آمریکا می‌گوید با وجود حمله روسیه به اوکراین به تعامل با مسکو در مورد برجام ادامه می‌دهد

24/12/1400 09:01 ب.ظ

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت دولت جو بایدن، مشارکت روسیه در پروژه‌های هسته‌ای ایران را که بخشی از برجام است، تحریم نمی‌کند.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت دولت جو بایدن، مشارکت روسیه در پروژه‌های هسته‌ای ایران را که بخشی از برجام است، تحریم نمی‌کند. وبسایت اکسیوس نیز شامگاه سه‌شنبه نوشت که یک مقام ارشد آمریکایی در گفت‌وگو با این وبسایت تایید کرده که تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه در ارتباط با اوکراین، شامل برجام نخواهد بود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز سه‌شنبه گفت کشورش «تضمین‌های کتبی» از آمریکا دریافت کرده است مبنی بر این‌که تحریم‌های جدید آمریکا علیه مسکو، مانع از همکاری دو کشور در چارچوب برجام نخواهد بود.

هشدار دوباره کرملین به غرب: منافع روسیه در برجام باید تامین شود آقای لاوروف در پایان دیدار و گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی‌اش، که به مسکو رفته بود، این را نیز گفت اظهارات مقامات آمریکایی که در روزهای اخیر گفته بودند مسکو مانع از احیای برجام شده است، درست نیست.

آقای لاوروف اما نگفت «تضمین‌های کتبی» که او مدعی دریافت آن از آمریکا شده است، مسکو را راضی می‌کند یا نه. مقام ارشد آمریکایی که رویترز با او گفت‌وگو کرده، افزوده است: واشینگتن مشارکت روسیه در طرح‌های هسته‌ای را که بخشی از اجرای برجام است، تحریم نمی‌کند و در مورد سخنان آقای لاوروف نیز اظهارنظری نمی‌کند. headtopics.com

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

ابراز نگرانی آمریکا نسبت به همسویی چین با روسیه در تهاجم به اوکراینجیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، روز دوشنبه در دیدار هفت ساعته خود با یانگ جیچی، دیپلمات چینی، نسبت به همسویی چین با روسیه ابراز نگرانی عمیق کرد. President Joe Bide! If you really want to rooted terrorism. Then stop financing Pakistan to produce, nurish, train and armed terrorists. If you really wants to eleminate terrorism then go and destroy their safe havens in Islamabad and Lahore, Pakistan. SanctionPakistan . جنگ اوکراین چگونه پایان میابد : 😉😉🖐🖐👇👇👇 بله درسته ؛ رئیس ناتو نامه بنویسد به پوتین که مطمئن باشد اوکراین هیچگاه عضو ناتو نخواهد شد ؛؛ با این نامه در عرض چند دقیقه جنگ اوکراین پایان میابد؛،😉😉🖐🖐🖐

euronews - اخبار بین المللی در مورد حمله نظامی روسیه به اوکراینتصاویر هوایی از انفجاری قدرتمند در ماریوپل اوکراین آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را در صفحه مخصوص وب‌سایت یورونیوز دنبال کنید: 🍆 خفه بابا ..توهم بیا بخر 🇮🇷🔥🇮🇷🔥 عالی هستی یه جنگجویی واقعی

برنت رنو، مستندساز ستایش‌شده به ضرب گلوله نیروهای روسیه در اوکراین کشته شدبرنت رنو، فیلم‌ساز ستایش‌شده‌ای که برای ساخت مستندهای خود به پرخطرترین مناطق جهان سفر کرده است، روز یکشنبه در پی شلیک نیروهای روسی به خودروی او در اوکراین جان باخت. nima 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ روحش شاد یادش گرامی

هشدار دوباره کرملین به غرب: منافع روسیه در برجام باید تامین شودساعتی پس از رسیدن وزیر خارجه ایران به مسکو، پایتخت روسیه، کاخ کرملین به صراحت به غرب هشدار داد که آمریکا و متحدانش باید منافع مسکو را در توافق هسته‌ای با ایران در نظر بگیرند. واقعا نوکر بودن چقدربد گماشتگان پوتین درایران فقط درود به کتاب رفیق آیت الله که سالهاست داد میزنه اینها روسی هستند ولی توسط رسانه ها منعکس نمیشه ⭕محمدعلی شاه ششمین شاه قاجارفردی خرافی که مشاورش ملامیرزازنجانی بودمجلس شورای ملی را به توپ بست و آزادیخواهان را به قتل میرساند.درنهایت پس از3سال فسادوتباهی به سفارت روسیه پناهنده شد.ملایان در طول تاریخ پیوند ناگسستنی باکمونیست هادارند وحالا هم ملا علی خامنه ای کمونیست

دونالد ترامپ: بایدن در جلوگیری از وقوع جنگ و منع حمله روسیه به اوکراین شکست خورددونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا می‌گوید بایدن در جلوگیری از وقوع جنگ و منع حمله روسیه به اوکراین شکست خورد. او همچنین گفت: اگر من در کاخ سفید بودم، این گاو حالیش نیست این جنگ برای تضعیف روسیه هستش

امیرعبداللهیان: روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق در وین نیستامیرعبداللهیان: *روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق در وین نیست *هیچ ارتباطی میان تحولات اوکراین و مذاکرات وین وجود ندارد *روسیه نقش سازنده‌ای در مذاکرات وین ایفا کرده است ببینیم وتعریف کنیم شاهنامه ست آخرش رو ببین !

به گفته این مقام، مسکو اکنون باید به این اطمینان رسیده باشد که تحریم‌های برقرار شده از سوی آمریکا علیه روسیه به‌دلیل جنگ آن کشور در اوکراین، «نباید بر اجرای برجام تاثیر بگذارد».

وبسایت اکسیوس نیز شامگاه سه‌شنبه نوشت که یک مقام ارشد آمریکایی در گفت‌وگو با این وبسایت تایید کرده که تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه در ارتباط با اوکراین، شامل برجام نخواهد بود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز سه‌شنبه گفت کشورش «تضمین‌های کتبی» از آمریکا دریافت کرده است مبنی بر این‌که تحریم‌های جدید آمریکا علیه مسکو، مانع از همکاری دو کشور در چارچوب برجام نخواهد بود.

هشدار دوباره کرملین به غرب: منافع روسیه در برجام باید تامین شود

آقای لاوروف در پایان دیدار و گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی‌اش، که به مسکو رفته بود، این را نیز گفت اظهارات مقامات آمریکایی که در روزهای اخیر گفته بودند مسکو مانع از احیای برجام شده است، درست نیست.

آقای لاوروف اما نگفت «تضمین‌های کتبی» که او مدعی دریافت آن از آمریکا شده است، مسکو را راضی می‌کند یا نه.

مقام ارشد آمریکایی که رویترز با او گفت‌وگو کرده، افزوده است: واشینگتن مشارکت روسیه در طرح‌های هسته‌ای را که بخشی از اجرای برجام است، تحریم نمی‌کند و در مورد سخنان آقای لاوروف نیز اظهارنظری نمی‌کند.

این مقام آمریکایی همچنین اظهار داشت دولت جو بایدن «فراتر از این، نمی‌تواند به روسیه تضمین بدهد».

پیش از آغاز گفت‌وگوهای وزیران خارجه روسیه و ایران در مسکو، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت که «تحریم‌های اخیر علیه روسیه مستقیما بر منافع‌اش در چارچوب برجام تاثیر خواهد گذاشت» و «منافع روسیه در چارچوب برجام باید تضمین شود».

روسیه به دلیل یورش همه جانبه نظامی به اوکراین از روز پنجم اسفند، هدف سخت‌ترین تحریم‌های آمریکا و شمار زیادی از کشورهای غربی قرار گرفته است. صدها شرکت بین‌المللی غربی نیز به اراده خود روسیه را تحریم کرده‌اند. سران مسکو اذعان کرده‌اند که این تحریم‌ها اقتصاد آن کشور را از هم‌اکنون تحت تاثیر قرار داده است.

آمریکا می‌گوید اگر روسیه درخواست خود را در مورد برجام پس نگیرد، دنبال راه‌حل جایگزین می‌رود

دولت آمریکا در روزهای گذشته تاکید کرد که اگر روسیه با اصرار برای دریافت تضمین، از مانع‌تراشی برای مذاکرات وین دست برندارد، واشینگتن راه‌های جایگزین برای احیای این توافق را بررسی خواهد کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز ۲۳ اسفند گفت سرنوشت مذاکرات وین، به تصمیمات روسیه و ایران بستگی دارد.

فرانسه، آلمان و بریتانیا نیز در بیانیه مشترکی هشدار داده بودند که اصرار مسکو به دریافت تضمین از آمریکا، ممکن است مذاکرات وین را به شکست بکشاند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هفته گذشته تاکید کرد که متن توافق برای احیای برجام به روی میز مذاکرات وین آماده امضا است ولی به دلیل «عوامل خارجی» مذاکرات وین فعلا متوقف می‌شود.

روسیه در ۱۱ ماهی که مذاکرات وین با هدف احیای برجام در جریان بوده، نقش به‌شدت فعالی در آن داشته است.

اما با بروز جنگ روسیه در اوکراین و اصرار غافلگیرکننده روسیه از روز ۱۴ اسفند که آمریکا باید تضمین کتبی بدهد، از نظر گروه‌هایی از ایرانیان داخل و خارج از ایران، به «گروکشی روسیه از طریق برجام» و «بازی با کارت ایران» تلقی شد.

۴۹ سناتور جمهوریخواه آمریکا می‌گویند از احیای برجام حمایت نخواهند کرد

برخی شخصیت‌ها و رسانه‌ها در ایران، مانند مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه «جمهوری اسلامی»، همزمانی اظهارات آقای لاوروف با سفر نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، به مسکو را مورد پرسش قرار داده و گفتند روسیه بار دیگر «مانند مقاطع مختلف تاریخی» نشان داده که منافع ملی ایران را قربانی می‌کند.

با این حال، حسین امیرعبداللهیان، در نشست خبری روز ۲۴ اسفند خود در مسکو گفت: «روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود».

وزیر خارجه جمهوری اسلامی مدعی شد که کماکان «آمریکا مانع از نهایی شدن توافق احیای برجام است».

در این میان، پس از اظهارات تازه مقامات آمریکایی در خصوص ادامه تعامل واشینگتن با روسیه در چارچوب برجام، هنوز معلوم نیست که مذاکرات وین چه زمانی از سرگرفته می‌شود.

از سوی دیگر، خبرگزاری بلومبرگ روز ۲۴ اسفند به نقل از «پنج منبع آگاه» خبر داد که اسرائیل و امارات متحده عربی نیزاز دولت آمریکا خواسته‌اند در صورت احیای برجام، به آن‌ها هم «تضمین امنیتی» بدهد و از جمله سامانه‌های دفاع موشکی و سیستم تبادل اطلاعات امنیتی محرمانه را تقویت کرده و تجهیزات نظامی بسیارپیشرفته‌تری در اختیار آن‌ها بگذارد.رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.