آژانس اتمی: ایران تجهیزات ساخت قطعات سانتریفیوژ را به نطنز منتقل کرده است | DW | 06.04.2022

17/01/1401 09:40 ب.ظ

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از انتقال تجهیزات مربوط به ساخت قطعات سانتریفیوژها از کارگاه کرج به نطنز خبر داد. طبق گفته دیپلمات‌ها درباره کارگاه نطنز اطلاعات زیادی در دست نیست.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از انتقال تجهیزات مربوط به ساخت قطعات سانتریفیوژها از کارگاه کرج به نطنز خبر داد. طبق گفته دیپلمات‌ها درباره کارگاه نطنز اطلاعات زیادی در دست نیست. رویترز به یک گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم اشاره کرده است که این آژانس به اعضای خود ارسال کرده است.

ایران و آژانس اتمی قبلا توافق کرده‌اند که به نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل اجازه دهند دوربین‌هایی را در سایت تولید سانتریفیوژ در کرج نصب کنند اما یک ماه بعد مقامات ایرانی به آژانس اتمی اطلاع دادند تجهیزات مربوط به ساخت سانتریفیوژ‌های پیشرفته را به مکان جدیدی در اصفهان منتقل می‌کنند. آژانس برای نظارت بر این فعالیت، دوربین‌هایی را در محل مورد نظر نصب کرد.

رویترز نوشته است آژانس اتمی در بیانیه و گزارش محرمانه خود اشاره‌ای به محل دقیق تجهیزات انتقال یافته در نطنز نکرده است. اطلاعات کمی در مورد کارگاه جدید نطنز وجود دارد و دیپلمات‌ها گمان می‌برند که این سایت جدید کمی بزرگ‌تر از کرج است.

با انتقال دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن ساخت سانتریفوژها به مکان نامشخص در نطنز، این سوال نیز مطرح می‌شود که آیا جمهوری اسلامی ایران تولید سانتریفیوژها را در کارگاه‌های نطنز و اصفهان افزایش خواهد داد؟ حدود یک سال است که آژانس بین المللی انرژی اتمی دوربین‌ها را در سایت‌های ایران نصب کرده و باید داده‌های جمع‌آوری شده توسط برخی از این دوربین‌ها مانند دوربین‌های کارگاه جدید اصفهان بررسی شود.

ادامه مطلب:
dw_persian »

اخراج بیش از ۳۳۰ دیپلمات روس از اروپا از ابتدای حمله روسیه به اوکرایناخراج بخش بزرگی از دیپلمات‌های روس پس از انتشار تصاویر کشتار دسته‌جمعی ساکنان شهر بوچا اتفاق افتاده است.

«اضطراب ورود به مدرسه» با از سرگیری آموزش حضوری/مقاومت‌ برخی دانش‌آموزان برای رفتن به مدرسهرئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه با توجه به دو سال آموزش آنلاین و خو گرفتن دانش آموزان به این نوع آموزش، در حال حاضر آموزش حضوری و رفتن به مدرسه برای برخی 'اضطراب آور' شده است، گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که برخی از دانش آموزان با از سر گیری آموزش حضوری 'اضطراب ورود به مدرسه' را تجربه می کنند و این امر نگران کننده است.

وزیر امور خارجه ایتالیا: 30 دیپلمات روس به دلایل امنیتی از ایتالیا اخراج شدندوزیر امور خارجه ایتالیا: 30 دیپلمات روس به دلایل امنیتی از ایتالیا اخراج شدند

دبیرکل ناتو: از درخواست پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو استقبال می‌کنیمدبیرکل ناتو روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین گفت اعضای این پیمان از درخواست پیوستن فنلاند و سوئد استقبال خواهند کرد ولی چنین تصمیمی برعهده این دو کشور است. ینس استولتنبرگ گفت :«البته... خخخخخخخ درست همونجوری که از اکراین استقبال کردن. اوکراین رو بیچاره کردید، دیگه بسه برای اینکه متوجّه شویم در جنگ بین اوکراین و روسیه کدام یکی به حق نزدیک تر هستند کافی است به هزاران مزدور داعش و اروپایی و امریکایی و صهیونیستی که همراه با پشتیبانی تسلیحاتی و رسانه ای در خدمت دولت اوکراین هستند و به هواداران آنها در ایران توجّه کنیم. حبیب رضا غفّاریان شیرازی

