'تئوری‌ توطئه'؛ توضیحی ساده برای جهانی پیچیده | DW | 16.12.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 75 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 63%

بازار 'تئوری‌های توطئه' در فضای مجازی پررونق شده است. این 'تئوری‌‌ها' به ویژه زمانی گسترش می‌یابند که رویدادهای معینی به تهدید و ناامنی جمعی بینجامند و فهم دگرگونی‌های جهان را دشوار کنند.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

جهان پس از پایان جنگ سرد در نتیجه روند گلوبالیزاسیون، هم در عرصه سیاست و هم اقتصاد پیچیده‌تر شده است. این امر بسیاری از انسان‌ها را برای فهم روندها و دگرگونی‌های جهان با دشواری روبرو می‌کند. آسان‌ترین راه برای غلبه بر این دشواری، توسل به"تئوری توطئه" است.

"تئوری‌های توطئه" به ویژه هنگام بروز بحران‌ها گسترش و طرفدار می‌یابند و هر چه رویدادهای جهان دیدناپذیرتر شوند و بحران‌های موجود به انسان‌ها احساس ناامنی و تهدید بیشتری بدهند، زمینه برای بروز"تئوری‌های توطئه" در جامعه فراهم‌تر می‌شود؛ زیرا"تئوری توطئه" علاوه بر ساده کردن پیچیدگی‌ها، با ارائه الگوی توضیحی خود، وضعیت‌های ناروشن را برطرف می‌کند. البته ممکن است این وضعیت معین کماکان تهدیدآمیز به نظر آید، اما به یاری"تئوری توطئه" دست‌کم دیگر ناروشن نیست.

اگر یک"فرضیه توطئه" با مستنداتی تجربی ابطال شود، اما پیروان آن همچنان به آن باور داشته باشند، می‌توان از"ایدئولوژی توطئه" سخن گفت."ایدئولوژی‌های توطئه" نیز مانند ایدئولوژی‌های توتالیتر ادعای حقیقت مطلق دارند و بر شالوده دشمن‌پنداری استوارند."ایدئولوژی‌های توطئه" نیز به ثنویت تمایل دارند و جهان را به"نیک و شر" تقسیم می‌کنند. در این تقسیم‌بندی پیروان"ایدئولوژی توطئه" را آدم‌های خوب و"توطئه‌گران" را آدم‌های شرور می‌نامند.

برخی از پژوهشگران،"تئوری‌های توطئه" را کوششی برای رویارویی با خردگرایی عصر روشنگری ارزیابی می‌کنند. به باور آنان، شتاب در عقلانی کردن مناسبات اجتماعی و تلاش برای این که دانش جایگزین توضیح غیرعقلی جهان شود، به واکنشی خردستیزانه انجامید که در"تئوری‌های توطئه" مجال بروز می‌یابد. هنگامی که آدمی دیگر نتواند همه چیز را با"خدای قادر متعال" توضیح دهد، پدیده‌های ناخوشایند را در قالب دسیسه‌ها و توطئه‌های گروه‌هایی زمینی می‌گنجاند که باید مسئول ناکامی‌ها قلمداد شوند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

(تئوری توطئه توضیحی ساده برای جهانی پیچیده). برعکس توطئه روندی است پیچیده برای رسیدن به هدف ساده است. پیش کشیدن لولوی حقوق بشر و زدن تو سر ملا برای باج گیری از ملا که هردو باهم بتوانند این ملت را غارت نمایند.

اگر منفعت تئوریست تو طئه هم تئوریست و اگر منفعت واقعی است پس توطئه هم واقعی است. برای بدست آوردن سود از بازار های جهانی بند و بست لازم است، این سود گاهی با پیش کشیدن قضیه حقوق بشر و یا نهایتش جنگ امکان پذیراست...‌

👇👇👇

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

رفتار مبتنی بر تئوری توطئه مشکل جدی کشور استنماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که رفتار مبتنی بر تئوری توطئه و ستیزه‌جویانه با جهان تهدید مهم کشور در یک دهه آینده است. ایران طی چهار دهه اخیر به استثنای دوره ریاست‌جمهوری مرحوم هاشمی و به ویژه دوره ریاست‌جمهوری آقای خاتمی از قافله پیشرفت باز مانده است.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

توییتر ۷۰ هزار حساب کاربری طرفدران تئوری توطئه «کیو‌-انان» را حذف کردتوییتر اعلام کرد که در روزهای گذشته در چهارچوب مقابله با پیام‌هایی با محتوای تحریک به خشونت، بیش از ۷۰ هزار حساب کاربری که تئوری توطئه «کیو‌-انان» را تبلیغ می‌کردند، حذف کرده است. ازادی بیان به سبک غربی ففط دوست دارم دوباره درباره ازادی رسانه و فضای مجازی زر بزنید 🤫 اروپا باید از انحصار رسانه های چپگرای آمریکایی در خفه کردن آزادی درس عبرت بگیره و خودش رو اینقدر وابسته به این رسانه های ناقض آزادی نکنه آن است ازادی بیان امریکا بایدن و ایادی اطراف او
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ایران در میان منابع پخش تئوری توطئه نخبگان آدم‌خوار
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

واکسیناسیون تنها راه شکست همه گیری کروناست؛ واکنش بیل گیتس به توطئه پردازانبینانگذار مایکرو سافت در گفتگو با رادیو فرانس انفوی فرانسه به ادعاهایی که درباره او و بنیاد «بیل و ملیندا گیتس» مطرح می شود پاسخ داد. بیل گیتس تنها راه نجات جهان از همه گیری کرونا را واکسیناسیون سراسری و عمومی می داند. بله. درآمد. و. بزنس. همین. است. اول. کرونا بفرست. بعدش. واکسین. بفروش. برایت. هیزم. جهنم. جمع آوری. میکنی. لطفا واکسن را به سراسر این کره خاکی برسانید تا همه مردم دنیا ازین مصیبت رهایی یابند ! صحت_زندگی برای همه بوی بهبود زاوضاع جهان می شنوم مانده ام کشور من جزو جهان نیست چرا ؟
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

نظریه‌ توطئه درباره خانواده روتشیلد: از واترلو تا لندن، از آلمان تا ایران
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »