زندانیان دوتابعیتی, مذاکرات تبادل زندانی

زندانیان دوتابعیتی, مذاکرات تبادل زندانی

'مبادله زندانی و دریافت مطالبات ایران از آمریکا منتفی شد' | DW | 03.08.2021

وبسایت 'نور نیوز' نزدیک به شورایعالی امنیت ملی ایران از قول یک مقام مطلع نوشته که تهران به دلیل 'عهدشکنی' دولت بایدن، بحث مبادله متقابل ۴ زندانی با آمریکا و دریافت ۷میلیارد دلار از مطالبات بلوکه شده خود را کنار می‌گذارد.

03/08/2021 07:42:00 ب.ظ

وبسایت 'نور نیوز' نزدیک به شورایعالی امنیت ملی ایران از قول یک مقام مطلع نوشته که تهران به دلیل 'عهدشکنی' دولت بایدن، بحث مبادله متقابل ۴ زندانی با آمریکا و دریافت ۷میلیارد دلار از مطالبات بلوکه شده خود را کنار می‌گذارد.

وبسایت 'نور نیوز' نزدیک به شورایعالی امنیت ملی ایران از قول یک مقام مطلع نوشته که تهران به دلیل 'عهدشکنی' دولت بایدن، بحث مبادله متقابل ۴ زندانی با آمریکا و دریافت ۷میلیارد دلار از مطالبات بلوکه شده خود را کنار می‌گذارد.

"مبادله زندانی و دریافت مطالبات ایران از آمریکا منتفی شد"وبسایت"نور نیوز" نزدیک به شورایعالی امنیت ملی ایران از قول یک مقام مطلع نوشته که تهران به دلیل"عهدشکنی" دولت بایدن، بحث مبادله متقابل ۴ زندانی با آمریکا و دریافت ۷میلیارد دلار از مطالبات بلوکه شده خود را کنار می‌گذارد.

رقابت تنگاتنگ سوسیال دموکرات‌ها و دموکرات مسیحی‌ها در انتخابات سراسری آلمان نخستین برآوردها از نتایج انتخابات آلمان: رقابت تنگاتنگ سوسیال دموکرات‌ها و دموکرات مسیحی‌ها «آری» اکثریت مطلق شهروندان سوئیس در همه‌پرسی ازدواج همجنس‌گرایان

سایت نورنیوز در گزارشی با شرح فرآیند مذاکرات ایران و آمریکا و بریتانیا برای مبادله زندانیان دو تابعیتی، واشنگتن را به"عهدشکنی" و به هم زدن توافق‌ها و بازپرداخت طلب ۷میلیارد دلاری ایران متهم کرده است. این رسانه به نقل از یک مقام مطلع می‌نویسد: «پس از توقف گفت‌وگو‌های وین و دور ششم مذاکرات، آمریکا یک باره بر خلاف ادعاهای اولیه خود مبنی بر جدا بودن مسائل سیاسی فیمابین از موضوع تبادل زندانیان، و این استدلال که پرداخت طلب ۷ میلیارد دلاری به ایران فرصت تنفس می‌د‌هد و انگیزه تهران را برای تداوم حضور در مذاکرات احیای برجام کاهش می‌دهد، توافق شکل گرفته را بر هم زد.»

در گزارش مربوطه آمده که اواخر دوره ریاست جمهوری اوباما و مستقل از مذاکرات هسته‌ای، گفت‌وگوهایی بین تهران و واشنگتن در خصوص تبادل زندانیان دو طرف شکل گرفت که به آزادی ۴ زندانی دو تابعیتی ایرانی آمریکایی و۷ زندانی ایرانی منجر شد.پرداخت نقدی و چمدانی یک  میلیارد و ۷۰۰ میلیارد دلاری آمریکا به موضوع خریدهای تسلیحاتی ایران نسبت داده شده است. نور نیوز می‌نویسد آن زمان حکم استرداد ۱۱ ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها هم لغو شد. headtopics.com

