​​​​​​​بنت: مردم لبنان گروگان خامنه‌ای و نصرالله شده‌اند | DW | 20.07.2021

20/07/2021 06:39:00 ب.ظ

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل ساعاتی پس از شلیک چند راکت از درون خاک لبنان بسوی اسرائیل گفت که پاسخ به این حمله دردناک خواهد بود و افزود مردم لبنان گروگان خامنه‌ای و نصرالله شده‌اند.

جنوب لبنان, اسرائیل

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل ساعاتی پس از شلیک چند راکت از درون خاک لبنان بسوی اسرائیل گفت که پاسخ به این حمله دردناک خواهد بود و افزود مردم لبنان گروگان خامنه‌ای و نصرالله شده‌اند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل ساعاتی پس از شلیک چند راکت از درون خاک لبنان بسوی اسرائیل گفت که پاسخ به این حمله دردناک خواهد بود و افزود مردم لبنان گروگان خامنه‌ای و نصرالله شده‌اند.

ارتش اسرائیل مسئولیت این حمله را بر عهده حزب‌الله لبنان نمی‌داند بلکه اعلام کرده است که شلیک این راکت‌ها از سوی یک گروه کوچک فلسطینی صورت گرفته است.بنت افزود: «لبنان مانند هر کشور دیگری که ایران در آن حضور یافته، در آستانه فروپاشی است و مردم لبنان گروگان خامنه‌ای و نصر‌الله شده‌اند». به گفته ناظران"بعید بنظر می‌رسد این حمله  بدون آگاهی یا موافقت حزب‌الله لبنان که در جنوب این کشور نفوذ دارد، انجام شده باشد".

سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویرسامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویرسامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویرسامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویرسامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

این حرف یک توهین به مردم لبنان است. امروزه هر قومی به اندازه خودش درک فهم دارد. مردم دنیا گروگان اسرائیل شده اند.

نقش تجاوزات دریایی اسرائیل در پازل تروریسم اقتصادی علیه سوریه و لبنان چیست؟/ گزارش اختصاصی- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimنقش اسرائیل در تروریسم اقتصادی علیه سوریه و لبنان تجاوزات اسرائیل به نفتکش‌ها مقابل سواحل سوریه، یکی از بخش‌های تکمیل‌کننده محاصره ظالمانه تحمیل شده غرب علیه سوریه برای تضعیف اقتصادی و نظامی سوریه است. گزارش اختصاصی تسنیم را در لینک زیر ببینید تسنیم گوه اسرائیل و سوریه رو نخور. هر موقع صهیونیستها و تروریست‌ها خواستند به ایران ضربه بزنند اعراب خوزستان با ایجاد سروصدا زمینه را براشون فراهم کردند!! الاهوازیه تو ایران میزنه اسرائیل تو دریا !!!!!!!

ایران؛ اعلام شرایط اضطراری و لغو مرخصی کادر درمان | DW | 20.07.2021معاون وزارت بهداشت ایران به دلیل شیوع گسترده ابتلا به گونه دلتای ویروس کرونا در کشور اعلام شرایط اضطراری کرد. قاسم جان‌بابایی گفت، مرخصی کادر درمان بیمارستان‌ها باید تا ۲ هفته لغو شود.

اپلیکیشن همسریابی در جمهوری اسلامی؛ چرا جوانان ایرانی به ازدواج تن نمی‌دهند؟ | DW | 20.07.2021حکومت ایران نگران کاهش جمعیت است و برای تشویق جوانان به ازدواج از یک اپلیکیشن همسریابی رونمایی کرده است. می‌گوید تلفیقی است از سنت و صنعت. کارشناسان می‌گویند، تلفیقی است از تکنولوژی و قدرت برای کنترل اتاق خواب شهروندان. جوان ایرانی مگه احمقه که با وجود قانون احمقانه مهریه بره ازدواج کنه و بدهکار بشه به کسی که هنوز نیومده توی زندگیش؟؟؟ مقاله رو خوندم. از کارشناس ها نظر خواستید از یه دختر هم نظر خواستید. اماپسران را اصلا داخل ادم خساب نکردید. تحریریه شما واژن_زده هست. پسران هم جزوی از خانواده هستند و در شرایط فعلی قربانیان اصلی ازدواج پسران هستند. قوانین ایران ضد مرد هستند طبیعیه که مردان نخوان ازدواج کنن دولت دیده صیغه خونه ها «جنده خونه» درآمدش بعد از مواد مخدر در رتبه دوم قرار داره! حالا میخواد همونو در فضای مجازی توسعه بده...! «تولید خالص خالص ملی»

شواری عالی امنیت ملی ایران تفاهم اولیه رفع تحریم‌ها را نپذیرفت | DW | 20.07.2021به گفته علی ربیعی بخش اصلی مذاکرات وین درباره 'رفع قسمت عمده تحریم‌ها' انجام شد، اما شورای عالی امنیت ملی آن را با مصوبه مجلس ناسازگار دانست. آمریکا نیز گفته که فرصت مذاکره برای ایران به صورت نامحدود مهیا نخواهد بود. ترجمه: اوضاع بدتر خواهد شد!!!🤮

خوزستان در پنجمین شب اعتراضات به بی‌آبی | DW | 20.07.2021اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان همچنان ادامه دارد. تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌آور به سوی معترضان است. معترضان خواستار استعفای فرماندار سوسنگرد شده‌اند. تشت بی کفایتی رهبر ایران از بام هر گوشه و کنار ایران داره بزیر می افته کاملا درسته اونقدر گازاشک آور زدند کهذحتی توی خونه هم نمیشه نفس کشید معترضین خوزستان خواهان سرنگونی نظام کثیف آخوندی هستن، هر کسی از خوزستان برای شما خبر میفرسته، داره شمارو دست میندازه که مردم به دویچه وله بخندن.

انفجار خونین در بازار بغداد؛ داعش مسئولیت را بر عهده گرفت | DW | 20.07.2021در پی یک انفجار در یکی از بازارهای پرازدحام بغداد دست کم ۳۰ نفر جان خود را از دست داده و ده‌ها تن زخمی شدند. گروه ترویستی 'دولت اسلامی' مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. دولت اسلامی ؟ داعش نه دولته نه اسلامی ! چرا لجن پراکنی میکنید؟

به گزارش رسانه‌های اسرائیل صبح روز سه‌شنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) چند راکت از درون خاک لبنان به سوی شمال اسرائیل پرتاب شده است.از دمشق، صبح شنبه بیست و چهارم آوریل، آفتاب هنوز بر دریای مدیترانه نتابیده بود که خدمه نفتکش پهلو گرفته در بندری در سوریه صدای انفجاری را شنیدند.قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت با توجه به شیوع گسترده سویه دلتا در سراسر ایران در تمامی بیمارستان‌ها اعلام آماده‌باش کرد.سارا ۳۳ ساله است، کارشناسی ارشد معماری دارد ، ۵ سال است که برای یک سازمان دولتی در تهران کار می‌کند.

یکی از این راکت‌ها توسط سیستم پدافند"گنبد آهنین" رهگیری شد و دیگری به منطقه غیر مسکونی اصابت کرد. دقایقی بعد، در جواب به این حملات، توپخانه ارتش اسرائیل مناطقی را در جنوب لبنان هدف آتش قرار داد.       پس از گذشت 10 سال از شروع جنگ هولناک در سوریه، دیگر خبری از این جنگ در تیتر و عناوین خبرها نبود، اما با وجود آرام گرفتن هیاهوی سلاح‌ها در جبهه‌های نبرد مردم سوریه امروز با دشمن سرسخت‌تری روبرو هستند  که در تروریسم اقتصادی نمود پیدا می‌کند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید ارتش اسرائیل مسئولیت این حمله را بر عهده حزب‌الله لبنان نمی‌داند بلکه اعلام کرده است که شلیک این راکت‌ها از سوی یک گروه کوچک فلسطینی صورت گرفته است. سویه دلتا نوع جهش‌یافته‌ای از ‌ویروس کروناست که از هند به سایر کشورها انتقال یافته است. با این حال بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل در توئیتر  ضمن انتقاد، "دولت لبنان که اجازه فعالیت به گروه‌های تروریستی در خاک خود را می‌دهد" را مسئول خواند. پس از آن با جنگ آغاز و به قانون «قیصر»(سزار) ختم و واردات به سوریه ممنوع شد. ساعاتی پس از این حملات، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل که در جریان دیدار از منطقه"گالیل" (جلیله) در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد تاکید کرد که پاسخ اسرائیل به این حمله"درناک" خواهد بود. سیاستگذاران می‌خواهند هرچه سریع‌تر سن ازدواج را پایین بیاورند و شرایط ازدواج را برای گروهی که اکنون در سن ازدواج و فرزندآوری است فراهم کنند.

بنت افزود: «لبنان مانند هر کشور دیگری که ایران در آن حضور یافته، در آستانه فروپاشی است و مردم لبنان گروگان خامنه‌ای و نصر‌الله شده‌اند». در حالی که ما بیش از هر زمانی به تولیدات کشاورزی یا صنعتی و غیره و حتی بخش حمل و نقل نیاز داریم." او در گفت‌وگو پایگاه خبری"شفقنا" گفت: «تعداد بستری‌ها در تهران از مرز ۸ هزار تن گذشته است و به تبع آن، مرگ‌ومیر افزایش پیدا کرده است. به گفته ناظران"بعید بنظر می‌رسد این حمله  بدون آگاهی یا موافقت حزب‌الله لبنان که در جنوب این کشور نفوذ دارد، انجام شده باشد". نخست وزیر اسرائیل همچنین با تاکید گفت: «قاطعانه و روشن می‌گویم که مانع نقض حاکمیت ملی و ضربه به امنیت ملی خواهیم شد و هر کس که بخواهد به ما ضربه بزند، پاسخ دردناک خواهد گرفت». سال‌هاست که تل‌آویو پرده از چهره قبیح خود کنار زده است و با هدف جنگ علنی تروریستی و اقتصادی به ائتلاف متجاوز علیه سوریه پیوست، اما این جنگ به اوج خود و نقطه عطف خطرناکی رسید پس از آنکه این رژیم شروع به هدف قراردادن نفتکش‌هایی کرد که در بنادر سوریه پهلو گرفته بودند. این نخستین حمله راکتی از جنوب لبنان بسوی اسرائیل پس از آغاز کار دولت جدید در این کشور است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید به گفته مردانی، در حال حاضر تخت‌های بخش‌های"آی‌سی‌یو" یا مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها سرشار از بیماران مبتلا به کووید ـ ۱۹ است. پیشتر در آخرین روزهای دولت بنیامین نتانیاهو و در جریان درگیری ۱۲ روزه در غزه نیز از این مناطق راکت‌هایی بسوی اسرائیل پرتاب شده بودند. همچنین شاهد نقض آشکار توافقات بین‌المللی به سبب تجاوز به نفتکش‌ها و کشتی‌هایی هستیم که در آب‌های منطقه‌ای حرکت می‌کنند و این امر آزادی تجارت و مبادلات تجاری بین کشورها را محدود می‌کند و همان طور که گفتیم، مغایر تمام توافقات بین‌المللی تحت این عنوان است.   اپلیکیشن را موسسه فرهنگی رسانه‌ای تبیان ساخته است.

سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر گنبد آهنین بر فراز اسرائیل در درگیری‌های اخیر میان فلسطینیان و اسرائیل تاکنون چند هزار راکت توسط حماس و جهاد اسلامی از نوار غزه بسوی شهرهای اسرائیل پرتاب شده‌اند. بخش اعظم این راکت‌ها توسط سامانه پدافند هوایی"گنبد آهنین" اسرائیل، رهگیری و منهدم شده‌اند. وزیر خارجه سوریه نیز تأکید کرد  که هرکس تجاوز را آغاز کند، باید بهای سنگینی بابت آن پرداخت کند در این ارتباط یگان ویژه‌ای تشکیل شد، یگانی در چارچوبی شرافتمندانه.» طبق آخرین آمار اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت ایران، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۷هزار و ۴۴۴ نفر به کرونا مبتلا شده و ۲۵۰ نفر جان باخته‌اند. سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر سامانه‌های پدافند دوربرد سامانه‌های پدافندی همچون اس ۳۰۰، اس ۴۰۰ (عکس)، اس ۵۰۰ روسی یا پاتریوت آمریکایی سامانه‌هایی با برد بلند هستند و اصولا توانایی مقابله با تهدید‌ از نوع"برد کوتاه" را ندارند. علاوه بر این موشک‌های این سیستم‌ها بسیار گران هستند و در صورت استفاده انبوه، بسیار گران تمام می‌شود. این امر برای این تشکیل شد تا به اسرائیل بگوید که نمی‌توانی چنین سیاست‌های خصمانه‌ای را علیه کشورهای عربی ادامه دهی و حمایت از نفتکش‌ها نیز در این چارچوب قرار می‌گرفت. برای نمونه یک موشک ضد هوایی"RIM-162 Evolved Sea Sparrow" ساخت کارخانه رتیان میان ۶۴۰ تا ۸۰۰ هزار دلار قیمت دارد. طبق آمار رسمی بیش از ۳ میلیون و ۲۷۰ هزار نفر در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند و ۸۴ هزار و ۹۴۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند.  کاربران در شبکه‌های اجتماعی به بودجه میلیاردی و دولتی که به راه‌اندازی اپلیکیشن همدم اختصاص یافته است اشاره می‌کنند و می‌نویسند: «جمهوری اسلامی هرچه را ممنوع کرد، خودش به مافیای توزیع آن بدل شد.

سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر فلاخن داود سامانه پدافند هوایی اسرائیل از دو بخش"گنبد آهنین" (کوتاه برد) و فلاخن داود (David's Sling) تشکیل شده است. «سامر الایوبی» عضو کمیسیون انرژی پارلمان سوریه به خبرنگار تسنیم می‌گوید: اسرائیل طبق معمول همان رژیم مبتنی بر دزدی دریایی،سرکشی و قلدرمآبی است. طراحی این سامانه در سال ۲۰۰۹ با مشارکت شرکت اسرائیلی رافائل و شرکت آمریکایی ریتیون آغاز و از سال ۲۰۱۶ عملیاتی شد. فلاخن داود برای رهگیری موشک‌های بالستیک تاکتیکی، راکت‌های میان‌برد، دوربرد و موشک‌های کروز طراحی و جانشین سامانه پدافند هوایی هاوک و پاتریوت شد. وی تصریح کرد: واقعیت این است که ما به لطف محور مقاومت، قدرتمند هستیم. این سقف دورکاری برای مشاغل ضروری ۵۰ درصد خواهد بود. سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر دلیل ساخت گنبد آهنین پیشینه ساخت پدافند موشکی اسرائیل موسوم به گنبد آهنین (iron dome) به جنگ ۳۳ روزه میان ارتش اسرائیل و حزب‌الله لبنان برمی‌گردد که طی آن حزب‌الله لبنان با پرتاب حدود ۴ هزار راکت کاتیوشا به سوی شمال اسرائیل جان ۴۴ شهروند غیرنظامی را گرفت و ۲۵هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌های خود کرد. سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر گنبد آهنین برد کوتاه بخش برد کوتاه گنبد آهنین فقط برای شرایط اسرائیل طراحی شده است.مانند گذشته واکنش‌هایی نشان می‌دهیم که این رژیم را بازخواهد داشت. کارشناسان می‌گویند، اگر نرخ باروری با این روند ادامه پیدا کند، نرخ رشد جمعیت ایران حدود ۱۵ سال دیگر به زیر صفر خواهد رسید.

