۷۵مین سالروز هیروشیما: فاجعه‌ای که هرگز نباید تکرار شود! | DW | 06.08.2020

06/08/2020 01:12:00 ب.ظ

ششم اوت سال ۱۹۴۵. ۷۵ سال پیش در چنین روزی نخستین بمب اتم بر فراز شهر هیروشیما پرتاب شد. بیش از ۱۰۰ هزار نفر جان باختند. شهردار هیروشیما خواستار امضای قرارداد منع کاربست سلاح‌های اتمی و حمایت از قربانیان شده است.

هیروشیما, بمب اتمی

ششم اوت سال ۱۹۴۵. ۷۵ سال پیش در چنین روزی نخستین بمب اتم بر فراز شهر هیروشیما پرتاب شد. بیش از ۱۰۰ هزار نفر جان باختند. شهردار هیروشیما خواستار امضای قرارداد منع کاربست سلاح‌های اتمی و حمایت از قربانیان شده است.

ششم اوت سال ۱۹۴۵. ۷۵ سال پیش در چنین روزی نخستین بمب اتم بر فراز شهر هیروشیما پرتاب شد. بیش از ۱۰۰ هزار نفر جان باختند. شهردار هیروشیما خواستار امضای قرارداد منع کاربست سلاح‌های اتمی و حمایت از قربانیان شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدپیش از آن، دو دانش‌آموز دیگر خطاب به ۸۰۰ شرکت‌کننده این مراسم و به خصوص خطاب به جهانیان گفته بودند: «چنین فاجعه‌ای هرگز نباید تکرار شود.»به علت شیوع ویروس کرونا، مراسم بزرگداشت هفتادوپنجمین سالگرد فاجعه هیروشیما بسیار محدودتر از آنچه پیش‌بینی شده بود، برگزار شد.

او گفته است ژاپن به‌مثابه یگانه کشوری که قربانی بمب اتم شده است باید در اذهان جهانی نقش پیام‌آور آموزه‌های فاجعه هیروشیما را برعهده گیرد.دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواستار چشم‌پوشی کامل از جنگ‌افزارهای کشتار جمعی شد و نسبت به تحولات اخیر در رقابت‌های تسلیحاتی ابراز نگرانی کرد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

سرپرست صمت: تولید خودرو پس از دو سال از رشد منفی خارج شدتهران- ایرنا- گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ در چهار ماهه امسال در همسنجی با پارسال تولید خودرو رشد ۱۹ درصدی داشت و این صنعت پس از دو سال از رشد منفی خارج شد.

پل جدید جنوای ایتالیا دو سال پس از سقوط افتتاح شدافتتاح پل جدید در دومین سالگرد سقوط پل جنوای ایتالیا ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽

برگزاری کنکور در ماه‌های سرد سال مخاطرات بیشتری داردربیعی: کنکور اگر به ماه‌های سرد سال موکول شود، مخاطرات بیشتری دارد تعویق و یا برگزاری کنکور در ماههای سرد سال را هیچ کارشناسی پیشنهاد نکرده است

اولین قهرمانی قلی‌اف درمسابقات دوومیدانی سال 2020دونده ملی پوش ترکیه توانست در صدر دوی صد متر مسابقات قهرمانی اتریش قرار گیرد. - خبرگزاری آناتولی

۱۳ سال حبس برای یک زندانی سیاسی

شروع بازپرداخت تسهیلات توسط بنگاه‌ها از ابتدای آبان ماه سال جاری/ اجماع اعضای کمیسیون اقتصادی دولت برای تصویب حق مسکن کارگرانربیعی درباره علت تعلل دولت در تصویب حق مسکن کارگران اظهار داشت: پیگیری‌ها نشان می‌دهد در اولین جلسه کمیسیون این موضوع با نظر موافق و اجماع اعضا در خصوص میزان پیشنهادی وزارت کار مورد تائید قرارگرفته است.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن و مراسم بزرگداشت خاطره قربانیان فاجعه هیروشیما، ششم اوت ۲۰۲۰ شیوع ویروس کرونا بر مراسم برگزاری یادبود قربانیان فاجعه هیروشیما سایه افکنده است.«حسین مدرس‌خیابانی» ‌امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در حالی که با خروج خودروسازان فرانسوی و کره‌ای رنو و کیا پس از دور تازه تحریم‌های آمریکا، کسی فکر نمی‌کرد بتوانیم به تولید ادامه دهیم، اما امسال تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو برنامه‌ریزی شده است.دو سال بعد از حادثه تراژیک سقوط پل در جنوای ایتالیا، پل جدیدی در همان محل در این شهر بندری افتتاح شد.به گزارش ایسنا، درپی ابتلای سخنگوی دولت به ویروس کرونا، دومین نشست خبری مکتوب وی عصر امروز برگزار شد که طی آن، علی ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره علت تعلل در عدم تصویب حق مسکن کارگران، گفت: حق مسکن کارگران به علت اینکه تابعی از حداقل دستمزد است که در اوائل سال مشخص میشود و حق مسکن نیز باید به تصویب دولت برسد و لذا همواره در فرآیند های کمسیون های دولت بوده و با تاخیر مورد تصویب قرار می گیرد که این امر در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفته است.

مراسمی که قرار بود بسیار گسترده و با حضور شماری از سیاستمداران بین‌المللی برگزار شود. ۷۵ سال از پرتاب نخستین بمب اتم در واپسین روزهای جنگ جهانی دوم می‌گذرد. برخی رکوردهای حوزه صنعت و معدن سرپرست وزارت صنعت، در ادامه به ثبت برخی رکوردها در حوزه‌های صنعتی و معدنی در هفت سال گذشته از دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: به‌طور نمونه تولید فولاد در هفت سال گذشته در مقایسه با پیش از آن دو برابر و در مقایسه با پیش از انقلاب ۳۰ برابر شده است. بمبی که توسط آمریکا در روز ششم اوت سال ۱۹۴۵ بر هیروشیما فرود آمد و فاجعه‌ای بزرگ بر جای نهاد. آقای پیانو در خصوص کار جدیدش گفت: «این پل، از یک تراژدی متولد شده است. بیش از یکصد هزار نفر از مردم این شهر در اثر این بمب جان خود را از دست دادند و ده‌ها هزار نفر دیگر نیز در اثر تشعشعات اتمی مجروح شدند. مدرس‌خیابانی همچنین از رشد ۳۱ درصدی تولید لاستیک خودرو در سه ماهه امسال خبر داد که با همت تولیدکنندگان این حوزه در شرایط دشوار تحریم‌ها و کرونا به دست آمد. تشعشعاتی که سال‌ها پس از پرتاب این بمب باعث تولد کودکان معلول شده بود. یک گروه خواهان برگزاری و گروه دیگر خواهان تعویق آن هستند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید سایت"تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز ششم اوت (۱۶ مرداد) با انتشار گزارشی به مراسم بزرگداشت خاطره قربانیان هیروشیما پرداخته است. سرپرست وزارت صنعت، رشد ۴۹ درصدی تولید آلومینیوم در چهار ماهه امسال را یادآور شد و گفت: ‌پارسال ظرفیت تولید آلومینیوم به ۷۵۰ هزار تن رسید که دو برابر ظرفیت پیش از آن است. خبرنگار شبکه تلویزیونی یاد شده از سه دانش‌آموزی می‌گوید که در کنار بنای یادبود خاطره قربانیان در پارک صلح هیروشیما با خواندن ترانه‌ای حزن‌انگیز به مراسم نیم‌ساعته بزرگداشت سالروز این فاجعه پایان داده‌بودند. پیش از آن، دو دانش‌آموز دیگر خطاب به ۸۰۰ شرکت‌کننده این مراسم و به خصوص خطاب به جهانیان گفته بودند: «چنین فاجعه‌ای هرگز نباید تکرار شود. مدرس خیابانی با اشاره به متفاوت شدن کالاهای لوازم خانگی در ۱۵ سال گذشته، خاطرنشان‌کرد: این کارخانه به ظرفیت سالیانه ۷۰۰ هزار عدد، برای نخستین بار پنل تلویزیون تولید خواهد کرد که تا پیش از این از خارج کشور تامین می‌شد.» آن‌ها گفته بودند که سخنان دلگرم‌کننده بازماندگان این فاجعه، سخنان کسانی که در بازسازی این شهر مشارکت کرده بودند، همیشه در دل آن‌ها زنده خواهد ماند. سایه ویروس کرونا به علت شیوع ویروس کرونا، مراسم بزرگداشت هفتادوپنجمین سالگرد فاجعه هیروشیما بسیار محدودتر از آنچه پیش‌بینی شده بود، برگزار شد.. سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اینکه در دولت برای معرفی گزینه وزارت صمت اجماعی وجود دارد یا منتظر تصویب لایحه تفکیک هستید، اظهار کرد: قانون اساسی به رئیس جمهور اختیار می دهد که چنانچه وزارتخانه ای فاقد وزیر باشد برای مدت سه ماه آن وزارتخانه را با سرپرست اداره نماید و مدت سرپرستی آقای مدرس خیابانی روز ۹۹/۵/۲۲ به پایان می رسد.