نور نیوز می‌نویسد پس از این تبادلات موفق، بریتانیا هم در خصوص آزادی نازنین زاغری به ازای پرداخت طلب مربوط به تجهیزات نظامی به مبلغ ۳۹۰ میلیون پوند اعلام آمادگی کرد و مذاکرات تهران و لندن شروع شد: «اما دونالد ترامپ پس از روی کار آمدن، رئیس جمهور سابق آمریکا را به باج دادن به ایران متهم کرد و با انتصاب رابرت اوبراین به عنوان نماینده ویژه خود، ادعا کرد که می‌تواند تمام زندانیان آمریکایی در ایران را بدون پرداخت هیچ مبلغی آزاد کند.»

وبسایت نزدیک به شورایعالی امنیت ملی ایران، بن بست در روند مذاکرات تهران و لندن را به دوش ترامپ انداخته و گفته که در دوران ریاست جمهوری او تنها دو تبادل یک به یک بین ایران و امریکا بدون مذاکره مستقیم صورت گرفت.نورنیوز می‌نویسد: «دخالت آمریکا در مذاکرات تبادل میان ایران و انگلیس از آن جهت بود که پس از نهایی شدن توافق دو طرف برای آزادی زاغری در ازای پرداخت بدهی ایران، ترامپ مصرانه خواستار آزادی «مراد طاهباز» جاسوس سه تابعیتی (ایرانی-انگلیسی-آمریکایی) در کنار نازنین زاغری شد که بدلیل مخالفت ایران با درخواست مطرح شده، مذاکرات آغاز شده به نتیجه منجر نشد.»

این سایت یادآوری کرده که موضوع مبادله زندانیان هیچ ارتباطی با مذاکرات احیای برجام نداشت و قصد تهران پیگیری موضوعات حقوق بشری و انسان‌دوستانه بود: «اما پس از توقف مذاکرات وین در پایان دور ششم، به یک‌باره آمریکا بر خلاف ادعاهای اولیه خود مبنی بر جدا بودن مسائل سیاسیِ فیمابین از موضوع تبادل زندانیان، مذاکرات وین را به این فرآیند گره زد و با این استدلال که پرداخت طلب ۷ میلیارد دلاری فرصت تنفس به ایران خواهد داد و انگیزه تهران برای تداوم حضور در مذاکرات احیای برجام را کاهش می‌دهد، توافق شکل گرفته را بر هم زد.»

گزارش عنوان می‌کند که لندن خواهان تحویل مراد طاهباز به سفارت سوییس بود اما پس از استنکاف آمریکا از اجرای مفاد توافق، ایران با این اقدام مخالفت کرد.یک توافق و چند تکذیبدو هفته قبل، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که تهران آماده مبادله ۱۰ زندانی با آمریکا و بریتانیاست. سخنگوی دولت هم در ماه فروردین گفته بود که ایران حاضر است همه زندانیان را مبادله کند و اگر تا کنون چنین نشده، ناشی از عدم آمادگی آمریکا بوده است. شبکه تلویزیونی المیادین لبنان هم پیش از این خبر توافق طرفین برای مبادله چهار زندانی و پرداخت هفت میلیارد دلار را داده بود اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چنین توافقی را تکذیب کرد. headtopics.com

نخست وزیر اسرائیل: پیشنهاد می‌کنم رهبران ایران به وضعیت مردم خود رسیدگی کنند کشف سنگ‌فرش چند رنگ ۳۵۰۰ ساله در یک شهر گمشده در ترکیه تعداد نمایندگان زن در پارلمان آینده ایسلند از مردان بیشتر خواهد بود

چهار هفته قبل، رابرت مالی  نماینده ویژه وزارت خارجه  آمریکا در امور ایران در مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا خبر داده بود که تلاش‌ برای آزادی شهروندان آمریکایی که در ایران زندانی هستند جریان دارد. او گفت: «در این زمینه پیشرفت‌هایی حاصل شده است. آنها به خانه می‌آیند.»

