'برخلاف دی ۹۶ خاموش کردن اعتراضات برای حکومت ساده نیست' | DW | 18.11.2019

18/11/2019 08:38:00 ب.ظ

یک تحلیلگر مسایل سیاسی از تهران می‌گوید علیرغم حضور سنگین نیروهای امنیتی در خیابان‌ها، حکومت مانند سال ۹۶ به سادگی جان سالم به در نمی‌برد. امکان ادامه اعتراضات زیاد است. احتمالا جمهوری اسلامی ناچار به عقب‌نشینی می‌شود.

بنزین, Iranprotests

یک تحلیلگر مسایل سیاسی ساکن تهران به دویچه‌وله گفت به‌رغم حضور سنگین نیروهای امنیتی در خیابان‌ها، حکومت مانند سال ۹۶ به سادگی جان سالم به در نمی‌برد. احتمال ادامه اعتراضات زیاد است و جمهوری اسلامی ناچار به عقب‌نشینی می‌شود. بنزین IranProtests

یک تحلیلگر مسایل سیاسی از تهران می‌گوید علیرغم حضور سنگین نیروهای امنیتی در خیابان‌ها، حکومت مانند سال ۹۶ به سادگی جان سالم به در نمی‌برد. امکان ادامه اعتراضات زیاد است. احتمالا جمهوری اسلامی ناچار به عقب‌نشینی می‌شود.

https://p.dw.com/p/3TFpYپس از سه روز سرکوب خشن و علیرغم قطع بودن ارتباطات اینترنتی ایران با جهان خارج، تمامی اخبار رسیده حاکی است که اعتراض‌ها خاموش نشده‌اند. محمد محبی، تحلیلگر مسایل سیاسی ایران در مصاحبه با دویچه‌وله می‌گوید در این دور از اعتراضات حکومت با چنان خشمی روبروست که به سادگی از پس خاموش کردن آن برنخواهد آمد. او امیدوار است که جمهوری اسلامی بدون این که هزینه را برای مردم و کشور سنگین‌تر کند، عقب‌نشینی کند. 

گفت‌وگو با محمد محبی، تحلیلگر مسایل سیاسی ساکن تهرانمحمد محبی، تحلیلگر مسایل سیاسی ایرانآیا منشاء اعتراضاتی که در این سطح وسیع در ایران در جریان است، فقط مسئله معیشتی است؟ محمد محبی: مسئله اقتصاد یک جرقه و بهانه‌ای بود برای جامعه جان به لب آمده‌ای که دارد اوج تحقیر را تحمل می‌کند. بنزین فقط بنزین نیست، بالاخره وقتی حکومتی تصمیمی در این ابعاد می‌گیرد، این حق مردم است که از آن آگاه شوند و بدانند چرا چنین تصمیمی گرفته می‌شود.  ولی جمهوری اسلامی کوچک‌ترین اصول حکمرانی را حتی در حدی نازل را هم رعایت نکرده است. 

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

اعتراضات بهبهان به روایت شاهدان: گفته‌اند فعلا پیکر کشته‌ شدگان به خانواده‌ها تحویل داده نشود

در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد♦️در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی_ بنزین ؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد ⚡️در ادامه اعتراضات مردم به افزایش نرخ بنزین و قطعی گسترده اینترنت، رسانه‌های داخل ایران به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که قطعی اینترنت مشخص نیست چه زمانی وصل شود.

اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در شامگاه شنبه ۲۵ آباندر ایران اعتراضات در پی افزایش قیمت بنزین در طول شامگاه شنبه ۲۵ آبان ماه ادامه دارد. گزیده‌ای از تصاویری که از شهرهای مختلف به دست بی بی سی فارسی رسیده را در این ویدیو ببینید.

اعتراضات به گرانی بنزین؛ دستگیری دست‌کم ۴۰ معترض در شهر یزد تایید شد♦️اعتراضات به گرانی بنزین ؛ دستگیری دست‌کم ۴۰ معترض در شهر یزد تایید شد ⚡️پس از اعتراضات گسترده در ایران، در حالی که گزارش‌ها حاکی از دست کم کشته شدن هفت نفر در این اعتراضات است، بنابر گزارش‌های رسمی دست کم ۴۰ نفر در اعتراضات شهر یزد دستگیر شده اند.

