' تیراندازی سرباز سعودی در فلوریدا حمله تروریستی بوده است' | DW | 09.12.2019

09/12/2019 01:51:00 ب.ظ

تیراندازی مرگبار یک سرباز سعودی در پایگاه هوایی فلوریدا همچنان در سایه ابهام است. بازرسان در تلاش کشف انگیزه‌های دقیق عامل این حمله هستند. طبق ارزیابی آنان اما این حمله به احتمال قوی با انگیزه تروریستی صورت گرفته است.

عربستان سعودی, دونالد ترامپ

تیراندازی مرگبار یک سرباز سعودی در پایگاه هوایی فلوریدا همچنان در سایه ابهام است. بازرسان در تلاش کشف انگیزه‌های دقیق عامل این حمله هستند. طبق ارزیابی آنان اما این حمله به احتمال قوی با انگیزه تروریستی صورت گرفته است.

تیراندازی مرگبار یک سرباز سعودی در پایگاه هوایی فلوریدا همچنان در سایه ابهام است. بازرسان در تلاش کشف انگیزه‌های دقیق عامل این حمله هستند. طبق ارزیابی آنان اما این حمله به احتمال قوی با انگیزه تروریستی صورت گرفته است.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ۱۷ آذر (۸ دسامبر) در ارتباط با تیراندازی مرگبار یک سرباز سعودی در پایگاه هوایی فلوریدا گفت، نتیجه نهایی تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) هنوز اعلام نشده، اما این تیراندازی به احتمال قوی با انگیزه‌ای تروریستی انجام گرفته است.

ریچل روخاس، سربازرس اف بی ای که هدایت تحقیقات را برعهده دارد، در این ارتباط تصریح کرد: «مهم‌ترین هدف پلیس فدرال روشن ساختن این نکته است که آیا این عامل این تیراندازی به تنهایی و انفرادی عمل کرده یا اینکه او جزیی از شبکه‌ای بزرگ‌تر بوده است».

ادامه مطلب:
DW فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

تیراندازی در یک پایگاه نظامی آمریکا؛ مهاجم پیش از حمله «یک ویدئو تیراندازی» تماشا کرده بود🔺تیراندازی در یک پایگاه نظامی آمریکا؛ مهاجم پیش از حمله «یک ویدئو تیراندازی» تماشا کرده بود ⚡️یک مقام آمریکایی خبر داد که فرد مهاجم به همراه سه نفر دیگر پیش از حمله مرگبار به این پایگاه نظامی یک ویدئو تیراندازی را تماشا کرده بود. صدای آمریکا بخاطر پولهای سعودی از اسم بردن مهاجم و کشورش خجالت میکشه. فرد مهاجم عربستانی بوده. همانند حملات ۱۱ سپتامبر آنها هم عربستانی بودند مدیونی اگه ی وقت فکر کنی طرف اهل عربستان سعودی بودی خدای نکرده

اف‌بی‌آی: فرض بر تروریستی بودن حمله در پایگاه نیروی دریایی استاف‌بی‌آی می گوید بر این فرض است که حمله مرگبار روز چهارشنبه در یک پایگاه نیروی دریایی در ایالت فلوریدا تروریستی بود. تف به شرف نداشته کارکنان بی بی سی فارسی

آمریکا: ایران احتمالاً در حمله به پایگاه بلاد عراق نقش داشته است | DW | 07.12.2019پس از حمله به پایگاه هوایی بلد در عراق، یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریكا احتمال دست داشتن ایران دراین حمله را مطرح کرد. او همزمان تأکید کرد که واشنگتن در انتظار شواهد بیشتری است. ايران به هر كجا كه بر امنيت كشور خطر ايجاد كند حمله ميكند، از هيچ قدرتى هم واهمه ندارد.

