۷۵۰ هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند/ در مجلس یازدهم به دنبال اجرای سه جانبه‌گرایی واقعی در شورای عالی کار هستیم

31/03/1399 08:26 ق.ظ

پورابراهیمی در گفت‌وگو با ایلنا ۷۵۰ هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند/ در مجلس یازدهم به دنبال اجرای سه جانبه‌گرایی واقعی در شورای عالی کار هستیم

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره بهبود شرایط کارگران در کشور و مرتفع کردن مشکلات این حوزه که این روزها از سوی جامعه کارگری مطرح می‌شود، گفت: در حوزه ساختاری اگر بخواهیم جایگاه این حوزه را در ایران ارتقاء دهیم، باید به ساختار جایگاه اساسی کارگران که در قانون تعریف شده است، بازگردیم.

وی ادامه داد: در قانون گفته شده است در شورای عالی کار باید سه‌جانبه‌گرایی وجود داشته باشد. کارگر، کارفرما و دولت طبق قانون باید در این شورا حضور داشته باشند اما در حال حاضر دولت در این شورا یکه تاز است.

وی تاکید کرد: ما می‌گوییم شورای عالی کار باید به جایگاه خودش بازگردد تا سه جانبه‌گرایی مطلق داشته باشیم و منافع کارگر در آنجا حداکثر باشد. وی ادامه داد: در بحث سه جانبه‌گرایی امروز به دولت می‌گوییم که این مهم باید باشد؛ آن هم در ظاهر می‌گوید که من این سه‌جانبه‌گرایی را حفظ می‌کنم اما در باطن چیزی نمی‌بینیم.

وی تاکید کرد: بنابراین تغییر ساختاری یعنی رسیدن به آن سه‌جانبه‌گرایی که حرف کارگر را نماینده کارگری بتواند بزند، امروز کارگر حرفش را می‌زند اما تصویبش نمی‌کنند، نمونه‌اش همین حداقل حقوق سال ۹۹ که نماینده کارگران امضا نمی‌کند، جلسه را ترک می‌کند اما صورت جلسه... headtopics.com

وی ادامه داد: با شروع کرونا رقم قابل توجهی در کشور در یکی و دوماه اخیر بیکار شده‌اند، آماری که ما داشتیم حدود ۵۰ هزار نفر در سامانه دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند که در حوزه کارگری هستند. وی ادامه داد: ما صحبتمان این است که در این مجلس باید اقدامات را در ساختار اقتصادی به سمت و سویی ببریم تا بستر‌های مناسبی برای حوزه‌های مختلف در این بخش داشته باشیم و به این واسطه دولت برای افزایش ظرفیت پای کار بیاید.

وی افزود: جمعیت کارگری در حال اضافه شدن است، اما واحد اقتصادی نداریم، خب این تقاضا بر اساس نرخ تعادلی نیست و باعث می‌شود منطق نرخ تعادلی بهم بخورد. چه زمانی می‌توانیم به آن منطق برسیم، زمانی که ظرفیت تقاضا را برای ایجاد رونق اقتصادی و کسب و کار جدید ایجاد کنیم و باید بگویم در مجلس یازدهم تمام تلاش‌مان این است که این کار محقق شود.

ادامه مطلب:
ilnanews »

اجازه اعمال محدویت سنی برای دریافت وام ازدواج را نخواهیم دادنایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اعمال محدودیت برای سنی برای دریافت وام ازدواج خلاف قانون است و مجلس اجازه این کار را نخواهد داد.

مدارس هیئت امنایی مجاز به اخذ وجه هنگام ثبت نام نیستند/دریافت هزینه فوق برنامهمدیرکل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مدارس هیئت امنایی مجاز به دریافت هیچ گونه وجهی هنگام ثبت نام نیستند گفت: مدارس هیئت امنایی، کلاس‌های فوق برنامه دارند؛ جزئیات فوق‌برنامه‌ها به اطلاع اولیاء ‌می‌رسد و تنها هزینه فوق برنامه دریافت می‌شود و چیزی به اسم شهریه در مدارس هیئت امنایی نداریم.

نرخ اعلامی صرافی‌ها برای جلوگیری از سفته‌بازی است/ قطعنامه شورای حکام آژانس نباید موجب دریافت سیگنال اشتباه بشود/ تتمهٔ ارز حاصل از صادرات سال ۹۸ بازار را متاثر می‌کندرییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: صادرکنندگان، بایستی تتمهٔ ارز حاصل ازصادرات خود در سال ۹۸ را به روش‌های اعلامی بانک مرکزی، تا پایان تیرماه به چرخه اقتصاد کشور برگردانند. با توجه به حجم بالای تعهدات آنها، قطعاً در هفته‌های پیش رو شاهد تأثیر آن در بازار ارز خواهیم بود.

درخواست مرکل برای توافق سریع اروپا بر سر طرح احیای ۷۵۰ میلیارد یوروییبا توجه به اینکه آلمان از ابتدای ماه ژوئیه برای شش ماه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در دست خواهد گرفت نقش این کشور در رایزنی‌ میان کشورهای عضو برای دست‌یابی به توافق کلی بر سر طرح احیای اقتصادی کلیدی ارزیابی می‌شود.

ایران و ایرانی از تلاش برای رسیدن به تعالی باز نمی‌ایستدطرح‌های ملی وزارت راه در سه استان ایلام، البرز و مازندران از طریق ویدئو کنفرانس با حضور رییس جمهور افتتاح شد.

آمریکا برای روابط بین‌الملل احترامی قائل نیستدر پی مطرح شدن برخی ادعاهای واهی از سوی سفیر آمریکا در نشست شورای حکام، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در پاسخ به وی اظهار کرد: اقدامات قهری یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا علیه ایران و کشورهای دیگر، نشانگر این است که این دولت هیچ احترامی برای هنجارها و اصول حقوق و روابط بین‌الملل قائل نیست.