آفریدگار صد نوای ماندگار | DW | 20.09.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 39 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

۳۰ شهریور ۱۳۸۸؛ ۱۱ سال پیش در چنین روزی پرویز مشکاتیان در تهران درگذشت.

پدرش آموزگار و مدیر دبستان بود و سنتور، تار و ویلون را خوش می‌نواخت.او پنج ساله بود که آموزش سنتور را نزد پدرش آغاز کرد: »یک سنتور داشتم که جلوی آن در داشت. یکشنبه‌شب‌ها در خانه ما انجمن شعر و موسیقی برپا بود. استاد اخباری سنتور می‌زد. چپ‌دست بود و می‌دیدم با دست چپ خیلی کارها می‌کند. من هم تقلید می‌کردم و باعث شد دست چپم قوی‌تر شود«.

در همان سال به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران وارد شد و زیر نظر نورعلی برومند، داریوش صفوت، یوسف فروتن، عبدالله دوامی و محمدتقی مسعودیه رشته موسیقی را به پایان رساند.۲۲ ساله بود که"گروه عارف" را تشکیل داد و همپای محمدرضا لطفی با"گروه شیدا" هر هفته برای برنامه رادیویی"گلچین هفته" ترانه‌های تازه یا بازسازی‌شده ترانه‌های قدیمی را تنظیم و ضبط می‌کرد.

۲۴ ساله بود که در سفارت ایتالیا یکی از ماندگارترین کنسرت‌های پس از انقلاب را با همکاری محمدرضا شجریان و ناصر فرهنگ‌فر اجرا کرد. قطعه‌های این اثر"آستان جانان" نوآوری‌های او را در ریتم ، در آهنگسازی و در گردش از گوشه‌های یک دستگاه به دستگاه‌ها و مایه‌های دیگر آشکار ساخت؛ نوآوری‌هایی که بعدها در"بیداد""دستان" و"قاصدک" به اوج رساند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کرونا در اروپا؛ رکورد جدید در فرانسه و «موج دوم» در بریتانیانخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه گفت که موج دوم شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در این کشور «غیرقابل اجتناب» است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

پلیس بلاروس صدها نفر را در تظاهرات ضد دولتی زنان در مینسک بازداشت کرددر میان بازداشت شدگان تظاهرات روز شنبه، نینا باگینسکایا، کنشگر ۷۳ ساله نیز مشاهده شده است. وی پس از تنش‌ها و درگیری‌های ماه گذشته به یکی از چهره‌های مشهور جنبش اعتراضی تبدیل شده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ مرگ 166 بیمار دیگر در یک روزکرونا در ایران؛ مرگ 166 بیمار دیگر در یک روز
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

مرگ صدها هزار پرنده در پی آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمریکابدن‌های بی‌جان فنچ‌ها، گنجشک‌ها، پرستوها، چکاوک‌ها و طرقه‌های آبی در سراسر این ایالات دیده می‌شود و زیست شناسان دانشگاه نیومکزیکو تخمین می‌زنند که شمار پرندگان کوچکی که در این مدت جان باخته‌اند به میلیون‌ها پرنده برسد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

یونان؛ هوش مصنوعی در خدمت بهینه سازی استفاده از آب در باغات زیتونلوانیز دالیاکوپولوس، مهندس تحقیقات در دانشگاه مدیترانه‌ای یونان: «روی زمین یک سنسور نصب کرده‌ایم که رطوبت خاک و رسانایی الکتریکی و همچنین شوری، میزان رطوبت و حرارت خاک را هر ۱۵ دقیقه اندازه گیری می کنیم. با این داده‌‌ها ما می توانیم مقدار مناسب آب برای آبیاری را تخمین بزنیم.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران♦️ ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »