آموزش‌وپرورش درباره کنترل کرونا از سیاست‌های وزارت بهداشت تبعیت می‌کند

22/02/2020 06:10:00 ب.ظ

وزیر آموزش‌وپرورش در جلسه ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا با بیان اينكه طرح تعطیلی مدارس با حوزه‌های سياسي و بهداشتي است، از تعطيلي تمامي اردوهاي دانش‌آموزی و ضدعفوني تمامي مدارس حوزه راي‌گيري خبر داد.

وزارت آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش: تصمیم برای تعطیلی مدارس با حوزه‌های سیاسی و بهداشتی است تجهیز مدارس به مواد ضدعفونی‌کننده از تک‌تک مدارس سرکشی و از بهداشتی بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود بوفه‌های مدارس در صورت لزوم تعطیل شوند تمامی اردوهای دانش‌آموزی تعطیل می‌شود

وزیر آموزش‌وپرورش در جلسه ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا با بیان اينكه طرح تعطیلی مدارس با حوزه‌های سياسي و بهداشتي است، از تعطيلي تمامي اردوهاي دانش‌آموزی و ضدعفوني تمامي مدارس حوزه راي‌گيري خبر داد.

در پيشگيري و كنترل بيماري كروناوزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه باید تصمیمات در چارچوب مقررات وزارت بهداشت اتخاذ شود، گفت: «رصد دقیق شرایط و اوضاع اولین اولویت این ستاد است. باید در سریع‌ترین زمان ممکن از رویدادها اطلاع یابیم و اطلاعات باید در کمترین زمان ممکن از منطقه به استان و از استان به ستاد مرکزی منتقل شود. متناظر با آن ستاد باید در استان و منطقه هم تشکیل شود و دائماً در ارتباط منظم باشند.»

وي تأکید کرد: حتی اگر تک‌تک مدارس را سرکشی کنیم باید مطمئن شویم که همه آن‌ها به امکانات لازم بهداشتی و ضدعفونی‌کننده مجهز باشند.ارائه شودمعلمان و دانش آموزان با بیماری مزمن شناسایی و به آن‌ها توجه بیشتر شودوي همچنین بر توجه ویژه به سرویس مدارس تأکید کرد و افزود: «در سرویس مدارس هم باید آموزش پیشگیری به همه ازجمله عوامل و دانش‌آموزان داده شود. در سرویس از دستکش و وسایل دیگر برای حفظ سلامتی همه استفاده شود.»

ادامه مطلب:
پاد »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

سردار جلالی: شیوع ویروس کرونا قابل کنترل است/ فعلا قرار نیست منطقه یا شهری قرنطینه شود- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimسردار جلالی: شیوع ویروس کرونا قابل کنترل است/ فعلا قرار نیست منطقه یا شهری قرنطینه شود رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور : مهمترین نکته، مقابله با جوسازی و شایعه‌سازی و در نهایت ایجاد آرامش در مردم است رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:قرنطینه زمانی است که انتشار ویروس از کنترل خارج شود که هنوز ما در مورد قرنطینه کردن جایی به جمع بندی نرسیده‌ایم

دو هواپیمای باربری امارات در پایگاه نظامی تحت کنترل حفتر فرود آمدند

طالبان: به مناطق تحت کنترل نیروهای افغانستان وارد نمی‌شویم

مهمترین عامل تبعیض بین ورزش بانوان و آقایان وجود تابوهای اجتماعی است/ خاستگاه طبقاتی استقلال و پرسپولیس متفاوت هستند/ برای ایجاد تغییرات در ورزش بانوان باید از آموزش و پرورش شروع کردطیبه سیاوشی در گفتگو با ایلنا: مهمترین عامل تبعیض بین ورزش بانوان و آقایان وجود تابوهای اجتماعی است/ خاستگاه طبقاتی استقلال و پرسپولیس متفاوت هستند/ برای ایجاد تغییرات در ورزش بانوان باید از آموزش و پرورش شروع کرد

