'رژیم غذایی سالم، یک دهه به طول عمر اضافه می‌کند' | DW | 16.02.2022

27/11/1400 11:34 ق.ظ

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که با یک رژیم غذایی سالم، می‌توانید یک دهه بیشتر زندگی کنید. بررسی محققان نروژی از دانشگاه برگن مشخص کرده که با شروع تغذیه سالم در ۲۰ سالگی می‌توان حتی تا ۱۳ سال به طول عمر افزود و در دهه ۶۰ زندگی به طور متوسط ۸ سال.

در این نوشته برایتان توضیح می‌دهیم که رژیم غذایی سالم می‌تواند یک دهه به عمرتان اضافه کند و خوردن آلو از تحلیل استخوان‌ها جلوگیری کند. همچنین با چهار علامت هشداردهنده حمله قلبی آشنا می‌شوید که باید آنها را جدی گرفت. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که با یک رژیم غذایی سالم، می‌توانید یک دهه بیشتر زندگی کنید.

به گزارش Everyday Health؛ بر اساس بررسی محققان نروژی از دانشگاه برگن، اگر یک فرد ۲۰ ساله شروع به خوردن یک رژیم غذایی سالم کند، می‌تواند تا ۱۳ سال بیشتر به زندگی خود اضافه کند. این مزیت شامل افراد مسن نیز می‌شود. به طوریکه افرادی که در دهه ۶۰ زندگی هستند، با تغییر رژیم غذایی مدرن غربی به رژیم غذایی گیاهی، به طور متوسط ۸ سال دیگر، بیشتر زندگی می‌کنند.

بر اساس مطالعه‌ای که در آوریل ۲۰۱۹ در مجله The Lancet منتشر شد، تخمین زده می‌شود که ۱۱ میلیون مرگ سالانه در جهان به‌ دلیل تغذیه ناسالم است. محققان مصرف زیاد سدیم و مصرف کم غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات را به عنوان عوامل اصلی این بحران مورد تاکید قرار دادند.

به گفته محققان، گوشت قرمز و فرآوری‌ شده، نوشیدنی‌های شیرین ‌شده با شکر و غلات تصفیه‌ شده، در رژیم غذایی سالم جایگاه بسیار اندکی دارد. داده‌های منتشرشده در ژانویه ۲۰۲۲ توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) نشان داده که از هر ۸ بزرگسال، تنها ۱ نفر روزانه ۱.۵ تا ۲ فنجان میوه مصرف می‌کند و از هر ۱۰ نفر، فقط ۱ نفر ۳ فنجان سبزیجات در روز می‌خورد. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

واکنش‌ها به مرگ یک کودک‌ کار در ایران؛ نماد «همه کودکان قربانی» کار اجباریبر اساس گزارش‌ها، رکسانا بلوچ روز یکشنبه ۲۴ بهمن‌ماه در پی از دست دادن دو کلیه خود در یکی از بیمارستان‌ها جان باخت. «جمعیت امام علی» در کانال تلگرامی خود مرگ این کودک را «ماحصل پنج سالی» دانست که این کودک «مجبور بوده ساعت‌های زیادی در خیابان کار کند.» مرگ دلخراش روشنک مرا بیاد دخترک_کبریت_فروش انداخت، چقدر این فرانسوی‌های بی‌عاطفه هستند، هنوز هم که بیاد مرگ آن کوچولوی کبریت فروش می‌افتم مدت‌ها ذهنم پریشان است. حقوق_بشر سازمان_ملل کودک در ایران یعنی زندگی پر از حسرت ز کوشش به هر چیز خواهی رسید به هر چیز خواهی کماهی رسید. آرزو دختربچه ایی با صورت اینچنین مردانه !!!!!! خدا بدونه چی به این طفلک گذشته....

جریان امام خمینی جریان مسلط حوزه‌ها نبود/ گفتمان غالب در حال گرایش به سمت جریان سنتی است نه به سمت انقلابی بودن/ اکنون به صورت جدی یک حوزه سنتی داریم که عمدتاً قصد ندارند در مسائل سیاسی وارد شوند📺 تیزر| سیدمحمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز، در گفت‌وگوی ویدئویی با برنامه پاراگراف اعتمادآنلاین: 🔹جریان امام خمینی جریان مسلط حوزه‌ها نبود 🔹اکنون به صورت جدی یک حوزه سنتی داریم که عمدتاً قصد ندارند در مسائل سیاسی وارد شوند

طی یک روز 168 بیمار کرونایی در ایران جان باختندطی شبانه‌‌روز گذشته 28 هزار و 956 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 168 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

یک زندان در زوریخ سوئیس برای جذب زندانی فراخوان دادیک زندان در سوئیس با انتشار فراخوان به دنبال داوطلبانی است که سه شب را در سلول بگذارنند. پس چرا همان تروریستانی را که چند روز قبل مهمان کرده بودن را نیانداختن بیچاره این سوئیسی‌ها انقدر بدبختی ندیدند هیچ وقت نمیتونند معنای خوشبختی رو درک کنند 🥸

ضرب و شتم و بازداشت یک عضو انجمن مولوی کُرد در سنندج

اعتصاب غذای یک زندانی سیاسی زن در ارومیه

دمنوش‌هایی هستند که به شما کمک می‌کند سریع‌تر بخوابید

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که با یک رژیم غذایی سالم، می‌توانید یک دهه بیشتر زندگی کنید. به گزارش Everyday Health؛ بر اساس بررسی محققان نروژی از دانشگاه برگن، اگر یک فرد ۲۰ ساله شروع به خوردن یک رژیم غذایی سالم کند، می‌تواند تا ۱۳ سال بیشتر به زندگی خود اضافه کند. این مزیت شامل افراد مسن نیز می‌شود. به طوریکه افرادی که در دهه ۶۰ زندگی هستند، با تغییر رژیم غذایی مدرن غربی به رژیم غذایی گیاهی، به طور متوسط ۸ سال دیگر، بیشتر زندگی می‌کنند.

بر اساس مطالعه‌ای که در آوریل ۲۰۱۹ در مجله The Lancet منتشر شد، تخمین زده می‌شود که ۱۱ میلیون مرگ سالانه در جهان به‌ دلیل تغذیه ناسالم است. محققان مصرف زیاد سدیم و مصرف کم غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات را به عنوان عوامل اصلی این بحران مورد تاکید قرار دادند.

به گفته محققان، گوشت قرمز و فرآوری‌ شده، نوشیدنی‌های شیرین ‌شده با شکر و غلات تصفیه‌ شده، در رژیم غذایی سالم جایگاه بسیار اندکی دارد.

داده‌های منتشرشده در ژانویه ۲۰۲۲ توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) نشان داده که از هر ۸ بزرگسال، تنها ۱ نفر روزانه ۱.۵ تا ۲ فنجان میوه مصرف می‌کند و از هر ۱۰ نفر، فقط ۱ نفر ۳ فنجان سبزیجات در روز می‌خورد.

با این حال برای اتخاذ الگوهای تغذیه سالم هرگز دیر نیست.

نویسندگان مطالعه اخیر، پیشنهاد می‌کنند که به‌جای پروتئین‌های حیوانی، سراغ پروتئین‌های گیاهی بروید. مثلاً به‌جای چیزبرگر، نخود برگر بخورید. حتی می‌توانید با ماهی‌های چرب (مانند سالمون) نیز شروع کنید. اگرچه ماهی یک گیاه نیست، اما فواید اسیدهای چرب امگا ۳ را می‌توان از آنها به‌دست آورد.

همچنین رنگ غذا منعکس‌کننده تراکم مواد مغذی آن است، بنابراین حداقل ۵ رنگ مختلف از میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، آجیل و دانه‌ها را در روز مصرف کنید.

روغن‌های غیراشباع را فراموش نکنید. روغن‌های غیراشباع شامل تک‌غیراشباع و چندغیراشباع هستند. هر دو نوع چربی‌های غیراشباع می‌توانند به بهبود کلسترول خون شما کمک کنند؛ البته وقتی که به‌جای چربی‌های اشباع و ترانس استفاده شوند. روغن‌های گیاهی مایع مانند سویا، ذرت، گلرنگ، کانولا، زیتون و آفتابگردان حاوی چربی‌های غیراشباع هستند.

به گفته محققان نباید به طور ناگهانی سراغ یک رژیم غذایی سالم بروید تا فواید آن را تجربه کنید. نکته مهم این است که تغییراتی ایجاد کنید که بتوانید در درازمدت به آنها پایبند باشید و آنها را ثابت نگه دارید.

مطالعه اخیر ۸ فوریه در PLoS Medicine منتشر شده است.تحقیقات جدید پژوهشگران در موسسه تحقیقاتی کالج پزشکی پن در ایالت پنسیلوانیا نشان می‌دهد که خوردن آلو می‌تواند برای سلامت استخوان‌ها مفید باشد.

به‌ گزارش مدیکال‌اکسپرس؛ محققان دریافتند که آلو می‌تواند به پیشگیری یا به تاخیرانداختن تحلیل استخوان بخصوص در زنان یائسه کمک کند، احتمالاً به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو. هر دوی این عوامل منجر به تحلیل استخوان‌ها می‌شوند.

در زنان یائسه، سطوح پایین استروژن می‌تواند باعث افزایش استرس اکسیداتیو و التهاب شود و خطر ضعیف شدن استخوان‌ها را افزایش دهد. اما گنجاندن آلو در رژیم غذایی می‌تواند با کند کردن یا معکوس کردن این روند به محافظت از استخوان‌ها کمک کند.

پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان‌ها ضعیف یا شکننده می‌شوند و می‌تواند برای هر فردی در هر سنی اتفاق بیفتد، اما به گفته محققان در میان زنان بالای ۵۰ سال شایع‌تر است. این بیماری بیش از ۲۰۰ میلیون زن در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در حالی که داروهایی برای درمان پوکی استخوان وجود دارد، محققان می‌گویند که علاقه فزاینده‌ای به کشف روش‌هایی برای درمان این بیماری با تغذیه صحیح دارند.

میوه‌ها و سبزیجاتی که سرشار از ترکیبات فعال زیستی مانند اسید فنولیک، فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها هستند، می‌توانند به‌طور بالقوه به محافظت در برابر پوکی استخوان کمک کنند.

بعد از ۴۰ سالگی، تجزیه سلول‌های قدیمی شروع به پیشی‌ گرفتن از تشکیل سلول‌های جدید می‌کند. این روند می‌تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله التهاب و استرس اکسیداتیو باشد، یعنی زمانی که رادیکال‌های آزاد و آنتیاکسیدان‌ها در بدن نامتعادل هستند.بااین‌حال، آلو دارای فواید تغذیه‌ای زیادی مانند مواد معدنی، ویتامین K، ترکیبات فنلی و فیبر رژیمی است که همگی می‌توانند به مقابله با برخی از این اثرات کمک کنند.

محققان برای بررسی خود، داده‌های ۱۶ مطالعه پیش‌بالینی و دو کارآزمایی بالینی را تجزیه و تحلیل کردند. آزمایشات بالینی نشان داد که خوردن ۱۰۰ گرم آلو یا حدود ۱۰ آلو در روز به مدت یک سال، باعث بهبود تراکم استخوانی استخوان در ساعد و پایین ستون فقرات و کاهش علائم چرخش استخوان می‌شود.

علاوه براین، خوردن ۵۰ یا ۱۰۰ گرم آلو خشک در روز و به مدت شش ماه از کاهش تراکم مواد معدنی استخوان جلوگیری می‌کند و TRAP-5b یا نشانگر تحلیل استخوان را در مقایسه با زنانی که آلو نمی‌خورند، کاهش می‌دهد.

این مطالعه اخیراً در مجله Advances in Nutrition منتشر شده است.پیش‌بینی حمله قلبی قبل از وقوع می‌تواند دشوار باشد. بنا به اعلام مرکز کنترل بیماریهای آمریکا، بسیاری از مردان و زنانی که به‌طور ناگهانی بر اثر بیماری عروق کرونر قلب می‌میرند، هیچ علامت قبلی ندارند.

به گزارش نشریه بریتانیایی Today؛ دکتر شارون هیز، متخصص قلب در کلینیک مایو، می‌گوید: علائم حمله قلبی بالقوه می‌تواند نامحسوس باشد. به گفته او، ۴ نشانه وجود دارد که هرگز نباید نادیده بگیرید:درد قفسه سینه همچنان علامت هشداردهنده حمله قلبی برای هر دو جنس زن و مرد است. درد قفسه سینه همراه با احساس فشار و سوزش است. ممکن است احساس کنید یک جسم بسیار سنگین روی قفسه سینه شما قرار گرفته است. این درد به مدت طولانی ادامه دارد و همراه با حرکت بدتر می‌شود. دردی که چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد، مربوط به قلب نیست و می‌تواند به دلیل گرفتگی عضلات قفسه سینه باشد.بسیاری چیزها می توانند باعث شوند تعادل خود را از دست بدهید یا برای لحظه ای احساس ضعف کنید. اما اگر ناگهان احساس بی‌ثباتی کردید و همچنین ناراحتی قفسه سینه یا تنگی نفس داشتید، فوراً با پزشک تماس بگیرید. این علامت می‌تواند به این معنا باشد که فشار خون شما کاهش یافته است، زیرا قلب شما قادر به پمپاژ، آن طور که باید نیست.یکی از علائم هشداردهنده حمله قلبی، کاهش تحمل ورزش است: مثلا شما قبلاً می‌توانستید به راحتی از پله‌ها بالا بروید، اما اکنون احساس تنگی نفس می‌کنید یا حتی باید در میانه راه بایستید و استراحت کنید. این علامت باید بسیار جدی گرفته شود. خستگی شدید یا ضعف غیرقابل توضیح و ادامه آن برای روزها، می‌تواند از علائم بیماری قلبی، به‌ویژه برای زنان باشد.درد گلو یا فک احتمالاً مربوط به قلب نیست. به احتمال زیاد، علت آن یک مشکل عضلانی، سرماخوردگی یا مشکل سینوسی است. اما اگر درد یا فشاری در مرکز قفسه سینه خود دارید که به سمت گلو یا فک شما گسترش می‌یابد، می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد.

به گفته دکتر شارون هیز نکته کلیدی این است که عوامل خطر خود را بشناسید. اگر چاق و کم‌تحرک هستید، فشار خون بالا و سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید، باید علائم خود را جدی‌تر بگیرید.بهترین دمنوش‌ها برای بهبود کیفیت خواب، دمنوش‌های گیاهی هستند؛ تا حدی به این دلیل که کافئین ندارند.

به گزارش اینسایدر و به گفته دکتر لیز وایناندی، متخصص تغذیه در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو، بسیاری از چای‌های گیاهی حاوی ترکیباتی هستند که با اتصال به گیرنده‌های GABA (انتقال‌دهنده‌های عصبی) در مغز که به القای خواب کمک می‌کنند، زمان به‌ خواب‌رفتن را کاهش می‌دهند.

او ۷ مورد از بهترین دمنوش‌هایی که به شما کمک می‌کند سریع‌تر بخوابید را معرفی کرده است:بابونه یک آرامبخش حاوی آپیژنین است، یک ماده شیمیایی که بر گیرنده‌های بنزودیازپین در مغز تأثیر می‌گذارد، مشابه برخی داروها که به درمان بی‌خوابی کمک می‌کنند. برای کمک به خوابیدن، یک یا دو ساعت قبل از خواب یک فنجان چای بابونه بنوشید. افراد باردار نباید چای بابونه بنوشند، زیرا ممکن است خطر زایمان زودرس یا سقط جنین را افزایش دهد.بادرنجبویه حاوی ترکیبی به نام رزمارینیک اسید است که روی گیرنده‌های GABA تاثیر گذاشته و خواب را تسهیل می‌کند. مطالعات کوچک نشان می‌دهد که بادرنجبویه در کاهش بی‌خوابی، افسردگی و اضطراب موثر است. بادرنجبویه همچنین یک آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، بنابراین در طول زمستان و پاییز که سرماخوردگی و آنفلوانزا، اغلب خواب را مختل می‌کنند، فواید بیشتری دارد.اگرچه تحقیقات محدودی در مورد چای دمنوش لیمو وجود دارد، اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داده افرادی که یک ساعت قبل از خواب یک فنجان چای لیمو مصرف کردند، گزارش دادند که سریع‌تر به خواب می‌روند، طولانی‌تر می‌خوابند و در طول روز کمتر احساس خواب‌آلودگی می‌کنند.اعتقاد بر این است که ترکیبات موجود در سنبل‌الطیب، از جمله اسیدهای والرنیک و والپوتریات‌ها، بر گیرنده‌های GABA در مغز تأثیر می‌گذارد و منجر به خواب آلودگی می‌شود.چای رویبوس حاوی مقادیر کمی از مواد معدنی از جمله کلسیم و منیزیم است که هر دو با خواب سالم مرتبط هستند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سطوح آنتی‌اکسیدانی چای رویبوس همراه با خواص ضدالتهابی آن، می‌تواند به بهبود خواب کمک کند.بوته عسل شبیه رویبوس است و با فواید سلامتی از تسکین علائم PMS یا سندرم پیش از قاعدگی گرفته تا کاهش سرفه و بهبود کلسترول ارتباط دارد. می‌توانید از یک فنجان گرم از این چای برای بهبود خواب شبانه لذت ببرید، زیرا فاقد کافئین است.زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل است که گفته می‌شود به بهبود هضم و کاهش التهاب کمک می‌کند. کورکومین، ماده فعال زردچوبه، یک آنتی‌اکسیدان قوی و عامل ضدالتهابی است که می‌تواند به تنظیم انتقالدهنده‌های عصبی در مغز و در نتیجه به بهبود خواب کمک کند، اگرچه تحقیقات کمی در مورد زردچوبه و خواب وجود دارد.

دمنوش‌های گیاهی به‌طورکلی بی‌خطر هستند، اما می‌توانند با برخی داروها تداخل داشته باشند. اگر دارو مصرف می‌کنید، بیماری‌های دیگری دارید، یا باردار یا شیرده هستید، قبل از شروع مصرف منظم چای‌های گیاهی با پزشک خود صحبت کنید.