'اعتراف اجباری' روح‌الله زم؛ پخش 'گفتگوی' یک محکوم به اعدام در تلویزیون ایران

'اعتراف اجباری' روح‌الله زم؛ پخش 'گفتگوی' یک محکوم به اعدام در تلویزیون ایران

10/07/2020 11:16:00 ب.ظ

'اعتراف اجباری' روح‌الله زم؛ پخش 'گفتگوی' یک محکوم به اعدام در تلویزیون ایران

تلویزیون ایران اندکی پس از تایید حکم اعدام برای روح‌الله زم، مدیر آمدنیوز، فیلمی از او پخش کرده که آن را 'گفتگوی بی‌تعارف' خوانده است. نهادهای حقوق بشری بارها پیش از این تلویزیون ایران را به خاطر پخش صدها 'اعتراف اجباری' یا تصاویر بازجویی مورد انتقاد قرار داده‌اند.

بخش خبر ۲۰:۳۰ تلویزیون ایران بارها"اعتراف اجباری" زندانیان را پخش کرده استتلویزیون ایران اندکی پس از تایید حکم اعدام برای روح‌الله زم، مدیر آمدنیوز، فیلمی از او پخش کرده که آن را"گفتگوی بی‌تعارف" خوانده است.این فیلم در زمانی که آقای زم در زندان بوده، ضبط شده است. فعالان حقوق بشر تلویزیون ایران را به خاطر پخش بیش از ۳۵۰ اعتراف اجباری در دهه گذشته، به همکاری با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در جمهوری اسلامی متهم می‌کنند.

انفجار بیروت؛ پیشنهاد کمک دارویی و پزشکی به لبنان از سوی روحانی و ظریف - BBC News فارسی فرانسه از اتباعش خواست ایران را ترک کرده یا خود را به سفارت معرفی کنند گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد | DW | 05.08.2020

در اوایل این فیلم، مجری برنامه"بدون تعارف" در خبر ۲۰:۳۰ تلویزیون ایران می‌گوید برای اینکه"گفتگوی بدون تعارف داشته باشیم، خواستیم این گفتگو در خارج از فضای زندان انجام شود."روح‌الله زم در جواب پرسش درباره تاثیرگذاری آمدنیوز در"اغتشاشات" گفت"شما می‌گویید اغتشاشات، ما می‌گوییم اعتراضات." او تاکید کرد که تا اواسط سال ۱۳۹۷ دنبال این فکر بوده که"شاید نظامی بهتر از این روی کار بیاید."

او همچنین اتهام مجری درباره"خیانت به مردم" ایران را رد کرد و گفت"اشتباه رسانه‌ای" کرده است. او قبول نکرد که مردم را به خطر انداخته و گفت مردم خودشان برای اعتراض در"کف خیابان" بودند.او با اصرار مجری مبنی بر اینکه آمدنیوز"بر آتش اغتشاشات دمیده" گفت"ممکن است اینطور باشد."

مجری صدا و سیما، خبر دستگیری روح‌الله زم را در آمدنیوز به او نشان داد و با خنده و طعنه گفت بعد از انتشار این خبر در کانال تلگرامی آمدنیوز، بسیاری از اعضا، کانال را ترک کردند.بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی انتشار این فیلم را از مصادیق"شکنجه" و"اعتراف تحت فشار" تعبیر کرده و از صدا و سیما انتقاد کرده‌اند.

در جریان اعتراضات سال ۱۳۹۶ کانال تلگرامی آمدنیوز با مخاطبان میلیونی نقش مهمی در اطلاع‌رسانی داشت.روح‌الله زم در دادگاه به جرم"افساد فی‌الارض" به اعدام محکوم شده و حکم او هم تأیید شده است. حکمی که گفته می‌شود بدون"دادرسی عادلانه" و"دسترسی به وکیل" صادر شده است.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

واکنش عفو بین‌الملل به اعدام در ایران به خاطر نوشیدن الکل: 'نمایش بی‌رحمی' جمهوری اسلامیسازمان عفو بین‌الملل با محکوم کردن اعدام یک مرد ایرانی در مشهد به جرم نوشیدن الکل، این اتفاق را نشانگر 'ماهیت بی‌رحمانه و غیرانسانی دستگاه قضا' در جمهوری اسلامی ایران دانست.

واکنش عفو بین‌الملل به خبر اعدام یک مرد در مشهد به خاطر نوشیدن الکلدایانا الطحاوی، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیه‌ای اظهار داشت: «مقام‌های دولت ایران بار دیگر با اعدام مردی تنها به دلیل نوشیدن الکل، ماهیت غیرانسانی و بی‌رحم دستگاه قضایی این کشور را به نمایش گذاشتند.»

اشیاء باستانی متعلق به ایران از اتریش بازگردانده می‌شوند- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimاشیاء باستانی ایران از اتریش به کشور بازگردانده می‌شود تعدادی از اشیای باستانی متعلق به ایران که به اتریش قاچاق شده بود، طی توافقنامه قضایی بین دو کشور به نماینده ایران در اتریش تحویل داده شد

اعدام یک نفر در مشهد به دلیل مصرف مشروبات الکلی؛ دادگستری مشهد می‌گوید او قبلا هم برای جرایم دیگری، مجازات شده بود - BBC News فارسیبعد از اعدام یک زندانی به جرم نوشیدن مشروبات الکلی در زندان مرکزی مشهد، دادگستری خراسان رضوی از اجرای این حکم دفاع کرد.

تایید اعدام یک زندانی به جرم نوشیدن مشروبات الکلی در زندان مرکزی مشهددر پی انتشار خبر اعدام یک فرد در زندان مرکزی مشهد به جرم تکرار در نوشیدن مشروبات الکلی، دادگستری خراسان رضوی با انتشار بیانیه‌ای از اجرای این حکم اعدام دفاع کرده و گفته فرد اعدام‌شده پیش از این چندین مورد محکومیت داشته است. حکم اعدام این شخص بامداد چهارشنبه اجرا شد و واکنش‌های زیادی داشته است.

اعدام یک مرد متهم به «شرب خمر» در زندان مرکزی مشهدسازمان حقوق بشر ایران از اعدام مردی متهم به «شرب مشروبات الکلی» در زندان مرکزی مشهد خبر داد. - خبرگزاری آناتولی