۶ ماه به ۶ سال حبس حسین رزاق اضافه شد

11/12/1400 10:49 ب.ظ

یک فرد نزدیک به حسین_رزاق به«خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید این روزنامه‌نگار پرونده جدیدی گرفته که طبق آن،شش ماه محکومیت به حکم قبلی او اضافه شده است.تبلیغ علیه نظام،چند جلسه صحبت در «کلاب هاوس»و توییت‌های او،از مصادیق اتهامی او هستند. خبرنگاری_جرم_نیست

«تبلیغ علیه نظام»، چند جلسه صحبت در رسانه مجازی «کلاب هاوس» و توییت‌های حسین رزاق از جمله مصادیق اتهامی او در پرونده جدیدش هستند.

این روزنامه‌نگار پرونده دیگری هم در شعبه ۶ دادگاه انقلاب دارد که او حاضر به شرکت در هیچ کدام از جلسات دادگاه نشده و وکیل خود را نیز به این جلسات نفرستاده است.

این روزنامه‌نگار با هفت مورد اتهام، از جمله «تبلیغ علیه نظام»، «تبلیغ به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ و ترویج علیه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰»، «تبلیغ و تحریک مردم به اعتراضات خوزستان و اصفهان» و «راه‌اندازی کلاب ساختارشکن میدان آزادی در کلاب‌هاوس» به شش سال زندان محکوم شده بود.

بر اساس اتهامات دیگر، دادگاه حکم شش سال حبس برای این روزنامه‌نگار در نظر گرفته است. او طی احضاریه‌ای که در روزهای گذشته دریافت کرده، مورد بازپرسی قرار گرفته است. برای این پرونده جدید، حکم شش ماه حبس تعزیری صادر شده است. headtopics.com

فعال سیاسی و رسانه‌ای است. او به دلیل نوشته‌هایش در شبکه‌های اجتماعی، چندین بار بابت انتقاد از نظام جمهوری اسلامی از سوی نهادهای امنیتی و دادگاه احضار شده است.

ادامه مطلب:
iranwire »

وزیر بازرگانی ترکیه: بیشترین میزان صادرات مربوط به ماه فوریه در تاریخ کشور ثبت شدوزیر بازرگانی ترکیه: صادرات کشور در ماه فوریه با رشد 25.4 درصدی نسبت به ماه مشابه سال 2021 به 20 میلیارد دلار رسید

خودداری از اعطای مرخصی استعلاجی به سپیده قلیان؛ «می‌خواهند از او انتقام بگیرند»شماری از فعالان سیاسی از «محرومیت عمدی» سپیده قلیان از مرخصی استعلاجی با وجود «علائم حاد کرونا و مشکلات شدید گوارشی ناشی از اعتصاب غذا» خبر می‌دهند.

همسویی خامنه‌ای با پوتین در اولین واکنش او به جنگ در اوکراین

لوکاشنکو: برخی حقایق به تدارک احتمالی غرب برای تجاوز به روسیه و بلاروس اشاره دارندرئیس جمهور بلاروس امروز سه شنبه گفت، برخی حقایق به تدارک احتمالی غرب برای تجاوزگری علیه مینسک و مسکو اشاره دارند.

شکر و برنج ایرانی، صدرنشین افزایش قیمت در دی ماهشکر و برنج ایرانی، صدرنشین افزایش قیمت در دی ماه آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که قیمت انواع برنج، شکر و گوشت در دی ماه امسال بین حدود ۱۷ تا ۸۱.۸ درصد افزایش یافته که بیشترین افزایش قیمت مربوط به شکر و دو نوع برنج ایرانی بوده است.

بورل درباره حمله روسيه به اوكراين: جهان قانون جنگل و زورگویی را نمی‌پذیردجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن هشدار درباره قلدری پوتین و خطر تهاجم روسیه علیه موجودیت اروپا و تشبیه این رویکرد به «قانون جنگل»، گفت: «جهان

افزایش حکم زندان برای «حسین رزاق»، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی به شش سال و شش ماه افزایش پیدا کرده است.

یک فرد نزدیک به حسین رزاق به «خبرنگاری جرم نیست» می‌گوید این روزنامه‌نگار پرونده جدیدی دریافت کرده که طبق آن، شش ماه محکومیت به حکم قبلی او اضافه شده است.