راس ساعت هشت و ۱۵ دقیقه صبح، ناقوس‌های صلح به صدا درآمدند و شرکت‌کنندگان برای بزرگداشت خاطره قربانیان این فاجعه یک دقیقه سکوت کردند. کازومی ماتسویی، شهردار هیروشیما در سخنرانی کوتاه خود خواستار بری جستن از جنگ‌افزارهای هسته‌ای شد. او از دولت ژاپن خواست تا به سخنان و درددل‌های قربانیان تشعشعات اتمی گوش دهد و خواستار امضای قرارداد منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای شد. او گفته است ژاپن به‌مثابه یگانه کشوری که قربانی بمب اتم شده است باید در اذهان جهانی نقش پیام‌آور آموزه‌های فاجعه هیروشیما را برعهده گیرد. هشدار دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز یکی از کسانی بود که برای حضور در مراسم یادبود خاطره قربانیان فاجعه هیروشیما به این شهر دعوت شده بود. سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اینکه بازپرداخت وامهایی که به کسب و کارها داده شده از چه تاریخی آغاز می شود، گفت: تاکنون درخواست مبلغ ۱۰۳۰۵۵ میلیارد ریال در قالب تسهیلات از سوی بنگاههای ثبت نام شده ارائه شده است.

اما به علت شیوع ویروس کرونا، مشارکت او از طریق ارسال یک پیام ویدیویی بود. دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواستار چشم‌پوشی کامل از جنگ‌افزارهای کشتار جمعی شد و نسبت به تحولات اخیر در رقابت‌های تسلیحاتی ابراز نگرانی کرد. گوترش گفت بی‌اعتمادی و فقدان دیالوگ به رقابت‌های تسلیحاتی و از جمله رقابت‌ بر سر جنگ‌افزارهای هسته‌ای دامن زده است. دبیرکل سازمان ملل همچنین به تلاش‌قدرت‌های هسته‌ای در زمینه مدرن‌سازی سلاح‌های اتمی و تولید جنگ‌افزارهای جدید و خطرناک اشاره کرد و این تحولات را بسیار نگران کننده دانست. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز تاکید کرد که این کشور باید هدف جهان بری از جنگ‌افزارهای هسته‌ای را دنبال کند و به عنوان میانجی میان کشورهای صاحب جنگ‌افزارهای هسته‌ای و کشورهای دیگر عمل کند..

نظر مردم آمریکا درباره فاجعه هیروشیما سایت خبری"تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان در گزارش دیگری در همین رابطه به نتایج نظرسنجی‌ها در آمریکا در ارتباط با پرتاب بمب هسته‌ای بر روی شهر هیروشیما پرداخته است. پرتاب بمب اتم، هیروشیما، روز ششم اوت ۱۹۴۵ در آن زمان، در واپسین روزهای جنگ جهانی دوم، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، هری ترومن اعلام کرده بود که پرتاب بمب بر روی دو شهر هیروشیما و ناگاساکی واکنشی به حمله ژاپن به پرل هاربر بوده است. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید در آن روزها ۸۵ درصد مردم آمریکا بر این باور بودند که پرتاب بمب بر روی شهر هیروشیما اقدام صحیحی بوده است. تصویری که به مرور زمان در اذهان شهروندان آمریکا تغییر کرده، ولی به‌رغم آن هنوز کسانی که معتقدند پرتاب بمب بر هیروشیما کار صحیحی بوده در اکثریت قرار دارند. نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مردم آمریکا حتی امروز نیز از این اقدام فاجعه‌بار حمایت می‌کنند و تنها یک سوم شهروندان آمریکا مخالف چنین کاری هستند.

در همین زمینه: .