'وضعیت اینترنت در ایران می‌تواند بدتراز چین و کره شمالی شود' | DW | 27.11.2019

06/09/1398 04:40 ب.ظ

به گفته اکثر کارشناسان، قطع یک هفته‌ای اینترنت در ایران، تقریبا بی‌سابقه بوده و مورد مشابهی در دنیا نداشته است. ایران به سوی کدام الگو پیش می‌رود: کره شمالی یا چین؟ امیر رشیدی در این باره با دویچه‌وله گفت‌وگو کرده است.

به گفته اکثر کارشناسان، قطع یک هفته‌ای اینترنت در ایران، تقریبا بی‌سابقه بوده و مورد مشابهی در دنیا نداشته است. ایران به سوی کدام الگو پیش می‌رود: کره شمالی یا چین؟ امیر رشیدی در این باره با دویچه‌وله گفت‌وگو کرده است. وصل مجدد اینترنت از روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان با سرعتی اندک آغاز شد و روز شنبه دوم آذر اینترنت ثابت و خانگی در اکثر استان‌های ایران مجددا وصل شد، هرچند با اختلال.

تا زمان تنظیم این گزارش (بعدازظهر روز چهارشنبه ۶ آذر) اینترنت موبایل‌ها در اکثر مناطق ایران همچنان قطع است. در جلسه‌ای که در شورای امنیت کشور در همین ساعات برگزار شد، اعلام شد که اینترنت موبایل در استان تهران و هشت استان دیگر وصل شده است.آنچه که اما این روزها بسیار موجب نگرانی مردم داخل ایران و نیز ایرانیان خارج از کشور است، زمزمه‌هایی در این باره است که حکومت ایران قصد دارد قطع اینترنت ایران را به نوعی دائمی کند.

صحبت از تهیه"لیست سفید" است بدین معنا که ادارات، دانشگاه‌ها، رسانه‌ها، موسسات و نهادها لیستی از سایت‌های مورد نیازشان را به دولت اعلام می‌کنند. پس از بررسی، ارتباط با برخی از این سایت‌ها ممکن و بقیه سایت‌ها قطع خواهد شد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

اگه همه کشورهای دنیا ، ملت ایران رو حمایت کنن و جمهوری اسلامی رو تحریم ، به سوی ازادی .

اینترنت برخی از مشترکین تلفن همراه پس از 11 روز در ایران وصل شداینترنت برخی از مشترکین تلفن همراه پس از 11 روز در ایران وصل شد

خالق شبکه جهانی وب به قطع اینترنت در ایران واکنش نشان دادتیم برنرزلی، خالق شبکه جهانی وب با انتقاد از قطع اینترنت گفت حکومت ایران اکنون به نماد بالکانیزه کردن اینترنت در جهان تبدیل شده است. خاک بر سر اروپاییان که هیچ واکنش مناسبی نشان ندادند مخصوصا اتحادیه اروپا که بایستی این رژیم را تحریم می کرد. به تمام انسانهای خوب و صداقت پیشه تمامی صفحات سران رژیم را قطع کنید تا مردم ایران زمین بدانند که شماها فقط حرف نمیزنید و عمل میکنید همین حالا اگر ریگی در کفش ندارید وگرنه پوچ و تو خالی است حرف مفت زدن فایده نداره،عمل کنید،با حمایت های پنهانی از رژیم ضد محیط زیستی،ضد بشری دست بردارید،پشیمون میشید. ShameOnEU

اعتراض برندگان صلح نوبل به سرکوب و قطعی اینترنت در ایران | DW | 26.11.2019پنج تن از برندگان جایزه صلح نوبل از جمله شیرین عبادی، لیمبا‌ز گبوی، توکل کرمان به سرکوب مردم و قطعی اینترنت اعتراض کردند. برندگان صلح نوبل خواستار پایان دادن به کشتار، دستگیری‌ها و رفع محدودیت اینترنت در ایران شدند. اروپا پس کدوم گوریه، گوترز سازمان ملل چرا خفه خون گرفته

ادامه اختلال شدید اینترنت ثابت در ایران و قطعی اینترنت موبایلدر حالی که مقامات حکومت ایران از رفع محدودیت‌های اینترنتی خبر داده‌اند، گزارش‌ها از داخل کشور حاکی از ادامه اختلال شدید اینترنت ثابت و خانگی و قطع تقریبا سراسری اینترنت موبایل است. ما هنوز تو خوزستان(اهواز) هیچ اینترنتی نداریم! نه خانگی نه موبایل

آخرین وضعیت اتصال کاربران به اینترنت در ایرانآخرین خبرها از اتصال به اینترنت حاکی از آن است که به جز پنج استان، اینترنت ثابت در تمامی کشور برقرار شده و اینترنت همراه نیز در ۱۰ استان متصل شده، البته هنوز خبری درباره زمان اتصال تمامی استان‌ها به اینترنت ثابت و همراه اعلام نشده است. جلسه برگذار شد؟ مادر جنده های لاشی همش دروغه

در پی گرانی نرخ بنزین در ایران؛ اورژانس کشور: با بنزین ۳هزارتومانی دچار مشکل می شویم🔺در پی گرانی نرخ بنزین در ایران؛ اورژانس کشور: با بنزین ۳هزارتومانی دچار مشکل می شویم ⚡️گرانی بنزین که اعتراضات گسترده مردمی را به همراه داشت حالا انتقاد اورژانس را هم در پی داشته است به طوری که اورژانس می گویند با بنزین ۳هزارتومانی دچار مشکل می شود. AdamJohnson117 جاوید شاه جاوید باد شاهزاده رضا پهلوی زنده باد مشروطه

تنها یک روز پس از شروع اعتراضات مردمی در ایران که با افزایش ناگهانی و شبانه قیمت بنزین در روز جمعه ۲۴ آبان آغاز شد، اتصال ایران به شبکه جهانی اینترنت از شنبه شب ۲۵ آبان تا ۹۵ درصد قطع شد.

وصل مجدد اینترنت از روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان با سرعتی اندک آغاز شد و روز شنبه دوم آذر اینترنت ثابت و خانگی در اکثر استان‌های ایران مجددا وصل شد، هرچند با اختلال.

تا زمان تنظیم این گزارش (بعدازظهر روز چهارشنبه ۶ آذر) اینترنت موبایل‌ها در اکثر مناطق ایران همچنان قطع است. در جلسه‌ای که در شورای امنیت کشور در همین ساعات برگزار شد، اعلام شد که اینترنت موبایل در استان تهران و هشت استان دیگر وصل شده است.آنچه که اما این روزها بسیار موجب نگرانی مردم داخل ایران و نیز ایرانیان خارج از کشور است، زمزمه‌هایی در این باره است که حکومت ایران قصد دارد قطع اینترنت ایران را به نوعی دائمی کند.

صحبت از تهیه"لیست سفید" است بدین معنا که ادارات، دانشگاه‌ها، رسانه‌ها، موسسات و نهادها لیستی از سایت‌های مورد نیازشان را به دولت اعلام می‌کنند. پس از بررسی، ارتباط با برخی از این سایت‌ها ممکن و بقیه سایت‌ها قطع خواهد شد.

چقدر این امکان وجود دارد؟ حکومت ایران تا چه اندازه حاضر است برای این کار سرمایه‌گذاری کند؟ در این صورت وضعیت اینترنت ایران شبیه چه کشوری خواهد شد؛ چین یا کره شمالی؟12:00امیر رشیدی کارشناس اینترنت در کمپین بین‌المللی حقوق بشر می‌گوید چهار فاکتور در مورد ایران وجود دارد که این کشور را از تمامی کشورهای دیگر متمایز می‌کند: «فاکتور اول این است که ایران جزو معدود کشورهایی در دنیاست که در آن فقط و فقط یک درگاه اینترنت وجود دارد که دولت آن را کنترل می‌کند. فاکتور دوم زیر ساخت اینترنت ملی است که به وجود آورده‌اند. فاکتور سوم مجموعه قوانین و سیاست‌هایی است که برای این زیرساخت به وجود آورده‌اند و فاکتور چهارم تحریم‌های تکنولوژی است که آمریکا اعمال کرده و باعث می‌شود افراد مجبور ‌شوند علیرغم میل باطنی‌شان از این زیرساخت داخلی استفاده کنند.»

با توجه به این چهار فاکتور امیر رشیدی"بعید می‌‌‌‌‌‌داند" کشوری در دنیا در حال حاضر وضعیتی مشابه ایران از نظر اینترنت داشته باشد.

این کارشناس که از اصطلاح"کشیدن دیوار" به دور اینترنت ایران استفاده می‌کند، می‌گوید: «این ایده از زمان احمدی‌نژاد مطرح شد اما احمدی‌نژاد از نظر تکنیکی آن را عملی نکرد. حسن روحانی اما با نگاه امنیتی‌ای که به اینترنت داشت این دیوار را به وجود آورده است و تنها برخی درگاه‌ها را باز گذاشته که آنها هم به شدت کنترل می‌شوند.»

امیر رشیدی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران از نظر دسترسی به اینترنت به سمت مدل کره شمالی می‌رود یا چین، می‌گوید: «تا پیش از این الگوی ایران یک الگوی چینی بود یعنی سعی می‌کردند سرویس‌های ایرانی به وجود بیاورند مثل چین که مثلا پیام‌رسان وی چت را دارد که به شدت از سوی دولت کنترل و سانسور می‌شود... ایران هنوز هم تلاش دارد که چنین سرویس‌هایی را به وجود بیاورد اما فاکتورهایی را که گفتم در کمتر کشوری می‌توانیم ببینیم. در مجموع با این شرایطی که الان به وجود آورده‌اند من می‌توانم بگویم یک چیزی بین مدل کره شمالی و چین است، شاید به نوعی بدتر از این دو کشور هم بشود در نظر گفت.»هرچند شورای امنیت کشور (شاک) اعلام کرده که اینترنت موبایل در استان تهران و هشت استان دیگر وصل شده اما همچنان در سایر استان‌ها اینترنت موبایل‌ها قطع است.

امیر رشیدی می‌گوید با توجه به پرتابل بودن موبایل، قطعی اینترنت موبایل از نظر امنیتی برای حکومت ایران بسیار مهم است چرا که اولا اینترنت موبایل بسیار پرسرعت‌تر از اینترنت خانگی است و از سوی دیگر تنها با اینترنت پرتابل است که می‌توان فوری و حتی زنده فیلم و عکس از وقایع ارسال کرد.

این کارشناس اینترنت می‌گوید حتی وجود اختلال در اینترنت‌های خانگی نیز ناشی از نگاه امنیتی حاکمیت است و نه مشکل فنی و تکنیکی. در حقیقت به عقیده امیر رشیدی شورای امنیت کشور در حال تصمیم‌گیری برای این است که چه زمانی اینترنت به طور کامل وصل شود.این هفته کنفرانس مجمع مدیریت اینترنت سازمان ملل در برلین برپاست. امیر رشیدی قرار است در یکی از پنل‌های این مجمع در روز پنج‌شنبه ۲۸ نوامبر (۷ آذر) شرکت کند. او می‌گوید قرار است در این پنل درباره وضعیت بسیار خاص اینترنت در ایران و قطع یک هفته‌ای آن صحبت شود.

از او می‌پرسیم آیا ممکن است نتیجه این نشست این باشد که بار بعدی قطع اینترنت در ایران، جهان بتواند کاری برای ایرانیان بکند؟ او می‌گوید: «راه حل فوری و آنی وجود ندارد اما از قبال همین بحث‌ها و بررسی‌ها شاید بشود در بلند مدت راه‌حل‌هایی را برای این موضوع پیدا کرد.»