آغاز افت تولید گاز پارس جنوبی؛ شتاب قطر در برداشت | DW | 23.10.2021

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 56 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

بنا بر اعلام وزارت نفت ایران، میدان گازی پارس جنوبی که ۷۰ درصد گاز ایران را تامین می‌کند، در حال ورود به نیمه دوم عمر خود است و تا ۴ سال دیگر هر سال به اندازه یک فاز (۲۸ میلیون متر مکعب در روز) از تولید آن کاسته می‌شود.

افت تولید میدان پارس جنوبی از سال ۱۳۹۹ آغاز شده است. بهمن‌ماه پارسال خبرگزاری مهر از قول یک مقام رسمی که خواسته بود ناماو برده نشود، گزارش داده بود که روند افت فشار مخزن پارس جنوبی از هم‌اکنون آغاز شده و اطلاعات آن نیز موجود است، اما میزان این افت فشار رقم بالایی نیست.

همچنین ایران طی هفته‌های گذشته مذاکرات با ترکمنستان برای واردات گاز را آغاز کرده و می‌گوید آماده تهاتر کالا با گاز ترکمنستان است؛ اما هنوز دولت عشق‌آباد تصمیمی در این زمینه نگرفته است.ترکمنستان در پی تعلل چندساله ایران در پرداخت ۲ میلیارد بدهی، از ابتدای سال ۲۰۱۷ صادرات گاز به ایران را متوقف کرد و تابستان پارسال دیوان داوری بین‌المللی نیز ایران را به همین خاطر ۲ میلیارد دلار جریمه کرد.

بر اساس ارزیابی‌ها، هر سال به میزان ۲۸ میلیون متر مکعب تولید این میدان کاسته خواهد شد و در سال ۱۴۱۲ میزان افت تولید این میدان به ۲۶۶ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. بدین ترتیب اگر ایران نتواند کاری انجام دهد، تولید گاز این کشور تا ۱۲ سال آینده یک‌سوم کاهش خواهد یافت. ایران برای جلوگیری از افت تولید گاز از این میدان نیاز به نصب سکوهای ۲۰ هزار تنی و کمپرسورهای عظیم دارد که تکنولوژی ساخت آن در دست چند شرکت محدود غربی، از جمله شرکت توتال فرانسه است.

قطر پارسال حفاری چاه‌های جدید را آغاز کرد و هفته گذشته احداث چهار مجتمع مایع‌سازی گاز در این میدان را نیز شروع کرد. اکنون انتظار می‌رود که قطر تولید خود از این میدان را ۴۰ درصد افزایش دهد و تولید گاز ایران از این میدان هر سال ۶ درصد کاهش یابد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سوریه؛ ۲۴ فرد متهم به دست داشتن در آتش‌سوزی‌های سال ۲۰۲۰ اعدام شدندبیست نفر دیگر از جمله پنج فرد زیر سن قانونی نیز در این پرونده به تحمل مجازات حبس از ۱۰ سال تا زندان ابد محکوم شده‌اند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

زنان افغان در اعتراض به طالبان در سازمان ملل حاضر شدند«درباره زنان افغان زیاد صبحت می‌شود اما کسی به ما گوش نمی‌دهد. کمک‌ها، اعطای پول و به رسمیت شناختن، همگی اهرم‌هایی هستند که جهان باید از آنها برای مشارکت، احترام به حقوق زنان و همه انسان‌ها در افغانستان در تعامل خود با طالبان استفاده کند.» این زنان اگر واقعت دمبال حقوق شان است . چ در خارج چی در داخل افغانستان. تمام فعالان زن در تی بیست سال خدمت به خارجیها ایفا وظیفه نمود. وحلا . تمام پولهای منجمد شد حق همین کار کانان است و از سازمان ملل آذادی دارائ . ملت افغانستان خاستار شود. باید که هزار ها زن افغان که در شهر نیویورک است احساس مسولیت کنند و آنجاه بروند و اعتراض شدید کنند
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کاهش شاخص مدیران خرید در بخش صنایع تولید آمریکاشاخص مدیران خرید صنعت تولید آمریکا با ثبت رقم 59.2 واحد در ماه اکتبر به پایین‌ترین سطح 7 ماه گذشته رسید. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

مسکن مازاد تولید نمی‌کنیم/احداث مسکن به شکل متقاضی‌محوروزیر راه و شهرسازی: مسکن مازاد تولید نمی‌کنیم رستم قاسمی: در قالب طرح جهش تولید مسکن واحدهای مسکونی مازاد تولید نمی‌کنیم بلکه تقاضامحور این کار را انجام می‌دهیم. این سارق نفت باید هم اکنون درزندان باشد ووزیر مسکن شده 🤣
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

آمریکا یک زندانی افغان در گوانتانامو را پس از 14 سال بی گناه شناختاسدالله هارون گل، زندانی افغانستانی در بازداشتگاه گوانتانامو پس از اسارت 14 ساله بی گناه شناخته و آزاد شد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

الیکا آشوری:‌ درخواست آزادی مشروط انوشه آشوری سال ۹۹ رد و به تازگی ابلاغ شدالیکا آشوری، فرزند‌ آنوشه آشوری، زندان دوتابعیتی ایرانی- بریتانیایی با اعلام این خبر به صدای آمریکا گفت، درخواست آزادی مشروط و تجدید نظر پس از صدور حکم زندان در دادگاه بدوی ارائه شده و این زندانی دو تابعیتی و خانواده او تا چند روز پیش از نتیجه آن بی‌اطلاع بودند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »