'ملکه و کودتا'؛ پخش فیلمی درباره برکناری محمد مصدق از کانال ۴ بریتانیا

26/03/1399 04:07 ق.ظ

مستندی که یکشنبه شب از کانال ۴ بریتانیا پخش شد، نشان می دهد ملکه الیزابت بدون این که اطلاع داشته باشد، در تلاش برای سرنگون کردن دولت محمد مصدق، نقش داشته است. این مستند که ملکه و کودتا نام دارد، نشان می دهد اشتباه در انتقال یک پیام دیپلماتیک باعث شد سفیر آمریکا در تهران پیام نادرستی را به نقل از ملکه الیزابت به محمد رضا شاه منتقل کند.

مستندی که یکشنبه شب از کانال ۴ بریتانیا پخش شد، نشان می دهد ملکه الیزابت بدون این که اطلاع داشته باشد، در تلاش برای سرنگون کردن دولت محمد مصدق، نقش داشته است. این مستند که ملکه و کودتا نام دارد، نشان می دهد اشتباه در انتقال یک پیام دیپلماتیک باعث شد سفیر آمریکا در تهران پیام نادرستی را به نقل از ملکه الیزابت به محمد رضا شاه منتقل کند. ملکه الیزابت، محمد رضا شاه و پرنس فیلیپ همسر ملکه در سال ۱۳۳۸ مستندی که یکشنبه شب از کانال ۴ بریتانیا پخش شد، نشان می دهد ملکه الیزابت"بدون این که اطلاع داشته باشد،" در تلاش برای سرنگون کردن دولت محمد مصدق، نقش داشته است.

این مستند که ملکه و کودتا نام دارد، نشان می دهد اشتباه در انتقال یک پیام دیپلماتیک باعث شد سفیر آمریکا در تهران پیام نادرستی را به نقل از ملکه الیزابت به محمد رضا شاه منتقل کند. مستند ملکه و کودتا با استناد به تحقیقات دو محقق بریتانیایی بر روی اسناد وزارت امور خارجه آمریکا تولید شده است.

این مستند یکشنبه شب، یک روز پس از تولد رسمی ملکه الیزابت، از کانال ۴ بریتانیا پخش شد. رخدادهای مطرح شده در این مستند به ماه های پیش از برکناری محمد مصدق از نخست وزیری ایران در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اشاره دارد. headtopics.com

عجب گوز رو به شقیقه ربط میدین؟! عین مجله های زرد که میخوان مخاطب جمع کنند. اخه کجای این ویدیو نشون میده ملکه بریتانیا باعث این قضیه شده؟!!

اینا رو ول کنید یکم از شورشا فیلم بفرستید دلمون واشه. 😂😂😂😂😂

قابل توجه نوکران دست به سینه خارجی وداخلی

ادامه مطلب:
bbcpersian »

bbckalbasi 'او چند روز بعد پس از برکناری آقای مصدق به تهران برگشت.' آی جرج ارول کجائی، حتما توی قبرت داری می لرزی. ازین خیانت به زبان. ازین خیانت به حقیقت. ازین خیانت به تاریخ یک ملت نجیب و مظلوم. ازین فریبکاری. مصدق پارتی، ویراست دوران پساکرونا! ملکه به پهلوی دوم گفت: Stay home! اینچنین بود که مصدق و کاشانی نتوانستند با موشک «اسلام»، فضا را تسخیر کنند و میدان به دست »گاگارین کافر» افتاد!

کدوم کودتا؟ مصدق در ۲۶ مرداد حکم قانونی پادشاه را نپذیرفت و آورنده آن سرهنگ نصیری را دستگیر و بقیه از جمله سپهبد زاهدی متواری و مخفی شدند دو روز بعد .... مردم بستوه آمده از حکومت دیکتاتوری و ناکارآمد مصدق به خیابان‌ها آمدند و تمام RoyalFamily RoyalFamilyITNP PahlaviReza PahlaviLibrary ShahbanouFarah realDonaldTrump خطاب به عجوزه انگلیس و آن عشق محمد مصدق السلطنه آن خائن خبیث کودتاچی به کوری چشم تو و عواملت ما اعلی حضرت سیروس رضاشاه دوم پهلوی سوم را به ایران باز می گردانیم پاینده ایران جاویدشاه

ملكه بريتانيا بدون اينكه مطلع باشه!!در كودتا نقش داشته!!!!!! یک زمان با پول و رسانه میشد افکار رو منحرف کرد ولی حالا با یک رسانه هرزه و بدنامی مثل بی‌بی‌سی فقط میشه تعفن و دروغ پخش کرد امروز مردم واقعیت و عشق به پهلوی را از لابلای فریم‌ها و سطرها بیرون میکشند شماها جدا سالهاست دارید خودتون رو رسما جر میدین سر این قیام یا کودتا!! رسما شدید چهره زشت یک رسانه ...

ریدن به‌خودشون دوباره میخوان مصدقی ها و چپولی ها رو‌بیارن رو کار

قاضی «فراری» ایرانی در رومانی بازداشت شدمنصوری که در گذشته قاضی اجراییات شهرستان لواسانات و پیش از آن بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه این دادسرا بود، در سال ۱۳۹۸ از ایران خارج شد. اخوندان ایران؛ نصف جهان را کثیف ساخته است. بازداشت شدنش مبارک ،اصل اینه به کجا تحویل بدن ، به ایران بدن که از خداشه و کاری ندارن باهاش😎 همینکه الان بعد از اینکه آخوند غلامرضا_منصوری در معرض دستگیری است ج.ا یادش افتاده که یه پرونده مالی داره و باید برگرده ایران بررسی بشه. همین نشون میده که یارو ریگی به کفششه وگرنه آنکه حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟ منتظر محاکمه این تبهکار هستیم. درود بر ایرج_مصداقی

مصدق خودش استعفا کرد پادشاه هم پذیرفت ! این برکناری رو از کجا اوردید؟ یعنی ول کن نیستید! اینهمه تلاشی که برای جعل تاریخ ایران میکنید رو اگر در مورد جلوگیری از اپیدمی کرونا توی کشورتون کرده بودید اینهمه کشته نمیدادید! دیگه گند این موضوع و قهرمانهای پوشالیتون در امده🤮🤮🤮 MehdiJami حالا کودتا شد برکناری

bbckalbasi مزخرف بود وقتی از یه چریک فدایی به نام‌ فرخ نگهدار به عنوان مرجع و تاریخ نگار استفاده میشه خودتون تا ته قضیه رو دیگه بخونید🤐 حتما ملکه سال ۵۷ هم به طور اتفاقی به شاه پیام داده که ایران رو ترک کن !!! بی بی سی همیشه برای مسائل پیچیده جوابهای ساده داره ، برای مسائل ساده جوابهای گمراه کننده باشه ما هم باور کردیم

دیدم و نقش کثیف ملکه ، ام آی فایو و آمریکا رو در کودتا و همچنین تحت فشار دادن شاه فقید رو برای غارت نفت ایران رو با تاسف مشاهده کردم. دوره جعل تاریخ گذشت، قرار نیست تاریخ ایران را جاسوس بیگانه بنویسد، عزل مصدق ملعون قانونی بود، همانطور که خودش یکسال پیشش با عزل قوام بر سر کار آمد. عملیات آژاکس در واقع برای کودتای ٢۵ مرداد مصدق علیه نظام پادشاهی بود که شکست خورد. در تاریخ به مصدق و خمینی آن پدر و پسر خواهد گفت.

تایید عمدی بودن آتش‌سوزی در برخی جنگل‌ها از سوی فرمانده ناجاتایید عمدی بودن آتش‌سوزی در برخی جنگل‌ها از سوی فرمانده ناجا سردار اشتری: در مورد حریق‌ها هم بخشی به صورت غیرعمد بوده و البته بعضی هم عمدی هم بود که در این خصوص تعدادی شناسایی و دستگیر شدند و ان‌شاءالله نتایج اقدامات به مردم اعلام می‌شود.

حجت الاسلام قمی: فضای مجازی رها شده است/ کل بودجه فرهنگی هزینه ساخت 300 کیلومتر بزرگراه استرئیس سازمان تبلیغات اسلامی: * فضای مجازی رها شده است * ۶۰ تا ۷۰ درصد این فضا در اختیار اینستاگرام است * عشق مثلثی، مربعی، خیانت و خشونت در این فضا عرضه می‌شود * ۵ آهنگ آخر یک خواننده ۱۹۸ میلیون بار دیده شده این یکی رو هم فیلتر کنید خیال همه رو راحت ! اینم میخاد تو شلوغی اختلاس کنه.. چقدر وقیحند مدعیان...!! داداش تو نگران مربع و مثلث نيستي تو نگران اين هستي كه دايره دوستان لو ميره

سه شرکت هواپیمایی بریتانیا به دلیل قرنطینه سختگیرانه از دولت شکایت کردندسه شرکت هواپیمایی در بیانیه مشترکی که نسخه‌ای از آن روز جمعه به دست یورونیوز رسید، این محدودیت را «ناکارآمد» توصیف كرده‌اند.

منع دسترسی به سایت‌های چند بانک از داخل ایران به خاطر تحریم‌های آمریکامنع دسترسی به سایت‌های چند بانک از داخل ایران به خاطر تحریم‌های آمریکا شماری از بانک‌های آمریکایی و انگلیسی امکان دسترسی به سایت‌های خود را به کاربران ایرانی نمی‌دهند. این که چیز جدیدی نیست

وزش باد شدید در برخی از مناطق کشوروزش باد شدید در برخی از مناطق کشور مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از وزش باد شدید طی دو روز آینده در برخی از استان‌ها خبر داد.

Image caption

ملکه الیزابت، محمد رضا شاه و پرنس فیلیپ همسر ملکه در سال ۱۳۳۸

مستندی که یکشنبه شب از کانال ۴ بریتانیا پخش شد، نشان می دهد ملکه الیزابت"بدون این که اطلاع داشته باشد،" در تلاش برای سرنگون کردن دولت محمد مصدق، نقش داشته است.

این مستند که ملکه و کودتا نام دارد، نشان می دهد اشتباه در انتقال یک پیام دیپلماتیک باعث شد سفیر آمریکا در تهران پیام نادرستی را به نقل از ملکه الیزابت به محمد رضا شاه منتقل کند.

مستند ملکه و کودتا با استناد به تحقیقات دو محقق بریتانیایی بر روی اسناد وزارت امور خارجه آمریکا تولید شده است.

این مستند یکشنبه شب، یک روز پس از تولد رسمی ملکه الیزابت، از کانال ۴ بریتانیا پخش شد.

رخدادهای مطرح شده در این مستند به ماه های پیش از برکناری محمد مصدق از نخست وزیری ایران در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اشاره دارد.

در آن دوران در پی ملی شدن صنعت نفت در ایران، روابط دیپلماتیک میان تهران و لندن پرتنش بود.

از سوی دیگر، تنش میان آقای مصدق و محمد رضا شاه نیز رو به افزایش بود.

در این فیلم، روری کورمک، استاد دانشگاه ناتینگهام و ریچارد آلریک، استاد دانشگاه وارویک با استناد به اسنادی که در سال ۲۰۱۷ از طبقه بندی خارج شدند، نشان می دهند مقام های آمریکایی پیام آنتونی ایدن، وزیر امور خارجه بریتانیا به همتای آمریکایی خود را به اشتباه، به عنوان پیام ملکه الیزابت تلقی کردند.

بر این اساس، سفارت ایالات متحده در لندن در ۲۷ فوریه ۱۹۵۳، ۸ اسفند ۱۳۳۱ پیامی را به نقل از وزیر امور خارجه بریتانیا به واشنگتن مخابره کرد.

این پیام نوشته شده بود:‌"وزارت امور خارجه (بریتانیا) بعد از ظهر امروز از دریافت پیامی از ایدن (وزیر خارجه بریتانیا)‌ از ملکه الیزابت خبر داد که بیانگر نگرانی از آخرین تحولات مربوط به شاه بود و برای ترغیب او به عدم خروج از کشور ابراز امیدواری می کرد."

در آن زمان، آنتونی ایدن که در دولت وینستون چرچیل وزیر امور خارجه بود، با کشتی ملکه الیزابت دوم عازم کانادا بود.

اما در انتقال پیام از وزارت خارجه بریتانیا به سفارت آمریکا به اشتباه برداشت شده بود که آقای ایدن پیامی را به نقل از ملکه به دولت آمریکا منتقل کرده است.

مقام های آمریکایی این طور تلقی کردند که ملکه جوان بریتانیا نمی خواهد شاه از کشور خارج شود و به سرعت این پیام را از طریق لوی هندرسون، سفیر ایالات متحده به دربار ایران منتقل کردند.

حق نشر عکس

Image caption

ملکه الیزابت در حال بازدید از جواهرات سلطنتی ایران در سال ۱۳۳۹

بر اساس این فیلم، مقام های دربار در پاسخ به درخواست ملاقات با شاه، به آقای هندرسون اطلاع دادند که شاه قرار است برای دیدار خداحافظی با نخست وزیر ملاقات داشته باشد و برای دیدار با او وقت ندارد.

در نتیجه آقای هندرسون پیام واشنگتن را از طریق تلفن به اطلاع دربار رساند.

درباره انتقال این پیام به محمد رضا شاه سندی در دست نیست ولی شاه تغییر نظر داد و ایران را ترک نکرد.

از سوی دیگر، یک روز پس از ارسال پیام آقای ایدن از لندن به واشنگتن، سفارت آمریکا متوجه اشتباه خود می شود و در پیامی اشتباهش را اصلاح می کند اما این اصلاحیه به تهران مخابره نمی شود.

چند ماه بعد، در روزهای پایانی نخست وزیری محمد مصدق و در جریان شکست تلاش ابتدایی برای عزل او، محمدرضا شاه ایران را ترک کرد و به عراق و سپس ایتالیا سفر کرد.

او چند روز بعد پس از برکناری آقای مصدق به تهران برگشت.

موضوعات مرتبط