۵۰ درصد باغات چای کشور تبدیل به ویلا شدند/ ۱۰ هزار تن محصول را با ۹۷ سنت صادر کردیم/ از آلمان چای وارد می‌کنیم

18/07/1400 10:47 ق.ظ

در گفت‌وگو با ایلنا تشریح شد: ۵۰ درصد باغات چای کشور تبدیل به ویلا شدند/ ۱۰ هزار تن محصول را با ۹۷ سنت صادر کردیم/ از آلمان چای وارد می‌کنیم

صادق حسنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به خرید تضمینی برگ چای از سوی دولت، گفت: دولت تمامی برگ سبز چای را از چایکاران خریداری می‌کند و تا به امروز بالای 80 درصد از مطالبات چایکاران را پرداخت کرده؛ این آمار نسبت به سال‌های گذشته قابل...

حسنی با اشاره به درجه بندی برگ سبز چای، افزود: دولت برگ سبز درجه 1 و درجه 2 چایکاران را خریداری می‌کند. 40 درصد از برگ چای تولیدی درجه 1 و 60 درصد آن درجه 2 است. به گفته وی، سال‌های گذشته با تعداد کارخانجات کمتر 70 هزار تن چای تولید می‌کردیم در حالی که امروز با افزایش تعداد کارخانجات تولید به 30 هزار تن هم نمی‌رسد. هم اکنون 50 درصد باغات چای از بین رفتند و تبدیل به ویلا شدند.

ادامه مطلب:
ilnanews »

رئیس‌جمهور: تلاش برای خودکفایی کشور نمادی از مبارزه با زیاده‌خواهی مستکبران استرئیس جمهور در ادامه برنامه‌های سفر به استان بوشهر در جزیره صنعتی صدرا حضور یافت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف طرح توسعه میدان نفتی رشادت و نیز مراحل تکمیل کشتی اقیانوس پیمای «افراماکت ۲»، با توضیحات وزیر نفت و مدیران این مجموعه صنعتی، در جریان اقدامات انجام شده قرار گرفت. میرزا ابوالحسن خان شیرازی میفرماید من متن برجامچای رو نخوندم و الله یار اصف الدوله عراقچی هم متن و به من نگفته بود و امضاش کردیم و متن امضا شده رو به فتحعلی خامنه ای تقدیم کردیم خلاصه هیچ کس متن و نخوند و به پاسکرویچ جان کری اعتماد کردیم سریع فوری انقلابی خودکفا شوید

درخواست ۱۲ کشور از اتحادیه اروپا برای تامین بودجۀ ساخت حصار مرزی در مقابله با مهاجراندرخواست این دوازده کشور در حالی مطرح شده است که اعضای اتحادیه اروپا هنوز بر سر طرح پیشنهادی کمیسیون اروپا در موضوع مهاجرت و پناهندگی به توافق نرسیده‌اند و این طرح اصلاحی همچنان روی میز است. سیاست درهای باز احزاب چپ سوسیال پوپولیست موجب شده اروپا دُچار گرفتاری هایی بشوند.ازجمله مشکلات؛هزینه مهاجرها در کشور میزبان،افزایش قاچاق انسان و مواد مُخدر و اسلحه،افزایش جُرم و جنایت. حال ب ترامپ میگفتند دیوار میکشی ونقض حقوق بشر است.در صورتی که آمریکا با موج مهاجرها مواجه بود😏 اتحادیه اروپا داره تعارف میکنه... حصار چرا؟!؟ همونجا اعدام صحرایی کنید تموم بشه... لباس و پول هاشون و که میگیرید، کتکشون هم که می‌زنید، اگه بتونن وارد به کشوری هم بشن مثل کثافت باهاشون برخورد میکنید، میخوایید برگردن که کشته بشن، خب همونجا بکشیدشون.

بارش باران در برخی نقاط کشور/افزایش نسبی دما از فردابارش باران در برخی نقاط کشور افزایش نسبی دما از فردا رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به بارش باران در بعضی از استان‌ها گفت: از روز فردا (۱۸ مهرماه) در برخی مناطق کشور افزایش نسبی دما قابل انتظار خواهد بود.

قالیباف: صداوسیما باید فرزند زمانه خویش باشد/مردم از ما اداره غلط کشور را نمی‌پذیرندرئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر اینکه صدا و سیما اگر فرزند زمانه خویش باشد می تواند در مهار نظام بروکراسی سرکش و حل مشکلات کشور نقش موثری ایفا کند، گفت: در اداره کشور و حل مشکلات مردم هر راه دیگری جز الگوی دفاع مقدس برویم، بی راهه رفتن است.

درخواست ایران از AFC برای حضور ۷ هزار تماشاگر مقابل کره‌جنوبیفدراسیون فوتبال می‌گوید مکاتبات لازم را با کنفدرسیون فوتبال آسیا برای حضور هفت هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی برای بازی تیم ملی ایران مقابل کره جنوبی را انجام داده است.

نخستین ملاقات آمریکایی‌ها با طالبان پس از خروج نظامی از افغانستانوزارت خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرده که دیدار در دوحه به هیچ وجه به این معنا نیست که ایالات متحده رژیم طالبان در افغانستان را به رسمیت می شناسد. حقیقتاً انسان‌های نخستین شرف داشتند و اینها از نخستین بودن فقط ظاهرش رو دارن. 😡

صادق حسنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به خرید تضمینی برگ چای از سوی دولت، گفت: دولت تمامی برگ سبز چای را از چایکاران خریداری می‌کند و تا به امروز بالای 80 درصد از مطالبات چایکاران را پرداخت کرده؛ این آمار نسبت به سال‌های گذشته قابل توجه است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: درست است که دولت در پرداخت مطالبات چایکاران مانند سال‌های گذشته تعلل نکرد اما این قیمت خرید نمی‌تواند جوابگوی تورم فعلی باشد.

حسنی با اشاره به درجه بندی برگ سبز چای، افزود: دولت برگ سبز درجه 1 و درجه 2 چایکاران را خریداری می‌کند. 40 درصد از برگ چای تولیدی درجه 1 و 60 درصد آن درجه 2 است.

این فعال اقتصادی درباره قیمت برگ سبز چای، گفت: قیمت درجه 2، کیلویی6690 تومان است در حالی که قیمت برگ سبز درجه 1 کیلویی4700 تومان خریداری می‌شود. دولت تمامی برگ‌های سبز خریداری شده را به کارخانجات چای می‌فروشد. در حال حاضر حدود 160 کارخانه تولید چای خشک در کشور فعال‌اند که برخی از آنها با 20 درصد از توان خود کار می‌کند.

به گفته وی، سال‌های گذشته با تعداد کارخانجات کمتر 70 هزار تن چای تولید می‌کردیم در حالی که امروز با افزایش تعداد کارخانجات تولید به 30 هزار تن هم نمی‌رسد. هم اکنون 50 درصد باغات چای از بین رفتند و تبدیل به ویلا شدند.

وی با بیان اینکه خشکسالی تاثیری در تولید چای نگذاشت، افزود: چایکاران ایرانی در مجموع 25 تا 30 درصد چای مصرفی کشور را تامین می‌کند. حجم قابل توجهی از چای ایرانی صادر می‌شود که اگر روند صادرات را متوقف کنیم باز هم برای 70 درصد نیاز داخلی با کمبود مواجه خواهیم بود.

حسنی با اعلام این مطلب که موافق صادرات چای نیست، تصریح کرد: در 5 ماه نخست سال جاری حدود 10 هزار تن چای کیلویی97 سنت یعنی زیر یک دلار صادر کردیم و از سوی دیگر حدود 33 هزار و 437 تن چای از 24 کشور کیلویی 5 دلار وارد کردیم. در اینجا می‌خواهم این پرسش را از مسئولان مربوط بپرسم که صادرات چای چه مزیتی می‌تواند برای ما داشته باشد؟

وی ادامه داد: اگرهر کیلو چای ایرانی در داخل کشور مصرف شود ما حدود 4 دلار به اقتصاد در شرایط بحران کمک کردیم.

دبیر اجرایی سندیکای چای کشور با بیان اینکه چای‌خیزترین کشورهای دنیا چای ایرانی را وارد می‌کنند، گفت: چای ایرانی در بازارهای هند، کنیا، ترکیه و چین بازارهایی را تصاحب کرده است. دیگر کشورهای که چای به آنجا صادر می‌کنیم عبارتند از روسیه، عراق، پاکستان، آلمان، لبنان، قطر، هلند، گرجستان، ترکمنستان، چین، امارات متحده عربی و اوکراین.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه هندوستان 20 درصد از چای مورد نیاز بازار داخلی را تامین می‌کند، افزود: در 5 ماه نخست سال جاری حدود 5 هزار و 125 تن چای از هند وارد کردیم. همچنین از سریلانکا، امارات متحده عربی، ترکیه، چین، کنیا، ویتنام و آلمان چای وارد کردیم به نکته باید توجه کرد که ما از آلمانی چای وارد می‌کنیم که در آن یک باغ چای هم وجود ندارد.

حسنی با اشاره به اقبال از چای ایرانی در بازار داخلی، گفت: برند سازی به یکی از اهداف کارخانجات تولید چای تبدیل شده است در حال حاضر تعداد کارخانه‌های دارای پروانه استاندارد ملی رو به افزایش هستند و کارخانجات تلاش دارند تا تولیدات خود را بسته بندی و در بازار عرضه کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که از هر کیلو برگ سبز چند کیلو چای خشک تولید می‌شود، گفت: در فصل بهار چون برگ طراوات دارد از هر 5 کیلو برگ سبز یک کیلو چای خشک تولید می‌شود اما در تابستان یا پاییز ممکن است از 23 کیلو برگ سبز یک کیلو چای برداشت کرد. اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد در سال 4 چین در ماه‌های اردیبهشت، خرداد، مرداد و اوایل مهر خواهیم داشت.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه برگ چای آفت ندارد، تصریح کرد: نماتد زخم ریشه یک بیماری رایج در باغات چای است که آسیب رسانی آن بسیار بالاست اگر در باغی این بیماری مشاهده شود نباید برگ چای آن برداشت کرد.