۸ مارس روز برابری‌خواهی برای همه زنان است

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 48 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 22%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

بسیاری از زنان جامعه رنگین‌کمانی به دلیل گرایش جنسی، هویت و بیان جنسیتی، حتی در گروه زنان نیز به رسمیت شناخته نمی‌شوند و مشکلات آن‌ها در مطالبات حوزه زنان در نظر گرفته نمی‌شود. ۸مارس_روزجهانی_زن اطلاع_رسانی shayagoldoust

زنان در طول تاریخ در نقاط مختلف دنیا برای به دست آوردن حقوق برابر و رسیدن به شرایط بهتر در حال مبارزه بوده‌اند. تاریخ مبارزات آن‌ها نشان می‌دهد که در پیشرفته‌ترین و دموکرات‌ترین کشورها نیز تنها چند دهه است که توانسته‌اند به برخی از آزادی‌ها و حقوق خود دست پیدا کنند. اما هم‌چنان در جوامع مرد‌سالار و جنسیت‌زده که کلیشه‌های جنسی و جنسیتی بر‌ آن‌ها حکم‌فرما است، شرایط زنان تاسف‌بار و نگران کننده است.

در روز جهانی زن تلاش می‌شود درباره برابری حقوق اجتماعی و سیاسی و اقتصادی زنان صحبت شود اما در موارد زیادی این مطالبات فراگیر نیستند و همه طیف گسترده زنان را شامل نمی‌شوند. متاسفانه بسیاری از فعالان در حوزه زنان، در مطالبات خود تنها زنان دگرجنس‌گرا و همان‌سو‌جنسیتی را مد نظر قرار می دهند و زنان «ترنس» و زنان با گرایش‌های جنسی مختلف را به رسمیت نمی‌شناسند.

این موضوع نه تنها زنان ترنس بلکه مردان ترنس را به دلیل جنسیت زنانه نسبت داده شده به آن‌ها از زمان تولد، در معرض آسیب خشونت قرار داده است؛ خشونت‌هایی نظیر پوشش و حجاب اجباری برای زنان، ازدواج اجباری، نیاز به اجازه پدر در موارد قانونی و غیره. عدم آگاهی نسبت به افراد رنگین‌کمانی در جامعه‌ای مانند ایران باعث تشدید دیدگاه منفی موجود شده است. اگر زنان بر پایه اهمیتی که در نظام اجتماعی به آن‌ها داده می‌شود، جزو اقلیت باشند، زنان رنگین‌کمانی اقلیت در اقلیت محسوب می‌شوند. بر همین اساس، اعمال قدرت و فشارهای مبتنی بر چارچوب‌های ارزش‌های سنتی اخلاقی بر روی آن‌ها بیشتر است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها