چند روز پیش گفت، مسیر پیش روی‌مان بیش از مسافت طی شده است. پس باید ببینیم به کجا خواهیم رسید.» دیگه پول خرج نکنین برای رای آوردن اصلاح طلبا به هیچ جا نمیرسید خسته نباشید جناب وزیر امورخارجه امریکا خیلی پیشرفت داشتید

سفیر ایران در پکن‌: خبرهای خوبی درباره روابط ایران و چین در راه استسفیر کشورمان در چین با بیان این که سالگرد انقلاب با عید بهاره ‎چین و آغاز پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور همراه شده گفت: خبرهای خوبی در روابط دو کشور در راه است.

رغد دختر صدام حسین: در نبود حاکمیت حقیقی در بغداد، ایران آشکارا در عراق دخالت می‌کندرغد دختر ارشد صدام حسین رئیس جمهور ی اسبق عراق دوشنبه 15 فوریه 2021 ضمن تاکید این که دخالت‌های ایران عامل آمدن آمریکابه منطقه واین همه کشتاربه بهانه های مختلف از۴۰سال گذشته تاکنون پدر رغدخانم است جنگ باایران،کشتارفجیع کوردها،ماجرای انفال ،حمله به کویت ،اعدام ی متعددو..همه ی این ها بخش ناچیزی ازجنایات صدام است،حال دخترجانی تاریخ نگاه به ریاست دارند؟!!حافظه ی تاریخ راچکارمیکنند؟ همین گوینده این گذاره گویایی همه چیز هست انگار نه انگار بعثی های سابق معلمای داعشی های الان اند گوه خورد توله کفتار تکریتی

بروز انفجارهای شدید در مناطق نفوذ ایران در حومه البوکمال در سوریهانفجارهای شدیدی درمناطق نفوذ شبه‌نظامیان طرفدار ایران در حومه شرقی دیرالزور، به ویژه منطقه العباس در خدارو شکر بلکه نابود بشند بره پی کارش !!!

کشف یک محموله مواد منفجره در فراه که از ایران به افغانستان ارسال شده بودمنابع امنیتی در ولایت فراه بامداد چهارشنبه 20 ژانویه اعلام کردند، یک کامیون تریلی پر از مواد انفجاری کثافت خوک به تروریست های سپاه و خامنه ای حرام زاده باد کار سپاه پلید و خبیث بوده سپاه شیطان !!!

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور ‌صبح امروز پنجشنبه دوم بهمن ماه و در چهل و دومین هفته از افتتاح طرح های ملی، پالایشگاه بزرگ گاز بیدبلند خلیج فارس که تحت عنوان یکی از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری رسید؛ طی سخنانی گفت: امروز برای مردم بزرگ ایران روز مبارکی است آن هم در روزهای اولیه بهمن ماه که برای ما همواره پیام‌آور پیروزی ملت و صلح، آزادی و استقلال است.دختر «محمد نوری‌زاد»، مستندساز و زندانی سیاسی در فایل صوتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، می‌گوید پدرش پس از بی‌هوش شدن در زندان، به «بیمارستان لقمان» منتقل شده است و در آن‌جا به او هشت آمپول‌ نامشخص زده‌اند.آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، که برای مذاکرات جی‌۷ در لندن به سر می‌برد وزیر خارجه آمریکا با خودداری از اظهارنظر مستقیم درباره انتخابات پیش رو در ایران، تأکید می‌کند که در نظام ایران شخص رهبر تصمیم‌گیرنده است.به گزارش ایسنا، محمد کشاورز زاده در توییتی نوشت: ‏در وبیناری که امروز به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد شش اندیشمند چینی از تجربه موفق انقلاب در ‎ایران گفتند.

وی با اشاره به پایان کار رئیس‌جمهور سابق آمریکا، افزود: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می‌شود که آنهایی که معتقد بودند که ایران را زمین خواهند زد و تصور می‌کردند که می‌توانند کمر مردم ایران را در برابر قلدری خود خم ‌کنند، علیرغم همه برنامه‌ریزی‌ها و توطئه‌هایی که داشتند، امروز دیگر نیستند و با سرافکندگی رفتند. اقدامات آن‌ها در روزهای پایانی و کارهایی که انجام دادند به همه مردم دنیا علی‌الخصوص مردم آمریکا، خوی وحشی و ضد دموکراسی آن‌ها را نشان داد. از سوی دیگر، به گفته او، محمد نوری‌زاد پس از انتقال مجدد به زندان، از رییس زندان خواسته برای بررسی آمپول‌های مشکوک به پزشک قانونی منتقل شود که از این کار سرباز زده شده است. روحانی با اشاره به اثرات و دستاوردهای برجام، اظهار داشت: الحمدلله این پروزه عظیم و بزرگ که یکی از بزرگترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه است به دست فرزندان این ملت و تلاشگران و .» وزیر خارجه ایالات متحده در این گفت‌وگو که متن آن روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت منتشر شد، گفت: «پیش‌بینی بسیار دشوار است و من نمی‌خواهم در مورد تاثیری که رقم خوردن یک نتیجه یا نتیجه‌ای دیگر در انتخابات ایران بر مذاکرات هسته‌ای دارد یا ندارد فرضیه‌پردازی کنم..»  او هم‌چنین گفته است آن‌ها فکر می‌کنند با این آمپول‌های نامشخص خواسته‌اند پدرش را از پا دربیاورند..

به مرحله افتتاح رسید.  به دنبال انتشار این فایل و درخواست، توفان توییتری در تاریخ اول اردیبهشت ماه در اعتراض به وضعیت این مستندساز و روزنامه‌نگار سابق به راه افتاد. به نظر من شاهد برخی پیشرفت‌ها، دست‌کم در مورد جدیتی که ایالات متحده برای بازگشت به اجرای دو طرفه توافق هسته‌ای برجام اختیار کرده است، بوده‌ایم. مردم عزیز ما شاهد باشند که ما این طرح را در سال ۹۴-۹۵ که دست ما در سایه برجام باز بود و امکان فروش نفت داشتیم، توانستیم مبالغ قابل توجهی را به صندوق توسعه واریز کنیم که نتیجه آن دستاورها سرمایه‌گذاری برای چنین پروژه هایی بود. وی ادامه داد: مردم ما شاید فکر کنند که تمام پول فروش نفت در اختیار دولت است، در حالی که چنین نیست، ۳۸ درصد از پول نفتی که فروخته می‌شود به صندوق توسعه می‌رود و ۱۴. «سازمان گزارش‌گران بدون مرز» در  توییتی ، بازداشت نوری‌زاد را «خودسرانه» و روند دادگاه و حبس او را «مغایر با موازین حقوق بشر» خوانده است: «#محمد_نوريزاد، مستندساز و منتقد نظام جمهوری اسلامی #ایران خودسرانه بازداشت و در دادگاهی مغایر موازین حقوق بشر، ناعادلانه‌ به زندان محکوم شده است.۵ درصد به شرکت ملی نفت برای توسعه و تجهیز خود پرداخت می‌شود.» وزیرخارجه ایالات متحده گفت: «من فکر می‌کنم همان‌طور که یکی از همکارانم چند روز پیش گفت، مسیر پیش روی‌مان بیش از مسافت طی شده است. در واقع بخش بزرگی از درآمد حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه می‌رود و ما امیدواریم همانطور که پیش بینی کردیم بتوانیم در سال آینده ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم و پیداست که بخشی از این مبلغ برای توسعه کشور در اختیار صندوق توسعه قرار می‌گیرد. جانش در خطر است.

