'مسئولیت مرگ ساسان نیک نفس برعهده رهبری جمهوری اسلامی است' | DW | 08.06.2021

18/03/1400 05:03:00 ب.ظ

سازمان‌های حقوق بشری مقام‌های جمهوری اسلامی و در راس آن رئیس قوه قضاییه و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را مسئول مرگ‌ زندانیانی نظیر ساسان نیک نفس، فعال مدنی می‌دانند. او به شدت بیمار بود و شرایط تحمل زندان را نداشت.

سازمان‌های حقوق بشری مقام‌های جمهوری اسلامی و در راس آن رئیس قوه قضاییه و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را مسئول مرگ‌ زندانیانی نظیر ساسان نیک نفس، فعال مدنی می‌دانند. او به شدت بیمار بود و شرایط تحمل زندان را نداشت. سازمان‌ حقوق بشرایران، کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی همراه با برخی رسانه‌های منتقد حکومت ایران تاکید می‌کنند که او بر اثر بی‌توجهی مسئولان زندان و مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی، جان خود را از دست داده است.

ساسان نیک نفس براساس گزارش‌های متعدد از بیماری‌های متعددی رنج می‌برده و شرایط تحمل حبس را نداشته است. اما مقام‌های قضایی با آزادی او مخالفت کرده بودند. سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به مرگ بهنام محجوبی، زندانی سیاسی که او نیز به تازگی به دلیل مشابهی جان خود را از دست داد نوشته است که این سازمان"بی‌توجهی مقام‌های قضایی به جان و سلامت زندانیان سیاسی، فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر در زندان‌های ایران را عامدانه می‌داند و آن‌ها را مسئول قتل این زندانیان برمی‌شمارد".

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، ابراهیم رئیسی رییس قوه قضائیه و علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را"مسئول بازداشت، آزار و مرگ زندانیان سیاسی و عقیدتی" می‌د‌اند و می‌گوید: «محرومیت زندانیان از حق درمان مصداق شکنجه است. ما پیشتر بارها و بخصوص در پی درگذشت بهنام محجوبی از جامعه جهانی خواسته‌ایم تا توجه جدی‌تری به مسئله شکنجه و مرگ زندانیان در ایران نشان دهد. مقام‌های جمهوری اسلامی باید در قبال مرگ ساسان نیک نفس پاسخگو شناخته شوند.» headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

انتخابات در جمهوری اسلامی: سوءاستفاده از یک فرایند دموکراتیک برای بازتولید استبداددکتر رضا پرچی‌زاده: عدمِ مشارکتِ مردمی در نمایش‌های انتخاباتیِ رژیم در حقیقت «اهرمِ قدرت»ی بی‌هزینه برای اعتراض و در نهایت ایجادِ تغییرِ سیاسی/اجتماعی در مملکت است. رژیم نه.. نظام جمهوری اسلامی ایران

انتخابات ریاست جمهوری پرو؛ رقابت تنگاتنگ دختر فوجیموری با یک معلم مدرسهبسیاری از مردم پرو پس از سپری کردن دو دهه پر فراز و نشیب که در جریان آن پنج رئیس جمهور به دلیل فساد تحت بازجویی یا پیگرد قانونی قرار گرفتند، بی‌اعتمادی عمیقی به سیاستمداران دارند. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

راستی آزمایی اظهارات کاندیداهای انتخابات؛ نامزدهای ریاست جمهوری چند کلاس سواد دارند؟بعد از بحث‌ها در نخستین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری در خصوص مدارک تحصیلی نامزدهای حاضر در انتخابات ۱۴۰۰، حالا این پرسش مطرح شده که هر یک از این نامزدها چه مدرک تحصیلی دارند و چگونه و کجا درس خوانده‌اند؟ Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

اینفوگرافی| پرتکرارترین کلمات نامزدهای ریاست جمهوری در مناظره اولچه کسی تمرکز بر چه چیزی داشت؟ شاید بتوان از طریق شمارش تعداد کلمات بیان شده توسط نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400، به برخی نکات آن‌ها پی برد.

آیا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران برای مدیریت کرونا برنامه‌ای دارند؟به طور کلی نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ گویی دارند در شرایطی عادی بدون بحران سلامت از ترمیم اقتصادی سخن می‌گویند و اصولا کرونا را تمام شده می‌انگارند. massoudsalari برادر مسعود مگر توی یورونیوز کار میکنه؟ زمانی که خانم فررو والدنر در جلسه ای که در بروکسل با ما داشت از افتتاح زبان فارسی یورو نیوز گفت هیچوقت فکر نمی کردم برادر مسعود بره اونجا. فکر می کردم اول خودم برم 😋 massoudsalari اره صد در صد مديريت دارن. بهترين مديريت همون دعا خونده، از چندتا كانديدى كه تحصيلات حوزوى دارن بهتر از اين انتظار نبايد داشت massoudsalari خیر ندارن

گزارش ایلنا از دومین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری