آیا ۱۴۰۰ آغاز قرن پانزدهم است؟

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 53 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

آیا ۱۴۰۰ آغاز قرن پانزدهم است؟ دربرخی از برنامه‌های صداوسیما و حتی بعضی اعلام برگزاری همایش‌ها برای سال آینده،سال ۱۴۰۰ را آغازگر قرن پانزدهم خورشیدی می‌دانند و این در حالی است که به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران،آغاز قرن پانزدهم از سال ۱۴۰۱ خواهد بود

به گزارش ایسنا، به باور محققان تقویم جلالی دقیق‌ترین گاهشمار جهانی است؛ چرا که در تقویم اروپایی در هر ۲۵۰۰ سال یک روز خطا دارد و این میزان در گاهشمار جلالی در هر ۱۰ هزار سال یک ثانیه است.

در دوره ملک‌شاه سلجوقی و بر احتمال نزدیک به یقین با فرمان خواجه نظام‌الملک تصمیم گرفته شد تا در توس و اصفهان و مرو رصد کنند، تا دریابند خورشید در روز اول فروردین در اعتدال بهاری نیمکره شمالی قرار دارد یا خیر و نتیجه این تحقیق، نشان داد که تقویم ایرانی حدود ۲۰ روز با تقویم نجومی فاصله دارد؛ یعنی در روز ۱۲ اسفند، عید نوروز به اشتباه جشن گرفته می‌شد.

همچنین روز اول قرن دوم هجری شمسی، چهارشنبه اول فروردین سال ۱۰۱ و آخرین روز این قرن یکشنبه ۲۹ اسفند ماه سال ۲۰۰ است. این محقق حوزه نجوم آماتوری، گاهشماری را یکی از تلاش‌های محققان قرون گذشته کشور نام برد و خاطر نشان کرد: ریشه‌های این حرکت را می‌توان در بناهای نجومی کهن پیش از اسلام در ایران و محاسبات بزرگانی چون عمر خیام نیشابوری، خواجه نصیرالدین طوسی و بیرونی و بسیار دانشمندان ایرانی جستجو کرد که در دانش ریاضیات و اخترشناسی سرآمد بوده‌اند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: از سوی دیگر از آنجایی که هر قرن ۱۰۰ سال است، از این رو از سال یک تا ۱۰۰،"قرن اول" و از سال ۱۰۱ تا ۲۰۰"قرن دوم" گفته می‌شود و به همین ترتیب محاسبه قرون بعدی ادامه می‌یابد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

لازم نبود انجمن نجوم بگه, هر کس تا پایان دوره ابتدایی هم خونده باشه میفهمه 1400 پایان قرن است نه آغاز

خب جاکش الان این چه ارزشی داره. اصلا ده سال دیگه بشه خب که چی

ساده ش وقتی یک سال از لحظه تولد گذشت، جشن یک سالگی می گیرند. یعنی اگر زادروزش نخست فروردین باشه تقویم ش در یک سالگی می شه 1/1/1 نه 2/1/1 مثل قرن 21 که سال دوهزار بود سنت دیگری دارند متولد شدن براشون جشن یک سالگی می گیرند؟ سخت ش اینکه تقویم با آغاز هستی نیست که پشت نداشته باشه.

ازبلوچستان چه خبر

حیف از ایران و ایرانی که تا یخ شکوهمند خود را فراموش کرده و مبنای تاریخ خود را یک کشور بیگانه قرار داده است. تفو بر تو ای چرخ گردون تفو رستاخیز_ملی_با_پهلوی

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 2. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها