آغاز افت تولید گاز پارس جنوبی؛ شتاب قطر در برداشت | DW | 23.10.2021

01/08/1400 02:32:00 ب.ظ

بنا بر اعلام وزارت نفت ایران، میدان گازی پارس جنوبی که ۷۰ درصد گاز ایران را تامین می‌کند، در حال ورود به نیمه دوم عمر خود است و تا ۴ سال دیگر هر سال به اندازه یک فاز (۲۸ میلیون متر مکعب در روز) از تولید آن کاسته می‌شود.

پارس جنوبی

بنا بر اعلام وزارت نفت ایران، میدان گازی پارس جنوبی که ۷۰ درصد گاز ایران را تامین می‌کند، در حال ورود به نیمه دوم عمر خود است و تا ۴ سال دیگر هر سال به اندازه یک فاز (۲۸ میلیون متر مکعب در روز) از تولید آن کاسته می‌شود.

بنا بر اعلام وزارت نفت ایران، میدان گازی پارس جنوبی که ۷۰ درصد گاز ایران را تامین می‌کند، در حال ورود به نیمه دوم عمر خود است و تا ۴ سال دیگر هر سال به اندازه یک فاز (۲۸ میلیون متر مکعب در روز) از تولید آن کاسته می‌شود.

قبلا جواد اوجی، وزیر نفت ایران اعلام کرده بود که امسال تولید گاز این کشور افزایش نخواهد یافت و ایران در زمستان با ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز کسری گاز مواجه خواهد شد.ترکمنستان در پی تعلل چندساله ایران در پرداخت ۲ میلیارد بدهی، از ابتدای سال ۲۰۱۷ صادرات گاز به ایران را متوقف کرد و تابستان پارسال دیوان داوری بین‌المللی نیز ایران را به همین خاطر ۲ میلیارد دلار جریمه کرد.

متوسط تولید گاز ایران در سال گذشته ۶۹۰ میلیون متر مکعب بود.همزمان با اظهارات مشکین‌فام، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز تایید کرد که شتاب افت تولید گاز پارس جنوبی از سال ۱۴۰۴ آغاز خواهد شد.انتظار تحقق چنین سرمایه‌گذاری در حالی است که بنا بر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، میزان بدهی شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۸ نسبت به سال قبل آن ۲۰ درصد افزایش یافته و به ۶۰ میلیارد دلار رسیده است. خبرگزاری فارس نیز ماه گذشته گزارش داد که این بدهی هم اکنون به ۷۰ میلیارد دلار رسیده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ناآرامی‌های ایران؛ گزارش‌ها از تیراندازی به سمت معترضان در زاهدان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز جمعه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

سوریه؛ ۲۴ فرد متهم به دست داشتن در آتش‌سوزی‌های سال ۲۰۲۰ اعدام شدندبیست نفر دیگر از جمله پنج فرد زیر سن قانونی نیز در این پرونده به تحمل مجازات حبس از ۱۰ سال تا زندان ابد محکوم شده‌اند.

زنان افغان در اعتراض به طالبان در سازمان ملل حاضر شدند«درباره زنان افغان زیاد صبحت می‌شود اما کسی به ما گوش نمی‌دهد. کمک‌ها، اعطای پول و به رسمیت شناختن، همگی اهرم‌هایی هستند که جهان باید از آنها برای مشارکت، احترام به حقوق زنان و همه انسان‌ها در افغانستان در تعامل خود با طالبان استفاده کند.» این زنان اگر واقعت دمبال حقوق شان است . چ در خارج چی در داخل افغانستان. تمام فعالان زن در تی بیست سال خدمت به خارجیها ایفا وظیفه نمود. وحلا . تمام پولهای منجمد شد حق همین کار کانان است و از سازمان ملل آذادی دارائ . ملت افغانستان خاستار شود. باید که هزار ها زن افغان که در شهر نیویورک است احساس مسولیت کنند و آنجاه بروند و اعتراض شدید کنند

کاهش شاخص مدیران خرید در بخش صنایع تولید آمریکاشاخص مدیران خرید صنعت تولید آمریکا با ثبت رقم 59.2 واحد در ماه اکتبر به پایین‌ترین سطح 7 ماه گذشته رسید. - خبرگزاری آناتولی

مسکن مازاد تولید نمی‌کنیم/احداث مسکن به شکل متقاضی‌محوروزیر راه و شهرسازی: مسکن مازاد تولید نمی‌کنیم رستم قاسمی: در قالب طرح جهش تولید مسکن واحدهای مسکونی مازاد تولید نمی‌کنیم بلکه تقاضامحور این کار را انجام می‌دهیم. این سارق نفت باید هم اکنون درزندان باشد ووزیر مسکن شده 🤣

آمریکا یک زندانی افغان در گوانتانامو را پس از 14 سال بی گناه شناختاسدالله هارون گل، زندانی افغانستانی در بازداشتگاه گوانتانامو پس از اسارت 14 ساله بی گناه شناخته و آزاد شد. - خبرگزاری آناتولی

الیکا آشوری:‌ درخواست آزادی مشروط انوشه آشوری سال ۹۹ رد و به تازگی ابلاغ شدالیکا آشوری، فرزند‌ آنوشه آشوری، زندان دوتابعیتی ایرانی- بریتانیایی با اعلام این خبر به صدای آمریکا گفت، درخواست آزادی مشروط و تجدید نظر پس از صدور حکم زندان در دادگاه بدوی ارائه شده و این زندانی دو تابعیتی و خانواده او تا چند روز پیش از نتیجه آن بی‌اطلاع بودند.

تأسیسات ایران در میدان گازی پارس جنوبی افت تولید میدان پارس جنوبی از سال ۱۳۹۹ آغاز شده است.بر اساس بیانیه‌ای که از سوی وزارت دادگستری سوریه منتشر شده محکومان پرونده همگی به شرکت در جلساتی به منظور برنامه ریزی برای آتش‌سوزی‌ها و تحریک به انجام آنها اعتراف کرده بودند.Aa گروهی از زنان افغان از سازمان ملل خواستند تا به طالبان اجازه دسترسی به کرسی در این نهاد بین‌المللی ندهد.شاخص مدیران خرید صنعت تولید آمریکا با ثبت رقم 59.

