'مدفوع شیطان': چرا نفت این قدر مهم شد؟

'مدفوع شیطان': چرا نفت این قدر مهم شد؟

22/10/2019 07:50:00 ق.ظ

'مدفوع شیطان': چرا نفت این قدر مهم شد؟

چرا نفت این قدر مهم است؟ چه باید کرد تا از وابستگی به نفت خلاص شد؟ چرا داشتن ذخایر نفتی فراوان دردسرساز است؟ از عراق تا ایران و از ونزوئلا تا نیجریه، تنها تعداد کمی از کشورهایی که ذخایر بزرگ نفتی دارند به لطف این اکتشاف به اقتصادی شکوفا دست یافته‌اند. پدیده‌ای که اقتصاد‌دانان نام 'نفرین نفت' را به آن داده‌اند.

شهر پیتهول در ۱۸۶۵ زمانی که در اوج دوران کوتاه رونق اقتصادی خود قرار داشتیک سال بعد اما پیتهول دست کم ۱۰ هزار سکنه، ۵۰ هتل،‌ یکی از شلوغ‌ترین دفاتر پستی، دو ایستگاه تلگراف و ده‌ها روسپی‌خانه داشت.در این میان عده‌ای هم به ثروت‌های هنگفت رسیدند. اقتصاد واقعی اما پیچیده و خودکفاست است و پیتهول که هیچ‌یک از این ویژگی‌ها را نداشت یک سال بعد به ویرانه تبدیل شد.

قوم مرا رها کن؛ شعار موج تازهٔ اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائيل درخواست وزارت ارتباطات برای رفع فیلتر توییتر ماکت ناو غرق شده سپاه پاسداران، عبور و مرور کشتی‌ها را در معرض خطر قرار داده است

رونق نفتی این شهر زیاد دوام نیاورد اما عطش ما برای سوخت بیشتر و بیشتر شد. اقتصاد مدرن با نفت پیوند خورده است.نفت منبع بیش از یک سوم انرژی جهان است، بیشتر از ذغال سنگ و بالغ بر دو برابر مجموع منابع انرژی هسته‌ای، برقی-آبی و تجدیدپذیر.نفت و گاز در کنار هم یک‌چهارم برق جهان را تولید می‌کنند و ماده خام بیشتر پلاستیک‌ها هستند.

بعد از آن به مسأله حمل و نقل می‌رسیم.شاید برای ادوین دریک این سوال وجود داشت که چه کسی ممکن است گازوییل بخرد،‌ اما اختراع موتور درون‌سوز کمی بعد جواب این پرسش او را داد. از اتوموبیل‌ها گرفته تا کامیون‌ها، از کشتی‌های باربری تا هواپیماها، سوخت‌هایی که از نفت مشتق می‌شوند هنوز ما - و خیلی چیزهای دیگر- را به این طرف و آن طرف دنیا می‌برند.

بنابراین عجیب نیست که بهای نفت به عقیده بسیاری مهم‌ترین قیمت در دنیا به حساب می‌آید.در ۱۹۷۳، وقتی برخی از کشورهای عربی فروش نفت به تعدادی از کشورهای ثروتمند را متوقف کردند، ظرف ۶ ماه قیمت‌ها از بشکه‌ای ۳ دلار به ۱۲ دلار افزایش یافت.افزایش ناگهانی بهای نفت در سال‌‌های ۱۹۷۸، ۱۹۹۰ و ۲۰۰۱، رکود اقتصادی آمریکا در این سال‌ها را به دنبال داشت که به بحران اقتصادی در جهان منجر شد. برخی اقتصاددانان حتی معتقدند افزایش بی سابقه بهای نفت نقشی اساسی در کسادی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۸ بازی می‌کرد، هر چند به طور معمول تقصیر همه چیز تنها بر گردن بحران بانکی افتاد.

ظاهرا نفت هر کجا که برود، اقتصاد را هم به دنبال خود خواهید کشید.حق نشر عکسGetty Imagesاما چرا ما تا این حد به این ماده وابسته شده‌‌ایم؟کتاب"جایزه" اثر دانیل یرگین، نویسنده آمریکایی که به تاریخ نفت می‌پردازد، با سر دوراهی ماندن وینستون چرچیل آغاز می‌شود.

چرچیل در ۱۹۱۱ به عنوان فرمانده نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا انتخاب شد.یکی از اولین تصمیمات او این بود که امپراتوری بریتانیا برای عرض اندام مقابل آلمان توسعه‌طلب، سوخت ناوهای جنگی خود را از کجا تامین کند: معادن ذغال‌سنگ ولز که منبعی امن و مطمئن به حساب می‌آمد یا چاه‌های نفت ایران؟

حق نشر عکسImage captionوینستون چرچیلاما اساسا چرا یک نفر باید روی چنین منبع نامطمئنی حساب می‌کرد؟ چون ناوهای جنگی که با نفت به حرکت درمی‌آمدند شتاب بیشتری داشتند، سریعتر حرکت می‌کردند، برای سوخت‌رسانی به موتور به نیروی انسانی کمتری نیاز داشتند و در نتیجه اسلحه و مهمات بیشتری در آن‌ها جای می‌گرفت.

اتهام بنیاد مستضعفان به سپاه، ارتش و روسای جمهور ایران: املاک ۲۰۰ میلیارد تومانی مردم را تصاحب کردند - BBC News فارسی وزیر اطلاع‌رسانی لبنان ضمن عذرخواهی از معترضان لبنانی استعفا کرد با فروش سهام اسنپ و ایرانسل خروج اِم‌تی‌اِن از خاورمیانه کلید ‌می‌خورد

با این تفاسیر جای شکی باقی نمی‌ماند که نفت در مقایسه با ذغال‌سنگ منبع سوخت بهتری است.خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنیددر پس این قمار سرنوشت‌ساز چرچیل در آوریل ۱۹۱۲ همان منطقی نهفته است که وابستگی ما به نفت را توجیه می‌کند،‌ همان منطقی که سیاست‌ها جهانی را شکل داده است.

در پی این تصمیم چرچیل، وزارت دارایی بریتانیا بخش اعظم سهام شرکت نفت ایران و انگلیس - که جد بریتیش پتروليوم- به حساب می‌آید را خریداری کرد.در ۱۹۵۱، صنعت نفت ایران از سوی دولت این کشور ملی اعلام شد. بریتانیایی‌ها ادعا می‌کردند شرکت مال آن‌هاست و ایرانی هم نفت را از آن خود می‌دانستند. مجادله‌ای که طی دهه‌های بعد در سراسر جهان بارها و بارها تکرار شد.

در این میان بعضی کشورها کارشان را خوب انجام دادند. عربستان سعودی به لطف ذخایر نفتی خود یکی از ثروتمندترین کشورها روی کره زمین است.حق نشر عکسImage captionمحل استخراج نفت در حوزه نفتی شرکت نفت ایران و انگلیس،‌ سال ۱۹۰۹"سعودی آرامکو"، شرکت ملی نفت عربستان که متعلق به دولت این کشور است بیش از اپل، گوگل یا آمازون ارزش دارد.

با این حال،‌هیچکس اقتصاد عربستان سعودی را مثل اقتصاد کشورهایی نظیر ژاپن و آلمان پیچیده و پیشرفته نمی‌داند. اوضاع اقتصادی این کشور در واقع بیشتر به پیتهول شبیه است،‌ البته در مقیاس بزرگ‌تر.در مناطق دیگر دنیا، از عراق تا ایران و از ونزوئلا تا نیجریه، تنها تعداد کمی از کشورهایی که ذخایر بزرگ نفتی دارند به لطف این اکتشاف به اقتصادی شکوفا دست یافته‌اند. پدیده‌ای که اقتصاد‌دانان نام"نفرین نفت" را به آن داده‌اند.

خوان پابلو پرس آلفونسو، وزیر نفت ونزوئلا در اوایل دهه ۶۰ میلادی توصیفی روشن‌تر برای این پدیده ارائه داد. او در ۱۹۷۵ گفت:"این مدفوع شیطان است. داریم در مدفوع شیطان غرق می‌شویم."چرا داشتن ذخایر نفتی فراوان دردسرساز است؟حق نشر عکسReutersImage caption

سعودی آرامکو در ۲۸ نقطه در سراسر جهان فعالیت می‌کند و حدود ۷۶ هزار نفر را به خدمت استصادرات نفت ارزش پول شما را بالا می‌برد و این باعث می‌شود تولید هر چیزی به غیر از نفت در خانه بیشتر خرج بردارد.این یعنی صنایع کارخانه‌ای و خدماتی فرصتی برای رونق گرفتن نخواهند یافت.

شمارش معکوس برای معرفی معاون بایدن آغاز شد - BBC News فارسی بنیاد باران هم اظهارات فتاح را رد کرد ادامه اعتراض‌های اسرائیل؛ معترضان می‌گویند نتانیاهو باید برود - BBC News فارسی

از گذشته بسیاری از سیاستمداران در تلاش بوده‌اند نفت کشور را به انحصار خود و متحدانشان درآورند. دیکتاتورها هم که در دنیا کم نیستند. این کشورها پول دارند - که البته در اختیار معدودی از افراد است -اما اقتصادشان ضعیف و شکننده است.این شاید یک دلیل برای جستجوی جایگزینی برای نفت باشد. تغییرات اقلیمی هم قطعا یک دلیل دیگر است.

اما نفت تا این لحظه با سرسختی تمام جلوی رونق استفاده از باطری‌ها را گرفته است. چرا؟ چون ماشین‌هایی که حرکت می‌کنند باید منبع انرژی خود را حمل کنند و این منبع هر چه سبک‌تر باشد بهتر است.حق نشر عکسGetty ImagesImage captionشرکت خودروسازی تسلا که اتوموبیل‌های الکتریکی تولید می‌کند به دنبال اجرای ایده‌ها و روش‌های تازه در تکنولوژی باطری‌‌سازی هم هست

یک کیلوگرم بنزین به اندازه یک باطری ۶۰ کیلوگرمی انرژی در خود دارد و چون با سوختن از بین می‌رود، استفاده از آن راحت‌تر است. این در حالی است که باطر‌ی‌های خالی به سنگینی باطری‌های پر هستند.خودروهای های برقی اما در نهایت جای خود را در بازار پیدا کردند و حالا جامبو جت برقی چالش سخت تر بعدی است.

زمانی به نظر می‌آمد ذخایر نفتی به پایان خواهند رسید، پدیده‌ای که"نفت در نقطه اوج" نام گرفت. این باعث بالا رفتن قیمت نفت می‌شد و به ما برای یافتن اقتصادی پاک و قابل تجدید انگیزه می‌داد.اما در واقع نفت خیلی زودتر از این که به مصرف برسد، پیدا می‌شود. این را هم تا حدی به رشد سریع تکنیک شکست هیدرولیکی (فرکینگ) مدیونیم. فرایندی جنجالی که طی آن آب، شن و مواد شیمیایی را با فشار زیاد به زیر زمین پمپ می‌کنند تا نفت و گاز آزاد شوند.

حق نشر عکسGetty ImagesImage captionطبق تخمین اداره اطلاعات انرژی آمریکا نزدیک به نیمی از مجموع نفت خام آمریکا به روش شکست هیدرولیکی تولید می‌شودتکنیک شکست هیدرولیکی بیشتر شبیه به ساخت نفت است تا اکتشاف و استخراج آن به شکل سنتی. این روش استاندارد است، سرعت تولید در آن بالاست و هر وقت قیمت نفت مناسب باشد می‌شود آن را به جریان انداخت و متوقف کرد.

بسیاری از شهرها نسبت به آسیب‌های که استفاده از این تکنیک ممکن است در طولانی مدت به محیط زیست بزند،‌ ابراز نگرانی کرده‌اند.با همه این‌ها،"پرمیان بیسین"، خاستگاه صنعت شکست هیدرولیکی در آمریکا، در حال حاضر بیشتر از ۱۴ کشور عضو اوپک به غیر از عربستان سعودی و عراق نفت تولید می‌کند.

اینطور که پیداست ما همچنان در حال غرق شدن در مدفوع شیطان هستیم و تا مدت‌ها به دست و پا زدن در آن ادامه خواهیم داد.پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.ایران ۱۹۱۸ جنگ فراموش شده بر سر نفت ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

چون بقای روباه پیر بهش وابسته بود چرا نفت اینقدر مهم شد؟ از آمریکا بپرسید که به نفت معتاد شده و مدام در خاورمیانه جنگ راه می اندازد و تنش زدایی میکند و پادگانی به نام اسراییل را تاسیس میکند. از آمریکا بپرسید که وقتی ۵۰ سال قبل نیکسون پرزیدنت شد گفت: از امروز پشتوانه هر یک دلار ۳۵ انس طلا نیست بلکه فروش صلاح است.

این کتاب بدبخت سقوط۷۹ رو بخونید یه سری دیدگاه داره... والا خوبه.

سفر مقامات ارشد آمریکایی به افغانستان؛ پلوسی هم پس از اسپر به کابل رفتسفر مقامات ارشد آمریکایی به افغانستان در حالی انجام می شود که به دنبال تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن نظامیان کشورش از سوریه نگرانی هایی در مورد میزان تعهد واشنگتن به متحدان خود از جمله دولت افغانستان پدید آمده است.

استفاده از جعبه مقوایی برای جلوگیری از تقلب در هندیک مدرسه در هند از دانش آموزان خود خواست که برای جلوگیری از تقلب در امتحانات جعبه مقوایی (کارتن) روی

خط لوله انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی از مناطق رانشی عبور می‌کند/ عبور لوله‌های آب از جنگل‌های هیرکانی/ مخالفتمان با طرح را اعلام کرده‌ایممدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران با بیان اینکه کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی این استان در نامه‌ای به سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور مخالفت کرده است، گفت: انتقال آب از مناطق رانشی است و این کار می‌تواند باعث رانش بیش از پیش این مناطق شود. من با این طرح موافقم

کوه یخی بزرگتر از شهر بوستون از قطب جنوب جدا شدزنگ خطر گرمایش زمین تصاویر ماهوارهای تهیه شده از یک ماهواره سازمان فضایی اروپا نشان میدهد که یک کوه یخی در ابعادی اندکی بزرگتر از شهر «بوستون» آمریکا از قطب جنوب جدا شده است. مشکل جهان،اب شدن یخ وبرف نیستچراکه برف ویخ برای اب شدن است لکن برنامه بهره برداری ازاب حاصل ازن بایدبرامصارف بشرصورت گیرد.ضمنادربسیاری ویاهمه کشورهابخش زیادی ازبارندگیها به باتلاق ودریاهامی ریزدکه باید،مهاروبه مصارف موردنیازمردم کشورهابرسدلکن دانش ان وجودنداردکه بایدبه ان دانش ح

درخواست از زنان عربستان برای سوزاندن برقع‌هایشان جنجال به پا کرد/ دادستانی ورود کرددرخواست از زنان عربستان برای سوزاندن برقع‌هایشان جنجال به پا کرد دادستانی عربستان اعلام کرد، یکی از فعالان توییتری را برای انجام تحقیقات ازبابت برهم زدن نظم عمومی در اشاره به درخواست این فعال از زنان سعودی برای آتش زدن و سوزاندن برقع‌هایشان احضار کرده است

انتقال هزار سرباز آمریکایی از شمال سوریه به عراق