آیا می‌توان همجنسگرا‌هراسی را درمان کرد؟ - BBC News فارسی

چرا عده‌ای از مردم با گرایش جنسی دیگران مشکل دارند؟

22/05/2021 07:27:00 ق.ظ

چرا عده‌ای از مردم با گرایش جنسی دیگران مشکل دارند؟

ایده تغییر گرایش جنسی مدت‌هاست از سوی علم رد شده اما حالا توجه‌ها بیشتر روی این تمرکز دارد که چرا عده‌ای از مردم با گرایش جنسی دیگران مشکل دارند.

منبع تصویر،توضیح تصویر،در ۱۹۹۰ سازمان جهانی بهداشت همجنسگرایی را از فهرست بیماری‌های روانی خارج کرداو می‌گوید: "این یک واژه علمی نیست اما من برای فهم بهتر از آن استفاده می‌کنم."مقیاس همجنس‌گرا‌هراسیجانینی در مطالعه خود از مقیاسی موسوم به مقیاس همجنس‌گرا‌هراسی برای اندازه‌گیری میزان ترس از همجنسگرایان در ۵۵۱ دانشجوی ایتالیایی استفاده کرده و نتایج بدست آمده را به معیارهای مربوط به سنجش سایر ویژگی‌های روانشناختی ارجاع داده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران طرح «محدود کردن اینترنت در ایران» را محکوم کرد ابراز «نگرانی جدی» دیده‌بان حقوق بشر از خشونت حکومت ایران علیه معترضان؛ دست‌کم ۹ نفر کشته شدند فرزانه فصیحی و کیمیا یوسفی از المپیک توکیو حذف شدند - BBC News فارسی

او در مطالعه خود به این نکته اشاره کرده که در افراد با نگرش‌های همجنس‌گراهراسانه قوی‌تر، ویژگی‌های اخلاقی نظیر روان‌پریشی و سازوکارهای دفاعی نابالغ هم پر‌رنگ‌تر هستند . این در حالی است که به گفته او دلبستگی ایمن به والدین نشان‌دهنده سطح پایین همجنس‌گرا‌هراسی در فرد است.

منبع تصویر،Getty Imagesتوضیح تصویر،امانوئل آ. جانینی با نسبت دادن همجنسگرا‌هراسی به شخصیت‌های ضعیف در مطالعه خود، جنجال زیادی به پا کرداز نظر او همه این‌ها مشکلات روانی هستند و می‌توان آن‌‌ها را درمان کرد.دکتر جانینی می‌گوید:‌ "ممکن است شما از رفتارهای همجنسگرایانه خوشتان نیاید. اما نیازی نیست مدام بگویید من همجنسگرا نیستم، از همجنسگراها نفرت دارم، دوست ندارم همجنسگراها به خانه‌ام بیایند، دوست ندارم معلم مدرسه‌ام همجنسگرا باشد. بعد از قرن‌ها بحث در رابطه با این که آیا همجنسگرایی باید یک بیماری در نظر گرفته شود یا نه، برای اولین بار ما نشان دادیم بیماری واقعی که نیاز به درمان دارد همجنسگرا‌هراسی است." headtopics.com

قدرت فرهنگ‌هااما محیط هم در شکل‌گیری شخصیت‌ افراد بسیار موثر است. در همین راستا دکتر جانینی و تیمش در پژوهش بعدی خود روی رابطه میان همجنسگرا‌هراسی با رفتارهای اخلاق‌گرایانه و فرهنگ‌هایی که مردباوری و زن‌‌‌ستیزی به شدت در آن‌ها نفوذ کرده، مطالعه کردند.

منبع تصویر،AFPتوضیح تصویر،مطالعات نشان داده لحن رهبران دینی نسبت به اقلیت‌های جنسی می‌‌تواند در شکل‌گیری نگرش منفی نسبت به آن‌ها موثر باشدآن‌ها در ۲۰۱۷ نتایج مطالعه روی ۱۰۴۸ دانشجو از سه کشور با ساختار مذهبی متفاوت را مقایسه کردند. این سه کشور عبارت بودند از ایتالیا (با اکثریت کاتولیک)، آلبانی (که بخش عمده جمعیت آن مسلمان هستند) و اوکراین (با جمعیت غالب مسیحی ارتدوکس).

دکتر جانینی می‌گوید: " نکته بسیار جالب این بود که خود مذهب با همجنسگرا‌هراسی ارتباطی نداشت. بلکه عامل موثر در میزان همجنسگرایی باورهای بنیادگرایانه مذهبی در هر سه این ادیان بود. "قدرت اعتقادات مذهبیچهره‌های مذهبی میانه‌رو می‌گویند دین همجنسگراهراسی را تایید نمی‌کند.

واهتانگ کیپشیدزه، سخنگوی رسمی کلیسای ارتدوکس روسیه به بی‌بی‌سی گفت: "ما از گناه نفرت داریم نه از کسانی که مرتکب گناه می‌شوند." او می‌گوید کلیسا نمی‌تواند نظر خود در رابطه با گناه بودن همجنسگرایی را تغییر دهد چون اصلی است که "خداوند تعیین کرده نه کلیسا." headtopics.com

ساموئل خاچیکیان؛ کارگردان ارمنی معروف به هیچکاک ایران توضیحات دفتر رییس‌جمهوری در پی برخی شایعات درباره دیدار اخیر هیات دولت با رهبر معظم انقلاب انتقاد ورزشکار کره‌ای از طلای فروغی: «چگونه یک تروریست می‌تواند مقام اول را کسب کند؟»

منبع تصویر،AFPتوضیح تصویر،مسیحیت ارتدوکس به همجنسگرایی به چشم یک گناه نگاه می‌کند اما رهبران میانه‌رو دینی می‌گویند کلیسا همجنسگراهراسی را تایید نمی‌کنداو می‌گوید: "ما معتقدیم افرادی که با همجنس خود رابطه دارند قربانی گناه‌ خود هستند و بنابراین به عنوان قربانی حق دارند از هدایت معنوی برخوردار شوند. "

اما عده‌ای هم رویکردی به شدت سختگیرانه‌تر دارند.در ۲۰۱۲ سرگی ربیکو، کشیش روس بعد از حمله چند مهاجم مسلح به یک باشگاه همجنسگرایان و تخریب آن گفت: "انجیل به ما دستور می‌دهد به سوی افرادی که گرایش جنسی سنتی ندارند سنگ پرتاب کنیم."" من کاملا با کسانی که سعی دارند میهن‌مان را از وجود این افراد پاک کنند، موافق هستم."

اما آقای کیپشیدزه می‌گوید: "در عهد جدید هیچ مدرکی مبنی بر پرتاب سنگ به سوی گناهکاران وجود ندارد."به گفته او کلیسا به همان‌صورتی که گناه رابطه جنسی نا‌مشروع را مستحق مجازات نمی‌داند، "از جرم‌انگاری رابطه با همجنس هم حمایت نمی‌کند. "

با این حال او معتقد است عده‌ای از مردم آموزه‌های کتاب مقدس را اشتباه متوجه می‌شوند و از آن به عنوان بهانه‌ای برای خشونت استفاده می‌کنند.قدرت زبانتیرنان برادی، مدافع حقوق اقلیت‌های جنسی در کلیسای کاتولیک می‌گوید:‌ "هیچ شکی نیست که بخشی از ادبیاتی که بسیاری از رهبران کلیساها برای آموزش مردم به کار می‌برند، باعث ایجاد خشم و وحشت نسبت به این افراد می‌شود." headtopics.com

منبع تصویر،AFPتوضیح تصویر،پاپ فرانسیس در مقایسه با رهبران پیشین کاتولیک‌های جهان در قبال اقلیت‌های جنسی از ادبیات ملایم‌تری استفاده می‌کنداو مدیر کارزاری با عنوان "آینده برابر" است که با هدف دفاع از حقوق اقلیت‌های جنسی در جریان سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به دوبلین اوت سال گذشته به راه افتاد.

"همجنسگراهراسی چیزی است که به ما آموزش داده شده. ما همجنسگراهراس به دنیا نیامده‌ایم و آن را از جایی فرا گرفته‌ایم."او می‌‌گوید نحوه نگرش نسبت به اقلیت‌های جنسی در سراسر جهان - در آمریکای مرکزی و جنوبی، شرق اروپا و هند و چین- در حال تغییر است اما ادبیات خصمانه‌ای که قرن‌ها وجود داشته یک شبه عوض نمی‌شود.

دادگاه عالی کیفری بحرین سه بانک بزرگ ایرانی و یک بانک بحرینی را در زمینه پولشویی مجرم شناخت جواد محجوب، جودوکار ایرانی عضو ‌تیم‌ پناهندگان در المپیک، مقابل حریفی از جمهوری چک شکست خورد کرونا در ایران - جان باختن بیش از ۲ هزار نفر در یک هفته، درخواست تعطیلی فوری مشهد، و راه انداختن «کاروان شادی» عید غدیر

"اما کلیسا تنها یک بخش از زندگی مردم است. ورزش، سیاست و جامعه از جمله موارد دیگری هستند که همجنسگراهراسی را به ما یاد می‌دهند."او معتقد است فرهنگ موجود در کشورهای محافظه‌کار می‌تواند سختگیرانه‌ترین جنبه‌های مذهب را تقویت کند." در کشورهای که در آن‌ها شاهد همجنسگراهراسی بیشتری هستیم، افراد گرایش جنسی‌شان را چندان آشکار نمی‌کنند به این دلیل که در این کشورها راحت‌تر می‌توان ترس و بی‌اعتمادی ایجاد کرد."

قدرت کلیشه‌هاپاتریک ر. گرزانکا، استادیار رشته روان‌شناسی در دانشگاه تنسی و معاون سردبیر مجله روانشناسی مشاوره است. او در پژوهش خود همجنسگراهراسی را با یک عامل دیگر هم مرتبط دانسته است: از نظر گرزانکا کلیشه‌ها هم در شکل‌‌گیری این پدیده موثر هستند.منبع تصویر،

AFPتوضیح تصویر،تیرنان برادی، کنش‌گر اجتماعی می‌گوید همجنسگرا‌هراسی در کشورهایی که به اقلیت‌های جنسی اجازه دیده شدن نمی‌دهند - از جمله کشورهایی که همجنسگرا بودن را جرم می‌دانند- بیشتر استدر ۲۰۱۶، او و تیمش میزان همجنسگراهراسی را در ۶۴۵ دانشجوی کالج در آمریکا اندازه‌گیری کردند.

آن‌ها نظر شرکت‌کنندگان را در رابطه با ۴ باور مختلف پرسیدند و بر اساس پاسخ‌هایشان به آن‌ها امتیاز دادند. این ۴ باور عبارت بودند از:۱) افرادی که به یک اقلیت جنسی تعلق دارند به همان شکل به دنیا آمده‌اند؛ ۲) تمای اعضای یک گروه جنسی مثل هم هستند؛ ۳) هر فرد می‌تواند تنها به یک گروه جنسی تعلق داشته باشد؛ ۴) وقتی یک نفر از اعضای یک گروه را ملاقات می‌کنی، همه آن گروه را می‌شناسی.

همان‌طور که انتظار می‌رفت دانشجویان شرکت‌کننده در این آزمون تا حد بسیار زیادی با باور شماره یک ( این که اقلیت‌ها جنسی به همان شکلی که هستند به دنیا آمده‌اند) موافق بودند و این مسأله هم برای شرکت‌کنندگان دگرجنسگرا و هم آن‌هایی که به گروه‌های اقلیت‌ جنسی تعلق داشتند، صدق می‌کرد.

منبع تصویر،Reutersتوضیح تصویر،مطالعه نشان داده افرادی که نگرش‌های منفی شدید نسبت به اقلیت‌های جنسی دارند قادر به پذیرش فردیت این افراد نیستندآنچه شرکت‌کنندگان با نگرش‌ منفی شدید نسبت به اقلیت‌های جنسی را از سایرین متمایز می‌کرد این بود که آن‌ها در سه باور دیگر امتیاز بیشتری به دست آورده بودند.

قدرت دیده شدناز نظر دکتر گرزانکا، "سوگیری ضمنی" در ذهن افراد آن‌ها را به سمت پذیرش برخی پیش‌‌داوری‌ها سوق می‌دهد.او معتقد است برای کاهش همجنسگرا‌هراسی باید به مردم در رابطه با افرادی که به آن‌ها به چشم "غیرخودی" نگاه می‌کنند، آموزش داد.

او می‌گوید: "باید در رابطه با باورهایی نظیر این که همه همجنسگراها مثل هم هستند یا گرایش جنسی سیال نیست به مردم آموزش بدهیم، کارزارهای آگاهی‌رسانی برگزار و سیاست‌های ضد همجنسگرا‌هراسی تنظیم کنیم. "او می‌گوید: "ترس غیرمنطقی نسبت به اقلیت‌های جنسی از ذات ما نشات نمی‌گیرد. در طول تاریخ بشر دوره‌هایی هم وجود داشته که رفتارهای همجنسگرایانه مورد قبول، مشروع و حتی قابل احترام بودند."