بهمن‌ماه پارسال خبرگزاری مهر از قول یک مقام رسمی که خواسته بود ناماو برده نشود، گزارش داده بود که روند افت فشار مخزن پارس جنوبی از هم‌اکنون آغاز شده و اطلاعات آن نیز موجود است، اما میزان این افت فشار رقم بالایی نیست. بر اساس گفته‌های مقامات ایران، از جمله اظهارات روز جمعه ۳۰ مهرماه محمد مشکین‌فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، از حدود چهار سال آینده، سالانه به اندازه یک فاز پارس‌جنوبی افت تولید خواهد داشت. به گزارش رسانه‌های رسمی در سوریه، مناطق یاد شده طی سپتامبر و اکتبر سال گذشته میلادی دستخوش دست کم ۱۸۷ مورد آتش‌سوزی جنگلی شدند که ۲۸۰ بخش و ناحیه را تحت تاثیر قرار داد و در عین حال ده‌ها کشته و زخمی به جای گذاشت. البته گزارش‌های قبلی وزارت نفت و سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد این اتفاق در نیمه دوم ۱۴۰۲، یعنی دو سال دیگر خواهد افتاد. سازمان ملل باید این کرسی را به کسی بدهد که به حقوق همه در افغانستان احترام بگذارد. قبلا جواد اوجی، وزیر نفت ایران اعلام کرده بود که امسال تولید گاز این کشور افزایش نخواهد یافت و ایران در زمستان با ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز کسری گاز مواجه خواهد شد. فرانس‌پرس در گزارش خود یادآور شده که آتش‌سوزی‌های جنگلی در سوریه مانند اغلب نقاط دیگر در کشورهای همسایه در دوره گرماهای شدید بویژه در اواخر تابستان بارها اتفاق افتاده اما مقامات دولتی گاهی این آتش‌سوزی‌ها را خرابکارانه خوانده و برخی ساکنان را به تحریک و انجام آن متهم می‌کنند. همچنین ایران طی هفته‌های گذشته مذاکرات با ترکمنستان برای واردات گاز را آغاز کرده و می‌گوید آماده تهاتر کالا با گاز ترکمنستان است؛ اما هنوز دولت عشق‌آباد تصمیمی در این زمینه نگرفته است. بر این اساس، شاخص PMI صنعت تولید در اکتبر با 1.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید ترکمنستان در پی تعلل چندساله ایران در پرداخت ۲ میلیارد بدهی، از ابتدای سال ۲۰۱۷ صادرات گاز به ایران را متوقف کرد و تابستان پارسال دیوان داوری بین‌المللی نیز ایران را به همین خاطر ۲ میلیارد دلار جریمه کرد. این سازمان حقوق بشری در تازه‌ترین گزارش خود در خصوص مجازات‌های مرگ و اعدام‌ها که سال جاری میلادی منتشر شد، اعلام کرد که قادر به تایید اطلاعاتی است که نشان می‌دهد اعدام‌هایی سال ۲۰۲۰ در سوریه انجام شده است.» ناهید فرید، سیاستمدار، از سیاستمداران پیشین افغانستان، اسلا وردک، دیپلمات سابق و انیسا شهید، روزنامه‌نگار از جمله دیگر زنان همراه خانم کوفی بودند. حتی اگر ایران بتواند ترکمنستان را راضی به از سرگیری فروش گاز بکند، باز هم در بهترین حالت می‌تواند روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز از این کشور وارد کند. این معادل تنها ۱۵ درصد از کسری گاز ایران برای زمستان است.. از طرفی تقریبا کل گاز تولیدی ترکمنستان راهی چین می‌شود و چین نیز طی هفته‌های گذشته با کسری شدید گاز مواجه بوده و خرید گاز را به شدت افزایش داده و معلوم نیست اصلا ترکمنستان گاز اضافی برای فروش به ایران داشته باشد.» تصاویری از ضرب و جرح خبرنگاران از سوی طالبان در حاشیه تظاهرات گروهی از زنان در کابل از زمان به دست گرفتن قدرت در اواسط ماه اوت، رهبران طالبان قول داده‌اند که به حقوق زنان مطابق با شریعت اسلامی احترام بگذارند. نکته اینجاست که هم‌اکنون اروپا و برخی کشورهای دیگر نیز به شدت با کسری گاز درگیر هستند و قیمت گاز تا ۵ برابر قیمت‌های سال گذشته اوج گرفته و از طرفی ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری گاز رقم بسیار بالایی است و حتی در شرایط عادی اصولا چنین میزانی از گاز مازاد در جهان وجود ندارد. این شاخص که به پایین ترین سطح خود در 7 ماه گذشته رسیده، در ماه سپتامبر رقم 60.

متوسط تولید گاز ایران در سال گذشته ۶۹۰ میلیون متر مکعب بود. اما این تنها نوک کوه یخ بحران گازی ایران است. سازمان ملل در حال بررسی ادعاهای مختلف در این خصوص است که چه کسی در این نهاد بین‌المللی نماینده افغانستان باشد. مشکل اصلی در سال‌های پیش رو خود را نشان خواهد داد. معضل پارس جنوبی همزمان با اظهارات مشکین‌فام، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز تایید کرد که شتاب افت تولید گاز پارس جنوبی از سال ۱۴۰۴ آغاز خواهد شد. بر اساس ارزیابی‌ها، هر سال به میزان ۲۸ میلیون متر مکعب تولید این میدان کاسته خواهد شد و در سال ۱۴۱۲ میزان افت تولید این میدان به ۲۶۶ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. خانم وردک از کشورهای جهان خواسته تا در مورد حقوق زنان به طالبان فشار بیاورند. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که در این بازه زمانی شاخص مذکور به بالاترین حد خود در 3 ماه گذشته یعنی رقم 55.