«تبلیغ علیه نظام»، چند جلسه صحبت در رسانه مجازی «کلاب هاوس» و توییت‌های حسین رزاق از جمله مصادیق اتهامی او در پرونده جدیدش هستند.

رزاق پیش‌تر نیز برای مدت ۱۰ روز توسط ماموران وزارت اطلاعات در بازداشت به سر برده بود.

این روزنامه‌نگار پرونده دیگری هم در شعبه ۶ دادگاه انقلاب دارد که او حاضر به شرکت در هیچ کدام از جلسات دادگاه نشده و وکیل خود را نیز به این جلسات نفرستاده است.

یک منبع نزدیک به حسین رزاق می‌گوید: «او چندی پیش پیامکی دریافت کرده مبنی بر این که حکم برایش صادر شده است و باید برای دریافت حکم، به شعبه دادگاه مراجعه کند. حسین رزاق برای دریافت این حکم حضور پیدا نکرده چرا که احتمال داده است در صورت حضور در دادگاه، بازداشت شود.»

این روزنامه‌نگار با هفت مورد اتهام، از جمله «تبلیغ علیه نظام»، «تبلیغ به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ و ترویج علیه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰»، «تبلیغ و تحریک مردم به اعتراضات خوزستان و اصفهان» و «راه‌اندازی کلاب ساختارشکن میدان آزادی در کلاب‌هاوس» به شش سال زندان محکوم شده بود.

به گفته یکی از نزدیکانش، در خلال بازپرسی‌ها از یکی از اتهامات که راه‌اندازی کلاب میدان آزادی در کلاب هاوس بوده، تبرئه شده است.

بر اساس اتهامات دیگر، دادگاه حکم شش سال حبس برای این روزنامه‌نگار در نظر گرفته است.

به گفته این فرد مطلع، طی دوران آزادی حسین رزاق،‌ پرونده دیگری برای او به واسطه توییت‌هایی که می‌نوشته، باز شده است. عنوان اتهامی این پرونده، تبلیغ علیه نظام است.

او طی احضاریه‌ای که در روزهای گذشته دریافت کرده، مورد بازپرسی قرار گرفته است. برای این پرونده جدید، حکم شش ماه حبس تعزیری صادر شده است.

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی به حکم قبلی خود درخواست تجدیدنظر داده که مورد قبول واقع نشده است. حسین رزاق

فعال سیاسی و رسانه‌ای است. او به دلیل نوشته‌هایش در شبکه‌های اجتماعی، چندین بار بابت انتقاد از نظام جمهوری اسلامی از سوی نهادهای امنیتی و دادگاه احضار شده است.

براساس ابلاغیه صادره در تاریخ هفت بهمن ۱۳۹۹ از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، رزاق صبح روز ۱۸بهمن به این شعبه احضار شد اما اعلام کرد قصد حضور در این شعبه را ندارد.

او از سوی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی متهم شده بود.

در این ابلاغیه که روز ۹ بهمن در سامانه الکترونیکی قوه قضاییه قرار گرفت، اشاره‌‌ای به دلایل و مستندات در خصوص این اتهام قید نشد.

یک منبع آگاه دراین‌ باره به «خبرنگاری جرم نیست» گفت طی ماه‌های منتهی به بهمن ۱۳۹۹، نهادهای امنیتی چندین بار خانواده رزاق را مورد بازجویی قرار داده‌ بودند.

رزاق روز یک‌شنبه ۱۲ بهمن با انتشار یک توییت دراین‌ باره نوشته است: «در دادگاه انقلاب تهران متهم شده‌ام به تبلیغ علیه نظام! البته مثل احضارهای قبلی که عناوین مشابه داشت، این‌بار هم به دادگاه نمی‌روم. اگر قرار به محاکمه‌ای باشد، مسئولین کشتار مردم کف خیابان و جنایت در آسمان و اعدام بی‌گناهان در اولویت هستند که برای تبلیغ علیه نظامشان سنگ تمام گذاشتند!»

هم‌چنین بر اساس ابلاغیه‌ای که روز ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ از سوی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت در ایران برای حسین رزاق صادر شد، او به اتهام «نشر اکاذیب در خصوص بیماری کرونا» به دادگاه احضار شده است.

یکی از نزدیکان حسین رزاق با اعلام این خبر به «خبرنگاری جرم نیست» گفت: «ظاهرا دلیل این احضار جدید، نوشته‌های توییتری او در انتقاد از مدیریت کرونایی و جلوگیری رهبر جمهوری اسلامی از ورود واکسن‌های امریکایی و بریتانیایی به ایران است. حسین رزاق طبق ابلاغیه می‌بایست ۱۸ مهر سال جاری، ساعت ۱۱ صبح در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری۲ مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران حضور یابد. احتمال بازداشت او در این جلسه دادگاه زیاد است و به همین دلیل احتمالا در جلسه هم شرکت نخواهد کرد.»

حسین رزاق که جزو کاربران فعال و پرمخاطب توییتر محسوب می‌شود، در سال ۱۳۸۹، در جریان اعتراضات مردمی به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ نیز به مدت سه ماه در زندان اوین بازداشت بود.

منبع مطلع و نزدیک به حسین رزاق درباره وضعیت او گفت: «توییت‌هایی که باعث شده‌اند در سال ۱۳۹۹ چهار بار و در سال جاری دو بار حسین را احضار کنند، انتقاداتی برگرفته از سخنان آقای خامنه‌ای هستند که ورود واکسن‌های امریکایی و بریتانیایی را ممنوع کرد و هم‌چنین در ابتدای شیوع ویروس کرونا، در زمستان سال ۱۳۹۸ هم به صورت کلی وجود آن را تکذیب می‌کرد. این‌ها واقعیات هستند و ما نمی‌دانیم که چرا آقایان نمی‌خواهند نسبت به عملکرد و سخنان خود جوابی پس بدهند؟ مگر غیر از این است که همان صحبت‌ها موجب افزایش مرگ‌ومیر و وضعیت قرمز کرونایی در ایران شدند؟ مگر در سایر کشورهای دنیا که از واکسن‌های باکیفیت استفاده کردند، الان وضعیت مثل ایران بحرانی است؟»

حسین رزاق در دو سال گذشته و با شدت گرفتن تعداد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در ایران، توییت‌های زیادی را در انتقاد به دخالت رهبر نظام در مدیریت مبارزه با کرونا و وعده‌های دروغین مدیران حکومتی برای ساختن واکسن ایرانی نوشته است.

او در تاریخ ۱۴ آذر۱۴۰۰ توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود در مازندران بازداشت شد.

«امتداد» در این باره نوشته بود که بازداشت او حوالی ساعت ۱۲ و۳۰ دقیقه ظهر و توسط دست‌کم هفت مامور وزارت اطلاعات انجام شد.

براساس این گزارش، ماموران ضمن تفتیش منزل، تمامی ابزار ارتباط جمعی او و خانواده‌اش را ضبط کردند.

ماموران اداره اطلاعات شهر آمل به خانواده او اطلاع دادند که این فعال سیاسی پس از بازداشت، به ساری منتقل شده است.

«سازمان گزارش‌گران بدون مرز» با اشاره به نام رزاق در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «دفاع از آزادی اطلاع‌رسانی و حق دانستن شهروندان جرم نیست!»

براساس اعلام «علی مجتهدزاده»، وکیل رزاق، این فعال سیاسی در تاریخ ۲۴ آذر ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه دو میلیارد تومانی از زندان. پرونده او در شعبه سوم بازپرسی دادسرای آمل در جریان است.

در حکمی که دادگاه فرهنگ و رسانه تهران به جرم نشر اکاذیب درباره بیماری کرونا برای این روزنامه‌نگار صادر کرد، جریمه پنج میلیون ریالی تعیین شد.

«فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «تلاش برای براندازی نرم جمهوری اسلامی» به این شکل که در بستر فضای مجازی با فعالیت در کلاب‌هاوس توییتر و اینستاگرام، مبادرت به حمایت از «آشوب‌گران» و «اغتشاش‌گران» کرده و نیز مصاحبه علیه نظام با «شبکه‌های معاند» که تصاویر و مستندات و متن‌های منتسب به او مضبوط در پرونده است به شکل پرونده بسیار مفصلی برای این روزنامه‌نگار تنظیم شده است.