تاکنون دانش‌آموزی به کرونا مبتلا نشده است/فقط مدارس قم تعطیل است/تعطیلی مدارس سایر استان‌ها منوط به نظر وزارت بهداشت استمدیر کل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش : تاکنون دانش‌آموزی به کرونا مبتلا نشده است/فقط مدارس قم تعطیل است/تعطیلی مدارس سایر استان‌ها منوط به نظر وزارت بهداشت است

ایران مرگ ۲ نفر دیگر را در اثر ابتلا به ویروس کرونا تایید کردوزارت بهداشت ایران همچنین ابتلای ۱۳ مورد جدید به ویروس کرونا را تایید کرده است. واقعا این دولت بی کفایت کاری برای کنترل نمی کنه فقط خودمون باید فکر خودمون باشیم . اينهمه تو چين مُردند و فورى نبود ولى براى ايران يهو تيتر فورى ميزنى؟

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی در جلسه ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا با تشکر از اقدامات و تلاش‌های انجام‌شده از سوی ستاد مرکزی برای جلوگیری از گسترش کرونا ویروس گفت: «مجموعه آموزش‌وپرورش از سیاست‌های وزارت بهداشت تبعیت می‌کند و هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهد.خبرگزاری تسنیم ، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در برنامه انتهای الوند که از شبکه دوم سیما با موضوع بیماری کرونا پخش شد با بیان اینکه در سطح جهان سه فرضیه برای شیوع کرونا وجود دارد، گفت: گمان اول این است که این ویروس از جهش طبیعی در ویروس کرونا به وجود آمده باشد.دو فروند هواپیمای باربری که از امارات متحده عربی پرواز کرده بود٬ در پایگاه نظامی شبه نظامیان خلیفه حفتر فرود آمده‌اند.طالبان اعلام کرد که جنگجویان این گروه طی دوره هفت روزه 'کاهش خشونت' به مناطق تحت کنترل نیروهای امنیتی افغانستان وارد نخواهند شد.

کمک مهم ما به وزارت بهداشت در این شرایط سخت این است که مجموعه خود را محافظت کنیم. آموزش‌وپرورش به دلایل متعددی در این شرایط اهمیت دارد، آموزش‌وپرورش منظم‌ترین و گسترده‌ترین شبکه ارتباطی کشور است. سناریو دوم این است که چون در شهر ووهان یک آزمایشگاه سطح 3 وجود دارد احتمال فرار آزمایشگاهی و سپس انتقال ویروس به دیگران وجود دارد. هیچ مجموعه‌ای ارتباطش با مردم چهره به چهره و باقابلیتی که آموزش‌وپرورش دارد، نیست.2020 طرابلس/خبرگزاری آناتولی مرکز اطلاع‌رسانی عملیات «برکان الغضب» وابسته به دولت وفاق ملی لیبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: دو فروند هواپیمای باربری که از پایگاه نظامی سویحان در امارات متحده عربی پرواز کرده در پایگاه نظامی مرج تحت کنترل شبه نظامیان خلیفه حفتر فرود آمده اند.» آموزش‌وپرورش در پيشگيري و كنترل بيماري كرونا از سیاست‌های وزارت بهداشت تبعیت می‌کند او ادامه داد:‌ «روز گذشته نیز آقای رئیس‌جمهور هم در تماس با بنده تأکید ویژه داشتند که وزارت آموزش‌وپرورش جدی وارد میدان شود. رویکرد قرارگاه پدافند زیستی پشتیبانی و حمایت همه جانبه از اقدامات وزارت بهداشت است وی در مورد اقدامات سازمان پدافند غیرعامل کشور پس از شیوع ویروس کرونا نیز گفت: ما با شیوع ویروس کرونا در چین و انتشار اخبار مبتنی بر گسترش آن در سایر کشورهای جهان، قرارگاه پدافند زیستی کشور را در حالت آماده باش قرار دادیم. ستاد مرکزی پیشگیری و کنترل بيماری کرونا باید به‌طور منظم تا حل بحران تشکیل شود و آمادگی داشته باشند در هرلحظه‌ای اوضاع را آرام کنند و تصمیماتی لازم را بگیرند. محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز امشب طی سخنانی در تلویزیون ملی این کشور، از نیروهای امنیتی خواست تا از 12 امشب به وقت محلی در برابر مواضع گروه طالبان در حالت تدافعی قرار بگیرند و از حمله به آن‌ها خودداری کنند.

» وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه باید تصمیمات در چارچوب مقررات وزارت بهداشت اتخاذ شود، گفت: «رصد دقیق شرایط و اوضاع اولین اولویت این ستاد است. رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این که تا دو هفته پیش همه گزارشاتی که ما از آزمایشگاه‌های تشخیصی کشور و مراکز درمانی می‌گرفتیم ورود ویروس کرونا به کشور را تایید نمی‌کرد، افزود: ما براساس چرخه اقدامات پدافند زیستی که شامل مراحل پیش‌بینی، پیش‌گیری، پیش‌کنشگری و مقابله است در مرحله پیشگیری به این نتیجه رسیدیم که وضعیت کشور سفید است اما پس از بررسی نمونه­های مشکوک در آزمایشگاه­های مرجع کشور و بررسی آن توسط پزشکان متخصص در واقع ما از وضعیت سفید خارج شده و وارد وضعیت زرد شده ‌ایم. ناظران بین المللی ترافیک هوایی نیز پیشتر اعلام کرده بودند که بین 12 ژانویه تا 7 فوریه 40 هواپیما از فرودگاه های نظامی امارات به شرق لیبی پرواز کرده‌اند. باید در سریع‌ترین زمان ممکن از رویدادها اطلاع یابیم و اطلاعات باید در کمترین زمان ممکن از منطقه به استان و از استان به ستاد مرکزی منتقل شود. متناظر با آن ستاد باید در استان و منطقه هم تشکیل شود و دائماً در ارتباط منظم باشند. سردار دکتر جلالی در پاسخ به این سوال که آیا منشاء بیماری کرونا که در کشور شیوع پیدا کرده شناسایی شده است، نیز گفت: سوابق بیماران و حتی فوت شدگان از سوی متخصصان برای منشایابی بیماران انجام شده است اما هنوز به جمع بندی مشخصی نرسیدیم بنابراین فرض ما همان انتقال به شیوه طبیعی است که در همه کشورها اتفاق افتاده است.» از تک‌تک مدارس سرکشی و از بهداشتی بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود محسن حاجی میرزایی ادامه داد: «بعد از رصد رویدادها باید آن‌ها را تحلیل کنیم و بر روی منشأ آن حساس باشیم و بر روی کانون‌هایی که در مدارس پیش می‌آید، مراقبت کنیم. هرچقدر بتوانیم اطلاعات سریع‌تر و‌ تفصیلی‌تر از مدارس داشته باشیم واکنش‌های ما مناسب‌تر خواهد شد. مهمترین نکته، مقابله با جوسازی و شایعه‌سازی و در نهایت ایجاد آرامش در مردم است وی با بیان اینکه در اقدامات مقابله‌ای پدافند زیستی سه پایه اساسی داریم، گفت: بحث اول رعایت نکات بهداشتی، درمانی و تشخیصی است.