بدین ترتیب اگر ایران نتواند کاری انجام دهد، تولید گاز این کشور تا ۱۲ سال آینده یک‌سوم کاهش خواهد یافت. مشکین فام گفته است که برای جلوگیری از افت تولید گاز پارس جنوبی نیاز به ۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و خجسته‌مهر نیز گفته است  که برای جبران افت تولید این میدان با استفاده از راه‌اندازی میادین جدید گازی نیاز به ۵۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است. انتظار تحقق چنین سرمایه‌گذاری در حالی است که بنا بر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، میزان بدهی شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۸ نسبت به سال قبل آن ۲۰ درصد افزایش یافته و به ۶۰ میلیارد دلار رسیده است.» این زنان قبل از سخنرانی در یک رویداد سازمان ملل در مورد حمایت از زنان افغان با خبرنگاران گفتگو کردند و از مشکلات زنان افغان در کشور خود گفتند. خبرگزاری فارس نیز ماه گذشته گزارش داد که این بدهی هم اکنون به ۷۰ میلیارد دلار رسیده است. ایران برای جلوگیری از افت تولید گاز از این میدان نیاز به نصب سکوهای ۲۰ هزار تنی (۱۰ برابر سکوهای فعلی) و کمپرسورهای عظیم دارد که تکنولوژی ساخت آن در دست چند شرکت محدود غربی، از جمله شرکت توتال فرانسه است.

توتال قرار بود برای فاز ۱۱ پارس جنوبی از این سکوها احداث کند، اما بعد از خروج آمریکا از برجام این شرکت نیز به همراه شریک چینی خود، سی‌ان‌پی‌سی، پروژه ۵ میلیارد دلاری فاز ۱۱ را رها کرد. احتمالا کل فازهای پارس جنوبی نیاز به ۱۰ تا ۱۵ سکوی عظیم خواهد داشت. قبلا بیژن نامدار زنگنه، وزیر سابق نفت ایران گفته بود که برای جلوگیری از افت تولید گاز این میدان نیاز به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است. قطر که تا کنون ۵/ ۲ برابر ایران از میدان مشترک پارس جنوبی تولید گاز داشته، سال‌ها پیش چنین سکوهایی را نصب کرده و اکنون در حال آماده شدن برای افزایش ۴۰ درصدی تولید گاز از این میدان تا سال ۲۰۲۶ است. قطر پارسال حفاری چاه‌های جدید را آغاز کرد و هفته گذشته احداث چهار مجتمع مایع‌سازی گاز در این میدان را نیز شروع کرد.

قطر به یُمن این میدان، بزرگترین صادرکننده گاز مایع (ال‌ان‌جی) جهان است و در نظر دارد تا پنج سال آینده تولید گاز مایع را به ۱۱۰ میلیون تن در سال برساند. ایران ۱۰ سالی بعد از قطر تولید گاز از این میدان مشترک را آغاز کرد، اما در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی توانست سطح تولید روزانه گاز خود را به قطر برساند. در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد دوباره قطر از ایران پیشی گرفت و حدود سه سال پیش دوباره سطح تولید دو کشور یکسان شد. اکنون انتظار می‌رود که قطر تولید خود از این میدان را ۴۰ درصد افزایش دهد و تولید گاز ایران از این میدان هر سال ۶ درصد کاهش یابد. البته دو سوم این میدان در آب‌های قطر و تنها یک‌سوم مخزن گاز پارس جنوبی در آب‌های ایران است، اما هر چه ایران در راه‌اندازی سکوهای ۲۰ هزار تنی و خرید کمپرسورهای عظیم تعلل کند، با بیش‌برداشت قطر، منابع گاز بخش ایرانی به سمت بخش قطری مخزن سرازیر خواهد شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان است و سهمی ۱۰ درصدی در کل ذخایر گازی جهان دارد. از طرفی این میدان به تنهایی سهمی ۴۰ درصدی در کل ذخایر گاز ایران دارد. سقوط تولید گاز ایران تنها محدود به گاز طبیعی (متان) نخواهد بود. ایران سالانه ۵/ ۴ میلیون تن اتان، به همین میزان بوتان، پروپان و گازهای سنگین دیگر، همچنین ۲۵۱ میلیون بشکه میعانات گازی نیز از پارس جنوبی تولید می‌کند که همه آنها با افت فشار مخزن با کاهش تولید مواجه خواهند شد. ارزش سالانه گاز تولیدی (متان) بخش ایرانی این میدان در بازارهای جهانی ۴۳ میلیارد دلار و ارزش اتان، متان، پروپان و میعانات گازی تولیدی از آن به بیش از ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد.

مطالب منتشر شده در صفحه"دیدگاه" الزاما بازتاب‌دهنده نظر دویچه‌وله فارسی نیست. تاریخ .