'بابای زعفران' افغانستان درگذشت - BBC News فارسی

25/06/1399 10:15:00 ق.ظ

'بابای زعفران' افغانستان درگذشت

حاجی محمد اکبر، معروف به 'بابای زعفران' افغانستان در گذشت. ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که او ۲۵ سال از عمر خود را در عرصه ترویج و کشت زعفران سپری کرده و توانست زعفران افغانستان را در سطح ملی و بین‌المللی معرفی کند. بابای زعفران دیروز درگذشت حاجی محمد اکبر، معروف به "بابای زعفران" افغانستان در گذشت. محمد اکبر از جمله اولین کسانی بود که کشت زعفران را در هرات ترویج کرد. او از دهقانان پیش قدم افغانستان شمرده می‌شود که در تولید و تکثیر آن اقدام کرد.

ریاست جمهوری افغانستان و اداره زراعت ولایت هرات مرگ محمد اکبر را "یک ضایعه" خواندند. او شب گذشته (دوشنبه ۲۴ سنبله/شهریور) در هرات درگذشته است. هرات اکنون در تولید زعفران در افغانستان مقام اول را دارد و زعفران تولید شده در این ولایت به دلیل کیفیت خوب مشتری بین‌المللی نیز دارد.

ارگ ریاست جمهوری با انتشار پیامی نوشته که "حاجی محمد اکبر ۲۵ سال از عمرش را در عرصه کشت و ترویج زعفران سپری کرد و توانست زعفران افغانستان را در سطح ملی و بین المللی برجسته و مشهور سازد." دراین پیام آمده که او خدمات شایانی به زعفران کاران افغانستان انجام داد و در راستای حمایت از آنان از هیچگونه سعی و تلاش دریغ نکرد. headtopics.com

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

بحث‌های داغ نشست صلح افغانستان چه خواهد بود؟ - BBC News فارسیروز شنبه ۲۲ سنبله/شهریور مراسم افتتاحیه نشست صلح افغانستان برگزار شد. این نشست مشخص چند روز دوام خواهد کرد ولی موضوعات مهمی مورد بحث دو هیأت چه خواهد بود؟

نگرانی نهادهای رسانه‌ای افغانستان از 'معامله آزادی بیان' در مذاکرات صلح‌ - BBC News فارسینهاد 'نی، حمایت کننده رسانه‌های آزاد' می‌گوید اگرچه دولت افغانستان از آزادی بیان به عنوان خط سرخ در مذاکرات صلح یاد می‌کند اما آنها نگران معامله بر سر این ارزش هستند. این نهاد همچنین تاکید می‌کند که در مذاکرات صلح نباید کسانی که مسئول قتل خبرنگارانند، بخشیده شوند. مذاکرات صلح طالبان و حکومت امروز رسما میان هیات‌های دو طرف آغاز می‌شود.

گفت‌وگوی نادر نادری، سخنگوی هیات مذاکره‌ کننده دولت افغانستان در مورد نشست صلح افغانستان - BBC News فارسیهیات‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان قرار است مذاکرات مستقیم را تا فردا آغاز کنند.

زندگی دوباره مازراتی با مدل جدید - BBC News فارسیاین هفته در جهان خودرو: رونمایی از سوپرکار مازراتی، سدان لوکس الکتریکی جدیدی که می‌خواهد مرسدس-بنز را شکست دهد، گمانه‌زنی درباره آینده شورلت کوروت پس از حرف‌های جو بایدن و دیدار سوال‌برانگیز مدیران تسلا و فولکس‌واگن در فرودگاهی در آلمان.

گروسی: از سایت دوم مشکوک به فعالیت هسته‌ای در ایران بزودی بازدید می‌شود - BBC News فارسیرافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته که بازرسان این آژانس 'در چند روز آینده' از دومین سایت هسته‌ای در ایران، که احتمالا فعالیت‌های گزارش‌نشده هسته‌ای در آن در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی صورت گرفته است، بازدید خواهند کرد. امتناع ایران از اجازه دسترسی بازرسان این آژانس به دو سایت باعث بروز اختلافات دیپلماتیک در ماه‌های اخیر شده بود.

تنیس آزاد آمریکا: دومینیک تیم اولین گرند اسلم خود را برد - BBC News فارسیدر غیاب مدعیان اصلی و همیشگی، فرصتی استثنایی برای دو تنیس‌باز ماهر فراهم شد تا سرانجام یک تورنمنت اصلی را ببرند.