رئیس دولت دوازدهم با اشاره به نقش مهم و استراتژیک استان خوزستان بیان داشت: خوزستان یک استان مهم ما است، نه‌تنها در حوزه نفت وگاز که سرآمد است بلکه در حوزه کشاورزی و اتصال به آب‌های بین المللی نیز اهمیت بسیار مهمی دارد. همچنین مردم عزیز و آزاده آن همواره مدافع کشور بوده‌اند و در دفاع مقدس نقش خوبی ایفا کردند، من افتتاح این طرح را به همه مردم این استان تبریک عرض می‌کنم و لازم می‌دانم که از همه کارگران، مهندسان و مدیران که برای اجرای این پروژه زحمت کشیده و تلاش کردند، متشکرم. دست به اعتصاب زدی برای محروم ماندن از ابتدایی ترین حقوق انسانی که رسیدگی پزشکی به تن رنجورت بود و حالا همین داستان بر سر محمد نوری‌زاد، این زندانی شجاع و آزاده دارد تکرار می‌شود. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می‌خواهد که واشنگتن را به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران بازگردادند. وی افزود: ذخایر انرژی یکی از اهرم های قدرت در جهان است و بزرگترین مبنع گازی جهان در ایران قرار دارد، این یعنی دنیا اگرچه در یکی دوسال اخیر مارا اذیت کرد اما به نفت و گاز ما احتیاج دارد. ایران از لحاظ منابع گاز در سطح اول جهان است، بیش از ۳۲ هزار میلیارد مترمکعب گاز در اختیار دارد و امروز در دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ ایران شاهد تولید روزانه ۱ میلیارد متر مکعب گاز هستیم.» «حسین رونقی»، فعال مدنی و زندانی سابق نیز در توییتر خود نوشت: «یادمه پدر و مادرم از اینکه آقای محمد نوری‌زاد از تهران تا ملکان رفته بود تا کنارشون باشه و بهشون دلگرمی بده، چقدر خوشحال بودند. اینکه علیرغم چنین تولیدی شاهد مشکل کمبود گاز هستیم باید در این رابطه فرهنگسازی کنیم و مردم عزیز هم در نحوه مصرف همکاری داشته باشند. سازمان‌های اطلاعاتی سه کشور اروپایی: جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۰ برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش‌ کرد سازمان‌هاى اطلاعاتى آلمان، هلند، و سوئد در یک گزارش مشترک اطلاعاتى که به تازگی منتشر شده است، گفته‌اند جمهورى اسلامى ايران در سال ٢٠٢٠ چندین بار براى به دست آوردن فناورى برنامه سلاح‌هاى کشتار جمعى و دست‌يابى به سلاح هسته‌ای تلاش کرده است.

روحانی با اشاره به جایگاه ویژه ایران در نفت و گاز جهان اظهار داشت: جهان و منطقه به نفت و گاز ایران نیازمند است.» در حال حاضر همسر و دختر نوری‌زاد مبتلا به کرونا هستند و خواهران این مستندساز به ملاقات او در زندان رفته و در جریان وضعیت برادرشان قرار گرفته‌اند. یکی از منشاهای قدرت ما انرژی ما است. می‌توانیم یکی از قدرت‌های منطقه در تولید و صادرات گاز و برق شویم. نوری‌زاد در این ملاقات به خواهرانش گفته هفته گذشته در بند بی‌هوش شده است..  وی خطاب به مدیران، وزیر نفت و همه مسئولان ذی‌ربط گفت:  ما در زمینه نفت و گاز کار بزرگی را انجام می‌دهیم و دارای منابع بسیار غنی هستیم. در زمینه استحصا و پالایش گاز کار بزرگی را انجام می‌دهیم، اما در زمینه صادرات گاز عقب هستیم و باید جزو پنج کشور اول دنیا باشیم. در عالم بی‌هوشی شمردم که هشت آمپول به هشت نقطه مختلف بدنم زدند.

