'بازرسان آژانس در پی راهی برای نظارت بیشتر بر برنامه هسته‌ای ایران هستند' | DW | 25.08.2021

03/06/1400 11:00 ب.ظ

بازرسان آژانس بین‌المللی در تلاش هستند در صورتی که ایران و قدرت‌های جهانی در مورد برنامه هسته‌ای به توافق نرسند، یک برنامه اضطراری برای رفع فقدان اطلاعات در زمینه فعالیت‌های اتمی ایران طراحی کنند.

بازرسان آژانس بین‌المللی در تلاش هستند در صورتی که ایران و قدرت‌های جهانی در مورد برنامه هسته‌ای به توافق نرسند، یک برنامه اضطراری برای رفع فقدان اطلاعات در زمینه فعالیت‌های اتمی ایران طراحی کنند. از زمانی که مجلس شورای اسلامی در اوایل سال ۲۰۲۱ در واکنش به تحریم‌های آمریکا، محدودیت‌هایی برای نظارت آژانس بین‌المللی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ایجاد کرده‌است، ناظران آژانس به دشواری می‌توانند میزان این فعالیت‌ها را ارزیابی کنند.

گفته می‌شود ایران به زودی به اورانیوم غنی‌شده با قابلیت ساخت کلاهک هسته‌ای دست خواهد یافت.

به گزارش بلومبرگ، دیپلمات‌ها در پایتخت اتریش می‌گویند، در وضعیت کنونی آژانس بین‌المللی می‌تواند تلاش کند به توافقی تازه با ایران برسد و تعداد بازرسی‌ها در سایت‌های غنی‌سازی اورانیوم را مشخص سازد. "توافق جامع پادمان" یا همان پروتکل الحاقی که ایران خود را در برابر آژانس بین‌المللی ملزم به اجرای آن کرده است، از کشورها می‌خواهد، در صورتی که فعالیت هسته‌ای آنها فراتر از حد مجاز باشد، امکان بازرسی‌های بیشتر را فراهم آورند.

بلومبرگ به نقل از دو مقام مطلع که نمی‌خواستند نام‌شان فاش شود، می‌نویسد، زمانی که ایران تصمیم گرفت غلظت غنی‌سازی اورانیوم را فراتر از حد مجاز مندرج در توافقنامه برجام تا حد قابلیت ساخت کلاهک هسته‌ای افزایش دهد، به وضوح"موافقت‌نامه پادمان جامع" را نقض کرده است. headtopics.com

بلوف و سیاه نمایی

گه خوردن

ادامه مطلب:
dw_persian »

برنامه کامل کاروان ایران در رقابت‌های پارالمپیک توکیو

نفتالی بنت: با بایدن چگونگی توقف برنامه هسته‌ای ایران را بررسی خواهم کردنخست وزیر اسرائیل پیش از سفر به آمریکا اعلام کرد که با رئیس جمهور این کشور چگونگی توقف برنامه هسته‌ای ایران را مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد داد. - خبرگزاری آناتولی

نیویورک تایمز: اسرائیل به حملات سری علیه برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد«نیویورک تایمز» نوشت، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در آستانه سفر به ایالات متحده آمریکا تاکید کرده که تل‌آویو به حملات سری خود علیه برنامه هسته‌ای ایران

سومی ایران در رقابت های مچ اندازی قهرمانی آسیاملی پوشان مچ اندازی ایران در بخش تیمی بزرگسالان و در مجموع رده های سنی، عنوان سوم آسیا را به خود اختصاص دادند.

محموله‌های نفت خام ایران و ونزوئلا در بنادر آسیا سرگردان است🔺محموله‌های نفت خام ایران و ونزوئلا در بنادر آسیا سرگردان است ▪️شدت عمل چین علیه پالایش‌گران بخش‌ خصوصی، خریدها را کاهش داده و در جریان نفت، از جمله خرید نفت از ایران که مورد تحریم آمریکا قرار دارد، اخلال ایجاد کرده است. I participated in the SIV process, I did not receive an email from the US Embassy and I stayed in Kabul. The question is, what happens to the children?

فردا؛ حضور "رئیسی" در مجلس- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimفردا، حضور « رئیسی » در مجلس سخنگوی هیئت رئیسه مجلس: در صورت اتمام بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی، فردا رئیس جمهور در صحن علنی مجلس حضور پیدا خواهد کرد رای_اعتماد

مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین در حال تهیه گزارش امنیتی سه‌ماهه در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند. این گزارش قرار است ماه آینده به نشست دیپلمات‌ها در وین ارائه شود.

از زمانی که مجلس شورای اسلامی در اوایل سال ۲۰۲۱ در واکنش به تحریم‌های آمریکا، محدودیت‌هایی برای نظارت آژانس بین‌المللی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ایجاد کرده‌است، ناظران آژانس به دشواری می‌توانند میزان این فعالیت‌ها را ارزیابی کنند. گفته می‌شود ایران به زودی به اورانیوم غنی‌شده با قابلیت ساخت کلاهک هسته‌ای دست خواهد یافت.

به گزارش بلومبرگ، دیپلمات‌ها در پایتخت اتریش می‌گویند، در وضعیت کنونی آژانس بین‌المللی می‌تواند تلاش کند به توافقی تازه با ایران برسد و تعداد بازرسی‌ها در سایت‌های غنی‌سازی اورانیوم را مشخص سازد.

"توافق جامع پادمان" یا همان پروتکل الحاقی که ایران خود را در برابر آژانس بین‌المللی ملزم به اجرای آن کرده است، از کشورها می‌خواهد، در صورتی که فعالیت هسته‌ای آنها فراتر از حد مجاز باشد، امکان بازرسی‌های بیشتر را فراهم آورند.

بلومبرگ به نقل از دو مقام مطلع که نمی‌خواستند نام‌شان فاش شود، می‌نویسد، زمانی که ایران تصمیم گرفت غلظت غنی‌سازی اورانیوم را فراتر از حد مجاز مندرج در توافقنامه برجام تا حد قابلیت ساخت کلاهک هسته‌ای افزایش دهد، به وضوح"موافقت‌نامه پادمان جامع" را نقض کرده است.

بخش اطلاع‌رسانی آژانس بین‌المللی حاضر به پاسخ به پرسش ایمیلی بلومبرگ در این زمینه نشده و نمی‌خواسته"مکاتبات محرمانه با کشورهای عضو آژانس" را علنی سازد.

این دو مقام می‌افزایند، اگرچه تغییر پادمان امنیتی با نظارت‌های بازرسان بر اساس برجام انطباق ندارد، اما بازرسی‌های بیشتر از سایت‌های هسته‌ای ایران می‌تواند به رفع نگرانی‌ها در مورد احتمال استفاده از اورانیوم غنی‌شده برای مصارف نظامی کمک کند.