'نطق پیروزی' بایدن و وعده شکایت قضایی ترامپ | DW | 07.11.2020

17/08/1399 06:29 ب.ظ

جو بایدن ذهنیت شهروندان این کشور را برای ریاست‌جمهوری خود آماده می‌کند. او آمریکایی‌ها را به وحدت فراخواند و گفت زمان آن فرارسیده که به عنوان یک ملت همبسته شویم تا رستگار گردیم. دونالد ترامپ می‌گوید تسلیم نمی‌شود.

قرار بود این سخنرانی به مناسبت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایراد شود، اما جو بایدن، کاندیدای حزب دموکرات آمریکا این نطق را در شامگاه جمعه ۶ نوامبر (۱۶ آبان) در ویلمینگتون واقع در ایالت دلاور ایراد کرد.

بر اساس داده‌های موسسه تحقیقاتی"ادیسون ریسرچ"، بایدن در ایالت جورجیا که از پایگاه‌های جمهوری‌خواهان است، گام به گام از رقیب خود دونالد ترامپ پیشی می‌گیرد. او در ایالت پنسیلوانیا که نتایج آرا می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد نیز پیشتاز است.

اما شمارش آرا به کندی پیش می‌رود. هنوز مشخص نیست چه زمان نتیجه قطعی انتخابات سه‌شنبه گذشته اعلام خواهد شد. یک علت عمده این تأخیر مشارکت بالای شهروندان آمریکا از طریق آرای پستی است. به دلیل پاندمی کرونا، بسیاری از شهروندان آمریکا مایل نبوده‌اند شخصا در حوزه‌های انتخاباتی حضور یابند و مدت زیادی در صف‌های طولانی در انتظار بایستند.

بایدن در سخنان خود گفت که در پایان این انتخابات او روی ۳۰۰ رأی الکتُرال حساب می‌کند؛ و مخاطبان خود را به بردباری فراخواند و به آنها قول داد که: «رأی شما شمرده خواهد شد.» او اجازه نخواهد داد که کسی مانع از شمارش کامل آرا شود. او ابراز امیدواری کرد که روز شنبه بار دیگر در برابر هوادارانش سخن بگوید، و احتمالا به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا. headtopics.com

👎

در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ"سرقت را متوقف کنید" طرفداران دونالد ترامپ شهروندان آمریکا را برای روز شنبه ۷ نوامبر (۱۷ آبان) به شرکت در اجتماعات اعتراضی در ۶۰ شهر در شش ایالتی فراخوانده‌اند که در آنها شمارش آرا در جریان است و آرای دو رقیب انتخاباتی شانه به شانه هم افزایش می‌یابند، از جمله ایالت‌های میشیگان و ویسکانسن که بایدن در آنها پیروز شده است.

بر اساس نظرسنجی‌ها، بیشتر طرفداران دموکرات‌ها بوده‌اند که از امکان رأی‌گیری پستی و تحویل پیش از موعد آرا استفاده کرده‌اند. همین امر توضیح‌دهنده آن است که چرا در ایالت پنسیلوانیا آرای ترامپ در روز انتخابات از بایدن پیشی گرفت، اما در روزهای بعد، پس از شمارش آرای پستی، بایدن جلو افتاد. زیرا طرفداران ترامپ مستقیما در روز رأی‌گیری آرای خود را تحویل داده بودند و شمارش آن سریع‌تر صورت گرفته بود.

ادامه مطلب:
dw_persian »