۷۵۰ میلیون پشه دستکاری‌شده ژنتیکی در فلوریدا رها می‌شوند - BBC News فارسی

۷۵۰ میلیون پشه دستکاری‌شده ژنتیکی در فلوریدا رها می‌شوند

21/08/2020 05:17:00 ب.ظ

۷۵۰ میلیون پشه دستکاری‌شده ژنتیکی در فلوریدا رها می‌شوند

مسئولان ایالت فلوریدای آمریکا برای کاهش جمعیت پشه، طرح رها کردن۷۵۰ میلیون پشه را که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده‌اند، تصویب کردند. هدف این است که تعداد پشه‌های ناقل بیماری‌هایی مانند تب دنگ یا زیکا کاهش یابد.

زیست‌شناسی در برزیل پشه مهنذسی ژنتیک‌شده را برای مقابله با شیوع زیکا آزاد می‌کندپشه‌ تب زرد ناقل بیماری‌های مهلکی در انسان از جمله تب دنگ، زیکا، چیکونگونیا و تب زرد شناخته می‌شود.فقط پشه‌های مونث انسان را نیش می‌زنند زیرا برای تولید تخم نیاز به خون دارند. بنابراین برنامه آزاد کردن پشه‌های مهندسی‌شده نر این است که با پشه‌های ماده طبیعی درآمیزند. این پشه‌های نر پروتئینی دارند که فرزندان ماده را قبل از رسیدن به سن بلوغ و قبل از آن که بتوانند نیش بزنند، از بین می‌برند. پشه‌های نر که فقط از شهد گل تغذیه می‌کنند، زنده می‌مانند و ژن‌ها را منتقل می‌کنند.

شاهزاده رضا پهلوی: فرصت کوبیدن واپسین میخ به تابوت جمهوری اسلامی فراهم شده است سرلشکر سلامی: قدرت دفاعی و تهاجمی ما برای واکنش های سخت به هر دشمنی کاملاً آماده است- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim فرمانده ارتش بریتانیا: ایران خطای بزرگی مرتکب شده و باید به آن پاسخ بدهیم

هدف این است که به مرور زمان، جمعیت پشه تب زرد در منطقه و در نتیجه انتقال بیماری به انسان کاهش یابد.مسئولان کنترل پشه‌ جزیره‌های فلوریدا کیز، روز سه‌شنبه رها کردن ۷۵۰ میلیون پشه دست‌کاری شده را در یک دوره دو ساله تایید نهایی کردند.این طرح منتقدان بسیاری دارد، از جمله نزدیک به ۲۴۰۰۰۰ نفر که طوماری اینترنتی امضا و شرکت اوکسیتک را برای استفاده از ایالت‌های آمریکا برای "آزمایش حشرات جهش‌یافته ژنتیکی" محکوم کردند.

اما به نوشته وب‌سایت اوکسیتک، این شرکت نتایج مثبتی را در آزمایش‌های میدانی در برزیل گرفته است.براساس گزارش‌ها، این شرکت قصد دارد از ابتدای سال ۲۰۲۱ برنامه مشابهی را در تگزاس اجرا کند که به تصویب فدرال رسیده است اما هنوز تأیید ایالتی و محلی را ندارد.گروه محیط زیستی "دوستان زمین" در بیانیه‌ای اعتراضی گفته است: "رها کردن پشه‌هایی که دستکاری ژنتیکی شده‌اند، بدون آنکه ضرورتی باشد، مردم فلوریدا، محیط زیست و گونه‌های در معرض خطر را در بحبوحه همه‌گیری کرونا در خطر قرار می‌دهد." headtopics.com

اما یکی از دانشمندان شرکت اوکسیتک به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "ما بیش از یک میلیارد از پشه‌هایمان را طی سال‌ها آزاد کرده‌ایم و هیچ گونه خطر بالقوه‌ای برای محیط زیست یا انسان نداشته‌اند."پشه تب زرد که در آب‌های راکد زندگی می‌کند، در جنوب فلوریدا و معمولاً در مناطق شهری یافت می‌شود.

در بسیاری از مناطق از جمله در جزایر فلوریداکیز آنها در برابر سموم دفع آفات مقاوم شده‌اند. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

چشم‌انداز: حمله به نفتکش اسرائیلی و ربودن کشتی آسفالت پرنسس در نزدیکی امارات؛ آیا جنگی در راه است؟

آسوشیتدپرس میگوید دست‌کم چهار کشتی در سواحل امارات متحده عربی هشدار داده‌اند که کنترل هدایتشان را از دست داده‌اند. منابع امنیتی به اسکای نیوز و رویترز گفته ا...

پادشاه پیشین اسپانیا به معشوقه سابقش ۶۵ میلیون یورو هدیه داده بوده - BBC News فارسیمعشوقه سابق خوان کارلوس، پادشاه پیشین اسپانیا، این موضوع را رد کرده که ۶۵ میلیون یورویی که خوان کارلوس به او داده، اقدامی در جهت پولشویی باشد.

ایالات متحده آمریکا مبلغ ۲۰۴ میلیون دلار به کمک‌های بشردوستانه عراق اضافه کرد🔺 آمریکا مبلغ ۲۰۴ میلیون دلار به کمک‌های بشردوستانه عراق اضافه کرد ⚡️ایالات متحده اعلام کرد مبلغ ۲۰۴ میلیون دلار برای کمک به مردم عراق، پناهندگان عراقی در منطقه، و جوامعی که پذیرای این پناهندگان هستند، به کمک‌های قبلی بشردوستانه اضافه می‌کند.

دزدی ۳۰ میلیون یورویی از دستگاه‌های خودپرداز پول در آلمان | DW | 19.08.2020در پنج سال گذشته سارقان در آلمان موفق شده‌اند که تنها در ایالت نوردراین‌ وستفالن، در غرب این کشور، با منفجر کردن دستگاه‌های خودپرداز بیش از ۳۰ میلیون یورو به جیب بزنند. شمار این گونه سرقت‌ها در آلمان افزایش یافته است.

بزودی شاید بتوانید با سرعت بالا فرمان را رها کنید - BBC News فارسیتصور کنید با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت در اتوبانی شلوغ در حرکت هستید و می‌خواهید فرمان خودرو را رها کنید.

پادشاه پیشین اسپانیا به معشوقه سابقش ۶۵ میلیون یورو هدیه داده بوده - BBC News فارسیمعشوقه سابق خوان کارلوس، پادشاه پیشین اسپانیا، این موضوع را رد کرده که ۶۵ میلیون یورویی که خوان کارلوس به او داده، اقدامی در جهت پولشویی باشد.

جهش آمار ابتلا به ویروس کرونا در فرانسه - BBC News فارسیبرای اولین بار از ماه مه تاکنون در فرانسه بیش از چهار هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا ظرف یک دوره ۲۴ ساعته گزارش شده است.