در توانمندی جزو کشورهای مهم جهان هستیم اما عمدتاً به دو کشور گاز صادر می‌کنیم در حالی که می‌توانیم به چهار کشور دیگر نیز گاز صادر کنیم. هم در جنوب و هم در شرق می‌توانیم صادرات داشته باشیم.»  محمد نوری‌زاد، متولد ۱۳۳۱، مستندساز، روزنامه‌نگار سابق روزنامه «کیهان» و فعال سیاسی است. رئیس جمهور ادامه داد: اکنون عمدتاً صادراتمان به غرب کشور است. صادرات گاز ما باید رتبه بالاتری پیدا کند البته می‌دانم که تنها در فصل‌هایی دست ما برای صادرات باز است، اما باید صادرات مداوم داشته و در زمستان هم بتوانیم این کار را انجام دهیم. او در آذر ۱۳۸۸ بازداشت و برای اتهاماتی مانند «توهین به رهبری»، «توهین به مقامات» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، به زندان محکوم شد. صادرات گاز یکی از مسائل مهمی است که از اکنون باید برای دولت‌های سیزدهم و چهاردهم برنامه‌ریزی انجام دهیم تا جایگاه مناسب را در سطح منطقه پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در یک پروژه بزرگ و عظیم؛ سیاست خارجی، فناوری، جهاد و تلاش مهندسین و متخصصین نقش مهمی دارد، به طوریکه اگر سیاست خارجی ما نبود و برجام در سال ۹۴ به ثمر نرسیده بود ژل این پروژه‌‌ها که از صندوق ذخیره برداشت کردیم هم وجود نداشت. آخرین بار، پس از امضای «بیانیه گذار از جمهوری اسلامی و استعفای خامنه‌ای» که در خرداد ۱۳۹۸ منتشر شد، بازداشت و در دادگاه به ۱۵ سال زندان، سه سال تبعید به ایذه و سه سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. این یک میلیارد دلاری را که از صندوق دریافت کردیم به واسطه سیاست خارجی ما بود که باعث شد صندوق ذخیره ما شرایط مناسبی پیدا کند. این شرایط بعد از سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ بود که توانستیم طرح‌های بسیار عظیم و بزرگ را به ثمر برسانیم.  برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت. وی با بیان اینکه این مطالب را برای برخی که بد حرف هستند و شاید مطلع نیستند می‌گویم که بدانند، سیاست خارجه و دیپلماسی نقش مهمی در اقتصاد و تولید و در جهش تولید نقش دارد، افزود: مسئله دوم، نقش جهادگری و ایثار جوان‌ها و مهندسین فداکار است. ما در شرایط تحریم نمی‌توانستیم از هیچ نیروی خارجی استفاده کنیم از این رو با دست فرزندان خودمان این پالایشگاه‌های عظیم را به ثمر رساندیم و این جزو افتخارات بسیار بزرگ ما است.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز ایران جزو کشورهایی است که ابر پروژه‌های بزرگ را در نفت، گاز پتروشیمی، تامین نیازمندی‌های وزارت بهداشت و درمان، تجهیزات بیمارستانی با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی می‌کند. رئیس دولت دوازدهم بیان داشت: بخش اعظم تولید داروهای مورد نیاز-حدود ۹۴ درصد- را بخش داخلی انجام می‌دهد. بخش بعدی بانک‌ها هستند که منبع بزرگ هستند که می‌توانند از منابع صندوق استفاده کنند و پروژه‌ها را به ثمر برسانند و البته بخش خصوصی هم می‌تواند فعال باشد. وی با اشاره به سخنان وزیر نفت، یادآور شد: امسال ۱۰ پتروشیمی را افتتاح کرده بودیم که امروز یازدهمین آن با ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان افتتاح شد. یکی از افتخارات بسیار بزرگ وزارت نفت ما این است که در بخش‌های بزرگ از جمله در فرآورده‌ها کار بسیار بزرگ و مهمی در این چند سال انجام گرفته است.

  در آغاز این دولت، تولید بنزین کشور چیزی کمتر از ۵۰ میلیون لیتر در روز بود اما مصرف روزانه کشور حدود ۱۵۰ میلیون لیتر بود. امروز تولید بنزین ما ۱۱۰ میلیون یعنی بیش از دو برابر شده است و ما که وارد کننده بنزین بودیم اکنون صادر کننده آن هستیم.  رئیس جمهور اضافه کرد: در صادرات فراورده‌های نفت گاز در سال ۹۲ تقریباً ۵۹ میلیون تن صادرات داشته ایم، اما امروز به ۲۲۰ میلیون تن رسیده است. ما باید گام مهمی برای صادرات گاز برداریم از این رو باید مصرف داخلی را کنترل و مدیریت کنیم تا بتوانیم صادرات بیشتری داشته باشیم. پروژه عظیم و بزرگی که امروز افتتاح شد از سال ۹۴ به این طرف خیلی فعال شد و حدود ۳.

۴ میلیارد دلار برای ساخت آن هزینه شده است که در عرض چهار سال و نیم درآمد آن حدود ۷۰۰ میلیون دلار از صادرات،  تولیدات آن خواهد بود.  وی گفت: وقتی یک کار عظیم و بزرگ انجام میشود، ممکن است ساخت آن چندین سال طول بکشد، اما بعد از فعال شدن آن می‌تواند هزینه‌صرف شده را بازگرداند. ما امروز در یک شرایطی و جایگاهی هستیم که میتوانیم به دست فرزندانمان ابر پروژه‌ها را نهایی و محصولات آن را صادر می‌کنیم. همچنین می‌توانیم سرمایه هزینه شده را در یک مدت کوتاهی بازگردانیم.  رئیس دول در پایان با مبارک خواندن روز افتتاح پروژه و تشکر از متخصصین پروژه‌های نفتی بیان کرد: امروز چهل و دومین پنجشنبه افتتاحیه ما بود، اما امروز پروژه بسیار عظیم، بزرگ و ملی افتتاح شد که در خاورمیانه بی‌نظیر است.

لینک کوتاه .