۸۰ روز اعتراض در هفت تپه؛ سرنوشت مطالبات کارگران چه شد؟

02/09/2020 06:59:00 ب.ظ

هفت‌تپه, کارگران

۸۰ روز پیش، روز ۲۶ خرداد ۱۳۹۹، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به دنبال عدم پرداخت حقوق‌ها در سال جدید، تصمیم به اعتصاب و اعتراض علنی گرفتند. مطالبات کارگران چیست و تا کنون در این اعتراضات چه گذشته است؟ اخبار_ایران کارگران گزارش javadroshana 👇

در دور تازه اعتراضات، کارگران با تجمع روزانه در مقابل فرمانداری شهر شوش، خواستار رسیدگی مقامات به شش مطالبه اصلی خود شدند؛ پرداخت حقوق معوقه،‌ تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار همکاران اخراجی، بازداشت «امید اسدبیگی»،‌ مدیرعامل شرکت،‌ خلع ید کارفرما و بخش خصوصی و بازگرداندن ثروت‌های اختلاس‌شده به کارگران.

«پیمان شجیراتی»، از فعالان کارگری که این اعتراضات را پی‌گیری کرده است، می‌گوید: «این پرداخت حقوق تنها شامل کارگران بخش کشاورزی، حراست، کارخانه و نیروهای قراردادی شرکت هفت تپه شد. کارگران سایر بخش‌ها و پیمان‌کاری‌های لیلکو و نی‌بران در هفدهم مرداد و پس از ۵۳ روز موفق به دریافت حقوق فروردین خود شدند.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

دانش‌آموزان در مناطقی که امکان حضور فراهم است از روز شنبه در محل تحصیل حاضر شوندتهران-ایرنا- وزیر آموزش و پرورش اولویت را آموزش حضوری اعلام کرد و گفت: در هر مکانی که جمعیت کلاس به تشخیص مدیر مدرسه و براساس دستورالعمل ابلاغ شده با رعایت فاصله اجتماعی امکان حضور دانش‌آموزان فراهم باشد، همه آنها باید از روز شنبه در محل تحصیلی خود حاضر شوند.

کرونا در عراق طی یک روز گذشته 81 قربانی گرفت

کرونا در ایران؛‌ فوت 101 بیمار طی یک روزایران:‌ با فوت 101 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته تعداد جان_باختگان کرونا به 21 هزار 672 نفر رسید

افزایش بیماران کرونایی ۲ تا ۵ روز بعد از هر تعطیلاتافزایش مبتلایان به کرونا ۲ تا ۵ روز بعد از هر تعطیلات معاون علوم پزشکی گیلان: *تجربه نشان داده به فاصله دو تا پنج روز بعد از هر تعطیلات با افزایش تعداد‌ بیماران کرونا مواجه هستیم *افرادی که با مسافران استان در تماس بوده‌اند، ۱۰ روز در قرنطینه بمانند

پول فروش سهام عدالت براساس نرخ روز معامله‌ است نه ارزش روز واریز/ مشمولان غیرمستقیم از مهرماه امکان معامله دارندمدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: پول حاصل از فروش سهام عدالت با قیمت روزی که سهام معامله شده‌است، به حساب فروشندگان سهام عدالت واریز می‌شود. کاهش قیمت سهام عدالت، چند روز پس از انجام معامله و سفارش‌گذاری نمی‌تواند بر قیمت روز معامله اثرگذار باشد.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران؛ بازگرداندن اردشیر فنائیان شهروند بهایی به زندان تنها یک روز پس از ازدواجسرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران؛ بازگرداندن اردشیر_فنائیان شهروند بهایی به زندان تنها یک روز پس از ازدواج او در ۲۷ مرداد با گلرخ فیروزیان، شهروند بهایی، ازدواج کرد. خانم فیروزیان نیز به دلیل اعتقاد به آئین بهاییت، پیشتر به شش ماه زندان محکوم شده بود.

۸۰ روز از دور جدید اعتراضات کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» می‌گذرد.به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، محسن حاجی میرزایی امروز - چهارشنبه - در حاشیه جلسه هیات دولت درباره بازگشایی مدارس در آغاز سال تحصیلی جدید اظهار داشت: وضعیت مناطق مختلف به گونه ای است که تغییر حالت از وضعیت‌های متفاوت مانند قرمز به زرد یا برعکس بسیار به هم نزدیک است، از این رو به منظور حفظ سلامت دانش‌آموزان کلاس‌های درس با رعایت سخت‌گیرانه ترین پروتکل‌های بهداشتی دایر می‌شود.وزارت بهداشت عراق مجموع جان‌باختگان ویروس کرونا در این کشور را 7123 نفر اعلام کرد.01.

مطالبات کارگران چیست و تا کنون در این اعتراضات چه گذشته است؟ *** ۸۰ روز پیش، روز ۲۶ خرداد ۱۳۹۹، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به دنبال عدم پرداخت حقوق‌ها در سال جدید، تصمیم به اعتصاب و اعتراض علنی گرفتند. تجمعات اعتراضی آن‌ها در۸۰ روزی که از آن می‌گذرد، تنها در ایام عاشورا و تاسوعا (هشتم و نهم شهریور» برگزار نشد. دانش آموزان در گروه های زوج و فرد در مدارس حاضر می شوند وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دانش آموزان در مدارس پُرجمعیت ناگزیر گروه بندی می‌شوند، گروهی از آنها روزهای زوج و گروهی دیگر روزهای فرد آموزش خود را در مدارس ادامه می‌دهند. در دور تازه اعتراضات، کارگران با تجمع روزانه در مقابل فرمانداری شهر شوش، خواستار رسیدگی مقامات به شش مطالبه اصلی خود شدند؛ پرداخت حقوق معوقه،‌ تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار همکاران اخراجی، بازداشت «امید اسدبیگی»،‌ مدیرعامل شرکت،‌ خلع ید کارفرما و بخش خصوصی و بازگرداندن ثروت‌های اختلاس‌شده به کارگران.2020 استانبول/ خبرگزاری آناتولی وزارت بهداشت عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد: شمار قربانیان ویروس جدید کرونا «کووید-19» در کشور با فوت 81 بیمار دیگر طی شبانه‌روز گذشته به 7123 نفر رسید. سرنوشت این مطالبات پس از ۸۰ روز اعتراض به کجا انجامیده است؟ ۲۱ تیر ۱۳۹۹، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه پس از ۲۶ روز اعتصاب موفق شدند حقوق فروردین ماه خود را دریافت کنند. وی ادامه یادآور شد: آموزش از راه دور برای روزهایی است که دانش‌آموزان در مدارس حضور ندارند، مدرسه تلویزیونی و آموزش در شبکه شاد برای روزهای آموزش غیر حضوری دانش‌آموزان هماهنگ شده است که برنامه‌هایی را برای همه پایه‌های تحصیلی تهیه کرده‌اند. «پیمان شجیراتی»، از فعالان کارگری که این اعتراضات را پی‌گیری کرده است، می‌گوید: «این پرداخت حقوق تنها شامل کارگران بخش کشاورزی، حراست، کارخانه و نیروهای قراردادی شرکت هفت تپه شد.

کارگران سایر بخش‌ها و پیمان‌کاری‌های لیلکو و نی‌بران در هفدهم مرداد و پس از ۵۳ روز موفق به دریافت حقوق فروردین خود شدند. حاجی میرزایی عنوان کرد: دانش‌آموزانی که به تلویزیون و سامانه شاد دسترسی ندارند، آموزش آنها از طریق تولید و توزیع بسته‌های خود آموز دنبال می‌شود، بنابراین هیچ دانش‌آموزی از تحصیل محروم نخواهد شد..» به گفته او، با وجود این پرداخت، اعتصاب کارگران ادامه یافته است: «در مرحله دوم، روز پنجاه و هفتم اعتراضات، در تاریخ ۲۱ مرداد حقوق ماه‌های اردیبهشت و خرداد به حساب آن‌ها واریز شد. اما این بار هم حقوق کارگران غیرقراردادی پرداخت نشد و تا این لحظه کارگران این بخش هنوز حقوق معوقه خود را دریافت نکرده‌اند. وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: اگر برخی مناطق کشور با شیوع گسترده ویروس کرونا روبه رو شود، مدارس در صورتی تعطیل می‌شوند که ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور دانش‌آموزان را ممنوع اعلام کند.» «مهدی کوهستانی‌نژاد»، عضو «کنگره کار» کانادا و مشاور «کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری» درباره کارگران غیرقراردادی معتقد است بخش عمده این کارگران، کارگران فصلی هستند: «در تمام کشورها برای کارگران فصلی قانون وجود دارد. متاسفانه در ایران هیچ قانونی برای کارگران فصلی نداریم. وی توضیح داد که در حال حاضر مردم در مناطق قرمز به فعالیت‌های خود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه می‌دهند، همانطور که عزاداری حسینی با رعایت مقررات بهداشتی انجام شد، آموزش نیز دنبال می‌شود.

