'مدفوع شیطان': چرا نفت این قدر مهم شد؟

'مدفوع شیطان': چرا نفت این قدر مهم شد؟

22.10.2019

'مدفوع شیطان': چرا نفت این قدر مهم شد؟

چرا نفت این قدر مهم است؟ چه باید کرد تا از وابستگی به نفت خلاص شد؟ چرا داشتن ذخایر نفتی فراوان دردسرساز است؟ از عراق تا ایران و از ونزوئلا تا نیجریه، تنها تعداد کمی از کشورهایی که ذخایر بزرگ نفتی دارند به لطف این اکتشاف به اقتصادی شکوفا دست یافته‌اند. پدیده‌ای که اقتصاد‌دانان نام 'نفرین نفت' را به آن داده‌اند.

در این میان عده‌ای هم به ثروت‌های هنگفت رسیدند. اقتصاد واقعی اما پیچیده و خودکفاست است و پیتهول که هیچ‌یک از این ویژگی‌ها را نداشت یک سال بعد به ویرانه تبدیل شد.

نفت و گاز در کنار هم یک‌چهارم برق جهان را تولید می‌کنند و ماده خام بیشتر پلاستیک‌ها هستند.

بنابراین عجیب نیست که بهای نفت به عقیده بسیاری مهم‌ترین قیمت در دنیا به حساب می‌آید.

ظاهرا نفت هر کجا که برود، اقتصاد را هم به دنبال خود خواهید کشید.

یکی از اولین تصمیمات او این بود که امپراتوری بریتانیا برای عرض اندام مقابل آلمان توسعه‌طلب، سوخت ناوهای جنگی خود را از کجا تامین کند: معادن ذغال‌سنگ ولز که منبعی امن و مطمئن به حساب می‌آمد یا چاه‌های نفت ایران؟

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

در ۱۹۵۱، صنعت نفت ایران از سوی دولت این کشور ملی اعلام شد. بریتانیایی‌ها ادعا می‌کردند شرکت مال آن‌هاست و ایرانی هم نفت را از آن خود می‌دانستند. مجادله‌ای که طی دهه‌های بعد در سراسر جهان بارها و بارها تکرار شد.

با این حال،‌هیچکس اقتصاد عربستان سعودی را مثل اقتصاد کشورهایی نظیر ژاپن و آلمان پیچیده و پیشرفته نمی‌داند. اوضاع اقتصادی این کشور در واقع بیشتر به پیتهول شبیه است،‌ البته در مقیاس بزرگ‌تر.

این یعنی صنایع کارخانه‌ای و خدماتی فرصتی برای رونق گرفتن نخواهند یافت.

اما نفت تا این لحظه با سرسختی تمام جلوی رونق استفاده از باطری‌ها را گرفته است. چرا؟ چون ماشین‌هایی که حرکت می‌کنند باید منبع انرژی خود را حمل کنند و این منبع هر چه سبک‌تر باشد بهتر است.

خودروهای های برقی اما در نهایت جای خود را در بازار پیدا کردند و حالا جامبو جت برقی چالش سخت تر بعدی است.

طبق تخمین اداره اطلاعات انرژی آمریکا نزدیک به نیمی از مجموع نفت خام آمریکا به روش شکست هیدرولیکی تولید می‌شود

با همه این‌ها،"پرمیان بیسین"، خاستگاه صنعت شکست هیدرولیکی در آمریکا، در حال حاضر بیشتر از ۱۴ کشور عضو اوپک به غیر از عربستان سعودی و عراق نفت تولید می‌کند.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی

چون بقای روباه پیر بهش وابسته بود چرا نفت اینقدر مهم شد؟ از آمریکا بپرسید که به نفت معتاد شده و مدام در خاورمیانه جنگ راه می اندازد و تنش زدایی میکند و پادگانی به نام اسراییل را تاسیس میکند. از آمریکا بپرسید که وقتی ۵۰ سال قبل نیکسون پرزیدنت شد گفت: از امروز پشتوانه هر یک دلار ۳۵ انس طلا نیست بلکه فروش صلاح است.

این کتاب بدبخت سقوط۷۹ رو بخونید یه سری دیدگاه داره... والا خوبه.

سفر مقامات ارشد آمریکایی به افغانستان؛ پلوسی هم پس از اسپر به کابل رفتسفر مقامات ارشد آمریکایی به افغانستان در حالی انجام می شود که به دنبال تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن نظامیان کشورش از سوریه نگرانی هایی در مورد میزان تعهد واشنگتن به متحدان خود از جمله دولت افغانستان پدید آمده است.

استفاده از جعبه مقوایی برای جلوگیری از تقلب در هندیک مدرسه در هند از دانش آموزان خود خواست که برای جلوگیری از تقلب در امتحانات جعبه مقوایی (کارتن) روی

خط لوله انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی از مناطق رانشی عبور می‌کند/ عبور لوله‌های آب از جنگل‌های هیرکانی/ مخالفتمان با طرح را اعلام کرده‌ایممدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران با بیان اینکه کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی این استان در نامه‌ای به سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور مخالفت کرده است، گفت: انتقال آب از مناطق رانشی است و این کار می‌تواند باعث رانش بیش از پیش این مناطق شود. من با این طرح موافقم

کوه یخی بزرگتر از شهر بوستون از قطب جنوب جدا شدزنگ خطر گرمایش زمین تصاویر ماهوارهای تهیه شده از یک ماهواره سازمان فضایی اروپا نشان میدهد که یک کوه یخی در ابعادی اندکی بزرگتر از شهر «بوستون» آمریکا از قطب جنوب جدا شده است. مشکل جهان،اب شدن یخ وبرف نیستچراکه برف ویخ برای اب شدن است لکن برنامه بهره برداری ازاب حاصل ازن بایدبرامصارف بشرصورت گیرد.ضمنادربسیاری ویاهمه کشورهابخش زیادی ازبارندگیها به باتلاق ودریاهامی ریزدکه باید،مهاروبه مصارف موردنیازمردم کشورهابرسدلکن دانش ان وجودنداردکه بایدبه ان دانش ح

درخواست از زنان عربستان برای سوزاندن برقع‌هایشان جنجال به پا کرد/ دادستانی ورود کرددرخواست از زنان عربستان برای سوزاندن برقع‌هایشان جنجال به پا کرد دادستانی عربستان اعلام کرد، یکی از فعالان توییتری را برای انجام تحقیقات ازبابت برهم زدن نظم عمومی در اشاره به درخواست این فعال از زنان سعودی برای آتش زدن و سوزاندن برقع‌هایشان احضار کرده است

انتقال هزار سرباز آمریکایی از شمال سوریه به عراق

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

22 اُكتبر 2019, سه شنبه اخبار

اخبار قبلی

خشونت در بولیوی به دنبال اعلام پیروزی ایوو مورالس در انتخابات

اخبار بعدی

ایران خواهان مشارکت سازمان ملل در تحقیقات درباره نفتکش سابیتی شد