آفریدگار صد نوای ماندگار | DW | 20.09.2020

30/06/1399 09:26:00 ق.ظ

۳۰ شهریور ۱۳۸۸؛ ۱۱ سال پیش در چنین روزی پرویز مشکاتیان در تهران درگذشت.

۳۰ شهریور ۱۳۸۸؛ ۱۱ سال پیش در چنین روزی پرویز مشکاتیان در تهران درگذشت. پرویز مشکاتیان در سال ۱۳۳۴ در نیشابور زاده شد. پدرش آموزگار و مدیر دبستان بود و سنتور، تار و ویلون را خوش می‌نواخت. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید او پنج ساله بود که آموزش سنتور را نزد پدرش آغاز کرد: »یک سنتور داشتم که جلوی آن در داشت.

یکشنبه‌شب‌ها در خانه ما انجمن شعر و موسیقی برپا بود. استاد اخباری سنتور می‌زد. چپ‌دست بود و می‌دیدم با دست چپ خیلی کارها می‌کند. من هم تقلید می‌کردم و باعث شد دست چپم قوی‌تر شود«.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید هشت ساله بود که نخستین بار در دبستان کنسرت داد و از ۱۱ سالگی تا چند سال پی در پی در رشته‌های ویولن، تار، سه‌تار و سنتور در استان خراسان مقام اول را به دست آورد و به اردوی رامسر رفت.

۱۹ ساله بود که به تهران رفت، گروهی تشکیل داد و آهنگ‌های هنرمند بنام اصغر بهاری را تنظیم و در جشن هنر شیراز اجرا کرد. در همان سال به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران وارد شد و زیر نظر نورعلی برومند، داریوش صفوت، یوسف فروتن، عبدالله دوامی و محمدتقی مسعودیه رشته موسیقی را به پایان رساند. headtopics.com

۲۰ ساله بود که در"مرکز حفظ و اشاعه موسیقی" آموزگار و سرپرست ارکستر شد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

۴۲ هزار نفر در معرض خطر سیل در پی تخریب سد کاخوفکا؛ عملیات تخلیه در جریان است

سد و نیروگاه آبی «کاخوفکا» واقع در جنوب اوکراین بامداد روز سه‌شنبه ۶ ژوئن بر اثر انفجاری تخریب و آب پشت سد به مناطق پیرامون آن سرازیر شد. سیل بسیاری از شهرها و روستاهای منطقه خرسون را درنوردیده و زندگی هزاران نفر مختل شده است. ادامه مطلب >>

کرونا در اروپا؛ رکورد جدید در فرانسه و «موج دوم» در بریتانیانخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه گفت که موج دوم شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در این کشور «غیرقابل اجتناب» است.

پلیس بلاروس صدها نفر را در تظاهرات ضد دولتی زنان در مینسک بازداشت کرددر میان بازداشت شدگان تظاهرات روز شنبه، نینا باگینسکایا، کنشگر ۷۳ ساله نیز مشاهده شده است. وی پس از تنش‌ها و درگیری‌های ماه گذشته به یکی از چهره‌های مشهور جنبش اعتراضی تبدیل شده است.

کرونا در ایران؛ مرگ 166 بیمار دیگر در یک روزکرونا در ایران؛ مرگ 166 بیمار دیگر در یک روز

مرگ صدها هزار پرنده در پی آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمریکابدن‌های بی‌جان فنچ‌ها، گنجشک‌ها، پرستوها، چکاوک‌ها و طرقه‌های آبی در سراسر این ایالات دیده می‌شود و زیست شناسان دانشگاه نیومکزیکو تخمین می‌زنند که شمار پرندگان کوچکی که در این مدت جان باخته‌اند به میلیون‌ها پرنده برسد.

یونان؛ هوش مصنوعی در خدمت بهینه سازی استفاده از آب در باغات زیتونلوانیز دالیاکوپولوس، مهندس تحقیقات در دانشگاه مدیترانه‌ای یونان: «روی زمین یک سنسور نصب کرده‌ایم که رطوبت خاک و رسانایی الکتریکی و همچنین شوری، میزان رطوبت و حرارت خاک را هر ۱۵ دقیقه اندازه گیری می کنیم. با این داده‌‌ها ما می توانیم مقدار مناسب آب برای آبیاری را تخمین بزنیم.»

ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران♦️ ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران