اهدای جوایز اسکار: 'کودا' فیلم برتر، 'تلماسه' برنده شش جایزه | DW | 28.03.2022

08/01/1401 02:53 ب.ظ

مراسم اهدای ۹۴مین دوره جوایز اسکار چند حاشیه کم‌سابقه داشت؛ از جمله حمایت از اوکراین و سیلی به گوش یکی از مجریان. در این دوره برای سومین بار در تاریخ جوایز اسکار یک زن جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد.

مراسم اهدای ۹۴مین دوره جوایز اسکار چند حاشیه کم‌سابقه داشت؛ از جمله حمایت از اوکراین و سیلی به گوش یکی از مجریان. در این دوره برای سومین بار در تاریخ جوایز اسکار یک زن جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد. یکی از این شگفتی‌ها اهدای اسکار بهترین فیلم به"کودا" به کارگردانی سیان هدر بود. پس از سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۲۰ این سومین بار در تاریخ نزدیک به صد ساله اسکار است که یک کارگردان زن چنین جایزه‌ای را از آن خود می‌کند.

"کودا" روایت زندگی دختری است که در یک خانواده ناشنوا بزرگ می‌شود. تروی کوتسور، بازیگر ناشنوا به خاطر بازی در این فیلم اسکار بهترین نقش مکمل مرد را دریافت کرد و آن را به همه ناشنوایان و انسان‌های با معلولیت جسمی تقدیم کرد.سیان هدر همچنین اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را هم دریافت کرد تا فیلمش پس از"تلماسه" (یا تپه ماسه‌ای) که شش اسکار را از آن خود کرد از دروکنندگان اصلی جوایز امسال باشد.ناکامی فیلم"قدرت سگ" که نامزد دریافت ۱۲ اسکار بود از دیگر شگفتی‌های نود و چهارمین دوره جوایز اسکار به شمار می‌رود. البته جین کمپیون، کارگردان این فیلم موفق شد جایزه مهم بهترین کارگردانی را کسب کند.

فیلم علمی تخیلی"تلماسه" ساخته دنیس ویلنوو بیشترین مجسمه‌های طلایی امسال را به دست آورد و عواملش برای دریافت جایزه‌های بهترین موسیقی، بهترین تدوین، بهترین طراحی صحنه، بهترین صدابرداری، بهترین فیلم‌برداری و بهترین جلوه‌های ویژه روی صحنه رفتند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

برندگان جوایز اسکار ۲۰۲۲ معرفی شدندبرندگان اسکار ۲۰۲۱ مشخص شدند *بهترین کارگردانی: جین کمپیون *بهترین فیلم: کودا *بهترین بازیگر نقش اصلی مرد: ویل اسمیت *بهترین بازیگر زن نقش اصلی زن: جسیکا چستین *بهترین انیمیشن بلند: اِنکانتو گفتم که گودا امسال اسکار میگیره بهترین چکی : ویل اسمیت

از ۱۴ فروردین کلاس‌های درس حضوری می‌شود، ساعات اداری به پیش از کرونا برمی‌گرددبر اساس مصوبه ستاد کرونا از روز ۱۴ فروردین و پس از پایان تعطیلات نوروزی، مدارس و دانشگاه‌ها به صورت حضوری فعالیت کنند و ساعات کار ادارات نیز به پیش از آغاز کرونا باز خواهد گشت. کرونا تا زمان مسابقات فوتبال مقدماتی جام جهانی ادامه دارد تا با بدون تماشاگر برگزارکردن آن مانع ورود زنان شود ! تا مسابقات بعدی شاید فرجی بشه! این سیاست ج اسلامی در نان به نرخ روز خوردن، شیادی وحقه بازی اسلامی است

پاپ: به جنگ پایان دهید پیش از اینکه جنگ بشریت را از تاریخ حذف کندرهبر کاتولیک‌های جهان از سیاستمداران دنیا خواست پیش از اینکه دیر شود به جنگ‌ها در جهان پایان دهند. پاپ!!🤣الان موقع سخنرانی جنابعالی!لِنگه پوتین ازپشت میزش بلندشده خبردارایستاده وداره میگه،چشم آقای پاپ!🤣دستوروامردیگه ای ندارید؟!🤣🤣🤣🤣🤣 🤣🤣🤣🤣🤣پاپ جان، شماوتمام مدعیان روحانیت درانواع لباسها!خودتونونماینده خدامیدونید(البته میدونیددورغ میگید!)اما شماها خودتون عامل جنگید! ئەو بیرۆکەیە بە تەواوی مرۆڤانییە بەس ئەگەر بە لاڕێ دانەبەردرێ و کەڵکی خراپی لێ وەرنەگیرێ پاپ حق میگه به حرفش گوش کنید دیوونه ها

۱۶ درصد تصادفات نوروزی با عابران پیاده‌ است/ قبل از «پنجشنبه» از سفر بازگردیدرئیس پلیس راهور انتظامی کشور با بیان اینکه در حال حاضر با افزایش ۴۷ درصدی تقریبا ۵۲ میلیون تردد رفت و برگشت در کشور به ثبت رسیده است، گفت: ۱۶ درصد از تصادفات نوروزی مربوط به عابران پیاده و عمدتا با افراد کهنسال و یا کودکان کم سن وسال است.

۱۶ درصد تصادفات نوروزی با عابران پیاده‌ است/ قبل از «پنجشنبه» از سفر بازگردیدرئیس پلیس راهور انتظامی کشور با بیان اینکه در حال حاضر با افزایش ۴۷ درصدی تقریبا ۵۲ میلیون تردد رفت و برگشت در کشور به ثبت رسیده است، گفت: ۱۶ درصد از تصادفات نوروزی مربوط به عابران پیاده و عمدتا با افراد کهنسال و یا کودکان کم سن وسال است.

شان پن تهدید کرد: اگر زلنسکی در مراسم اسکار سخنرانی نکند جوایز خود را نابود خواهم کردیک بازیگر هالیوود می‌گوید مراسم اسکار باید به رئيس جمهوری اوکراین اجازه دهد تا در میانه مراسم اعطای جایزه بهترین فیلم‌های سال برای حاضران سخنرانی کند. به🥚چپم🍆 بد جوری جو گیر شده... شاید هم کاسه ای زیر نیم کاسه هست... فقط همین.... دنیای هالیوودی و تفکرهای هالیوودی

مراسم معرفی برگزیدگان نود و چهارمین دوره جوایز آکادمی اسکار شامگاه یک‌شنبه ۲۷ مارس (هفتم فروردین) در سالن تئاتر دالبی لس‌آنجلس برگزار شد؛ مراسمی که متن و حاشیه آن با شگفتی‌هایی همراه بود.

یکی از این شگفتی‌ها اهدای اسکار بهترین فیلم به"کودا" به کارگردانی سیان هدر بود. پس از سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۲۰ این سومین بار در تاریخ نزدیک به صد ساله اسکار است که یک کارگردان زن چنین جایزه‌ای را از آن خود می‌کند.

"کودا" روایت زندگی دختری است که در یک خانواده ناشنوا بزرگ می‌شود. تروی کوتسور، بازیگر ناشنوا به خاطر بازی در این فیلم اسکار بهترین نقش مکمل مرد را دریافت کرد و آن را به همه ناشنوایان و انسان‌های با معلولیت جسمی تقدیم کرد.سیان هدر همچنین اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را هم دریافت کرد تا فیلمش پس از"تلماسه" (یا تپه ماسه‌ای) که شش اسکار را از آن خود کرد از دروکنندگان اصلی جوایز امسال باشد.ناکامی فیلم"قدرت سگ" که نامزد دریافت ۱۲ اسکار بود از دیگر شگفتی‌های نود و چهارمین دوره جوایز اسکار به شمار می‌رود. البته جین کمپیون، کارگردان این فیلم موفق شد جایزه مهم بهترین کارگردانی را کسب کند.

فیلم علمی تخیلی"تلماسه" ساخته دنیس ویلنوو بیشترین مجسمه‌های طلایی امسال را به دست آورد و عواملش برای دریافت جایزه‌های بهترین موسیقی، بهترین تدوین، بهترین طراحی صحنه، بهترین صدابرداری، بهترین فیلم‌برداری و بهترین جلوه‌های ویژه روی صحنه رفتند.یکی از شگفتی‌سازان مراسم یک‌شنبه شب در سالن تاتر دالبی لس‌آنجلس ویل اسمیت بود که اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول را به خاطر بازی در فیلم"شاه ریچارد" دریافت کرد.

شگفتی اسمیت البته به پیش از دریافت جایزه و زمانی بازمی‌گردد که او در واکنش به شوخی کریس راک، کمدین و یکی از مجریان برنامه با ریزش موی همسرش روی صحنه رفت و به صورت او سیلی زد.

جسیکا چستین، برنده اسکار بهترین بازیگر زن به خاطر بازی در فیلم"چشم‌های تامی فی"

رویدادی که چندان شگفتی‌آفرین نبود ناکامی فیلم"قهرمان" ساخته اصغر فرهادی بود که نتوانست به جمع نامزدان نهایی بخش فیلم‌های بین‌المللی (غیر انگلیسی‌زبان) بپیوندد.

اسکار این بخش به فیلم"ماشین مرا بران" اثر کارگردان ژاپنی ریوسوکه هاماگوچی تعلق گرفت که این فیلم را بر اساس داستانی از نویسنده مشهور هموطنش هاروکی موراکامی ساخته است.همبستگی با اوکراین که از بیش از یک ماه پیش در گیر حمله نظامی و تجاوز روسیه است از حاشیه‌های ویژه بزرگ‌ترین مراسم سال هالیوود بود.در جریان پخش زنده مراسم از حاضران و ببنندگان خواسته شد به هر طریق ممکن از اوکراین پشتیبانی کنند. برخی از حاضر ربان‌هایی آبی با خود داشتند که روی آن عبارت"با پناهندگان" به چشم می‌خورد.

این ربان‌ها را کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان پیش از آغاز مراسم اهدای جوایز اسکار به بسیاری از سینماگران مشهور داده بود تا از این طریق با شهروندان اوکراینی اعلام همبستگی کنند.

پیش از این شان پن، بازیگر و مستندساز آمریکایی خواستار سخنرانی ویدئویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در مراسم اسکار شد و توصیه کرده بود در غیر این صورت این مراسم تحریم شود.

با وجود حمایت گسترده از اوکراین در مراسم نود و چهارمین دوره اهدای جوایز اسکار، برگزارکنندگان از دعوت زلنسکی خودداری کردند."قدرت سگ"

فیلم"قدرت سگ" ساخته جین کمپیون موفق شد با کسب ۱۲ نامزدی از جمله در رشته‌های بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگر مرد (برای بازی بندیکت کامبربچ) از رقبا پیشی بگیرد. (عکس: جسی پلمونس، چپ و کیرستن دانست)"تل‌ماسه"

فیلم‌"تل‌ماسه"، فیلم علمی -تخیلی- حماسی به کارگردانی دنی ویلنوو در ده رشته نامزد شد. از جمله در رشته‌های بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اقتباسی. ویلنوو فیلمنامه این اثر را به همراه اریک راث و جان اسپیتز بر پایه رمانی به همین نام نوشته است. رمان تلماسه اثر فرانک هربرت، نویسنده آمریکایی رمان‌های علمی-تخیلی است. ستاره‌هایی چون تیموتی شالامی (در تصویر) و زندیا در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند."بلفاست"

فیلم"بلفاست" هم بخت بردن اسکار در رشته بهترین فیلم را دارد. این فیلم به کارگردانی کنت برانا در هفت رشته نامزد دریافت اسکار شده است، ازجمله در بهترین کارگردانی، بازیگر نقش مکمل مرد (کیران هایندز)، بهترین نقش مکمل زن (جودی دنچ) و در رشته بهترین فیلمنامه غیراقتباسی (کنت برانا). در تصویر (کیران هایندز در سمت راست، جودی دنچ، چپ)"تو بران"

فیلم"تو بران" از کارگردان ژاپنی ریوسوکی هاماگوچی هم بخت بردن اسکار در رشته بهترین فیلم را دارد. این فیلم افزون بر بهترین فیلم در رشته بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه اقتباسی هم نامزد شده است. فیلمنامه را کارگردان بر اساس رمانی از موراکامی هاروکی به نگارش درآورده است. (چپ: سونیا یوهان/ راست: پارک یوریم)"بالا را نگاه نکن"

