۸۰ سالگی پله، مروارید سیاه جهان فوتبال و بازیکن قرن | DW | 23.10.2020

02/08/1399 11:27:00 ق.ظ

گزارش تصویری: ۸۰ سالگی مروارید سیاه جهان فوتبال پله، اسطوره‌ای که از او به عنوان بازیکن قرن یاد شده، اعجوبه‌‌ای‌ست که به پیراهن شماره ۱۰ شخصیت داد. مروارید سیاه فوتبال که روز ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ سالگرد هشتادم تولدش را جشن می‌گیرد، مدت‌هاست که چندان سرحال نیست.

پله، اسطوره‌ای که از او به عنوان بازیکن قرن یاد می‌شود، اعجوبه‌‌ای بود که به پیراهن شماره ۱۰ شخصیت بخشید. مروارید سیاه جهان فوتبال که روز ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ هشتادمین سالگرد تولدش را جشن می‌گیرد، مدت‌هاست که چندان سرحال نیست. در اوایل سال جاری میلادی بود که پسر پله در گفت‌وگویی با سایت ورزشی Globoesporte از افسردگی پدرش خبر داده و گفته بود: «او از لحاظ تحرک خیلی شکننده است. دوره‌ درمانی او بعد از عمل جراحی مفصل لگن چندان مطلوب سپری نشد.

» او افزوده بود که پله به ندرت از خانه خارج می‌شود و این عدم تحرک به گونه‌ای او را دچار افسردگی کرده است.

بیماری‌های گوناگون و پرونده‌ای قطور اِدسون آرانتِس دو ناسیمنتو، ملقب به پله، روز ۲۳ اکتبر ۱۹۴۰ در شهری کوچک بین ریو دو ژانیرو و سائو پائولو در برزیل به دنیا آمد. او در سن ۱۱ سالگى توجه مربیان فوتبال را به خود جلب کرد و چهار سال بعد به خدمت باشگاه صاحب‌نام اف. ث. سانتوس درآمد. پله در ۱۶ سالگی (۱۹۵۶) اولین گل خود را براى این تیم به ثمر رساند.

گلزن قهار کسب قهرمانی جهان، قولی بود که پله در سن ۹ سالگی به پدرش داده بود. بلا رتی، یکی از مفسران معروف آلمان که با فوتبال برزیل به خوبی آشناست، می‌گوید: «پله‌ ۹ ساله به پدرش که با چشم‌هایی گریان به رادیو گوش می‌داد و شاهد شکست برزیل از اروگوئه در فینال جام جهانی ۱۹۵۰ بود، قول داد که زمانی این شکست را جبران کند و با برزیل، قهرمان جهان شود که واقعا هم شد.» سومین گل برزیل مقابل سوئد توسط پله (دوم از چپ). headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

نویسنده‌ای که خطوط قرمز نظام را رعایت نکند، جایزه نمی‌گیردنگاه سیاسی وجود ندارد اما اگر خط قرمز نظام را رد کنه ، تصمیم دیگری می گیریم . این یه جوکه ؟!

«میچ لو»:‌ اصلا فکر نمی کردیم که نتفلیکس چنین نفوذی در جهان پیدا کندمیچ لو: «یک بار از رید هستینگز (مدیر عامل نتفلیکس) درباره رقابت پرسیده شد و او گفت:‌ بزرگترین رقیب من خواب است. اگر مردم مجبور به خوابیدن نبودند می توانستند سریال‌های نتفلیکس بیشتر مصرف کنند و فکر می کنم که حق با اوست.»

مایک پمپئو: تحریم‌های اخیر اخطاری به همه کسانی است که با کشتیرانی ایران وارد معامله شوندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. پمپ گه بزودی این 'نیش' بسته خواهد شد!

خطیب زاده: تنها بر اساس نیاز دفاعی و از هر منبعی که بخواهیم سلاح تهیه می‌کنیمخطیب زاده: تنها بر اساس نیاز دفاعی و از هر منبعی که بخواهیم سلاح تهیه می‌کنیم، واضح است که هر تلاش آمریکا برای اقدامات یک جانبه اش، قوانین بین المللی را نقض می کند و محکوم به شکست است دو تا انسولین هم بذار کنارش بیار

نوآوری برای پزشکان در دوران کرونا؛ ماسک‌هایی که فشار خون می‌گیرند و ترجمه می‌کننددنیای فناوری همیشه سرشار از نوآوری‌ است. شیوع کرونا نه تنها از سرعت ساخت چیزهایی که به بشر کمک می‌کنند جلوگیری نکرد بلکه آن‌ را به جهت‌های دیگری هم سوق داد. ساخت ماسکی که ترجمه می‌کند، فشار خون می‌گیرد یا هوا را تصفیه می‌کند از این جمله است. در این مطلب با برخی فناوری‌های جدید در این زمینه آشنا شوید

ادعای داروی درمان کرونایی که در همدان تولید شد ولی مستندات آن ارائه نشدادعای داروی درمان کرونایی که در همدان تولید شد ولی مستندات آن ارائه نشد اخیرا در خبرها ادعای تولید دارویی برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا از سوی یکی از محققان همدانی منتشر شده، ولی تاکنون مستندات علمی این دارو مبتنی بر تایید آن اعلام نشده است. مستنداتش یعنی دقیقا چی؟