گرچه برد موشک‌های این سامانه ۷۰ کیلومتر است، اما یک واحد پدافندی عملا می‌تواند بطور موثر تا شعاع ۷ کیلومتری را پوشش دهد و بدین ترتیب محدوده عمل هر واحد ۱۵۰ کیلومترمربع است.» خانم محرز میزان سرایت ویروس دلتای هندی را ۹۷ درصد اعلام کرد. سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر مقابله با تهدید انبوه سامانه پدافند گنبد آهنین اسرائیل از همان آغاز برای مقابله با تهدید انبوه طراحی شد. سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در جریان جنگ 33 روزه سال 2006 رژیم صهیونیستی علیه لبنان به موفقیت چشمگیر مقاومت در هدف قرار دادن یک ناو مطرح اشغالگران اشاره کرده و چنین گفته بود : «هم اکنون در دریا، مقابل ساحل بیروت، ناو جنگی اسرائیلی قرار دارد که به زیر ساخت‌های ما و خانه های مردم و غیر نظامیان تجاوز کرد. هر واحد پدافندی شامل ۴"لانچر" و هر سکو مجهز به ۲۰ موشک است. هر واحد دارای یک مرکز کنترل و یک رادار (EL/M-2084-Multi-Mode-Radar) است که می‌تواند یک هزار جسم پرنده را هم‌زمان تشخیص دهد. تجاوزات اسرائیل به نفتکش‌ها مقابل سواحل سوریه، یکی از جنگ‌هاست و یکی از بخش‌های تکمیل‌کننده محاصره ظالمانه تحمیل شده غرب علیه سوریه برای تضعیف اقتصادی و نظامی سوریه و پیچیده‌تر کردن تلاش‌های دولت آن برای کاستن از بار و فشار بحران‌های پیاپی نفتی است که هدف از آن واداشتن مردم سوریه به جدا شدن از دولتشان است. در ترکیه اما ۳۵ میلیون و ۶۸۵ هزار نفر دوز اول و ۱۵ میلیون و ۵۳۱ هزار نفر نیز دوز دوم را دریافت کرده‌اند. سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر سامانه هوشمند سامانه پدافند گنبد آهنین می‌تواند هم‌زمان به ۶ هدف حمله کند. حکومت برای صدور ایدئولوژی سیاسی، جمعیت بیشتر را عاملی برای قدرت بیشتر می‌داند.

این سیستم استارت موشک دشمن را ثبت، مسیر پرواز و محل اصابت احتمالی را محاسبه و به سوی هدف شلیک می‌کند. انتهای پیام/. جالب اینکه سامانه می‌داند محل اصابت موشک دشمن منطقه مسکونی است یا بیابان و در صورت عدم احساس خطر از شلیک خودداری می‌کند. بعدتر اعلام شد که استفاده از واکسن آسترازنکا، در صورتی که ساخت کشوری غیر از بریتانیا باشد، مجاز است. سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر قیمت و دقت عمل هر موشک قیمت هر موشک سامانه پدافند گنبد آهنین ۲۰ هزار دلار اعلام شده است. ارتش اسرائیل"دقت عمل" (Killrate) این سیستم را ۹۰ درصد اعلام کرده، اما واحدهای پدافندی برای بالابردن درصد دقت عمل معمولا دو موشک به سوی هدف شلیک می‌کنند که هزینه نابودی اهداف پرنده را به ۴۰ هزار دلار می‌رساند. سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر دلیل ویرانی‌ها شمار بالای راکت‌های پرتاب شده از سوی حماس و جهاد اسلامی و اصابت برخی از راکت‌ها به مناطق شهری اسرائیل نشان می‌دهد که سامانه پدافند برای خالی نشدن کامل"لانچر‌ها" به سوی اهداف مهاجم تنها یک راکت شلیک کرده‌اند و بدین گونه دقت رهگیری کاهش یافته و شماری از راکت‌ها نیز موفق به عبور از شبکه پدافند شد‌ه‌اند. این واکسن در شرکت"شفا فارمد" وابسته به گروه دارویی برکت"ستاد اجرایی فرمان امام"، که تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی است، تولید شده است.  با ادامه روند کاهش نرخ تولد، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که جمعیت جوان کشور را"یکی از ابزارهای قدرت" می‌داند، با خطا خواندن سیاست‌های کنترل جمعیت، حدود یک دهه پیش گفت که جمعیت ۷۵ میلیونی ایران باید به ۱۵۰ میلیون نفر برسد.

سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر راکت‌هایی برای ترور؟ سردار سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از حماس و جهاد اسلامی پشتیبانی می‌کند، می‌گوید جنبش مقاومت فلسطین از پرتاب سنگ به پرتاب موشک رسیده‌ است. اما واقعیت این است که این راکت‌ها ارزش نظامی ندارند، زیرا توانایی حمل فقط ۵ کیلو مواد منفجره را دارند و دارای سیستم هدایت شونده و هدف یاب هم نیستند. آنها شلیک می‌شوند تا به جایی اصابت کنند که معمولا مناطق مسکونی است. کیانوش جهانپور، مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت در مورد منتقدان قیمت واکسن از واژه"پفیوزان تاریخ" استفاده کرده است. سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر اصابت راکت؟ یا پهپاد انتحاری؟ در اولین شب حمله به اسرائیل تاسیسات نفتی در جنوب اشکلون مورد حمله قرار گرفت. گفته شد انفجار بر اثر اصابت راکت نبوده، بلکه همزمان درحالی که سامانه پدافند گنبد آهنین مشغول رهگیری راکت‌ها بود، یک پهپاد انتحاری با پرواز در ارتفاع پائین به تاسیسات اصابت کرده است. بر پایه یک نظرسنجی از سوی وزرات ورزش و جوانان، ۳۷ درصد از گروه سنی که در سن ازدواج تعریف شده‌اند، انگیزه تشکیل خانواده را ندارند.

پس از آن نیروی هوایی اسرائیل سریعا واکنش نشان داد و یک پهپاد انتحاری دیگر را منهدم کرد. مراسم رونمایی از کارآزمایی بالینی این واکسن با حضور وزیر بهداشت، وزیر جهاد کشاورزی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و جمعی از اعضای علمی مؤسسه سرم و واکسن‌‌سازی در وزارت بهداشت برگزار شد. سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر بهینه سازی سامانه پدافند گنبد آهنین بطور مداوم بهینه سازی می‌شود که بزرگترین آن در ژانویه سال ۲۰۲۰ بود. در پی این بهینه‌سازی، این سامانه توانایی رهگیری موشک‌های کروز و پهپادهایی که در ارتفاع کم پرواز می‌کنند را نیز دارند. سامانه پدافند"گنبد آهنین" اسرائیل به روایت تصویر ۹۰ درصد رهگیری براساس شمارش منابع اسرائیلی از روز بیستم تا روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت (۲۰ مه) تعداد ۴ هزار و ۷۰ راکت به سوی اسرائیل شلیک شده که ۴۷۰ فروند آن دارای نقص فنی بوده و در نوار غزه سقوط کرده‌اند. از واکسن"سوبرانا" که گفته شد تولید مشترک انستیتو پاستور با کشور کوبا است نیز در هفته‌های اخیر رونمایی شد. ۹۰ درصد بقیه راکت‌ها رهگیری و منهدم شده‌اند. این نرخ در میان زنان هم به نوبه خود بیشتر از مردان جوان است.

نویسنده: محمود صالحی .