» وي تأکید کرد: حتی اگر تک‌تک مدارس را سرکشی کنیم باید مطمئن شویم که همه آن‌ها به امکانات لازم بهداشتی و ضدعفونی‌کننده مجهز باشند. آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان در پيشگيري و كنترل بيماري كرونا ارائه شود  وزیر آموزش‌وپرورش افزود: «بوفه‌های مدارس در صورت لزوم تعطیل شوند. سردار دکتر جلالی با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان برای تشخیص بیماری کیت‌های تشخیصی توسط WHO در اختیار کشور قرار گرفته است، تصریح کرد: در حوزه درمان نیز هنوز در دنیا دارو و واکسنی وجود ندارد بلکه پزشکان به درمان عوارض ناشی از این بیماری می‌پردازند. همه اعتبارات لازم باید به استان‌ها تخصیص پیدا کند و از جهت بهداشتی بودن اطمینان حاصل شود. در جلسات عمومی دانش‌آموزان و در کلاس درس حتماً باید آموزش‌های لازم برای مراقبت دانش‌آموزان ارائه شود. آنچه اهمیت دارد اطلاع رسانی درست، آموزش، پرهیز از ایجاد هراس و تقویت اعتماد عمومی به سیستم‌های بهداشتی و درمانی کشور است. به مناطق اعلام شود که در قالب گروه‌های مختلف به همه مدارس سرکشی کنند.

هیچ‌کس به حرف کفایت نکند و حتماً سرکشی را انجام شود تا از بهداشتی بودن محیط اطمینان حاصل شود. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: 60 درصد کار در حوزه رسانه آموزش و اطمینان بخشی و راهنمایی های بهداشتی است اگر این موضوع به درستی انجام نشود ممکن است نیاز به رعایت الزامات امنیتی پیدا کنیم که خوشبختانه هنوز چنین اتفاقی نیافتاده است.» وزیر آموزش‌وپرورش بر آموزش اولیا نیز تأکید کرد و گفت: «باید به اولیا اطلاعات لازم داده شود به‌طوری‌که به‌محض اینکه احساس کنند فرزندشان بیمار است از حضورش در مدرسه جلوگیری کنند. در مدرسه هم کنترل لازم برقرار شود. فعلا قرار نیست منطقه یا شهری قرنطینه شود سردار دکتر جلالی همچنین در مورد اقدامات قرنطینه‌ای نیز توضیح داد: در چرخه اقدامات پدافند زیستی احتمال قرنطینه زمانی است که انتشار ویروس از کنترل خارج شود که هنوز ما در مورد قرنطینه کردن جایی به جمع بندی نرسیده‌ایم. آموزش لازم برای همه معلمان، والدین، مربیان و عوامل مدرسه و.. وزارت بهداشت در اعلام اخبار مربوط به کرونا جهت‌گیری سیاسی ندارد رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه صداقت و صراحت زیادی در وزارت بهداشت وجود دارد و هیچ گونه گرایش سیاسی در اعلام اخبار مربوط به کرونا احساس نکردم، گفت: به نظر من اولویت وزارت بهداشت سلامت مردم است و برداشت‌ها و گمانه‌زنی‌های برخی در فضای مجازی درست نیست و این بیشتر ناشی از فضای مجازی رها شده است.

.‌ باید ارائه شود. همه باید به وزارت بهداشت و درمان کمک کنند تا انشاالله بتوانند با اتکا به قابلیت های بسیار ارزشمند بومی کشور با این ویروس مقابله کند. باید فیلم‌های آموزشی در اختیار همه قرار گیرد.» معلمان و دانش آموزان با بیماری مزمن شناسایی و به آن‌ها توجه بیشتر شود محسن حاجی میرزایی در ادامه بر استفاده از همه ظرفیت‌ها به‌ویژه تشکل‌های دانش‌آموزان، سازمان دانش‌آموزی و کانون‌های پرورشی و ..

. تأکید کرد و گفت: «همچنین باید مراقبت کرد تا نگرانی برای کسی ایجاد نکنیم. باید ضمن آرامش دادن به مردم این اطمینان را بدهیم که قاطعانه مراقب هستیم. باید معلمان و دانش آموزان که بیماری مزمن دارند شناسایی شوند، چون ریسک این افراد بالاتر است و نیازمند توجه بیشتر هستند.» توجه جدي به رعايت موازين بهداشتي در سرويس مدارس شود وي همچنین بر توجه ویژه به سرویس مدارس تأکید کرد و افزود: «در سرویس مدارس هم باید آموزش پیشگیری به همه ازجمله عوامل و دانش‌آموزان داده شود.

در سرویس از دستکش و وسایل دیگر برای حفظ سلامتی همه استفاده شود.» تمامي اردوهاي دانش‌آموزی تعطيل می‌شود وزیر آموزش‌وپرورش از تعطیل‌ شدن همه اردوها، اردوی راهیان نور و ... خبر داد و گفت: «برای تعطیلات نوروز هم باید مراقبت‌های لازم از هم‌اکنون صورت گیرد.

کمک اولیا بسیار مهم است، باید حتماً در جلسه‌ای از اولیا دعوت شود و مسئولان بهداشت برای آن‌ها توضیحات و مراقبت‌های لازم را ارائه دهند.» توجه جدي به خوابگاه‌های دانشجويي شود وي همچنین از برقراری کامل آمادگی برای مراقبت از پیشگیری کرونا در دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و به‌ویژه خوابگاه‌های شبانه‌روزی تأکید کرد و گفت: «در هرکدام از این دانشگاه‌ها و سازمان‌های وابسته باید ستاد تشکیل شود و سیاست‌های ستاد مرکزی به آن منتقل‌شده و از آن تبعیت کنند.» تعطیلی مدارس فقط با هماهنگی حوزه‌های سیاسی و بهداشتی انجام می‌شود وزیرآموزش‌وپرورش بابیان اینکه برخی پیشنهاد تعطیلی مدارس را داده‌اند، گفت: «تعطیلی مدارس باید شورای تأمین استان‌ها با هماهنگی وزارت بهداشت تصمیم بگیرد. برای تعطیلی مدارس باید موارد را با حوزه‌های سیاسی و بهداشتی مطرح کنیم.» از مدارس استثنایی بیشتر مراقبت شود محسن حاجی میرزایی بر توجه بیشتر به مدارس استثنایی تأکید کرد و گفت: «با توجه به ویژگی‌های خاص مدارس استثنايی باید مراقبت در این حوزه به‌مراتب بیشتر باشد.

افراد ستاد باید در دسترس بوده و در هر ساعتی از شبانه‌روز آماده هم‌فکری و اقدام باشند. چون هر آنچه در این ستاد تصویب شود حتماً اجرایی خواهد شد و هرگونه اطلاع‌رسانی منحصراً از طریق ستاد مرکزی انجام خواهد شد.» استفاده از ظرفیت فضای مجازی براي ارائه آموزش‌های لازم وزیرآموزش‌وپرورش همچنین ضمن تأکید بر استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای ارائه آموزش‌های لازم و جلوگیری از کرونا بر مراقبت کردن و تحت تأثیر قرار نگرفتن از شایعات هم تأکید کرد. حاجی میرزایی بابیان اینکه من در ستاد مرکزی وزارت بهداشت حضور دارم و اطلاعات آن را به ستاد مرکزی وزارت آموزش‌وپرورش منتقل خواهم کرد، ابراز امیدواری کرد باتدبیری که انجام می‌شود بتوانیم یک تجربه خوب مدیریتی را در ساماندهی این وضعیت در آموزش‌وپرورش مشاهده کنیم. ارسال پيام‌هاي ويژه روزانه به مدیران کل و معاونان سلامت استان برای پیشگیری از کرونا مهرزاد حمیدی، معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش هم در این نشست گفت: «به دستور وزیر آموزش‌وپرورش ستاد مرکزی و ستادهاي استانی برای پیشگیری تشکیل ‌شده است؛ اما قبل از تشکیل ستاد، ارتباط تنگاتنگی با وزارت بهداشت داشته‌ایم و بخشنامه‌های لازم به مدارس ارسال ‌شده است.

دستورالعمل‌های پیشگیری از بیماری کرونا ارسال‌شده و ارتباط ویژه‌ای با معاونان استان‌ها داشته‌ایم. کنفرانس ویژه‌ای هم با حضور معاونان تربیت‌بدنی و سلامت استان‌ها، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار و همه مباحث لازم مطرح ‌شده است. پیام‌های ویژه‌ای روزانه برای معاونان تربیت‌بدنی استان‌ها و مدیران کل برای پیشگیری از کرونا صادرشده است.» وي ادامه داد: «همه ظرفیت آموزش‌وپرورش به کار گرفته می‌شوند تا در یک هم‌افزایی برای مدارس که محل تجمع کودکان است، آموزش‌های لازم را داشته باشیم. از همه مهم‌تر در بحث مدارس مسائل شوینده‌ها، مواد ضدعفونی‌کننده تهیه می‌شود.

با هماهنگی معاون بهداشتی وزارت بهداشت اعلام کردیم که مدارسی که محل انتخابات بوده امروز باید ضدعفونی شوند. شوینده‌ها و ضدعفونی جزو اولویت‌های کار است و استان‌ها در حال انجام اقدامات هستند.» مدارس محل برگزاري انتخابات امروز ضدعفونی می‌شوند مهرزاد حمیدی افزود: غیر از مسائل آموزشی قرار شد که بسته‌های آموزشی برای والدین، دانش‌آموزان و معلمان تهیه کنیم. استفاده از ظرفیت همه معاونت‌ها برای ما بسیار مهم است. قرار است اگر دانش‌آموزان علائمی از بیماری داشته باشند، از ورود آ‌ن‌ها به مدارس جلوگیری شود.

ولی غیر از ممانعت، وضعیت آن‌ها دنبال و به آن‌ها کمک می‌شود. نیازمند عزم ملی برای پیشگیری از کرونا ویروس هستیم سید حامد برکاتی، مدیرکل سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در ادامه این نشست بابیان اینکه تنها یک کانون ویروس یعنی قم شناسایی‌شده و بقیه کانون‌ها تا امروز به دلیل مراجعت‌های قم بوده است، گفت: «تعداد درگیری‌ها و افراد فوتی محدود است و نیازمند عزم ملی برای پیشگیری از کرونا ویروس هستیم. روز چهارشنبه هفته گذشته اولین مورد مبتلابه کرونا ویروس شناسایی شد، ما فکر می‌کنیم که ۲۰ تا ۲۵ روز قبل از روش شناسایی اولین مبتلا، ویروس وارد قم شده است. در قم اكنون آموزش‌ها داده‌شده و همه آمادگی‌ها وجود دارد. به ضدعفوني سطوح‌ فیزیکی و رعايت حد ايمن دانش آموزان در کلاس‌های درس توجه شود وي بابیان اینکه گسترش بیماری کرونا و رفع نگرانی مردم، دو نگرانی اصلی ما است، افزود: «در مدارس هم دو بحث را مهم‌ می‌دانیم.

اول اینکه آموزش لازم داده شود و اینکه سطح‌های فیزیکی حتماً ضدعفونی شود. فاصله دانش آموزان در کلاس‌ها به حد ایمن برسد و بنابراین باید مراقبت‌های لازم انجام شود. افرادی که بیماری مزمن شامل کبد و ریه و ...

دارند بیشتر در معرض آلودگی هستند و باید تمهیداتی برای آن‌ها در نظر گرفته شود. سرویس‌ها و مدارس باید به‌خوبی کنترل شوند و اگر دانش‌آموزان علائمی داشتند باید از درب منزل از رفت‌وآمد آن‌ها ممانعت شود. اميدواريم با كنترل کانون قم‌ اين بيماري به حالت كنترل برسد.» وي افزود: به‌جز برخي از موارد ضروري کلیه کارگاه‌ها و سیمنارها لغو شده است . کد خبر: 335085 .