تاکید ولی‌عهد سعودی بر آمادگی کشورش برای کمک در تحقیقات حادثه تیراندازی در فلوریداشاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی بامداد دوشنبه 9 دسامبر 2019 در گوه تو قیافش بابا جلاد بیشرف

بازداشت چند نظامی سعودی در آمریکا در پی تیراندازی مرگبار فلوریدادر پی تیراندازی مرگبار یک نظامی عربستانی در یکی از پایگاه های نیروی دریایی آمریکا در ایالت فلوریدا، مقامات امنیتی آمریکایی چند شهروند سعودی را برای بازجویی بازداشت کرده اند. الان ترامپ به اعضاي دولت ميگه تحريم جديد چي تو دست و بالتون دارين ضد ايران؟؟؟ RadicalMe13 وااااااا :/ حالا ایرانو تحریم میکنن باز

فوران آتشفشان در نیوزیلند تا کنون یک کشته و ده‌ها مفقود در پی داشته است🔺فوران آتشفشان در نیوزیلند تا کنون یک کشته و ده‌ها مفقود در پی داشته است ⚡️فوران یک آتشفشان در منطقه وایت آیلند نیوزیلند، تاکنون منجر به کشته شدن یک نفر و ناپدید شدن ده ها نفر شده که بیشتر آن‌ها گردشگران این منطقه بوده‌اند. برای خانواده های مصیبت زده متاسفم امیدوارم کشتن به حداقل برسه

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی در کاخ سفید رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ۱۷ آذر (۸ دسامبر) در ارتباط با تیراندازی مرگبار یک سرباز سعودی در پایگاه هوایی فلوریدا گفت، نتیجه نهایی تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) هنوز اعلام نشده، اما این تیراندازی به احتمال قوی با انگیزه‌ای تروریستی انجام گرفته است.نظرات بیشتر آذر ۱۵, ۱۳۹۸ داگ لمبرن، عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان: رژیم ایران پولی را که باید برای مردم ایران استفاده شود، صرف آتش‌‌افروزی در منطقه می‌کند داگ لِمبُرن؛ عضو جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان دیدگاهش را پیرامون مقابله با دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه، ضرورت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه تهران در شورای امنیت سازمان ملل متحد، همراهی با اعتراضات مردمی در ایران و مقابله با برنامه اتمی نظامی ایران مطرح کرد .Image caption پایگاه نیروی دریایی آمریکا در پنساکولا خانم روهاس در جریان کنفرانس خبری روز یکشنبه تقریبا هیچ جزییاتی از نتایج تحقیقات تا این مقطع ارائه نکرد.تصویری از پایگاه هوایی بلد در عراق دیوید شنکر، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاورنزدیک می‌گوید ایران احتمالأ در حمله به پایگاه هوایی بلد در عراق دست داشته است.

ریچل روخاس، سربازرس اف بی ای که هدایت تحقیقات را برعهده دارد، در این ارتباط تصریح کرد: «مهم‌ترین هدف پلیس فدرال روشن ساختن این نکته است که آیا این عامل این تیراندازی به تنهایی و انفرادی عمل کرده یا اینکه او جزیی از شبکه‌ای بزرگ‌تر بوده است». او افزود: «تا به این لحظه ما گمان می‌کنیم که او به شکل انفرادی دست به این تیراندازی زده و انگیزه‌های او نیز تروریستی بوده است. متن کامل این گفت‌و‌گو را در زیر بخوانید: پرسش: مقامات پنتاگون تایید کرده‌اند که نیروی دریایی آمریکا یک شناور حامل تسلیحات را، که از ایران می‌آمد و به سوی حوثی‌ها در حرکت بود، در دریای عرب توقیف کرده‌اند. این به ما اجازه می‌دهد که برای تحقیقات خود از ابزار و امکانات بیشتری استفاده کنیم. رسانه های آمریکایی همچنین به نقل از یک مقام ناشناس گزارش داده اند که شمرانی پیشتر در طول هفته گذشته ویدئوهایی از کشتارهای جمعی را به دیگران نشان داده بود. اما بسیاری از پرسش‌ها هنوز بی‌پاسخ مانده‌اند». رژیم ایران شورشیان حوثی یمن را مسلح می‌کند و در شبه جزیره عربی بی‌ثباتی و آشوب به راه می‌اندازد. به گفته سربازرس اف بی ای این تحقیقات مسلتزم وقت و صبوری است. دیوید شنکر به خبرنگاران گفته است که آمریکا در انتظار شواهد بیشتری است، اما اگر حوادث اخیر را در نظر بگیریم"احتمالاً ایران پشت این حمله بوده است.

در حال حاضر کارکنان پایگاه و همچنین دوستان و هم‌دوره‌ای‌های عامل حمله مورد پرس‌وجو و بازجویی قرار دارند، تا از این طریق جزییات بیشتری برای کشف حقیقت به دست آید. من دیده‌ام که روی لاشه برخی از موشک‌های منفجرشده عباراتی به زبان فارسی نوشته شده است و آنها بی‌تردید از ایران آمده‌‌اند. به گفته مقام های آمریکایی هم اکنون حدود ۲۰۰ دانشجوی بین المللی در برنامه های آموزشی این مرکز شرکت دارند. شماری از پرسش‌شوندگان شهروند عربستان سعودی هستند. ریچل روخاس در این ارتباط تأکید کرد که هیچکس در جریان این پرس‌وجوها و تحقیقات بازداشت نشده است. او همچنین بدون ارائه جزئیات بیشتر گفته که نسبت به پیامدهای بالقوه چنین اقدامی، به ایران هشدار شدیداللحنی داده است. رسانه‌ها پیشتر از بازداشت شش شهروند عربستان سعودی خبر داده بودند. حق نشر عکس. پایگاه هوایی فلوریدا یک سرباز دانشجوی نیروی هوایی عربستان سعودی روز جمعه گذشته (۱۵ آذر / ۶ دسامبر) در پایگاه هوایی فلوریدا با تیراندازی سه نفر را کشت و دست کم هفت نفر را زخمی کرد. به نظر من، اگر ایران اموالی مانند کشتی‌ها یا تاسیسات نفتی یکی از دوستان یا هم‌‌پیمانان ما را منهدم کند، ما باید واکنش بسیار شدیدی نشان دهیم و به هم‌پیمانان‌مان کمک کنیم. او به خبرنگاران گفت: «ایرانی‌ها اغلب هنگامی که احساس فشار می‌کنند دست به اقدامات تهاجمی می‌زنند.

او خود به ضرب گلوله مأموران امنیتی این پایگاه کشته شد. این سرباز ۲۱ ساله برای انجام دوره‌ای آموزشی در پایگاه هوایی فلوریدا به سر می‌برد. وقتی ایران چندی پیش پهپاد غیرمسلح و بدون سرنشین ما را سرنگون کرد، ما هیچ‌گونه واکنش نظامی قهرآمیزی انجام ندادیم. او با استفاده از اسلحه‌ای دستی در یکی از اتاق‌های کارآموزی دست به تیراندازی زد، علیرغم آنکه حمل اسلحه در آن محوطه ممنوع بود. مقامات آمریکا طی دو روز گذشته نام عامل این تیراندازی و همچنین سه سربازی را که در جریان آن کشته شدند، منتشر کردند. هرچند شاید برخی ملاحظات دیگر نیز در میان بود. به گفته وزیر دفاع آمریکا هر سه سرباز آمریکایی بوده‌اند. در حالیکه آمریکا و متحدان این کشور ایران را مسئول این حملات می‌دانند، تهران هرگونه دخالت در این حملات را رد می‌کند.

"ابراز انزجار" ملک سلمان ملک سلمان، پادشاه عربستان پس از تیراندازی مرگبار در تماسی تلفنی از رئیس جمهوری آمریکا دلجویی کرده بود. رژیم ایران شورشیان حوثی یمن را مسلح می‌کند و در شبه جزیره عربی بی‌ثباتی و آشوب به راه می‌اندازد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه‌شب (۱۵ آذر / ۶ دسامبر) در پیامی توئیتری از تماس تلفنی  پادشاه عربستان درباره حادثه تیراندازی در پایگاه هوایی ایالت فلوریدا خبر داده بود. ترامپ در پیام توئیتری خود نوشت: «سلمان پادشاه عربستان لحظاتی پیش تماس گرفت تا تسلیت صمیمانه و همدردی خود را با خانواده‌ها و دوستان نظامیانی که در حمله پایگاه هوایی پنساکولا در فلوریدا کشته و زخمی شدند، ابراز کند». پرسش: وزیر خارجه پمپئو بارها به اعضای شورای امنیت سازمان ملل هشدار داده و گفته است که تحریم تسلیحاتی ایران بنا بر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، در اکتبر سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد و پس از آن ایران می‌تواند بار دیگر، به ویژه از روسیه و چین، اسلحه بخرد. ملک سلمان در گفت‌وگوی خود با ترامپ همچنین گفته بود که مردم کشورش"به شدت از اقدام وحشیانه عامل تیراندازی خشمگین هستند و این فرد به هیچ شکل و نحوی نماینده احساسات مردم عربستان که دوستدار مردم آمریکا هستند، نیست". در همین زمینه: . من فکر می‌کنم که شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند تا رژیم ایران نتواند راهی برای خرید اسلحه، مثلا از روسیه، پیدا کند.