در ادامه گزارش"نورنیوز" آمده که پس از روی کار آمدن بایدن، کاخ سفید با تکیه بر اولویت پرونده‌های حقوق بشری بر موضوعات سیاسی، خواهان از سرگیری مذاکرات تبادل زندانیان شد و لندن هم درخواست کرد که مذاکرات آزاد سازی نازنین زاغری در قبال پرداخت بدهی‌های تسلیحاتی شروع شود: «با پذیرش ایران، گفت‌وگوهای غیرمستقیم پیرامون تبادل ۴ زندانی ایرانی در قبال ۴ آمریکایی به علاوه پرداخت ۷ میلیارد دلار از مطالبات بلوکه شده و مذاکره با انگلیس برای آزادی زاغری شروع و تا توافق نهایی ادامه یافت.»

نور نیوز بر هم خوردن موضوع را ناشی از "رفتار مزورانه آمریکا" خوانده و اولویت اصلی دولت آمریکا را"پیگیری اهداف سیاسی" دانسته است یک مقام مطلع که نامش مشخص نیست، به «نورنیوز» گفته است: گرچه ایران قبلا با اهداف حقوق بشری انسان‌دوستانه از موضع خود در خصوص «تبادل همه زندانیان ایرانی با همه زندانیان آمریکایی» کوتاه آمده و حاضر به تبادل‌های موردی شده بود، ولی اکنون با رفتار کثیف و تداوم عهدشکنی دولت بایدن، دیگر هیچ انگیزه‌ای از سوی ایران برای تداوم این روند وجود ندارد و لذا موضوع تبادل به شکل کنونی را به طور کلی از دستور کار خود خارج خواهد کرد»

باقر نمازی، سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی، چهار زندانی دوتابعیتی ایرانی آمریکایی هستند که تهران در صدد بوده آنها را با چهار ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها آزاد کند.شبکه تلویزیونی المیادین، رسانه لبنانی وابسته به جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت خبر داده بود که آمریکا قصد دارد «چهار ایرانی» بازداشتی در خاک آن کشور و «هفت میلیارد دلار» از دارایی‌های مسدود شده ایران را آزاد کند. headtopics.com

نازنین زاغری و انوشه آشوری، شهروندان ایرانی-بریتانیایی، جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی- سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی-‌آلمانی و کامران قادری شهروند ایرانی-‌اتریشی، زندانیان دو تابعیتی دیگری هستند که به اتهام مشترک"جاسوسی" در ایران زندانی شده‌اند.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرگروگانگیری دیپلمات‌های آمریکاییدر روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ تعدادی"دانشجو" که بعدا بیشتر آن‌ها دارای پست‌ و مقام کلیدی در جمهوری اسلامی شدند، به سفارت آمریکا حمله کردند و دیپلمات‌های این کشور را گروگان گرفتند. ۶۶ دیپلمات آمریکایی ۴۴۴ روز یعنی تا روز ۱۱ ژوئیه ۱۹۸۰ گروگان بودند. این اقدام"دانشجویان خط امام" مسیر سیاست ایران در عرصه داخلی و خارجی را کاملا تغییر داد.

نشان فداکاری ارتش به شهید «علی لندی» اعطا شد حکم ۳۰ ماه زندان و ۸۰ ضربه شلاق نرگس محمدی تایید شد بازداشت و اجرای حکم زندان برای «آرش جعفری»، فعال توییتری

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرجیسون رضاییانجیسون رضاییان، خبرنگار ایرانی-آمریکایی و مدیر دفتر تهران روزنامهٔ واشنگتن پست بود. او به همراه همسرش یگانه صالحی در ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ به اتهام جاسوسی دستگیر شدند. صالحی در ۱۴ مهر آزاد شد، ولی رضاییان در ۵ خرداد ۱۳۹۴ در دادگاهی به جاسوسی و فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شد. رضاییان در ۲۶ دی ۱۳۹۴ به همراه سه آمریکایی دیگر در چارچوب مبادله زندانیان آزاد شد.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرسیامک نمازی و باقر نمازیسیامک نمازی، شهروند ایرانی- امریکایی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت نفتی"کرسنت" در امارات بود. او در تیرماه ۱۳۹۴ برای دیدار خانواده‌اش به ایران سفر کرد و بازداشت شد. باقر نمازی ۸۳ ساله برای پی‌گیری وضعیت فرزند بازداشت شده‌اش، در بهمن ۱۳۹۴ به ایران رفت اما او هم در تاریخ سوم اسفند همان سال بازداشت شد. این دو به اتهام"همکاری با دولت متخاصم آمریکا" به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرژیو وانگژیو وانگ، دارای ملیت چینی، ساکن آمریکا و دانشجوی دانشگاه پرینستون، به اتهام"جاسوسی" به ۱۰ سال زندان محکوم شد. وانگ دانشجوی دوره دکترای رشته تاریخ دانشگاه پرینستون و مسلط به زبان فارسی بود که پس از سفر به ایران برای کارهای تحقیقاتی پایان‌نامه دوره دکترایش، در تابستان ۱۳۹۵ بازداشت شد. وانگ بعدا با مسعود سلیمانی، پژوهشگر سلول‌های بنیادی که در آمریکا بازداشت شده بود، مبادله شد.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرکایلی مور گیلبرتکایلی مور گیلبرت، استاد دانشگاه استرالیایی در پاییز ۱۳۹۷ از سوی ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به اتهام جاسوسی حکم ۱۰ سال زندان دریافت کرد. او ۵ آذر ۱۳۹۹ در جریان مبادله با ۳ ایرانی که به اتهام بمبگذاری ناموفق علیه دیپلمات‌های اسرائیلی در تایلند زندانی بودند، آزاد شد. جولی گینگ، گردشگر و مارک فیرکین وبلاگ‌نویس استرالیایی نیز به دلایل نامشخصی در ایران بازداشت و آزاد شدند.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرمایکل وایتمایکل وایت، عضو سابق نیروی دریایی امریکا، در تابستان ۱۳۹۷ به ایران سفر کرد و در اوایل مرداد همان سال در مشهد بازداشت شد. دادگاه عمومی مشهد در اسفند ۱۳۹۷ او را برای دو اتهام"توهین به رهبری" و"پست عکسی در شبکه‌های اجتماعی" به ۱۰ سال حبس محکوم کرد. به گزارش سی ان ان مایکل وایت پس از تحمل دو سال زندان با مجید طاهری پزشک ایرانی که به نقض قوانین تحریم متهم و زندانی بود مبادله شد.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرکامران قادریکامران قادری، شهروند ایرانی اتریشی، در سفر به ایران، در ۱۲ دی ۱۳۹۴ بازداشت شد. قادری دارای دکترای برق و الکترونیک از دانشگاه وین، فعال در حوزه آی‌تی و مدیر شرکت آوانک در وین بود. او پیش از بازداشت، بارها برای شرکت در سمینارهای علمی و تحقیقی و معامله‌های تجاری به تهران رفت‌وآمد داشت. قادری در دادگاه انقلاب به اتهام"همکاری با دول متخاصم" به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرارس امیریارس امیری کارمند"بریتیش کانسیل" (شورای فرهنگی بریتانیا) و دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه کینگستون چند روز پس از بازگشت به ایران به قصد دیدن مادر بزرگ بیمارش، در ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ از سوی ماموران وزارت اطلاعات به اتهام"تبانی و اجتماع علیه امنیت ملی" بازداشت اما با قرار وثیقه آزاد شد. او در شهریور ۱۳۹۷ به اتهام"اداره شبکه براندازی علیه امنیت داخلی کشور" بازداشت و به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرکامیل احمدیکامیل احمدی، شهروند دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی، پژوهش‌گر اجتماعی و مردم‌شناس، از ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ بازداشت شد. او در دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست ابوالقاسم صلواتی به ۹ سال و ۳ ماه حبس و پرداخت ۶۰۰ هزار یورو جریمه محکوم شد. جرم او تلاش برای"اعمال نفوذ در طرح افزایش سن ازدواج، ترویج و پشتیبانی از همجنس‌گرایی، سعی در تجزیه ایران بوسیله پژوهش و ارسال گزارش خلاف به سازمال ملل" عنوان شد.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرنازنین زاغری رتکلیفنازنین زاغری رتکلیف، شهروند دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی و مدیر پروژه‌های"بنیاد خیریه تامسون رویترز" فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه"امام خمینی"، در حالی که قصد خروج از ایران را به همراه دختر نوزادش داشت، از سوی ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. دادگاه انقلاب او را بعد به اتهام «جاسوسی»، به پنج سال حبس محکوم کرد. او در پایان این مدت محکومیت دوباره برای یک"پرونده جدید" به محاکمه کشیده شد.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرناهید تقویناهید تقوی، ۶۶ ساله، زندانی دوتابعیتی ایرانی آلمانی است که روز ۲۵ مهر ۱۳۹۹ بازداشت شد. او معمار بازنشسته است که سال‌ها با دو گذرنامه و بدون هیچ مشکلی میان آلمان و ایران در رفت و آمد بود. مریم کلارن، دختر او می‌گوید: «در ابتدا اتهامات او امنیتی اعلام شده بود؛ اما به دلیل دسترسی نداشتن به پرونده، اطلاع دقیقی از اتهامات وارد شده در دست نیست.»