اعتراضات مردم ایران به خشونت کشیده شدادامه اعتراضات مردم ایران به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خشونت کشیده شده و معترضان اقدام به آتش‌زدن ساختمان‌ها کرده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

اعتراضات به گرانی بنزین؛ در دو روز گذشته بر مردم ایران چه گذشت؟

لینک کوتاه شده https://p.اخبار اعتراضات شهرهای مختلف روز یکشنبه به خاطر قطعی اینترنت در ایران در شبکه‌های اجتماعی بازتاب چندانی نداشت اما در آخرین ساعت‌های یکشنبه ویدئوهایی از اعتراضات شهر بهبهان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد اعتراضات در این شهر ادامه دارد.گزارش از وضعیت اردشیر فنائیان، یلدا فیروزیان، و بهنام اسکندریان شهروندان بهایی زندانی در سمنان از راست: بهنام اسکندریان، یلدا فیروزیان و اردشیر فنائیان یک منبع مطلع به صدای آمریکا می‌گوید که سه شهروند بهایی زندانی در سمنان، هیچ اقدامی خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام نداده‌اند و تنها به خاطر باورهای مذهبی‌شان بازداشت شده‌اند.موضوعات مرتبط.

dw.com/p/3TFpY پس از سه روز سرکوب خشن و علیرغم قطع بودن ارتباطات اینترنتی ایران با جهان خارج، تمامی اخبار رسیده حاکی است که اعتراض‌ها خاموش نشده‌اند. استانی که پایتخت نفت ایران محسوب می‌شود اما فقر گسترده آن با منابع نفت‌اش هیچ همخوانی ندارد. محمد محبی، تحلیلگر مسایل سیاسی ایران در مصاحبه با دویچه‌وله می‌گوید در این دور از اعتراضات حکومت با چنان خشمی روبروست که به سادگی از پس خاموش کردن آن برنخواهد آمد. جلسات دادگاه بدوی این سه شهروند بهایی در تاریخ‌های ۴ مهر و ۲۵ مهر برگزار شده و حکم آنها نیز روز پنجشنبه ۲ آبان صادر و به آنها ابلاغ شده است. او امیدوار است که جمهوری اسلامی بدون این که هزینه را برای مردم و کشور سنگین‌تر کند، عقب‌نشینی کند.  تا کنون خبرهای تائید نشده حاکی از کشته و زخمی ‌شدن ده‌ها شهروند خوزستانی است.  گفت‌وگو با محمد محبی، تحلیلگر مسایل سیاسی ساکن تهران محمد محبی، تحلیلگر مسایل سیاسی ایران آیا منشاء اعتراضاتی که در این سطح وسیع در ایران در جریان است، فقط مسئله معیشتی است؟  محمد محبی: مسئله اقتصاد یک جرقه و بهانه‌ای بود برای جامعه جان به لب آمده‌ای که دارد اوج تحقیر را تحمل می‌کند.

بنزین فقط بنزین نیست، بالاخره وقتی حکومتی تصمیمی در این ابعاد می‌گیرد، این حق مردم است که از آن آگاه شوند و بدانند چرا چنین تصمیمی گرفته می‌شود. او در ادامه اظهاراتش می‌گوید در محل کارش شنیده که برخی از اجساد را به اهواز منتقل کرده‌اند. حکم تبعید این شهروندان بهایی به خارج از استان سمنان در حالی صادر شده است که به آنها اعلام نشده منظور از خارج از سمنان کدام یک از شهرهای ایران است.  ولی جمهوری اسلامی کوچک‌ترین اصول حکمرانی را حتی در حدی نازل را هم رعایت نکرده است.  تنها چیزی که من در این چند روز می‌بینم خشم عجیب مردم است. به گفته این منبع آگاه، دستکم هشت نفر از اهالی بهبهان و حومه در جریان اعتراضات اخیر کشته شده‌اند و چندین نفر از پرسنل نیروی انتظامی هم توسط مردم مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند که حال دو تن از آنها وخیم است با این حال مردم معترض تا دقایقی پیش از نیمه شب امشب (یکشنبه) در سطح خیابان‌های اصلی دیده می‌شدند. مردم از همه‌چیز خشمگین‌اند؛ از اقتصاد، سیاست و فرهنگ و به این سادگی هم این جمع نخواهد شد. وی همچنین در طول بازداشت در سلول انفرادی از حق تماس با خانواده خود محروم بوده و در حال حاضر مدتی است دچار ناراحتی شدید قلبی شده و دکتر زندان نیز تایید کرده که او باید تحت نظر متخصص قرار بگیرد، اما هنوز رسیدگی خاصی از سوی مسئولین زندان صورت نگرفته است. دو سه روز است اینترنت به طور کامل در ایران قطع است و تنها سایت‌های داخلی کار می‌کند. او از حرکت مردم برای آتش زدن سرمایه‌های بیت المال که متعلق به خودشان است گلایه می‌کند، اما «مهدی»، یک شهروند ساکن این شهر که خودش در طول سه روز گذشته در جریان اعتراضات شرکت کرده، به ایران وایر می‌گوید: «روز بیست و چهارم آبان ماه که روز اول اعتراضات بود، مردم در نهایت مصالحه کف آسفالت منتهی به بانک ملی و تا حد فاصل فلکه جوانمردی تا فلکه شیراز نشسته بودند و بی‌هیچ حالت تهاجمی و به شکل نشسته شعار می‌دادند، اما برخورد خشونت آمیز نیروی انتظامی که آنها را با باتوم و سنگ مورد هجوم قرار دادند، مردم را عصبانی و ناچار به مقابله کرد.

حتی خدمات خود مخابرات هم اکثرا قطع هستند و ۳۰/۴۰ میلیون کاربر را تقریبا زمین‌گیر کرده‌اند. با این همه نتوانسته‌اند اعتراضات را جمع کنند. سنگ می‌پراندند و با ماشین‌های آب فشار قوی مردم را دور می‌کردند و بعد از مدت کوتاهی کار به تیراندازی کشید. این شهروند بهایی در ابتدا به یک سال زندان محکوم می‌شود که این حکم در دادگاه تجدید نظر به هشت ماه کاهش پیدا می‌کند و او سال ۱۳۹۲ پس از گذراندن شش ماه از دوران محکومیت خود از زندان آزاد می‌شود. من در شهر چرخی زدم. خشم مردم و تخریبی که دیدم واقعا وحشتناک بود. باتوم‌ها را به قصد کشت توی فرق سر رهگذرها فرود می‌آورند. بانک‌ها را و پمپ بنزین‌ها را آتش زده‌اند. برخورد با شهروندان بهایی از سوی جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد و این اولین بار نیست که شهروندان بهایی تنها به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی بازداشت و به احکام قضایی مانند زندان‌های طولانی مدت محکوم می‌شوند.

  ولی بسیاری از شاهدان عینی گزارش داده‌اند که این تخریب را خود نیروهای بسیج و نیروهای حکومتی انجام می‌دهند که به این بهانه معترضان را سرکوب کنند. جالب است نیروهای گسترده پلیس همه جا بودند ولی وقتی مردم می‌خواستند یک بانک را آتش بزنند. آیا آن‌ها نیروهای حکومتی‌اند یا واقعا مردم‌اند یا مجموعه‌ای از هردوی آنها؟  ممکن است نیمی از این کارها را نیروهای امنیتی بکنند. ولی نمی‌توانم بگویم که همه آنها مطلقا کار نیروهای امنیتی است.» مهدی اما ترکیب نیروهای مقابله کننده در شب دوم یعنی شب ۲۵ آبان ماه را متفاوت ارزیابی می‌کند: «در دومین روز اعتراضات در حالی که هوا رو به تاریکی می‌رفت مردم جلوی صف ماموران مسلح که از سپاه آمده بودند، با صفوف پیوسته و فشرده روی زمین نشستند، نیروهای امنیتی  تا سه متری مردم جلو آمدند و همان جا متوقف شدند. مردم همان طور که گفتم به شدت خشمگین‌اند، علاوه بر این جامعه ایران متکثر است و معترضین هم یکدست نیستند و الان دیگر تمام جامعه معترض است.  با توجه به قطعی اینترنت و ارتباطات مردم چگونه با هم تماس می‌گیرند؟ تجمعات چگونه شکل می‌گیرد و چطور از هم خبردار می‌شوند؟ آنها بیشتر با شبکه‌های ماهواره‌ای با خبر می‌شوند. مردم داد می‌زند بیایید بکشید.

یکسری مناطق نقطه کور مخابرات است. یعنی در این نقاط هنوز اینترنت کار می‌کند.» آنها ساعت‌های متمادی با قطع برق و اینترنت مواجه شده‌‌اند: «در طول چهل و هشت ساعت گذشته در ساعت‌های زیادی از روز و شب برق کل شهر قطع شده، اینترنت به سختی و برای دقایقی وصل می‌شود و ارتباط مردم با فضای بیرون اغلب به سختی انجام شده یا قطع شده است. از طریق تلفن و پیام‌رسان‌ها هم مردم باهم در ارتباط‌اند. مردم دیگر ترسی ندارند. اما یک نفر آشنا در پزشکی قانونی گفته او احتمالا جزو کشته شدگان است. وقتی از آنها می‌‌پرسم احتیاط نمی‌کنید؟ می‌گویند چه احتیاطی؟ برای چی؟ برای کجا؟ مردم از طریق تلفن، روابط فامیلی و دوست و آشنا و از طریق کار و دیگر راه‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

در عین حال مردم بدون سازماندهی به خیابان می‌روند. ما بازداشت نکرده ایم. اگر سازماندهی وجود داشته باشد، اعتراضات بسیار گسترده‌تر می‌شود.  همین امروز چه فضایی در تهران حاکم است؟  حضور نیروهای امنیتی در سطح شهر بسیار سنگین است. حتی اسمش در دفاتر دو بیمارستان شهر به ثبت نرسیده. من میدان ولیعصر و چهار راه ولیعصر و میدان هفت تیر را دیدم. نیروهای امنیتی تا بن دندان مسلح‌‌اند. به گفته لیلا این روزها خیابان‌های شهر به شهرهای جنگ زده شبیه است:«مردم با سنگ مقابله می‌کردند.

ولی این احتمال هست که امشب باز اعتراضات ادامه پیدا کند و پیش‌بینی من این است که در روزهای آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد و به این زودی فروکش نخواهد کرد.  بیشتر اعتراضات و درگیری‌های پراکنده از ساعت پنج و شش عصر به بعد و در ساعات شب صورت می‌گیرد. شهر تا امروز بیست و ششم آبان ماه و ساعتی پیش از غروب حالت جنگی داشت و صدای گلوله قطع نمی‌شد. در طول روز مردم کار خود را می‌کنند. همانطور که گفتم اعتراض‌ها سازماندهی مشخصی هم ندارند.» لیلا که به همراه مادر و زن عمویش به منظور پیدا کردن ردی از پسر عمویش به بیمارستان شهیدزاده و بیمارستان تامین اجتماعی بهبهان سر زده می‌گوید وضعیت هر دو بیمارستان بسیار آشفته بود: «تمام راهروهای بیمارستان مملو از افراد خونین و مالین و زخمی و دست و پا شکسته بود که یا روی صندلی‌ها نشسته بودند یا وسط راهرو ولو بودند و البته حضور چشمگیر پلیس را در بیمارستان حس می‌کردم.  مردم بیشتر بی‌هدف به سمت خیابان‌ها و چهارراه‌های پر رفت وآمد می‌روند و درگیری‌های پراکنده شروع می‌شود.

  فکر می‌کنید که نیروهای بدنه سپاه و بسیج تا چه کجا به سرکوب مردم ادامه دهند؟ آیا به نظر شما این تحلیل واقع‌بینانه است که با تشدید سرکوب از جایی راه خود را جدا خواهند کرد؟ دلیل اصلی که جمهوری اسلامی یگان ویژه‌ را به میدان می‌‌آورد این است که بتوانند اعتراضات را خیلی سریع جمع کنند. «غ. تجربه نشان داده است اگر اعترضات و تجمعات ادامه پیدا کند، که یک نوع رابطه عاطفی بین مردم و نیروهای امنیتی شکل می‌گیرد و امر سرکوب دیگر پیش نمی‌رود. حتی اگر فرماندهان ارشد سپاه هم بخواهند به شکل وسیع سرکوب کنند، دست به عصا راه خواهند رفت چون سرکوب گسترده در صورت ادامه اعتراض‌ها عملی نیست. پدرم ماشین را برده، نشان داده که چه بلایی سر وسیله ایاب و ذهاب من به مزرعه آورده‌‌اید و این دیگر قابل استفاده نیست اما گفته‌‌اند که جانت را بردار و برو چون اگر سماجت کنی باید توضیح بدهی که آن ساعت آنجا چرا ماشینت پارک بوده. یعنی احتمال دارد به فکر معامله با معترضان باشند و مثلا قیمت بنزین را به عقب برگردانند و چون مردم هم سازماندهی ندارند، شاید با یک سری امتیازات کوتاه بیایند. ولی حتی در آن صورت هم معلوم نیست که به خانه‌های خود برگردند. او نام فامیلی فرد تماس گیرنده را آقای «پارسایی» از اهالی روستای اسلام آباد ذکر کرده ولی می‌گوید نمی‌تواند قاطعانه این خبر را تایید کند ،چون آمار بازداشتی‌های کف خیابان بالا بوده و ممکن است کسی زخمی یا بازداشت شده باشد و خانواده‌‌اش تصور کنند کشته شده است.

  من حرکتی که شروع شده است را پرثمر می‌‌بینم. برخلاف اعتراضات دیماه ۹۶ این بار جمهوری اسلامی جان سالم از این اعترضات به در نخواهد برد و به احتمال زیاد تن به دادن امتیازاتی خواهد داد و امیدوارم که بدون هزینه زیاد باشد.. تاریخ .