' بازرس وزارت خارجه آمریکا در پرونده سحرنوروززاده، خواستار برخورد انضباطی با برایان هوک می‌شود'

14/09/2019 05:51:00 ب.ظ

' بازرس وزارت خارجه آمریکا در پرونده سحرنوروززاده، خواستار برخورد انضباطی با برایان هوک می‌شود'

' بازرس وزارت خارجه آمریکا در پرونده سحرنوروززاده، خواستار برخورد انضباطی با برایان هوک می‌شود'

بازرس وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که در هفته های آینده منتشر می‌شود، تصمیم دارد خواستار برخورد انضباطی با برایان هوک، هماهنگ کننده سیاست آمریکا در برابر ایران شود. این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی آقای هوک و چند مدیر دیگر دولت ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست.

پنجره همرسانی را ببندیدبازرس وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که در هفته های آینده منتشر می‌شود، تصمیم دارد خواستار برخورد انضباطی با برایان هوک، هماهنگ کننده سیاست آمریکا در برابر ایران شود.این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی آقای هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست.

این مدیران متهم شده‌اند که به خاطر تصور تعلق خاطر کارمندان به سیاست های دولت باراک اوباما و نژاد/تبار دیپلماتها، آنها را مورد تبعیض قرار دادند و پیگیر انتقال یا اخراج آنها بوده‌اند.یک منبع مطلع که خواست نامش فاش نشود و با نتیجه‌گیری‌های این گزارش آشناست، در گفتگوی اختصاصی با بی بی سی فارسی گفت در یافته های بازرس آمده که انتقال یکی از کارمندان ارشد، سحر نوروززاده، نقض صریح آیین نامه های وزارت خارجه آمریکا از سوی برایان هوک محسوب می‌شود و سبب این تصمیم او تصوری است که از دیدگاه های سیاسی خانم نوروززاده و تبار ایرانی اش داشته.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

وزارت خارجه آمریکا: محموله آدریان دریا در سوریه تخلیه شده استسخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که نفتکش آدریان دریا-۱ حامل نفت خام ایران محموله خود را در سوریه تخلیه کرده است. وی همچنین موضع ایالات متحده در مورد ملاقات رئیسان جمهوری ایران و آمریکا را شرح داده و دولت ایران را به خاطر خودسوزی و درگذشت 'دختر آبی' محکوم دانسته است.

آمریکا: دلایل کافی در دست داریم که محموله نفتکش ایرانی آدریان دریا1 در سوریه تخلیه شدوزارت خارجه آمریکا در بیانیه گفته است، واشينگتن دلایل کافی در دست دارد که ثابت می‌کند نفتکش ایرانی شده که شده هر گوهی میخوان بخورن، بخورن کسی مانع نیست

سفارت آمریکا در آنکارا حمله تروریستی در دیاربکر را محکوم کردسفارت آمریکا در آنکارا حمله تروریستی علیه غیرنظامیان در استان دیاربکر ترکیه را محکوم کرده و خواستار پایان این حملات شد. - خبرگزاری آناتولی

وزیر خارجه روسیه: جنگ در سوریه پایان یافتسرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه جمعه 13 سپتامبر 2019 گفت، به استثای برخی مناطق پرتنش، جنگ در سوریه یازده سال سنی کشی پایان یافت روی خون میلیون ها انسان نمیشه حکومت کرد بدون شک در همین روزها جوری کله پا میشی بشار که خودت هم خبردار نشی درست مثله هیتلر نازی

جسد فردی مفقود در آمریکا بعد از 22 سال با کمک گوگل‌ارت پیدا شدجسد فردی مفقود در ایالت فلوریدای آمریکا بعد از 22 سال با کمک 'گوگل ارت' از داخل خودرویش که داخل دریاچه سقوط کرده بود، پیدا شد. - خبرگزاری آناتولی

ابراز تاسف سازمان ملل از تصمیم دیوان عالی آمریکا در ایجاد محدودیت‌های پناهندگیآژانس پناهندگان سازمان ملل از رای دادگاه عالی آمریکا مبنی بر ایجاد محدودیت در درخواست‌های پناهندگی در مرز مکزیک ابراز تاسف کرده است. دیوان عالی آمریکا، طرح‌های دونالد ترامپ را برای اعمال محدودیت بسیار شدید در مورد افرادی که قصد پناهندگی دارند، پذیرفت.

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید بازرس وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که در هفته های آینده منتشر می‌شود، تصمیم دارد خواستار برخورد انضباطی با برایان هوک، هماهنگ کننده سیاست آمریکا در برابر ایران شود.Image caption سخنگوی وزارت خارجه آمریکا"رژیم ایران" را به"دروغگویی" متهم کرده است مورگان اورتاگوس تصریح کرد که نفت آدریان دریا ۱ به سوریه تحویل شده و گفت:"موضوعی که به شدت نگران کننده است اینکه دقیقا می‌دانیم که رژیم اسد این نفت را به چه منظوری می‌خواهد: برای استفاده از آن در کشتار مردم سوریه.«آدریان دریا1»محموله نفتی خود را در سوریه تخلیه کرده است.سفارت آمریکا در آنکارا حمله تروریستی علیه غیرنظامیان در استان دیاربکر ترکیه را محکوم کرده و خواستار پایان این حملات شد.

این گزارش نتیجه تحقیقات چندین ماهه درباره اتهام انتقام گیری سیاسی آقای هوک و چند مدیر دیگر دولت دونالد ترامپ از چند کارمند و دیپلمات وزارت خارجه آمریکاست. این مدیران متهم شده‌اند که به خاطر تصور تعلق خاطر کارمندان به سیاست های دولت باراک اوباما و نژاد/تبار دیپلماتها، آنها را مورد تبعیض قرار دادند و پیگیر انتقال یا اخراج آنها بوده‌اند." سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در همین نشست خبری به موضوع مذاکره کشورش با ا یران نیز پرداخت و یادآور شد که"وزیر خارجه بیش از یک سال پیش، دوازده خواسته را مطرح کرد که رژیم ایران باید برای بازگشت به جامعه ملل آنها را برآورده کند. یک منبع مطلع که خواست نامش فاش نشود و با نتیجه‌گیری‌های این گزارش آشناست، در گفتگوی اختصاصی با بی بی سی فارسی گفت در یافته های بازرس آمده که انتقال یکی از کارمندان ارشد، سحر نوروززاده، نقض صریح آیین نامه های وزارت خارجه آمریکا از سوی برایان هوک محسوب می‌شود و سبب این تصمیم او تصوری است که از دیدگاه های سیاسی خانم نوروززاده و تبار ایرانی اش داشته. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سئوالی در مورد محل کنونی نفتکش آدریان دریا 1 گفت، این هفته گزارش‌هایی به دست آمریکا رسید که نشان می‌دهد، نفتکش در نزدیکی سواحل سوریه لنگر انداخته بود و همانطوری که قبلا گفته بودیم، مقصد نفتکش از اول سوریه بوده است. در یکی از ایمیل های رد و بدل شده میان جولی هالر، مقام ارشد دولت ترامپ در وزارت خارجه آمریکا و برایان هوک، خانم هالر به غلط، نوشته بود خانم نوروززاده متولد ایران است. در مورد احتمال ملاقات رئیسان جمهوری آمریکا و ایران، خانم اورتاگوس گفت که رئیس جمهوری آمریکا بارها گفته است که"همیشه آماده ملاقات و مذاکره با هرکس، از جمله [حسن] روحانی در مورد رفتار بی‌ثبات ساز رژیم در منطقه، برنامه موشکی بالستیکی و حرکت به سوی دستیابی به اسلحه اتمی است. او همچنین گفته بود شنیده است که سحر نوروززاده در پی پیروزی ترامپ گریسته است. به خانواده‌های قربانیان این حمله تسلیت گفته و برای مجروحان طلب شفا می کنیم، خواهان پایان یافتن این حملات منفور هستیم".

