اتفاقی بی‌سابقه در استونی؛ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تنها با یک نامزد

06/06/1400 09:11:00 ب.ظ

پارلمان استونی برای برگزاری یک انتخابات غیرعادی آماده می‌شود؛ قرار است روز دوشنبه نمایندگان پارلمان به نامزد مدنظر خود برای مقام ریاست جمهوری این کشور رای دهند اما تنها یک نامزد برای این رای گیری حاضر است.

پارلمان استونی برای برگزاری یک انتخابات غیرعادی آماده می‌شود؛ قرار است روز دوشنبه نمایندگان پارلمان به نامزد مدنظر خود برای مقام ریاست جمهوری این کشور رای دهند اما تنها یک نامزد برای این رای گیری حاضر است. دوره پنج ساله ریاست جمهوری خانم کریستی کالیولاید در ۱۰ اکتبر به پایان می‌رسد و مطابق با قانون، این وظیفه ۱۰۱ قانونگذار پارلمان استونی است که جانشین او و رئیس جدید دولت را برگزینند.

اما اگر تا پایان مهلت قانونی روز شنبه ۲۸ اوت فرد دیگری نتواند حداقل حمایت لازم از سوی نمایندگان را به دست آورد و برای این انتخابات ثبت نام کند، آنگاه آلار کاریس ۶۳ ساله که مدیر موزه ملی استونی است به عنوان تنها نامزد موجود در رای گیری روز دوشنبه پارلمان حاضر خواهد شد.

کاریس تنها نامزدی است که توانسته است حمایت دست‌کم ۲۱ قانونگذار را برای رسیدن به این مقام به دست آورد. جک جوروت، دیپلمات و وزیر دفاع پیشین و نویسنده مشهور این کشور در اظهارنظری درباره انتخابات پیش‌رو گفت: «اگرچه برگزاری انتخابات آنهم تنها با یک نامزد، شیوه‌ای متعلق به دوران شوروی پیشین است و در حال حاضر کاری غیراخلاقی محسوب می‌شود، اما به طرز عجیبی قانونی است.»

استونی با جمعیت ۱ میلیون و ۳۲۵ هزار نفری در سال ۱۹۹۱ میلادی استقلال خود را به دست آورد و اکنون عضو ناتو و عضو اتحادیه اروپاست. اگر رئیس جمهور مستقیماً توسط مردم انتخاب می‌شد، به احتمال زیاد خانم کالیولاید برای دومین دوره ریاست جمهوری رای می‌آورد؛ زیرا او به عنوان اولین رئیس جمهور زن در استونی، در بین مردم از محبوبیت زیادی برخوردار است. headtopics.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »
Loading news...
Failed to load news.

برای ما خاطره ست

اتفاقی بی‌سابقه در استونی؛ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تنها با یک نامزداین وضعیت در ۳۰ سال گذشته یعنی از زمان استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی پیشین بی‌سابقه بوده است. چند ماه پیش ماهم تجربه کردیم همچین انتخاباتی تعجب نمی کنیم 😑. طرفداران دموکراسی و حقوق بشرچرا اجازه میدن تو اروپا همچین اتفاقی بیفته برای دموکراسی غرب اساسا انتخابات صرفا یک ابزار در جهت رسیدن به منافعشان است و گرنه نزدیک ترین دولت های غرب آسیا به آنها دیکتاتور ترین آنها یعنی سعودی است.

تولد یک نوزاد در هواپیمای ترکیش ایرلاینز حین تخلیه شهروندان افغانیک زن افغان در پرواز دوبی به بیرمنگام انگلستان در هواپیمای تخلیه ترکیش ایرلاینز زایمان کرد. - خبرگزاری آناتولی

یک ایرانی‌تبار در میان سربازان کشته شده آمریکایی در فرودگاه کابل

خامنه‌ای: اعتماد مردم به حکومت یک مقداری آسیب دیدهخدا لعنت کنه روحانی و امثال روحانی رو که باعث پیش اومدن این جور مثال شدن

آیت‌الله خامنه‌ای: پشت صحنه سیاست آمریکا یک گرگ درنده استرهبر ایران در اولین دیدار با اعضای هیئت دولت سیزدهم گفت «سیاست خارجی آمریکا تغییر نکرده و در پشت صحنه آن یک گرگ درنده است». - خبرگزاری آناتولی

یک انفجار شدید دیگر در کابل به وقوع پیوستیک انفجار شدید دیگر کابل پایتخت افغانستان را لرزاند. - خبرگزاری آناتولی