یعنی کارگرانی که تنها چند ماه از سال به آن‌ها نیاز دارند، در شرایط بسیار بسیار سخت، ارزش اضافه تولید می‌کنند ولی در نهایت بی‌کار خواهند شد و باید معطل بمانند تا کی دوباره نیاز به آن‌ها را اعلام کنند.» تمدید دفترچه‌های بیمه یازدهم تیر ۱۳۹۹، با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دفترچه‌های درمانی کارگران معترض شرکت نیشکر هفت تپه تمدید شد. حاجی میرزایی افزود: خانواده، معلمان و دانش‌آموزان باید برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی مواظبت‌های لازم را انجام دهند، دانش آموزان باید با پروتکل‌های بهداشتی و مراقبت از خود آشنا شوند، جامعه نمی تواند تعطیل شود چراکه  دورنمای روشنی از پایان شیوع ویروس کرونا وجود ندارد. اما با کمال شگفتی، پس از رسانه‌ای شدن این موضوع، آن‌چه که در عمل اتفاق افتاد، تمدید اعتبار دفترچه‌ها تا پایان تیرماه بود. در جلسه ۲۲ مرداد، نمایندگان عضو «کمیسیون اصل ۹۰» مجلس شورای اسلامی با نمایندگان دستگاه‌های دولتی قرار بر این شد تا در پایان مرداد، دفترچه بیمه کارگران این شرکت حداقل تا انتهای سال جاری تمدید شوند. اما این تصمیم که با سر و صدا در رسانه‌ها اعلام شد، تا زمان تنظیم این گزارش اجرایی نشده است و کارگران هم‌چنان نسبت به عدم اعتبار دفترچه درمانی خود و خانواده‌هایشان معترض هستند.

مهدی کوهستانی‌نژاد در این باره می‌گوید: «در موضوع دفترچه‌های بیمه این شرکت بسیار مشکل دارد. اسدبیگی‌ها در هفت تپه حدود ۶۰۰ میلیارد تومان بدهی به تامین اجتماعی دارند. این که آیا واقعا حاکمیت می‌خواهد برخوردی با اسدبیگی بشود یا نه، مشخص نیست.» بازگشت به کار کارگران اخراجی به گفته پیمان شجیراتی، در جلسه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با مسوولان دولتی و نهادهای امنیتی و قضایی قرار شد کارگران اخراج شده‌ای که به دلیل وجود پرونده‌های امنیتی از ادامه کار آن‌ها در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه ممانعت شده بود، به کار بازگردند: «بنابر این تصمیم، آقایان محمد خنیفر، ایمان اخضری و سالار بیژنی با حضور در اداره اطلاعات شهرستان شوش و دادن تعهد کتبی می‌توانند به کار خود بازگردند. اما با تصمیم نهادهای امنیتی، از بازگشت به کار اسماعیل بخشی ممانعت شده است.

» مهدی کوهستانی‌نژاد دست‌آورد اصلی این اتفاق را نشان دادن چهره وقیح حاکمیت می‌داند: «حکومت می‌خواهد طوری خودش را نشان بدهد که یک بخشی در حاکمیت خوب و بخش دیگر بد است. نماینده مجلس می‌گوید حق با شما است ولی استانداری می‌گوید حق با ما است. این نشان داد که دست همگی در یک کاسه است. تفاوتی با هم ندارند. کارگران هفت تپه این را نشان دادند.

خوش‌بختانه در عرصه بین‌المللی، با پشتوانه قوی و با شکایت منحصر به فردی که در سازمان جهانی کار ثبت شد، توانستند از طریق ماده ۲۴ سازمان جهانی کار، دولت را موظف به رسیدگی کنند. این دست‌آورد بسیار مهمی است که کارگران هفت‌تپه و اعتراض بر حق آن‌ها در دنیا شناخته شد.» ماده ۲۴ اساس‌نامه سازمان جهانی کار با عنوان «عرض حال درباره عدم رعایت مقاوله‌نامه‌ها» می‌گوید: «چنان‌چه یک انجمن صنفی کارفرمایان یا کارگران شکایتی به دفتر بین‌المللی کار تسلیم کند مبنی بر این که عضوی در حوزه قضایی خود مقاوله نامه‌ای را که خود یک طرف آن است، به هیچ وجه به نحو موثری رعایت نکرده، در آن صورت هیات مدیره ممکن است این شکایت را به دولتی که علیه وی به عمل آمده است ابلاغ و از آن دولت دعوت کند هرگونه پاسخی که صالح می‌داند درباره موضوع ارایه دهد.» محاکمه و بازداشت امید اسدبیگی دور تازه اعتراض‌ها در این شرکت با برگزاری جلسات دادگاه امید اسدبیگی، مدیرعامل و هم‌دستانش همراه بود. سهام‌داران شرکت به اتهام «مشارکت در تشکیل شبکه سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارز‌های دولتی» محاکمه شدند .

