'مقامات ایرانی آماده تغییرات جزئی در برجام هستند' | DW | 30.09.2019

30/09/2019 05:22:00 ب.ظ

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری خود در تهران به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت. بیشترین پرسش‌ها در رابطه با بحران برجام، تنش با آمریکا و تلاش‌های بین‌المللی برای رفع این تنش بود.

هفتادوچهارمین اجلاس عمومی سازمان ملل, روحانی و ظر یف در مجمع‌ عمومی سازمان ملل

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری خود در تهران به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت. بیشترین پرسش‌ها در رابطه با بحران برجام، تنش با آمریکا و تلاش‌های بین‌المللی برای رفع این تنش بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری خود در تهران به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت. بیشترین پرسش‌ها در رابطه با بحران برجام، تنش با آمریکا و تلاش‌های بین‌المللی برای رفع این تنش بود.

روحانی گفته بود: «اگر تحریم‌ها برداشته شود من آماده‌ام درباره تغییرات، الحاقات یا اصلاحات کوچکی در توافق هسته‌ای گفت‌وگو کنم.»سفری"موفقیت‌آمیز"اعضای هیات ایرانی تا آخرین ساعات پیش از سفرشان نمی‌دانستند که آیا موفق به شرکت در این مجمع خواهند شد یا خیر، زیرا واشنگتن از اعطای روادید به آنها خودداری می‌کرد.

به گفته او، واشنگتن دیدار ظریف و عباس تخت روانچی را را منوط به آزادی یکی از زندانیان آمریکایی در ایران کرده است. موسوی تصریح کرد: «آمریکایی‌ها انجام یک مسئله انسانی را به یک مسئله حقوقی، قضایی و امنیتی منوط کرده بودند و این نشان دهنده سقوط اخلاقی آمریکایی‌هاست.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

انتخابات افغانستان در شرایط «نسبتا آرام» امنیتی، اما با مشارکت پائین مردم برگزار شد🔺 انتخابات افغانستان در شرایط «نسبتا آرام» امنیتی، اما با مشارکت پائین مردم برگزار شد ⚡️چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از سقوط طالبان در سال ۱۳۸۰، روز شنبه ششم مهر ماه در شرایط «نستبا آرام» امنیتی برگزار شد.

پادشاهی عربی سعودی از تلاش‌های مصر در مبارزه با تروریسم حمایت کردیک منبع مسئول در وزارت خارجه سعودی بامداد یکشنبه 29 سپتامبر 2019 حمایت پادشاهی عربی سعودی از

ظریف: آینده مردم را در گرو دیدار نمایشی با ترامپ قرار نمی‌دهیموزیر امورخارجه ایران پیش از ترک نیویورک اعلام کرد اقتصاد و آینده مردم را در گرو یک دیدار نمایشی با رئیس جمهور آمریکا قرار نمی‌دهیم. - خبرگزاری آناتولی

پیوند عضو در ایران با حداقل هزینه / محدودیت مالی برای تولید دو واکسنوزیر بهداشت با بیان این که ما هم در حوزه اقدامات کم هزینه سلامت اقدام می‌کنیم و هم کارهای پر هزینه این حوزه را پیش می‌بریم، در عین حال درباره انجام اعمال پیوند عضو در ایران، گفت: حداقل هزینه پیوند در ارزان‌ترین کشورها ۱۰۰ هزار دلار است، اما این کار در ایران با حداقل هزینه انجام می‌شود.

مسئولیت عدم گفت‌وگو در نیویورک با آمریکاست/خنده روحانی،‌ علامت تسلیم نشدن مقابل فشارهاستسخنگوی دولت: *مسئولیت عدم گفت‌وگو در نیویورک با آمریکاست *خنده روحانی،‌ علامت تسلیم نشدن مقابل فشارهاست *ظاهرا هر کاری آقای روحانی انجام دهد مورد انتقاد برخی قرار می‌گیرد *برخی کشورها پیام‌هایی از سوی عربستان برای روحانی آوردند

ظریف: در جنگ سایبری با آمریکا هستیممحمدجواد ظریف گفته آنها فکر می کنند راه حل مشکلات‌شان این است که ما با ترامپ مذاکره کنیم. همچنین تأیید کرده که ایران و آمریکا درگیر جنگ سایبری هستند.

عباس موسوی روز دوشنبه، هشتم مهر (۳۰ سپتامبر) عباس موسوی، در جمع خبرنگاران به موضوعات گوناگونی پرداخت که مهم‌ترین آنها پیرامون توافق هسته‌ای و تنش با ایالات متحده بود.بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ، خشمگین از شکایت فرد افشاگری که منجر به آغاز تحقیقات برای استیضاح او در مجلس نمایندگان شده است، پس از بازگشت به واشنگتن دموکرات های کنگره و رسانه های خبری را به باد انتقاد گرفت و تلویحا از مجازات مقام های دولتی که به فرد افشاگر در متهم کردن رئیس جمهوری به سوءاستفاده از اختیاراتش کمک کرده اند، سخن گفت.تلاش‌های دولت برادر مصر در راه مبارزه با تروریسم را اعلام کرد که آخرین آنها تدابیری است که نیروهای مسلح و پلیس مصر در شمال سینا انجام داده‌اند.وزیر امورخارجه ایران پیش از ترک نیویورک اعلام کرد اقتصاد و آینده مردم را در گرو یک دیدار نمایشی با رئیس جمهور آمریکا قرار نمی‌دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به پرسشی در باره اظهارات رئیس جمهور روحانی در نیویورک مبنی بر آمادگی ایران برای"تغییرات جزئی در برجام" گفت، این پیشنهاد از پشتوانه داخلی برخوردار است و روحانی پیش از مطرح کردن آن با"مقامات داخل کشور" رایزنی داشته است. روحانی گفته بود: «اگر تحریم‌ها برداشته شود من آماده‌ام درباره تغییرات، الحاقات یا اصلاحات کوچکی در توافق هسته‌ای گفت‌وگو کنم. بازگشت رئیس جمهوری آمریکا با جلسه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، که به تاخیر دولت در ارسال شکایت افشاگر به کنگره می پرداخت، همزمان بود.» "الجزیره" نیز به نقل از"یک منبع ایرانی" که نامش فاش نشده گزارش داد که ایران می‌تواند به صورت مشروط با تغییراتی جزئی در برجام موافقت کند. بیانیه ستاد فرماندهی نیروهای مسلح مصر افزود که این عملیات نوعی منجر به کشته شدن 118 تن از تروریست‌ها و یافتن مقادیری بمب آماده انفجار در شمال سینا شده است. به گفته این منبع، پیشنهاد ایران تغییرات در بخش‌های فنی و نظارت بین المللی است، از جمله آغاز سریع‌تر اقدام‌هایی که قرار بود تا سال ۲۰۲۵ اجرا شود. به گزارش واشنگتن پست، پرزیدنت ترامپ دست کم یک هفته پیش از این مکالمه تلفنی به رئیس دفتر خود گفته بود حدود ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را متوقف کند تا رهبر آن کشور را زیر فشار بگذارد؛ ادعایی که ترامپ به شدت رد می کند. محمدعلی پورمختار، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی نیز گفته است: «شنیده‌ها از این امر حکایت دارد که دولت در جریان مذاکرات خود با طرف‌های غربی به دنبال ایجاد تغییراتی در متن برجام است. وی درباره شروط ایران برای مذاکره با آمریکا توضیح داد: «شرط ما این بود که برای دیدار سران 5+1 و روحانی باید با رفع تحریم ها ایجاد شود.

» سفری"موفقیت‌آمیز" سخنگوی وزارت خارجه ایران شرکت روحانی و ظریف در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل را"مفید و پربار" خواند و تاکید کرد که هیات ایرانی به اهدافی که برای این سفر پیش بینی کرده بود رسیده است. یک مچ گیری دیگر است. بیانیه ارتش مصر به کشته یک افسر و زخمی شدن نه تن از سربازان ارتش این کشور اشاره کرد. او گفت: «آقای رئیس جمهور علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل با تعدادی از مقامات ارشد شرکت‌کننده در این نشست دیدار و رایزنی کرد، آقای ظریف نیز در این سفر روزهای فشرده کاری داشت و با حدود ۲۲ همتای خود دیدار کرد و با هفت نفر از مقامات سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین المللی رایزنی داشتند. هشت مصاحبه با رسانه‌های معتبر بین‌المللی انجام دادند و ۱۰ دیدار نیز با نخبگان سیاست خارجی و کانون‌های اندیشه‌ورزی در آمریکا داشتند. ادم شیف و کارکنانش داستان سرایی می کنند.» اعضای هیات ایرانی تا آخرین ساعات پیش از سفرشان نمی‌دانستند که آیا موفق به شرکت در این مجمع خواهند شد یا خیر، زیرا واشنگتن از اعطای روادید به آنها خودداری می‌کرد. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید علاوه بر این، رفت‌وآمد آنها در نیویورک محدود بود و وزیر امور خارجه ایران حتی اجازه نیافت، با عباس تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل که درحال حاضر در بیمارستان بستری است، ملاقات کند. کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا پیش از جلسه پنج شنبه با حضور سرپرست «اطلاعات ملی» متن شکایت افشاگر را منتشر کرد.