آقای هوک در نهایت خانم نوروززاده را زودتر از موعد از اداره‌ای که در آن کار می کرد منتقل کرد." خانم اورتاگوس در عین حال تاکید کرد که"تا کنون وزیر خارجه در مورد فرصت مشخصی در قبال ایران نظری ابراز نکرده و در واقع، همین امروز آقای مونچین، وزیر بازرگانی، و آقای پومپئو وزیر خارجه بر ادامه کارزار حداکثر فشار تاکید نهادند. این توقیف 45 روز طول کشید تا اینکه این نفتکش پس از تعهدات کتبی ایران که نفت آن را به سوریه انتقال ندهد با حکم دادگاهی در جبل‌الطارق آزاد شد. او در ایمیلی دیگر لیستی از کارمندان وزارت خارجه را با عناوینی چون دردسرساز و خائن به تیم (ترامپ) در برابر اسمشان، تهیه کرده بود. این دومین بخش از گزارش بازرس وزارت خارجه در مورد تبعیض علیه بعضی کارمندان این وزارت‌خانه از سوی مدیران منصوب آقای ترامپ است.com Image caption توییتر وزارت خارجه آمریکا و"نقشه تنها کشوری در جهان که زنان را از حضور در ورزشگاه‌ها منع می‌کند" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بخشی از همین نشست خبری به ماجرای خودسوزی و درگذشت سحر خدایاری در ارتباط با ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها هم پراخت. بازرس وزارت خارجه در بخش اول گزارش خود که یک ماه پیش منتشر شد از آزار و اذیت کارمندان و دیپلماتهایی که نسبت به وفاداریشان به سیاست‌های دولت ترامپ شک وجود داشته خبر داد. پس از آن آمریکا نسبت به پذیرش این نفت‌‌کش به سایر کشورها هشدار داد. پیش از این، رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان آمریکا هم پس از انتشار ایمیلهای آقای هوک و خانم هالر درباره سحر نوروززاده، در نامه به مایک پومپئو، وزیر خارجه، نسبت به برخوردهای سیاسی با کارمندان به خاطر تبار یا اعتقادات سیاسی آنها شدیدا ابراز نگرانی کرد و خبر از تحقیق و تفحص مستقل مجلس نمایندگان داده بود." وی با اشاره به انقلاب اسلامی، گفت"برخلاف وعده‌های انقلاب در ایجاد مورد جامعه‌ای بهتر، اوباش در تهران همواره زنان، اقلیت‌ها، مدافعان حقوق بشر را هدف تهاجم قرار داده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در زمان انتشار ایمیل ها این اتهام‌ها را رد کرد و جا به جایی کارمندان را روند عادی انتقال‌های درون سازمانی خواند. اما بخش اول گزارش بازرس و بخش دوم آن که منبع مطلع بخش هایی از آن را با بی‌بی‌سی فارسی در میان گذاشت تاکید دارد این انتقال ها سیاسی بوده است." خانم اورتاگوس افزود:"ما امروز یاد او را گرامی می‌داریم و از حق خدادادی زنان ایران حمایت می‌کنیم زیرا هیچکس نباید به خاطر حضور در یک گردهمایی ورزشی با تبعیض و حبس مواجه شود. هیچ کشوری از کشورهایی که ذکر سدند حاضر به خرید این محموله نشدند و در نهایت ایران مجبور به تخلیه این محموله در سوریه شد. سخنگوی این وزارتخانه به پرسش‌های بی‌بی‌سی فارسی در مورد یافته های بخش دوم گزارش پاسخ نداد. سحر نوروززاده هم در واکنش گفت پس از انتشار رسمی گزارش با رسانه‌ها گفتگو خواهد کرد. موضوعات مرتبط. موضوعات مرتبط .