آتش سوزی و غارت اموال، گزارش اختصاصی از اسلام‌قلعه هرات

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 64 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

شدت انفجار تانکرهای نفت و گاز چنان شدید بود که اداره هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد که ماهواره‌های‌شان در فضا شعله‌های آتش را ثبت کرده‌اند. این انفجار ضمن زخمی کردن ۱۷ نفر، خسارت هنگفت مالی بر جای گذاشت. شهروند‌خبرنگار گزارش دانیال دایان👇

ظهر روز شنبه، ۲۵ بهمن، انفجاری مهیب در مرز «اسلام‌قلعه» افغانستان اتفاق افتاد که ضمن زخمی شدن ۱۷ نفر، خسارت هنگفت مالی بر جای گذاشت. به گفته «یونس قاضی‌زاده» رئيس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری استان «هرات» حدود ۵۰۰ تانکر آتش گرفتند و بر اساس برآوردهای اولیه، نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار به بازرگانان خسارت وارد شده است.

بنا به اظهارات «توریالی غوثی» معاون اتاق صنایع و معادن هرات، از بین رفتن مواد خام مورد نیاز صنعت‌گران احتمالا باعث ایجاد مشکل در تولید کالا در شهرک صنعتی می‌شود: «در حدود ۵۰ درصد کالاهای خام برای کارخانه‌های ما در هرات از ایران وارد می‌شود، اما ده‌ها موتر [ماشین] مواد خام در آتش سوخت و ما با کمبود مواد خام مواجه هستیم.»

«غلام‌حیدر» یکی از مالکان تانکرهای باربری در هرات است. او در گفت‌وگو با «ایران وایر»‌ توضیح داد که حدود ۲۰ روز می‌شد که کالاهای وارداتی‌اش از ایران، در گمرک «اسلام‌قلعه»‌ متوقف شده بود. ماشین باربری او ۳۰ هزار دلار قیمت داشت: «رشوه و اخاذی در گمرک "اسلام‌قلعه" هرات سطح بالایی دارد. در صورتی‌که به ماموران گمرک و نیروهای افغانستانی پول رشوه پرداخت نکنیم، به دشواری می‌توانیم اجازه آزاد شدن کالاها را بگیریم.

در عین‌حال، مالکان تانکرها و بارها از حکومت افغانستان درخواست غرامت کرده‌اند و معتقدند که آتش‌سوزی به خاطر نبودِ امکانات لازم، دیر مهار شد. این در حالی‌ است که «سید وحید قتالی» استاندار هرات حتی از نیروهای آتش‌نشانی ایران هم کمک خواسته بود که چند گروه به مرز اعزام شدند. اما یک مقام افغانستانی که خواست هویتش فاش نشود به «ایران وایر» گفت که گروه‌های آتش‌نشانی ایرانی هم با تاخیر به محل واقعه رسیدند و نتوانستند موثر عمل کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.