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بیشتر دیده شدن اقلیت‌های جنسی در جامعه، می‌تواند هم در شکل‌گیری درک مردم نسبت به این افراد موثر باشد و هم به آنها در دستیابی به حقوق‌شان کمک کند.بنابر آمار و ارقام موسسه گالوپ، در ۱۹۹۹ حدود دو سوم مردم آمریکا مخالف ازدواج همجنس‌ها بودند و تنها یک سوم جمعیت این کشور اعتقاد داشتند این مسأله باید قانونی شود.

اما در حالی که کمتر از ۲۰ سال از آن زمان گذشته، آمار کاملا برعکس شده است: حالا بیش از دو سوم مردم آمریکا طرفدار ازدواج همجنس‌ها هستند و تعداد مخالفان به کمتر از یک‌سوم جمعیت کل کشور رسیده است.منبع تصویر،Getty Imagesتوضیح تصویر،بیشتر دیده شدن اقلیت‌های جنسی در جامعه به عنوان یکی از دلایل دستیابی آن‌ها به حقوق خود معرفی شده است

پژوهشگران می‌گویند در حال حاضر بیش از ۱۰ درصد جمعیت ال‌جی‌بی‌تی‌کیو بزرگسال با یک شریک زندگی همجنس خود ازدواج کرده‌اند. دیده شدن آنها در جامعه به تغییر نظر افرادی که با برخورداری این افراد از جایگاه قانونی مخالف هستند کمک می‌کند و علاوه بر آن در کاهش نگرش‌های همجنسگرا‌هراسانه هم موثر است.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

تو این دنیا همه سروشون تو کون یکی هست یکی حجاب یکی همجنس‌باز یکی تو کون کشورهای اتومی وضع دنیا رو ببین. جای بیمار و سالم جابجا شده. البته تو سیستمی که خدا نباشه بهتر از این نمیشه. اختلال روانی یعنی وجود یک اسیب روانی که میتواند برای جامعه بسیار مضر باشد...اینکه جامعه غرب اصرار بر هنجار کردن این انحراف دارد خودش نشان دهنده عزم انان برای به انحطاط کشاندن جامعه بشری میباشد...یادمان نرود عاقبت قوم لوط چه شد؟ اصرار بر یک انحراف جنسی وعادی جلوه دادن خیانت به بشر

عده ای؟ دیگران؟ خب اگه مرد با مرد آمیزش کنه و زن با زن این وسط بچه چطور به دنیا میاد؟ نسل انسان منقرض میشه! درسته از راه های دیگه میشه زن رو باردار کرد اما اون بچه یک بچه نرمال به دنیا نمیاد چون که ما تو قرن 21 زندگی نمی‌کنیم چون نمیخوایم عقیده، گرایش، استایل و... که جدید اومده رو بپذیریم 😕 چون با ذات آدم در تضاده،چرا آنها درمان نشن،هم جنس گرایی یه مریضی روانیه،حیوانات با اون مغز ابتدایشون این کارو نمیکنن،بعد ما که مدعی عقلانیت وهوشیم در گیر یه کار پست و بی منطقیم

باید جامعه را آگاه کرد هرکس هرجور مه دوست دارد زندگی کند چون هرکس برای خودش زندگی می‌کند همجنسگرایی بخاطر اختلالات هورمونی در شخص یا موجود زنده به تعداد کم وجود داره و طبیعیه اما اینکه عده‌ای بخاطر خاص جلوه دادن خودشون از همجنسگرایی دیکته‌شده حمایت میکنن، غیر طبیعیه مشکل مردم نیست ،مشکل فرهنگ ک علی برکت الله ما ی ۵۰۰ سال هز بقیه کشورا عقبیم حالاحالاها موند ک این چیزا تو کشورمون جا بیفته.وقتی ی پدر بخاطر مثلا فساد اخلاقی میزنه بچهاشو مثله میکنه چ انتظاری از درک گرایش بقیه داریم ،اینم بگم درکی از این گرایشا ندارید حداقلش اینکه احترام سرتون بشه

همجنس گرا ستیزی نیاز به درمان نداره همجنس گرایی نیازمند درمانه. بفهم مریض

به شخصه دیدگاهم اینجوری که مردم اینقدر سمی شدن که بقیه اینجوری شدن اگر گرایش جنسیه پس شخصیه ، چرا همش تو بوق کرنا میگن و تبلیغات همجنسگرایی یه گرایشه؟ «گرایش جنسی دیگران» مانند «گرایش مذهبی» دیگران فقط «مشکل» آخوندها و مردم است! برعکس شده همه چی 😐 حرفم بزنی میگن عقب افتاده ای الان ما باید بریم درمان شیم.

بی بی سی عاشق همجنسگرایی چون مفهوم انسان در مرد و زن معنی پیدا میکنه .. شما تصور کنید در سالهای اینده نصف مرم کره زمین همجنسگرا باشن به نظرتون چه اتفاقی برای جنس بشر رخ میده ؟ اینکه میگم سالهای اینده منظورم هزاران سال بعد هستش این یعنی اینکه ما داریم به سمت انقراض جنس بشر نزدیک و نزدیکتر میشیم چون باعث فساد در جامعه میشه. این افراد جزء افراد بیمار محسوب میشن و باید درمان بشن. اکثر مردم در سراسر دنیا با این قضیه مشکل دارن ولی چند سالی هستش که دارن با تبلیغات عادی سازی می کنن برای مردم

از مقاله از بی بی سی جهانی کپی پیست نکنید. این چرت و پرتا چیه مینویسید؟ همجنسگرا هراسی را درمان کنیم. خوب اونیکیام میگن همجنسگرایی رو درمان کنیم. تو ایران هنوز زندگی دونفر بدون قرارداد ازدواج تابوه، مجرد بودن تابوه، زندگی فقط یعنی ازدواج زن و مرد و بچه! چون معقد مردان فقط یک کاربرد دارد نه دوتا

چون تبلیغ انحرافات اخلاقی است مشکل عادی جلوه دادن اون و تبلیغ این گرایشات است نه اصل ماجرا گرایش؟ لطفا علمی ثابت کنید! بی بی سی بعد از اینکه جریان مصاحبه با پرنسس دایانا عمومی شد در آینده شخم خواهد خورد به احتمال زیاد بخش های زبان های خارجه مثل بخش فارسی هم زیر نظر وزارت خارجه بریتانیا خواهند رفت باید منتظر اخراج بسیاری از این کارمندان کنونی باشیم و کوچ آنها به ایران اینترنشنال

به جای درمان همجنسگرایی، همجنسگرا هراسی رو میخاید درمان کنید؟ چون یه حکومت بی فرهنگ داریم که مردم رو به خوبی آموزش نداده این دانشمندا برن تحقیق کنن چرا گرایش یه اقلیت باید تبدیل به بحران بین المللی بشه؟ چرا باید تو چشم اکثریت فرو بشه؟ به چه حقی نپذیرفتن گرایش کسی دیگه رو اتیکت بیماری میزنن؟ وقتی خودت خبر میزنی که گرایش ژنتیک نیست ینی روانی و فرهنگی پس هم قابل تربیته هم قابل تغییر

اینکه عده ای بخواهند به لحاظ جنسی زندگی متفاوتی داشته باشند برای بعضی ها قابل درک است. اینکه از همه بخواهید درک کنند، یک بیماری دیگر است! مثل اینکه از همه بخواهید روزی ازدواج با مادر یا خواهر را درک کنند. متفاوت بودن بهایی دارد و اینکه از همه بخواهیم تاییدش کنند احمقانه است چرا باید از همجنسگرای حمایت کرد ؟ اگر انسان های که تمایل به خوردن گوشت انسان ها زیاد شود باز هم شما به آن احترام خواهید گذاشت ؟ منطق این کار چیست ؟

از كى تا حالا ٩٨٪ شدن عده اى ثانيا هم هنگ مشكل دار بودن رو به مردم نرمال ميزنيد ، به شما هم جنسباز ها رو بدن پر رو ميشين ، جلو تو ن را نگيرن همه جامعه رو به كثافت ميدين سالها پیش در دانشگاه در کتابخانه نشریات خارجی رو ورق می زدم به مقاله ی برخوردم که تصویر آن عده ای از را نشان می داد که والدین پلاکاردهایی در دست داشتند که روش نوشته بود 'we love our gay children'. مقاله بیان می کرد که گرایشات جنسی دیگر منشا ژنتیکی و ساختاری دارد. اما من هنوز...

ته همجنس بازی پدوفیل های بیماره چرا بی بی سی مفعول است؟ چرا از دولت انگلیس پول میگیرد که برنامه فارسی بسازد؟ چرا انگلیس بخاطر ایجاد قحطی وحشتناک در ایران که میلیونها نفر را بکام مرگ کشاند آنقدر وقیح است؟ کثیف بله میشه... اول نیکولاس نیک سادات مجری بی بی سی و مجری سابق شبکه سحر رو بیرون کنید، که اینقدر همجنس گرا هراسی نکنه..