  به گفته او، واشنگتن دیدار ظریف و عباس تخت روانچی را را منوط به آزادی یکی از زندانیان آمریکایی در ایران کرده است. موسوی تصریح کرد: «آمریکایی‌ها انجام یک مسئله انسانی را به یک مسئله حقوقی، قضایی و امنیتی منوط کرده بودند و این نشان دهنده سقوط اخلاقی آمریکایی‌هاست.» در این شکایت افزوده شده که رودی جولیانی، وکیل شخصی پرزیدنت ترامپ، چهره ای محوری در این تلاش بوده و به نظر می رسد ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا، هم در آن نقش داشته است.» حسن روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد تلاش‌ها و طرح‌ها سخنگوی وزارت خارجه ایران در رابطه با تلاش‌ها و طرح‌ها برای رفع تنش بین ایران وایالات متحده اظهار داشت: «همیشه ابتکار و پیشنهاد هست، برخی از این ابتکارات را ایران داده و برخی از ابتکارات توسط دیگران مطرح شده است.» او در این راستا به دیدارها و رایزنی‌های شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، در تهران اشاره کرد و گفت: «ایشان در قالب حسن نیتی که داشتند طرحی را از طرف خود ارائه دادند که این طرح مشابه طرح آقای مکرون بود البته در قالب روابط دو جانبه ایران و ژاپن به نحوی که آنها بتوانند نفت ما را بخرند و در مقابل اعتباراتی را به ما تخفیف دهند. در شکایت به نقل از یک مقام کاخ سفید گفته شده در آن تماس تلفنی، از منظر امنیت ملی، به هیچ عنوان اطلاعات حساسی نبود. این طرح به منظور انجام برخی بن بست شکنی‌ها مطرح شده است.

» به گفته موسوی، طرح آبه قابلیت اجرا و پیگیری دارد، در صورتی که اجرای آن"منوط به موافقت این و آن نشود". کاخ سفید این شکایت را چیزی بیش از مجموعه ای از روایت های دست چندم از رویدادها نمی داند و می گوید همه این حرف ها نشان می دهد هیچ امر نادرستی اتفاق نیافتاده است. او در رابطه با راه حل اروپایی‌ها و اختصاص خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری گفت، اروپایی‌ها اجرای پیشنهادات و تعهدات خود را «به آمریکا و مناسبات ایران و آمریکا گره کرده‌اند». سخنگوی وزارت خارجه ایران در رابطه با هشدار آلمان، بریتانیا و فرانسه برای خروج از برجام گفت، از جزئیات اقدامات احتمالی آنها اطلاعی ندارد، «اما اگر آنها بخواهند در پاسخ به اقدامات جبرانی ما اقدامات جبرانی انجام دهند اقدام آنها اشتباه است و ما به آنها توصیه می‌کنیم که این اقدام را انجام ندهند». روزنامه"گاردین" چندی پیش گزارش داد که اروپایی‌ها مصمم هستند، در صورت ادامه کاهش تعهدات ایران به برجام، روند خروج از توافق هسته‌ای را آغاز کنند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید موسوی همچنین به تماس تلفنی ظریف با نمایندگان کنگره آمریکا پرداخت.

او گفت: «ارتباط با نمایندگان کنگره آمریکا چون دولتی نیستند از قبل وجود داشته است. قبل از تحریم آقای ظریف، در سفرهای پیشین ایشان به نیویورک برخی از نمایندگان کنگره به صورت حضوری با آقای ظریف دیدار می کردند و ولی بعد از تحریم ایشان، آنها ملاحظاتی داشتند و تلاش کردند که این رایزنی‌ها را از طریق تلفن نه حضوری انجام دهند آنها در این رایزنی‌ها مسائل دو جانبه و مسائل منطقه‌ای را مطرح کردند و سعی کردند که نقطه نظرات ایران را نیز بشنوند.» عباس موسوی در پاسخ به این پرسش که طرح بعدی ایران چیست، گفت: «ما مقاومت دیپلماتیک خود در راستای دیپلماسی فعال خود در منطقه و عرصه بین‌الملل ادامه می دهیم. ما راه را به آمریکایی‌ها نشان دادیم واین گونه نیست که ابتکار عملی نداشته باشیم.» گرامی‌داشت مولانا به گزارش خبرگزاری ایسنا سخنگوی امور خارجه جمهوری اسلامی نشست خبری خود در روز دوشنبه را با سخنانی برای گرامی‌داشت شاعر بزرگ ایران، جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولوی و مولانا و رومی آغاز کرده است.

در تقویم رسمی ایران، هشتم مهرماه به عنوان"روز بزرگداشت مولوی" ثبت شده است. چند روز پیش ناصر مکارم شیرازی و حسین نوری همدانی، دو مرجع تقلید ایرانی علیه ساخت فیلمی درباره زندگی مولانا و شمس تبریزی فتوا صادر کردند. به اعتقاد آنها تولید این فیلم سبب ترویج صوفی‌گری در ایران می‌شود. اشعار مولانا سرشار از عشق او به شمس‌ تبریزی است و هر گونه داستان یا فیلمی در باره زندگی آن دو نمی‌تواند به این عشق بی‌اعتنا باشد. در همین زمینه: .