تظاهرات علیه طالبان؛ 'خاک پاکم را گرفتی درس و مشقم را نگیر' | DW | 26.03.2022

06/01/1401 07:53:00 ب.ظ

ایستادگی و اعتراض علیه بنیادگرایی: ده‌ها زن در کابل به خیابان‌ ریخته و خواستار بازگشایی مدارس دخترانه و تضمین حق آموزش شدند. این تجمع با دخالت نیروهای طالبان از هم پاشید. دبیرستان‌های دخترانه به بهانه حجاب تعطیل شده‌اند.

ایستادگی و اعتراض علیه بنیادگرایی: ده‌ها زن در کابل به خیابان‌ ریخته و خواستار بازگشایی مدارس دخترانه و تضمین حق آموزش شدند. این تجمع با دخالت نیروهای طالبان از هم پاشید. دبیرستان‌های دخترانه به بهانه حجاب تعطیل شده‌اند. یکی از دختران پلاکاردی به دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «خاک پاکم را گرفتی، درس و مشقم را نگیر.

» مدارس متوسطه دخترانه از تابستان و پس از به قدرت رسیدن طالبان تعطیل شدند. اسلام‌گرایان سه روز قبل و تنها چند ساعت پس از شروع به کار دبیرستان‌ها، آنها را بستند؛ آن هم به بهانه"بی‌حجابی و بدحجابی" محصلان و در حالی که وعده‌های این گروه در بازنگری رویکردهای رادیکال قبلی، هزاران دختر دبیرستانی را به ادامه تحصیل امیدوار کرده بود.

یکی از زنان معترض در کابل به رسانه‌ها گفت با تعطیلی مدرسه‌ها، دخترها گوشه‌نشین و منزوی می‌شوند، استعدادهایشان هدر می‌رود و آسیب‌های روانی می‌بینند. دبیرستان‌های دخترانه افغانستان به دستور مستقیم ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان بسته شده‌اند. برخی از سران طالبان ادعا کرده‌اند که بحث ممنوعیت آموزش دختران در بین نیست بلکه وزارت معارف می‌خواهد پوشش رسمی و اسلامی برای دختران تعیین کند و بر همین اساس مدرسه‌ها تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌مانند.

بسیاری از ناظران خارجی و فعالان مدنی افغان بر این نظرند که طالبان از حقوق زنان و حق تحصیل دختران برای فشار بر جامعه جهانی استفاده ابزاری می‌کند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

«وانکا»، من و «آنتوان چخوف»| علی اصغر شیرزادی

هر وقت به هر دلیل و علت دچار خستگی ذهنی می‌شوم یکی دو داستان «آنتوان چخوف» را می‌خوانم. با هر بازخوانی می‌بینم که چراغی کوچک در داستان او روشن می‌شود و معنایی تازه سر بر می‌آورد. داستان کوتاه «وانکا» از مجموعه داستان‌های این نویسنده همیشه زنده را -شاید- برای دهمین بار در یکی از شب‌های ماه آخر پاییز گذشته خوانده‌ام. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

آمریکا مذاکرات با طالبان را به دلیل عدم بازگشایی دبیرستان‌های دخترانه لغو کرددولت آمریکا در واکنش به عدم بازگشایی دبیرستان‌های دخترانه در افغانستان، مذاکرات با طالبان را لغو کرد. - خبرگزاری آناتولی

آمریکا مذاکرات با طالبان را به دلیل عدم بازگشایی دبیرستان‌های دخترانه لغو کرددولت آمریکا در واکنش به عدم بازگشایی دبیرستان‌های دخترانه در افغانستان، مذاکرات با طالبان را لغو کرد. - خبرگزاری آناتولی

محکومیت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای علیه حملات حوثی‌ها به سعودیادامه حملات شبه‌نظامیان حوثی به تاسیسات نفتی و ساختارهای زیربنایی در شهرهای مختلف پادشاهی عربی سعودی در شرایط حساس کنونی که جهان با کمبود عرضه انرژی در محکومیت های بین المللی گوه خوردن محکوم کردن اوه اوه اوه کون بن سلمان حرومزاده پاره شده که!

لاوروف: غرب به طور دسته‌جمعی علیه روسیه اعلان جنگ ترکیبی کرده استلاوروف: غرب به طور دسته‌جمعی علیه روسیه اعلان جنگ ترکیبی کرده است هیچچی اینم عین رهبر ایران زد تو کار ترکیبی.یکی نیست بگه خودتون خاریدید حمله کردید.حالا مثل خر تو گل گیر کردید.هر چی بیشتر هم بزنین بوش بدتر میشه. ترکیبی؟! سنتی و صنعتی بیرلیکده😂😂😂 خوب کرده روس اگر همسایه خوبی بود یارو از اونور دنیا نمیومد تنهاش بکنه تنها نمیموند

سازمان ملل قطعنامه کمک‌های بشردوستانه به اوکراین را تصویب کردسازمان_ملل قطعنامه کمک‌های بشردوستانه به اوکراین را تصویب کرد در نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل متحد با محور پیامدهای انسانی جنگ در اوکراین، لایحه بشردوستانه‌ای که ترکیه نیز یکی از ارائه دهندگان اصلی آن است، به رای گذاشته شد.

جنگ اوکراین؛ بایدن در برابر «تهدید‌های روسیه» اتحاد و یکپارچگی ناتو را به رخ کشیدجنگ اوکراین تاکنون بیش از ۱۰ میلیون نفر از شهروندان این کشور را از خانه و کاشانه خود آواره و بیش از ۴ میلیون نفر که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند را نیز مجبور به ترک کشور کرده است. شهردار ماریوپل مسکو را به «تبعید اجباری» هزاران اوکراینی به روسیه متهم کرد جزئیات بیشتر را در صفحه پوشش زنده خبرهای حمله روسیه به اوکراین در وب‌سایت یورونیوز بخوانید: برای ما مهم نیست چرا در مورد خاورمیانه این آمار را نمیدادی ؟