۵۰ سالگی زانوزدنی که تاریخی شد | DW | 06.12.2020

16/09/1399 10:57:00 ب.ظ

زانو زدن ویلی برانت، صدراعظم وقت آلمان در ۷ دسامبر ۱۹۷۰ در ورشو برای عذرخواهی از بابت جنایت آلمان در جنگ جهانی دوم همچنان اهمیت تاریخی و تکرارنشدنی خود را حفظ کرده است.

زانو زدن ویلی برانت، صدراعظم وقت آلمان در ۷ دسامبر ۱۹۷۰ در ورشو برای عذرخواهی از بابت جنایت آلمان در جنگ جهانی دوم همچنان اهمیت تاریخی و تکرارنشدنی خود را حفظ کرده است. مترجم ویلی برانت می‌گوید که روز ۷ دسامبر ۱۹۷۰ که صدراعظم آلمان و و همراهانش در ورشو به سر می‌بردند نیز، فضایی سرد میان آنها و رهبران لهستان حاکم بود و پیش می‌آمد دقایقی که حرفی بین‌اشان رد و بدل نمی‌شد، ولو که برانت در همان روز قرار بود پای...

مترجم ویلی برانت می‌گوید که روز ۷ دسامبر ۱۹۷۰ که صدراعظم آلمان و و همراهانش در ورشو به سر می‌بردند نیز، فضایی سرد میان آنها و رهبران لهستان حاکم بود و پیش می‌آمد دقایقی که حرفی بین‌اشان رد و بدل نمی‌شد، ولو که برانت در همان روز قرار بود پای قراردادی را امضا بگذارد که بخشی از شرق آلمان را همانطور که متفقین در کنفرانس پتسدام آلمان تعیین کردند، عملاً جزیی از خاک لهستان می‌شناخت و آلمان دیگر مدعی‌اش نبود.

پیش‌از ظهر روز ۷ دسامبر برانت برای ادای احترام به همه‌ی آن ۷ هزار نفری که در جریان قیام سه هفته‌ای گتوی ورشو در آوریل ۱۹۴۳ از پای درآمدند و همه‌ی آن سه میلیون لهستانی قربانی مرگ و تجاوز قوای هیتلر رفت که تاج گلی در پای بنای یادبود قربانیان گتو بگذارد. بر آن زمین خیس از اثر برف شامگاه پسین خم شد که روبان گل را به رسم رایج راست و ریس کند، اما به جای راست‌شدن، زانو زد. به یک باره همهمه‌ هیات همراه و خیل خبرنگاران فرو خفت، حادثه‌‌ای شگفت روی داده بود.

عکس برانت زانو زده که به روی تلکس‌های جهان رفت، احیای حیثیت برباد رفته آلمان در جریان جنگ جهانی دوم جهشی کیفی یافت.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

بله بهتر است که آنگلا مرکل و مکرون و بایدن و جانسون هم جلوی پرچم شاهنشاهی ایران زانو بزنند و از مردم ایران و خاورمیانه بخاطر آوردن خمینی جنایتکار و همدستانش به قدرت پوزش به طلبند جاوید پادشاه قانونی کشور شاهنشاهی ایران اعلیحضرت رضا شاه دوم وارث تاج و تخت ۲۵۰۰ ساله ایران یکی از بانیان و پایه گذاران سوسیال دموکراسی نوین در آلمان که ایده ها و اصولش پس از نیم قرن هنوز در آلمان پابرجاست

روانش شاد 🌷 المان هنوز مستعمره امریکا و انگلیسه!؟ یکی از محبوبترین و دمکراترین سیاستمداران آلمان ، روانش شاد و یادش گرامی چقدر غم انگیز بوده 👏 جوانی_کنید روزی رو ببینم که حامیان جمهوری اسلامی زانو زدن و در مقابل برباد رفتن زندگی و جوانی چندین نسل عذرخواهی کردن و به مجازات برحق شون رسیدن .

شرقی و غربیشم بگید ۱۹۷۰ آلمان دو بخش بود