آیا آمریکا می‌خواهد اینترنت را دو پاره کند؟ - BBC News فارسی

18/05/1399 03:59 ب.ظ

آیا آمریکا می‌خواهد اینترنت را دو تکه کند؟

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، می‌گوید دنبال اینترنت 'پاک' است. منظور او از این حرف این است که می‌خواهد نفوذ چین، و شرکت‌های چینی، در اینترنت آمریکا را حذف کند. اما منتقدان می‌گویند که این کار روند نگران‌کننده تکه تکه شدن اینترنت جهانی را تسریع می‌کند. دیوار آتش بزرگ چین بهترین مثال برای کشیدن دیواری اینترنتی به دور خود است. شما اثری از موتور جست‌وجوی گوگل یا فیسبوک در چین پیدا نخواهید کرد. ولی به باور منتقدان نتیجه منطقی صحبت‌های روز پنج‌شنبه آقای پومپئو دقیقا همین است.

به گفته او "اپلیکیشن‌های جمهوری خلق چین حریم خصوصی ما را تهدید می‌کنند، در توزیع بدافزار نقش دارند، و اطلاعات غلط و تبلیغات سیاسی منتشر می‌کنند." منبع تصویر، توضیح تصویر، آلن وودوارد، کارشناس امنیتی در دانشگاه ساری، می‌گوید "شوک‌آور است. اینترنت دارد در برابر چشمان ما بالکانیزه و تجزیه می‌شود. دولت آمریکا از مدت‌ها پیش منتقد کشورهایی بوده است که دسترسی به اینترنت را محدود می‌کنند... ما حالا می‌بینیم که خودشان هم دارند همین کار را می‌کنند."

اما اگر آقای پومپئو حرف‌هایش را عملی کند، ما قطعا شاهد تغییری اساسی در سیاست سایبری ایالات متحده بعد از چند دهه خواهیم بود. هشدار در مورد وی‌چت او می‌گوید "به نظر من تیک‌تاک حتی در بین ده‌ها مورد اول هم نیست." headtopics.com

"وی‌چت یکی از محبوبترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در دنیا است... بعضی‌ها تمام کارهای شرکتشان را روی وی‌چت انجام می‌دهند و اطلاعات بسیار حساسی در اختیار آن‌ها است."

ادامه مطلب:
bbcpersian »

لمبرن، عضو کنگره آمریکا: ایران باید فورا کشیش ندرخانی، زندانی دینی عقیدتی را آزاد کندلمبرن، عضو کنگره آمریکا: ایران باید فورا کشیش ندرخانی، زندانی دینی عقیدتی را آزاد کند داگ لمبرن، نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا که عضو کمیسیون حقوق بشر کنگره است، از دولت ایران خواست فورا کشیش ندرخانی، زندانی دینی عقیدتی، را آزاد کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا یک شبکه تبهکار تهدیدکننده ثبات و امنیت لیبی را تحریم کردوزارت خزانه‌داری آمریکا یک شبکه تبهکار تهدیدکننده ثبات و امنیت لیبی را تحریم کرد وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد یک شبکه قاچاق در لیبی -شامل سه شخص حقیقی و یک شخص حقوقی-که باعث بی‌ثباتی در این کشور می‌شود را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است

وزیر خارجه آمریکا خبر استعفای برایان هوک را اعلام کرد - BBC News فارسیمایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرده است که برایان هوک نماینده ویژه این وزارتخانه در امور ایران از مقام خود کناره گیری می کند. قرار است الیوت آبرامز - نماینده فعلی وزارت امور خارجه آمریکا در امور ونزوئلا - جایگزین آقای هوک شود.

آمریکا سه شخص و یک شرکت را در مالت به لیست تحریم‌ها اضافه‌ کردوزارت امور خارجه آمریکا سه شهروند لیبی و یک شرکت واقع در کشور مالت را در رابطه با نقص تحریم‌های لیبی به لیست تحریم‌های خود اضافه کرد. - خبرگزاری آناتولی

آمریکا کری لم رییس اجرایی هنگ کنگ را تحریم کرد - BBC News فارسیدولت آمریکا کری لم رییس اجرایی هنگ کنگ و شماری از مقامات دولت او و دولت آمریکا کری لم رییس اجرایی هنگ کنگ و ده مقام دولت او و حکومت چین را به اتهام تضعیف خودمختاری هنگ‌کنگ تحریم کرده است؛ چرا که مستقیما در 'اجرای سیاست‌های پکن در سرکوب آزادی و فرایندهای دموکراتیک هنگ‌کنگ' نقش داشته است. خانم لم گفته بود دارای اموالی در آمریکا نیست که نگران مسدود شدن آن باشد و علاقه ای هم به سفر به آن کشور ندارد.

آمریکا رئیس اجرایی هنگ کنگ را تحریم کردخزانه داری آمریکا تأکید کرده است که آمریکا خود را در کنار مردم هنگ کنگ قرار داده و هرچه در توانش باشد استفاده خواهد کرد تا با افرادی که استقلال هنگ کنگ را نشانه رفته‌اند، مقابله کند.