67 درصد از جامعه کارگری دچار فقر مطلق هستند

16/02/2020 12:23:00 ب.ظ

«دستمزد کارگران باید به صورت شناور و بر اساس تورم شناور در کشور تعیین شود.» این بخشی از اظهارنظر حسن صادقی نایب‌رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری است.

اعتمادآنلاین, اینجا_بخوانیم

🔻حسن صادقی، نایب‌رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین :67 درصد از جامعه کارگری دچار فقر مطلق هستند/سال آینده تورم 47 درصدی خواهیم داشت این مطلب را اینجا_بخوانیم 👇 اقتصادی

«دستمزد کارگران باید به صورت شناور و بر اساس تورم شناور در کشور تعیین شود.» این بخشی از اظهارنظر حسن صادقی نایب‌رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری است.

اعتمادآنلاین صادقی اظهار داشت: ملاک برای ما تعیین حداقل دستمزد کارگران سبد معیشت است. سبد را دولت تنظیم می‌کند. قرار بوده دولت در این‌ باره به مثابه ناظر بی‌طرف عمل کند که البته با وجود دولتی بودن اقتصاد ایران این بی‌طرفی معنی ندارد. این فعال کارگری با گلایه از رویکرد دولت در قبال روند و شیوه تعیین حداقل مزد کارگران گفت: ما می‌گوییم حداقل حقوق باید بر اساس ماده 41 قانون کار تعیین شود. یکی از مواردی که در این ماده ذکر شده تعیین مزد کارگران بر اساس نرخ واقعی تورم در کشور است.

  ضریب جینی سال آینده بیشتر می‌شود  

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

ورود سامانه بارشی جدید به کشور از یکشنبه / کاهش محسوس دما در تهران از فردامدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اعلام اینکه صبح فردا شنبه کاهش محسوس دما در نیمه غربی کشور از جمله تهران را شاهد خواهیم بود، گفت: همچنین صبح یکشنبه در نیمه شرقی کشور کاهش محسوس دما رخ خواهد داد. گاومون زایید .دوباره برف ma_flower1 مردم نگرانن مسئولین پوفیوز و دزد و احمق، تو برف و سرما و بی برقی نمونن یه وقت خاک_بر_سرت_جمهوری_اسلامی

شرکت ال‌جی هم بعد از سامسونگ از بازار لوازم خانگی ایران می‌رودشرکت ال‌جی هم بعد از سامسونگ از بازار لوازم خانگی ایران می‌رود پیشتر اعلام شده بود که کره جنوبی، یکی از خریداران بزرگ نفت ایران، تابستان امسال واردات نفت از ایران را قطع کرده و نفت کشورهای دیگر را جایگزین کرده است. بنر های سامسونگ و ال جی رو بندازین رو زمین ساندیسیا روش راه برن درس عبرت بشه واسه کره ای ها ای دگه غم تحریم درد داره، نه؟ بازم پرچم آتیش میزنید؟ بازم مرگ بر این مرگ بر اون میگید؟ بازم موشک به پایگاه و هواپیما مسافری خودی میزنید؟ حالا این که چیزی نیست. این تازه اولشه. تازه سَرِشه

یک مجلس مرده دردی از دردهای جامعه دوا نمی‌‎کند/ برخی نامزدهای انتخابات مجلس بعد از ثبت‌نام استعفاء دادندیک نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یک مجلس مرده دردی از دردهای جامعه دوا نمی‌‎کند، در حالی که یک مجلس پویا و زنده می‌تواند جزء ارکان نظام و حکمرانی شود. مجلس زمانی مرد که تو و امثال تو توش بودن و دردی از مردم دوا نکردن m_ghanizadeh1 اوکی.میگم چرا درد ملت۴ساله دوا نمیشه.تازه برعکس زهر ماریش بیشتر میشه.پ بوگوووو

درخواست تشکل‌های کارگری از قوه قضاییه برای ابطال دادنامه ۱۷۹ دیوان عدالت/ دست‌های مافیایی و باندهای ثروت در پشت پرده‌ شرکت‌های خصوصی و پیمانکاری/ چرا تامین اجتماعی را زمین زدند؟!تشکل‌های عالی کارگری متفق‌القولند که دادنامه‌ی ۱۷۹ دیوان عدالت، تیر خلاصی بر پیکره بیجان قانون کار بوده و همه حقوق شغلی و اجتماعی کارگران را از آنها سلب کرده است و به همین دلیل است که این دادنامه باید ابطال شود.

آیا همسرم می‌تواند در سفر به ایران بصورت غیابی از من طلاق بگیرد؟

مقام مسئول آمریکائی: از علاوی می‌خواهیم مطالبات مردم عراق را پیاده کندیک مقام عالی‌رتبه وزارت امور‌ خارجه آمریكا روز جمعه 14 فوریه 2020 از محمد‌توفیق علاوی نخست‌وزیر عراق این یعنی چراغ سبز به رژیم ایران این یعنی مماشات

)   این مطلب بخشی از اظهارنظر حسن صادقی نایب‌رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری است.صادق ضیائیان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین نقشه‌های هواشناسی و خروجی مدل‌ها اظهار کرد: امروز، جمعه ۲۵ بهمن ماه در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارش باران و وزش باد شدید و در ارتفاعات این استان‌ها کولاک برف و در استان‌های خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، بارش برف و باران و وزش باد شدید و در ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی بارش برف و وزش باد پیش بینی می‌شود.اشتراک مشاهده نظرات چاپ در ادامه خروج و قطع همکاری شرکت‌های کره‌ای با ایران به دلیل تحریم‌های ایالات متحده، شرکت ال جی نیز بازار لوازم خانگی ایران را ترک کرد.محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره انتقادها نسبت به رد و تائید صلاحیت‌ها و اظهارات رئیس‌جمهور در این باره گفت: حرف‌های روحانی در راستای نقشی است که قانونی اساسی برای وی تعیین کرده، به هر حال این قاون وظایفی را برای رئیس‌جمهور مشخص کرده که مهم‌ترین آن بحث حقوق شهروندی و حق تعیین سرنوشت و انتخاب است.

آن‌طور که صادقی به اعتمادآنلاین گفت: پرداخت همان دستمزد حداقلی به کارگران رعایت نمی‌شود، کارگران حداقلی‌بگیری هستند که در ماه فقط یک میلیون و 517 هزار تومان درآمد دارند ( ).   دولت 2 سبد را برای معیشت کارگران پیشنهاد داده است. مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه تا قبل از ظهر شنبه، ۲۶ بهمن ماه نیز در برخی نقاط گلستان،‌ خراسان شمالی  و خراسان رضوی بارش پراکنده رخ داده و به تدریج این سامانه از سمت شمال شرق از کشور خارج می‌شود. یک «سبد فراوانی» با 475 قلم کالا و یک «سبد حداقلی» که 6 کالای اساسی دارد و با زیرمجموعه‌هایشان حدود 17 تا 18 کالا می‌شود؛ حالا قرار است مزد کارگران بر اساس آن سبد حداقلی تعریف شود. شرکت‌های سامسونگ و ال جی در تولید و واردات لوازم خانگی در ایران نقش بسیار پررنگی داشته اند؛ اما در پی تشدید فشار تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، همکاری خود با شرکت های ایرانی را به مرور کم، و سرانجام قطع کردند.   صادقی اظهار داشت: ملاک برای ما تعیین حداقل دستمزد کارگران سبد معیشت است. وی همچنین ضمن اعلام اینکه صبح شنبه کاهش محسوس دما در نیمه غربی کشور از جمله تهران را شاهد خواهیم بود، گفت: همچنین صبح یکشنبه در نیمه شرقی کشور کاهش محسوس دما رخ خواهد داد. سبد را دولت تنظیم می‌کند. امروز باید راه را برای متفکران و صاحب‌نظران باز کنیم تا تضارب آرا صورت گیرد این‌گونه است که مردم به نظام علقه پیدا می‌کنند.

قرار بوده دولت در این‌ باره به مثابه ناظر بی‌طرف عمل کند که البته با وجود دولتی بودن اقتصاد ایران این بی‌طرفی معنی ندارد. از بعدازظهر یکشنبه سامانه بارشی دیگری وارد کشور شده و در مناطق شمال غرب، برخی نقاط غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی،‌ سواحل غربی خزر و ارتفاعات البرز مرکزی بارش برف و باران و وزش باد پیش بینی می‌شود. مقامات دولت آمریکا همچنین با اشاره به اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی، اعلام کردند فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی تا هنگامی که مانند یک کشور عادی در منطقه رفتار نکند، ادامه خواهد یافت.   به گفته این فعال کارگری، دولت 2 سبد را برای معیشت کارگران پیشنهاد داده است. یک «سبد فراوانی» با 475 قلم کالا و یک «سبد حداقلی» که 6 کالای اساسی دارد و با زیرمجموعه‌هایشان حدود 17 تا 18 کالا می‌شود؛ حالا قرار است مزد کارگران بر اساس آن سبد حداقلی تعریف شود. به گفته وی در روز سه شنبه نیز بارش پراکنده در شمال غرب، دامنه‌های البرز و شمال شرق خواهیم داشت و سپس این سامانه از کشور خارج می‌شود.   مزد باید بر اساس ماده 41 قانون کار تعیین شود    این فعال کارگری با گلایه از رویکرد دولت در قبال روند و شیوه تعیین حداقل مزد کارگران گفت: ما می‌گوییم حداقل حقوق باید بر اساس ماده 41 قانون کار تعیین شود. یکی از مواردی که در این ماده ذکر شده تعیین مزد کارگران بر اساس نرخ واقعی تورم در کشور است. انتهای پیام. این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گفته می‌شود شورای نگهبان از نقش نظارتی خارج شده و به اجرایی کشیده شده است زیرا این شورا کار نظارت را به یک بخش عظیمی از نیروها واگذار کرده است که اگر نگوییم پرونده‌سازی می‌کنند پرونده پخت و پز می‌کنند و روزنه‌های را برای سوءاستفاده ایجاد می‌کنند.

  او ادامه داد: حداقل حقوق کفاف یک‌سوم زندگی کارگران را هم نمی‌دهد چراکه بنا بر گفته خودشان (آمارهای رسمی مرکز آمار ایران) 67 درصد از کارگران گرفتار فقر مطلق و مزمن شده‌اند.   او معتقد است: اگر ما بخواهیم به مزد واقعی برسیم، باید سبد معاشی را که هم بانک مرکزی و هم سازمان برنامه و بودجه بر آن تاکید داشتند مد نظر قرار دهیم.    صادقی در ادامه با اشاره به تورمی که معیشت کارگران را درگیر خود کرده است توضیح داد: ما در همین سبد حداقلی تورم 63 درصدی را تجربه کرده‌ایم؛ به چه زبانی بگوییم که شما تورم را رها کرده‌اید، اما جلوی افزایش دستمزد کارگران را گرفته‌اید؟   ضریب جینی سال آینده بیشتر می‌شود    این فعال جامعه کارگری افزود: ما نگران این مساله هستیم که سال آینده ضریب جینی افزایش پیدا کند، ضریبی که بر اساس آمارهای رسمی در حال حاضر 45 تا 48 درصد است. این افزایش شکاف طبقانی به معنای گسترش فقر در کشور است؛ یعنی طبقه متوسط سقوط می‌کنند به دهک‌های پایین‌تر. حالا هرچه بگوییم این مساله واقعیت ندارد کاری درست نمی‌شود.

  صادقی با اشاره به تورمی که معیشت کارگران را درگیر خود کرده است توضیح داد: ما در همین سبد حداقلی تورم 63 درصدی را تجربه کرده‌ایم؛ به چه زبانی بگوییم که شما تورم را رها کرده‌اید، اما جلوی افزایش دستمزد کارگران را گرفته‌اید؟   او ادامه داد: چرا وقتی تورم در کشور ما شناور است، حقوق کارگران به صورت شناور و بر اساس نرخ تورم تعیین نمی‌شود؟   او در جواب این پرسش که «وقتی مساله شناور شدن حقوق را مطرح می‌کنید، واکنش‌ها چگونه است» توضیح داد: می‌گویند تحریم هستیم. اگر تحریم و فشار است، باید برای همه باشد، چرا فقط کارگران باید چوب تحریم را بخورند؟ فقط کارگران چوب نداشتن‌ها و کمبودها را می‌خورند. باید تصمیم شجاعانه‌ای بگیریم و یک بار برای همیشه مزد کارگران را بر اساس تورم تعیین کنیم.   او در پایان گفت: رشد عیدی و پاداش طی سال‌های گذشته تاکنون نسبت به دستمزدها معقول‌تر بوده است. .