حمله به سفارت اسرائیل, انفجار در نطنز, موساد

حمله به سفارت اسرائیل, انفجار در نطنز

'موساد طرح چند حمله ایران به سفارت‌خانه‌های اسرائیل را خنثی کرده است' | DW | 07.07.2020

یک شبکه تلویزیونی در اسرائیل گزارش داده که موساد طرح حملاتی از سوی ایران به سفارتخانه‌های اسرائیل در چندین کشور اروپایی و دیگر مناطق دنیا را خنثی کرده است.

07/07/2020 03:28:00 ب.ظ

یک شبکه تلویزیونی در اسرائیل گزارش داده که موساد طرح حملاتی از سوی ایران به سفارتخانه‌های اسرائیل در چندین کشور اروپایی و دیگر مناطق دنیا را خنثی کرده است.

یک شبکه تلویزیونی در اسرائیل گزارش داده که موساد طرح حملاتی از سوی ایران به سفارتخانه‌های اسرائیل در چندین کشور اروپایی و دیگر مناطق دنیا را خنثی کرده است.

شبکه تلویزیونی"کانال ۱۲" اسرائیل گزارش داده که موساد، سازمان جاسوسی اسرائيل چندین حمله برنامه‌ریزی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران علیه سفارت‌خانه‌های اسرائیل در اروپا و سایر نقاط دنیا را خنثی کرده است.گزارشگر این کانال تلویزیونی گفته به دلیل سری بودن این عملیات نمی‌تواند جزییات بیشتری از آن را فاش کند. در این گزارش اما ادعا شده که کشورهایی  که هدف این حملات بوده‌اند با موساد همکاری کرده‌اند اما نام این کشورها مخفی می‌ماند.

انبار نفت شهران؛ بمب بالقوه در بافت مسکونی | DW | 06.08.2020 اعتراض سازمان عفو بین الملل به اعدام مصطفی صالحی: جمهوری اسلامی به دنبال انتقام جویی است آلبوم عکس؛ رقابت‌های انتخابی دوچرخه‌سواری دختران در بامیان - BBC News فارسی

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدبر اساس این گزارش ایران و گروه مورد حمایتش، حزب‌الله لبنان، در سال ۲۰۱۲ نیز تلاش کردند تا به تعدادی از مراکز دیپلماتیک اسرائیل در هندوستان، گرجستان، تایلند و چند نقطه دیگر حمله کنند.این گزارش به حادثه اخیر نطنز نیز اشاره کرده و آن را"انفجار در تاسیسات اتمی نطنز" خوانده که"برنامه اتمی ایران را دو سال به عقب برده است". در این گزارش عنوان شده که"ناامیدی در ایران به سرعت در حال رشد است".

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدپیشتر نیویورک تایمز از قول یک مقام امنیتی خاورمیانه خبر داده بود که انفجار نطنز کار اسرائیل بوده است.در تازه‌ترین ابراز نظر مقام‌های ایرانی، علی ربیعی، سخنگوی دولت گفته است که"فرضیه‌های مربوط به علت حادثه از ابتدای وقوع به بررسی انجامیده و علت حادثه با اجماع نظر کارشناسان در حال تکمیل است." 

او با بیان این که اگر نتایج بررسی‌ها این باشد که دخالت خارجی باعث حادثه شده"به آن پاسخ متناسب  خواهیم داد"،  نگفت که واکنش‌ها از چه نوع خواهند بود. رسانه‌های اصولگرا در روزهای گذشته سناریوهای مختلفی را برای حمله و ضربه متقابل به اسرائیل مطرح کرده‌اند.

ربیعی تصریح کرده است که حادثه نظنز اخلالی در فعالیت‌های هسته‌ای ایران ایجاد نخواهد کرد. یک روز پیش‌تر بهروز کمالوندی از"خسارت سنگین مالی" حادثه سخن گفته بود و افزوده بود «در میان‌مدت ممکن است این حادثه کندی و یا وقفه‌ای در کار سازمان ایجاد کند اما حتماً با کار شبانه‌روزی و حمایت بخش‌های مختلف و تخصیص بودجه و امکانات و حمایت‌های سیاسی همه تلاشمان را خواهیم کرد که این وقفه را جبران کنیم.»

ادامه مطلب: DW فارسی »

دیدگاه: افزایش آمار سرقت‌اولی‌ها

از هر دو شهروندی که در سه ماه گذشته به جرم سرقت بازداشت شده‌اند یک نفرشان برای اولین بار دزدی کرده است. رئیس پلیس آگاهی تهران می‌گوید مشکلات اقتصادی، آمار دزدی‌های خرد و سرقت‌اولی‌ها را افزایش داده اس

انتقاد گزارشگر سازمان ملل از حمله پهپادی به خودروی قاسم سلیمانی | DW | 07.07.2020بنا بر ارزیابی گزارشگر ویژه سازمان ملل کشتن قاسم سلیمانی در حمله پهپادی آمریکا مغایر با حقوق بین‌الملل بوده است. در حمله پهپادی روز سوم ماه ژانویه به خودروی حامل سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، و نه نفر دیگر کشته شده بودند.

بحران کرونا؛ واتیکان هم به کسری بودجه دچار شده است | DW | 07.07.2020بخش عمده بودجه واتیکان از طریق بازدید مردم از موزه‌ها تامین می‌شود. حال آنکه کرونا باعث تعطیلی موزه‌های واتیکان شده است. افزون بر آن جنجال‌های برخاسته از سوء‌استفاده‌های جنسی و فساد نیز بر مشکلات مالی واتیکان افزوده است.

اوکراین: از ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت می‌کنیم | DW | 07.07.2020معاون وزیر خارجه اوکراین گفته کشورش پرونده سقوط هواپیمای مسافربری را دیر یا زود به دیوان بین‌المللی دادگستری خواهد برد. او گفته اوکراین چهار بار به ایران پیشنهاد مذاکره داده اما هیچ جوابی دریافت نکرده است.

اسرائیل برای رصد ایران ماهواره جاسوسی به فضا فرستاد | DW | 06.07.2020وزارت دفاع اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ساعات بامدادی روز دوشنبه ماهواره جاسوسی 'افق ۱۶' را برای کنترل بهتر فعالیت‌های ایران با موفقیت به فضا فرستاده است.

سرمربی استقلال: فوتبال ایران آلوده به 'دروغ و فریب‌کاری' است | DW | 06.07.2020برای بازیکنان استقلال وضع اسفناکی به وجود آمده است. سرمربی تیم معتقد است که مسئولان فدراسیون می‌خواهند با 'قلدربازی و بیانیه به هدفشان برسند'. او می‌گوید اعتراض آنها فقط به این خاطر است که در فدراسیون فوتبال نه عدالت اجرا می‌شود و نه اقتداری وجود دارد.

موج جدید کرونا در ایران؛ ۲۰۰ قربانی در یک شبانه‌روز | DW | 07.07.2020ایران یکی از مرگبارترین روزهای دوران کرونا را ثبت کرد. در شبانه‌روز گذشته ۲۰۰ تن جان خود را از دست دادند و بیش از دو هزار و ۶۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند. وزیر بهداشت از موج تازه‌ای از بیماری کووید۱۹ سخن گفته است.