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویراحمد رضا جلالیاحمدرضا جلالی، پزشک، استاد و پٰژوهش‌گر مدیریت حوادث مترقبه است و با خانواده‌ش مقیم سوئد بوده است. او در سفری به ایران بازداشت و به اتهام «فساد فی‌الارض از طریق جاسوسی برای دولت متخاصم اسراییل» محکوم به اعدام شده است. او بارها تمام اتهامات را رد و اعلام کرده تحت شکنجه جسمی و روانی، وادار به اعتراف علیه خودش شده است.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرفریبا عادلخواه و رولاند گابریل مارشالفریبا عادل‌خواه، پژوهش‌گر دوتابعیتی ایرانی فرانسوی در ایران، خرداد ۱۳۹۸ از سوی حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام جاسوسی بازداشت و به ۵ سال حبس محکوم شد. رولاند گابریل مارشال شریک زندگی او نیز که برای دیدنش به ایران رفت بازداشت شد. مارشال در مارس ۲۰۲۰ با جلال روح‌الله نژاد مبادله و آزاد شد.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرمسعود مصاحبمسعود مصاحب، زندانی دوتابعیتی ایرانی اتریشی ۷۳ ساله، تاجر و دبیر کل انجمن دوستی اتریش و ایران، در بهمن ۱۳۹۷ بازداشت شد. مصاحب از سال ۱۳۴۴ در اتریش زندگی می‌کند. تلویزیون دولتی ایران بریده‌هایی از مصاحبه با مصاحب را پخش و او را به انتقال اخبار و اطلاعات مربوط به"فناوری پهپادی، موشکی و اتمی ایران" به سازمان اطلاعات آلمان (BND) متهم نمود. او به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویرانوشه آشوریانوشه آشوری مهندس ۶۵ ساله و نماینده شرکت تکنو خلاق در بریتانیا به اتهام"اتصال به موساد" به تحمل ۱۰ سال حبس، ۲ سال حبس بابت تحصیل نامشروع و استراد ۳۳ هزار یورو پولی که از او کشف شده به نفع جمهوری اسلامی محکوم شد. شهرزاد ایزدی همسر او گفته که انوشه آشوری هرگز فعالیت سیاسی یا مقام دولتی در زندگی نداشته و در ارتباط با اسراسر محرمانه دولتی نیز نبوده است.