فیلم"بالا را نگاه نکن" به کارگردانی آدام مک‌کی هم در رشته‌های بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی (آدام مک‌کی) نامزده شده است. ستاره‌هایی چون دی‌کاپریو و مریل استریپ در این فیلم کمدی سیاه نقش‌آفرینی کرده‌اند. (در تصویر: لئوناردو دی‌کاپریو و جنیفر لارنس)"وست‌ساید استوری"

فیلم اسپیلبرگ با نام"وست‌ساید استوری" یا"داستان وست‌ساید" که بازسازی موزیکال معروف هالیوود است هم شانس بردن جایزه اسکار ۲۰۲۲ را دارد. این فیلم در هفت رشته نامزد دریافت اسکار شده و در بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردانی با"بلفاست" و"قدرت سگ" رقابت می‌کند."شاه ریچارد"

شاه ریچارد به کارگردانی رینالدو مارکوس هم امید به بردن جایزه دارد. این فیلم در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد (ویل اسمیت)، بهترین نقش مکمل زن (آنجانو آلیس) و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی (زک بیلین) نامزد دریافت اسکار شده است. (در تصویر ویل اسمیت در سمت راست)"کودا"

دومین فیلم سینمایی بلند شان هدر، کارگردان آمریکایی فیلم کوداست که داستان دختری شنوا در خانواده‌ای ناشنوا را روایت می‌کند. این فیلم در رشته بهترین فیلم نامزد دریافت اسکار است. عکس: اوگینو دربز در صنه‌ای از فیلم کودا)لیکریش پیتزا

پل توماس اندرسون برای کارگردانی این فیلم نامزد امسال اسکار در رشته بهترین کارگردانی است و با جن کمپیون، اسپیلبرگ، هاماگوچی و کنت برانا رقابت می‌کند. فیلم لیکریش پیتزا همچنین در بخش بهترین فیلم‌ با فیلم‌هایی چون قدرت سگ و تل‌ماسه رقابت دارد. (در جلوی تصویر: کوپر هافمن)"کوچه کابوس"

این فیلم به کارگردانی گیرمو دل‌تورو هم نامزد دریافت اسکار در رشته بهترین فیلم است. فیلمنامه این فیلم بر پایه رمانی به همین نام با همکاری کارگردان و کیم مورگان نوشته شده است.و اسکار بهترین بازیگر زن برای ...

نیکول کیدمن برای بازی در"ریکاردو بودن" از بخت بردن اسکار در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن برخوردار است و همین طور الیویا کلمن برای بازی در"دختر گمشده"، کریستین استوارت برای بازی در"اسپنسر"، جسیکا چستین برای بازی در"چشمان تامی فی" و پنه لوپه کروز (عکس) برای بازی در"مادران موازی".بهترین بازیگر مرد امسال کیست؟

این بازیگران مرد، بخت بردن اسکار ۲۰۲۲ در رشته بهترین بازیگر را دارند: اندرو گارفیلد برای بازی در فیلم"تیک تیک ... بوم"، ویل اسمیت برای بازی در"شاه ریچارد"، بندیکت کامبریچ برای بازی در"قدرت سگ"، دنزل واشنگتن"برای بازی در"تراژدی مکبث" و بالاخره خاویر باردوم (تصویر) برای بازی در"ریکاردو بودن"."قهرمان" متوقف شد

فیلم"قهرمان" اصغر فرهادی، که از ایران برای رقابت‌ در رشته بهترین فیلم‌ غیر انگلیسی زبان اسکار پیشنهاد شده بود، به فهرست پنج نامزد نهایی راه پیدا نکرد. مراسم اهدای جوایز اسکار ۲۰۲۲ روز یکشنبه ۲۷ مارس (هفت فروردین ۱۴۰۱) برای ۹۴ امین بار امسال در لس‌آنجلس برگزار می‌شود. (عکس، از راست به چپ: امیر جدیدی، اصغر فرهادی و سارینا فرهادی)