دادگاه متهمان ارزی که امید اسدبیگی در آن به عنوان متهم ردیف اول تحت محاکمه قرار گرفت، روز ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ تشکیل شد.  تا ۲۸ تیر، در مجموع ۱۳ جلسه برای بررسی تخلفات متهمان این پرونده برگزار شد. در این تاریخ، قاضی «مسعودی» با اعلام ختم رسیدگی به این پرونده، آخرین دفاعیات متهمان را اخذ کرد. با گذشت بیش از یک ماه از این جلسه، هنوز تصمیم نهایی دادگاه اعلام نشده است. با برگزاری دادگاه مدیران هفت‌تپه و مرتبطان آن‌ها، روشن شد حرف‌ کارگران درباره فساد مالی مدیران حقیقت داشته است.

سهام‌داران این شرکت در حالی با اتهام مشارکت در تشکیل شبکه سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارز‌های دولتی» محاکمه می‌شدند که اسدبیگی با کت و شلوار در جلسات دادگاه حاضر می‌شد. نکته عجیب‌تر این که وکیل او از جمله وکلای همکار و مشاور دولت بود که در پرونده «حسین فریدون»، برادر رییس‌جمهوری نیز وکیل وی بوده است. مهدی کوهستانی‌نژاد با مقایسه دادگاه امید اسدبیگی و دادگاه کارگران هفت‌تپه می‌گوید: «کارگرانی که حقوق خود را مطالبه می‌کنند، در راه دادگاه دست‌بند و پابند دارند. آقای اسدبیگی با کت و شلوار به دادگاه می‌رود! انگار نه انگار دادگاهی هست. تهدید هم می‌کند و می‌گوید "من پشتم گرمه! چی دارین می‌گین؟ دایی‌ام اون بالا نشسته و خودش حلش می‌کنه".

دیگر همه چیز در ایران خانوادگی شده است؛ خودمانی‌سازی به جای خصوصی‌سازی. خب نتیجه خانوادگی هم می‌دهد.» اشاره این فعال کارگری به شایعه نسبت خانوادگی امید اسدبیگی با «اسحاق جهانگیری»، معاون اول دولت دوازدهم است؛ شایعه‌ای که هیچ‌گاه تکذیب هم نشده است. خلع ید کارفرمای بخش خصوصی یکی از مطالبات اصلی کارگران، موضوع خلع ید از اسدبیگی به عنوان مالک بخش خصوصی این شرکت است. در دومین جلسه بررسی مشکلات این مجتمع که در تاریخ ۲۲ مرداد و در «کمیسیون تلفیق» مجلس شورای اسلامی برگزار شد، «علیرضا صالح»، رییس سازمان خصوصی سازی اعلام کرد مساله خلع ید اسدبیگی به عنوان کارفرمای شرکت‌هفت تپه باید در جلسه سران قوا بررسی و تصمیم‌گیری شود.

در جلسه ۳۱ مرداد نمایندگان مجلس با جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، وزرا و سایر مسوولان مرتبط، جهانگیری اعلام کرد: «موضوع اهلیت داشتن اسدبیگی به سه ماه زمان نیاز دارد.» ۱۰ شهریور هم «نظام موسوی»، نماینده تهران و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در توییتر خود از دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر رسیدگی به پرونده رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی خبر داد اما سرنوشت خلع‌ید امید اسدبیگی هم‌چنان در سایه‌ای از ابهام است. تا لحظه تنظیم این گزارش، مقامات در مورد مطالبه ششم کارگران، یعنی بازگرداندن ثروت‌های اختلاس شده به آن‌ها هیچ تصمیمی نگرفته‌اند. مهدی کوهستانی‌نژاد معتقد است: «این که می‌گویند پول‌های اختلاس شده به مردم برمی‌گردد، تا امروز اتفاق نیفتاده است. به هیچ وجه ما نخواهیم دید که پولی برگشت داده شود.

اگر پولی هم برگردد، دیگر ارزش آن موقع را ندارد. اعتصاب کارگران در اصل یک مبارزه با اختلاس در جامعه ایران است. کارگران توسط مدیری که نه لیاقت مدیریت داشت و نه در هیچ کدام از معیارهای ساده کارفرمایی در ایران دانش یا اعتقادی داشت، گروگان گرفته شدند.» فعالیت‌های امید اسدبیگی محدود به نیشکر هفت‌تپه نیست، او از ورزش هم به عنوان مسیر پول‌شویی استفاده کرده است. در مرداد ۱۳۹۹ نیز تصویری منتسب به اسدبیگی متعلق به ماجرای حمله نیروهای لباس شخصی به ستاد «قیطریه» مهندس «میرحسین موسوی» در جریان انتخابات دور دهم ریاست جمهوری منتشر شد ولی او با انتشار یک اطلاعیه، شباهت فرد در تصویر با خودش و اساسا نقش آفرینی در حوادث آن سال را منکر شد.

.