سنت"گروگانگیری" در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به روایت تصویربنجامین بریرشش اسفند ۱۳۹۹ اعلام شد که بنجامین بریر گردشگر فرانسوی از ۹ ماه پیش در مشهد به اتهام"جاسوسی و تبلیغ علیه نظام" در بازداشت به سر می‌برد. بریر به خاطر پرواز یک پهپاد در دشت‌های نزدیک مرز ایران و ترکمنستان بازداشت شد. او همچنین به دلیل طرح این سئوال که «چرا حجاب در جمهوری اسلامی اجباری ولی در سایر کشورهای اسلامی اختیاری است» با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام نیز روبرو شده است.

ادامه مطلب: DW فارسی »

دو افغانستان رو در روی هم، پرگار

در هفته‌های اخیر دو افغانستان متفاوت به هم خیره شدند‌. افغانستان تظاهرکنندگان برابری خواه با افغانستان طالبان صاحب قدرت. مواجهه طالب مصمم به حفظ قدرت و فعال ...

دونده اهل بلاروس پس از مراجعه به پلیس ژاپن به دنبال «پناهندگی به سفارت اتریش» استکریستینا تیمانوسکایا در فرودگاه توکیو به پلیس ژاپن مراجعه کرده بود. او حاضر نشده بود سوار هواپیمایی شود که قرار بود او را به استانبول ببرد. وی پس از آن با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که در مقر پلیس توکیو و «در امنیت» به سر می‌برد. طرح مالیات بر خانه‌های خالی پر از اشکالات و ایرادات فراوان و غیر اجرایی و غیر منطقی است و موارد موجه را معاف نکرده. اصلاحش کنید دوباره.

تنفیذ ریاست جمهوری؛ انتصاب از سوی رهبر به جای انتخاب از سوی مردماین حرکت شما مصداق بارز فرار به جلو است بزرگوار آقای روحانی اول باید پاسخگوی ویرانه های تحویلی خود باشد و بعد سراغ رئیسی هم میرسیم والااا

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیمآمریکا که ایران را مسئول حمله به نفتکش اسرائیلی در دریای عرب می‌داند روز دوشنبه وعده داد همراه با متحدانش به این حمله «پاسخ جمعی» خواهند داد. 😂😂 شوخیه خوبی بود گوه خوردید بهانه جدید برای حضور غیر قانونی آمریکا در خاورمیانه...!!!

نامه بیش از ۶۰ زندانی سیاسی و عقیدتی سابق درباره بازداشت‌شدگان خوزستان🔺نامه بیش از ۶۰ زندانی سیاسی و عقیدتی سابق درباره بازداشت‌شدگان خوزستان صدیقه وسمقی، بهمن احمدی امویی، عیسی سحرخیز، آرش صادقی، سعید مدنی از جمله افرادی هستند که این بیانیه امضا کرده‌اند قیام_سراسری_تا_سرنگونی نه_به_جمهوی_اسلامی

مراسم تنفیذ؛ خامنه‌ای از دشمنان گفت، رئیسی از بیگانگان | DW | 03.08.2021علی خامنه‌ای ابراهیم رئیسی را 'عالم فرزانه' خواند و ایران را هدف 'سوءنیت قدرت‌های بزرگ' دانست. رئیسی نیز ابراز تاسف کرد که به دلیل شرایط کرونا امکان دستبوسی خامنه‌ای را ندارد. او گفت دولت آینده اقتصاد را شرطی نمی‌کند. گربه نره و روباه مکار! فقط موضوع اینه که ۸۰میلیون پینو کیو داریم. اینها باید از همدیگر تعریف کنند. چه کسی از اینها خوشش میاد که تعریف کند ؟؟ همه توهم زرنگ بودن و مدیر بودن و و و غافل از اینکه همه متخصص ریدن هستند و در این چهل سال خوب کار کردند و مردم هم دیدند . «فرزانه» چو «فرزانه» ببیند خوشش آید!

اردوغان از تمام کشورها بابت حمایت از تلاش‌های ترکیه در مهار آتش‌سوزی جنگل‌ها تشکر کردرجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از تمام کشورها و سازمان‌ها بابت همبستگی و حمایت از تلاش‌های ترکیه در مهار آتش‌سوزی جنگل‌های کشور تشکر کرد.