آلودگی ده‌ها کودک به باکتری سالمونلا؛ کیندر تخم مرغ شانسی‌ها را از بازار جمع کردمقامات شرکت فرررو، سازنده شکلات‌های کیندر، دستور به جمع آوری این شکلات‌ها را در آستانه عید پاک داده‌اند. برخی از شکلات‌ها آلوده به باکتری سالمونلا بوده که افرادی را در بریتانیا و فرانسه بیمار کرده است. جزئیات بیشتر🔽 احتمال قاچاقش به ایران زیاده متاسفانه 😐

وزیر نفت: به علت خلاص شدن از انتقادات، جزئیات قراردادهای نفتی اعلام نمی‌شود«جواد اوجی»، وزیر نفت جمهوری اسلامی به صراحت گفته است که حاکمیت قصد اعلام جزئیات این قراردادها و اسامی شرکت‌های طرف قرارداد را ندارد. او دلیل امتناع از این کار را خلاص شدن از انتقادات عنوان کرد. اخبار_ایران

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۷ فروردین (۶ آوریل) در گزارش مربوط به انتقال تجهیزات ساخت سانتریفیوژها از کرج به نطنز نوشته است جمهوری اسلامی این اقدام را شش هفته پس از احداث سایت دیگری در اصفهان برای ساخت همان قطعات انجام داده است.آژانس اتمی در بیانیه‌‌ای گفته است بازرسان این آژانس تایید می‌کنند که این دستگاه‌ها در نطنز مهر و موم هستند و دیگر فعالیت نمی‌کنند.

رویترز به یک گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم اشاره کرده است که این آژانس به اعضای خود ارسال کرده است.

ایران و آژانس اتمی قبلا توافق کرده‌اند که به نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل اجازه دهند دوربین‌هایی را در سایت تولید سانتریفیوژ در کرج نصب کنند اما یک ماه بعد مقامات ایرانی به آژانس اتمی اطلاع دادند تجهیزات مربوط به ساخت سانتریفیوژ‌های پیشرفته را به مکان جدیدی در اصفهان منتقل می‌کنند. آژانس برای نظارت بر این فعالیت، دوربین‌هایی را در محل مورد نظر نصب کرد.

رویترز نوشته است آژانس اتمی در بیانیه و گزارش محرمانه خود اشاره‌ای به محل دقیق تجهیزات انتقال یافته در نطنز نکرده است.

اطلاعات کمی در مورد کارگاه جدید نطنز وجود دارد و دیپلمات‌ها گمان می‌برند که این سایت جدید کمی بزرگ‌تر از کرج است.

با انتقال دستگاه‌ها و تجهیزات مدرن ساخت سانتریفوژها به مکان نامشخص در نطنز، این سوال نیز مطرح می‌شود که آیا جمهوری اسلامی ایران تولید سانتریفیوژها را در کارگاه‌های نطنز و اصفهان افزایش خواهد داد؟

حدود یک سال است که آژانس بین المللی انرژی اتمی دوربین‌ها را در سایت‌های ایران نصب کرده و باید داده‌های جمع‌آوری شده توسط برخی از این دوربین‌ها مانند دوربین‌های کارگاه جدید اصفهان بررسی شود.

رویترز در ادامه نوشته است در گزارش محرمانه آژانس به اعضا گفته شده که بدون دسترسی به داده‌ها و اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این دوربین‌ها، آژانس قادر به تایید آغاز تولید قطعات سانتریفیوژ در کارگاه اصفهان نیست.بازرسان آژانس پیش‌تر در چهار مرکز اعلام نشده جمهوری اسلامی مواد رادیواکتیو یافته‌اند و خواستار توضیح ایران درباره منشاء این مواد شدند.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۱۷ فروردین (۶ آوریل) اعلام کرد ایران پاسخ پرسش‌های آژانس درباره مکان‌های اعلام نشده را همراه با اسناد مربوط به آن ارائه کرده است. اسلامی ابراز امیدواری کرده اسنادی که برای رفع ابهام‌ها به آژانس ارائه شده تا خرداد ماه سال جاری بررسی شوند.